Szakvizsga - "A " rész (polgár)


blizzard # 2009.09.14. 14:56

Na, akkor a következő lenne:

X Kft. változásbejegyzési kérelmet nyújtott be székhely változás és üzletrész átruházás tárgyban.

A Kft. tagja a kérelem alapjául szolgáló határozatot megtámadta a megyei bíróságon. Ezzel együtt kérte, hogy a változásbejegyzési eljárást függesszék föl.

A cégbíróság (tehát nem a megyei b.) az eljárást felfüggesztette, amely ellen fellebbezéssel élt a jogi képviselője a kft-nek.

Szerkesszek másodfokú határozatot.

Mielőtt elmondanám az általam vázolt megoldást, kíváncsi vagyok a tiétekre. :)

pazs # 2009.09.14. 15:08

Szerintem helyben kell hagyni, mert előkérdés a határozatok érvényessége, amit a cégbíróság nem vizsgálhat, a Pp alapján pedig, ha a per már folyamatban van, az eljárás felfüggeszthető. A Pp pedig háttérjogszabálya a Ctv-nek.
Vagy ez az első pillantásra helyes, ám tulajdonképpen helytelen válasz? :)

pazs # 2009.09.14. 15:11

Amúgy miért fellebbezett a jogi képviselő és eredetileg miért támadta meg a tag a határozatokat?

blizzard # 2009.09.14. 15:22

Nem volt megadva sem a megtámadás, sem a fellebbezés indoka. Fura is volt, lényegében anyagi jogi adatok nélkül lett feltéve a kérdés, ebből én azt gondoltam, hogy nyilván a kulcs a fellebbezésben, mint olyanban lesz.

Azt írtam, hogy az ítélőtábla elutasítja a fellebbezést. De az indokolásom homályos volt, próbáltam a Gt 45. § (5)-tel jönni, de az nem a cégbíróságra vonatkozik. A lényeg, hogy szerintem a jogi képviselőnek nem volt fellebbezési joga a végzés ellen. Mint ilyen, igazából már az elsőfoknak el kellett volna utasítania hivatalból, de a feladat ugye másodfokú határozat szerkesztése volt.

pazs # 2009.09.14. 15:28

Szerintem a Gt. 45 § (5) itt nem játszik, hiszen azt írtad, a cégbíróság függesztette fel a változásbejegyzési eljárást, nem pedig a peres bíróság a határozat végrehajtását.
Szerintem van helye fellebbezésnek a Pp szerint, a társaság mindenképpen fél is, úgyhogy hacsak a Ctv-ben valami nem kerülte el a figyelmem, lehet fellebbezni. Inkább azért utasítanám el, mert ez a bíróság diszkrecionális hatásköre, hogy döntsön a felfüggesztésről, márpedig ha nem függeszti fel és végül hatályon kívül helyezik a határozatokat, azt sokkal nehezebb rendbe tenni, mint fordítva (felfüggeszt és végül mégsem helyezik hatályon kívül a határozatokat, mert akkor csak simán folytatja a változásbejegyzési eljárást).
Szerintem.
Szerdán vagy csütörtökön derül ki?

blizzard # 2009.09.14. 15:34

Elvileg csütörtökön, de módosítani is akarom. Az egész biztos, hogy nem elfogadható a fellebbezés, ez szerintem evidencia, csak az indokolás a probléma. De lehet, hogy ez lesz a jó, amit te mondasz.

Beavatkozó # 2009.09.14. 17:02

Szerintem két dologra érdekelheti őket:

  1. Tudod-e, hogy a Ctv. 32. § (1) bek. szerint csak bizonyos körben van helye az eljárás felfüggesztésének;
  2. Arra is kíváncsiak lehetnek szerintem, hogy tudod-e azt is, hogy a felfüggesztő végzés elleni fellebbezés nyomán a bíróság végzését maga is megváltoztathatja, de ha nem így tesz, akkor a másodfok tárgyaláson kívül bírálja azt el.

Így szerintem egy külön íven megszövegezett, tárgyaláson kívül hozott végzést kell szerkeszteni.

blizzard # 2009.09.14. 21:44

Hali! Mindkettőre utaltam a piszkozatban is, és beleírtam, hogy tárgyaláson kívül hozott végzés. Azt tudom, hogy megváltoztathatja az eljáró bíróság, de ennek itt sok relevanciája nincs. A 32. § (1) szerintem csak cégbejegyzésnél emel korlátokat (átalakulás, tv felügyelet).

Hajlok abba az irányba, amit pazs mondott, emellett köszi a segítségeteket.

drzd # 2009.09.15. 15:39

Sziasztok!

Okt. 19-re kapott már valaki értesítőt? (bocs hogy mindig ezt kérdezem, de velem valahogy nem szívesen állnak szóba, már próbálkoztam telefonon, személyesen, nem túl k9zlékenyek) október első hetét kértem, de azt nem kaptam meg. Talán 19-re beosztanak, de már lassan meg kellen jönni a levélnek.

Köszi a válaszotokat.

Üdv

Legislator # 2009.09.16. 06:00

Kedves kollegák!

Tegnap későig dolgozván, nélkülöznöm kellett az elektronikus média híreit, tudtok valamit arról, hogy szavaztak-e "nagyjaink" az új Ptk.-ról?


Sunshine after the rain.

Csipke # 2009.09.16. 07:20

Szia Leg!

Jövő héten fognak, mert van egy csomó módosító indítványuk.

Üdv.:


Csipke

Legislator # 2009.09.16. 07:32

Szia, Csipke!

Ezer indítvány nem volt elég?:-D Köszi az infót.


Sunshine after the rain.

Csipke # 2009.09.16. 08:47

ÓÓÓ, hát nálunk sokkal magasabb "erők" érdeke, hogy ne legyen új Ptk.... :) Meg bizonyára munkamániások a "nagyjaink"... :D

Nincs mit. :)


Csipke

tliv # 2009.09.16. 13:01

Sziasztok!

Polgári anyagi joghoz keresek használt szakvizsga felkészítő könyvet. Ha tudna valaki segíteni, nagyon jól jönne.

Köszi!

eszter44 # 2009.09.16. 13:36

Kedves Blizzard!

A Ctv. kommentárban van egy ilyen jogeset, mint a tied, és aszerint fel kell függeszteni a változásbejegyzési eljárást, mert ez a Pp. alapján előkérdése az eljárásnak. Pazs válasza szerintem rendben van

Impossible # 2009.09.17. 13:56

Hát ilyen szar pétéká nemis kell.

blizzard # 2009.09.17. 15:09

Üdv! Minden szép és jó, megvan!!! Írásbelit módosítottam, 4-es lett. Az FB-n voltam, rendes volt a bizottság, a gazdasági jogos ember egy kicsit mufurcabb, ő meg se szólalt, a másik kettő viszont szeretett beszélni. :D

Gt 3 lett (erre azt hittem hogy jobb), Pp 4, Ptk 3.

Kérdések:

Gt: zrt-ről mit tudok, átalakulás, cégbejegyzés hiánypótlás nélküli elutasítása, felszámolás (gyakorlatilag csak úgy hagyott beszélni, akkor se szólt, ha épp valami nem jött össze)

Pp: eljárás nyelve, anyanyelvhasználat, per megszüntetés esetei, perköltség biztosíték, végrehajtás elévülése, fellebbezhető határozatok (pervezető végzéseknél külön belementünk), bizonyítás, perbeli jogképesség, áttétel (ezen sokat variáltunk)

Ptk: fedezetelvonó szerződés, biztatási kár, vállalkozási szerződés és fajtái, utazási szerződés minek minősül, öröklési szerződés, házasságkötési akadályok, szomszédjog vs szomszédos jog

Legislator # 2009.09.17. 15:43

A Ptk. is a Be. sorsát oszthatja...


Sunshine after the rain.

pazs # 2009.09.17. 15:45

blizzard: gratulálok!
(amúgy síelsz?)

bajussz # 2009.09.17. 16:04

vagy játszol?

jogaszleany # 2009.09.17. 16:09

Blizzard, gratulálok én is!

Úgy módosítottad az írásbelit, ahogy Pazs javasolta? (2 hét múlva megyek, ha netán ugyanezt a tételt húznám...)

blizzard # 2009.09.17. 17:52

Igenigen, úgy. :)

Amúgy nem tudok sielni sajnos. A nick a játékhoz kapcsolódik. :)

Pronyex # 2009.09.18. 11:14

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keress, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

lokker6 # 2009.09.20. 06:23

Sziasztok!

Pp. írásbelihez kérném a segítségeteket?

Végzés elleni fellebbezés elbírálása során a másodfokú végzésben kell-e a rendelkezni perköltségről, illetékről?
Ti hivatkoztatok?
Milyen írásbeli feladatok szoktak lenni?

Üdv

kondidori # 2009.09.20. 07:41

Szia!

Hát ha ez egy nem permegszünt. végzés, akkor szerintem csak meg kell állapítanod a perköltséget. Elvileg ugye illetékköteles.

De egyébként én ugyanebben a dillemában voltam a vizsgán, amikor felfügg. végzést kellett megváltoztatnom/hat.kiv helyeznem. (na ez vitatott, mert már mindkettot láttam a munkám során) Én rendelkeztem az összegről, de nem mondtam meg, hogy ki viseli. A vizsgán nem mondtak rá semmit, gondolom akkor jó volt.

dóri