Szakvizsga - "A " rész (polgár)


momo39 # 2014.09.09. 16:58

Sziasztok! Polgári jog-hoz kérek szépen e-mailben segédanyagot drvigmor@gmail.com címre. Mindennek nagyon örülök, és köszönöm! A többieknek sikeres felkészülést kívánok!

Polgári jog szóbelin ezek voltak a kérdéseim:
ráépítés - ki szerez tulajdont, mi a változás a régi Ptk.-hoz képest

gazdasági rész: kft-ről általánosságban, hitelezővédelem fizetésképtelenség előtt és után, tag/ügyvezető felelőssége

pp: előzetes végrehajthatóság, perköltség biztosíték, mit vizsgál végzése meghozatalakor a bíróság, ha a felperes liechtensteini jogi személy és az alperes perköltség biztosítékot kér?

mi a különbség a bizonyítási teher és a bizonyítási kötelezettség között?

A segítséget nagyon köszönöm!

Mrv87 # 2014.09.09. 10:38

Kedves Kollégák!

A szóbeli vizsgán elsősorban az új Ptk-ra kíváncsiak, vagy esetleg emellett párhuzamosan a régi Ptk. rendelkezéseit is kérik?
Ugyanez lenne a kérdésem írásbeli vizsga kapcsán is: a jogeset az új Ptk-ra épül, vagy a régi Ptk. is alkalmazandó?

Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy bizonyos esetekben a régi Ptk. szabályai alkalmazandók, de a vizsgán nem tudom, hogy ezt milyen részletességgel kérik számon.

Köszönettel: Mrv87

Ghostlynx # 2014.09.05. 12:01

Kedves Kollégák/Sorstársak,

Nincs ugyan különösebb jelentősége (nem készülök ügyésznek), de meg tudja nekem mondani valaki, hogy a végső szakvizsga-érdemjegybe az átlagolásnál beleszámít-e külön jegyként az írásbeli érdemjegye? 2013. őszén kezdtem, már csak egy vizsga maradt és ezen az infón múlik, mennyire van értelme küzdeni egy szép osztályzatért.

Köszönettel:

dr. Ghost

sylver24 # 2014.09.05. 10:30

Köszönöm Steev! Mindenképp beszámolok majd a fórumon.

paniko5 # 2014.09.05. 10:07

Sziasztok!

Többen kerestünk kidolgozott anyagot polgári jogból az új Ptk. alapján... de eddig eredménytelenül...

Most jelent meg a Dialog Campus kiadásában a Polgári jog I. Az új Ptk. alapján című szakvizsga könyv. Ez a könyv az Igazságügyi Minisztérium által kiadott kérdés/tételsor alapján készült.

Nem fogja át az egész Ptk.-t, csak az A/1. kérdéssor egy részét, de szerintem hasznos lehet. (Pp.-ből is jelent meg tavaly ilyen könyv)

Sok sikert a tanuláshoz!

Steev # 2014.09.02. 14:28

Szia sylver24!

Köszi a választ és a megadott infókat.....Jövő hétre nagy kalappal...aztán majd számolj be a tapasztalatokról.

sylver24 # 2014.09.01. 14:31

Szia Steev!

Az első kérdésedre a válasz, igen, így van ahogy mondod, nemrég szigorították a jelentkezési folyamatot, csak a 3 év lejárta után lehet.

A többiben nem tudok segíteni, én jövő héten kezdem a vizsgát büntivel, de a közös email címet nézd meg, hátha van valami használható anyag ott. Felhasználónév: polgarszakvizsga2013 jelszó: polgarlaw1313
Ezen az oldalon pedig összegyűjtött, szóbeli kérdések vannak: http://www.szakvizsga.hu/gyik.shtml

Steev # 2014.09.01. 12:39

Üdv,

Ősszel tervezem azt, hogy nekifeszülök az "A" résznek, így a kérdéseim is ehhez kapcsolódnak:

Még nem regisztráltam a szakvizsga rendszerben, mivel a három éves gyakorlati idő szept. 13-án telik le és úgy tudom csak ezt követően lehet regisztrálni és időpontot kérni. Jól tudom?

Szeretném mielőbb (kb. október vége felé)letudni az "A" részt ezért ha van valakiknek infója, vagy használható kidolgozott anyaga, illetve konkrét információja arról, hogy hol és milyen könyveket érdemes beszerezni ( különös figyelemmel az új Ptk.-ra) örömmel venném ha megosztaná velem.

Az is érdekelne, hogy kinek mi a véleménye arról, hogy az írásbeli részt miből érdemes megpróbálni.

Köszönettel előre is.....és üdv még egyszer valamennyi "sorstársnak".

csbetti84 # 2014.08.31. 11:31

Sziasztok!

Jó állapotban eladó a következő könyv:

Czoboly-Juhász-Kengyel-Király-Nemessányi:
Polgári eljárásjog
Dialóg Campus 2013. ár: 4500 Ft (bolti ár: 6980 Ft)

Érdeklődni: csbetti84@gmail.com e-mail címen lehet

Mariann88 # 2014.08.27. 18:08

Én is ősszel fogok szakvizsgázni, de inkább a gazdasági társasági részen gondolkozok nagyon.

paniko5 # 2014.08.27. 15:37

Sziasztok!

Lehet, hogy hiú ábránd, de a gazdasági jogi részből van valakinek esetleg kidolgozott anyaga?

Nagyon megköszönném, ha valaki megkönnyíteni ennek a résznek a tanulását.

E-mail címem: pinter.aniko78@gmail.com

Előre is köszönöm a segítséget.

Helga83 # 2014.08.24. 19:18

Sziasztok!

Polgári jogból szeretnék menni írásbelizni november elején, de hatalmas dilemmában vagyok, hogy a Pp-t, vagy a gazdasági társaságok jogát válasszam-e. Kérek szépen véleményeket azoktól, akik már túl vannak rajta, hogy melyikből érdemesebb írni! Valamint adjatok tanácsot, hogy mely könyveket érdemes megvenni a polgári vizsgához. Egyáltalán van már új szakvizsga könyv az új változások óta? Válaszokat ide, vagy az e-mail címemre várom: weberhelga@freemail.hu.

Köszönöm!

Badenflux # 2014.08.19. 15:08

Sziasztok,

Én is a közös e-mail cím elérhetőségét, valamint a használható anyagokat (pl. jogeseteket) szeretném elkérni a badenflux kukac yahoo.com címre.

Nagyon köszönöm! Hálám nem marad el!

Mariann88 # 2014.08.16. 11:15

Sziasztok!

Idén október-november körül tervezem a polgárral kezdeni a szakvizsgámat. Olvasgattam a fórumot, és mintha említettetek volna valami jogeseteket, ezeket honnan lehet megtudni, vagy van esetleg erre valami példatár? A választ előre is köszönöm.

RB22 # 2014.08.06. 19:52

Sziasztok!

Jelentkeztem vizsgára,de időközben olyan változások történtek szerény kis életemben, hogy a kitűzött időpontot úgy tűnik el kell halasztanom egy későbbi időpontra. Kérdésem annyi lenne, hogy volt-e már valaki ilyen helyzetben, és ez járt-e bármilyen hátrányos következménnyel a vizsgára (itt a már megszerzett vizsgák érdemjegyére gondolok, vagy a halasztás voltaképpen csak egy adminisztratív dolog a vizsga szempontjából, és magát a konkrét vizsgát nem érinti)??!!

Véleményeteket, kommenteket köszönöm!

malefides # 2014.07.24. 08:12

Kedves Kollégák, egy KÖZÖS tulajdon megszüntetésével kapcsolatos kérdés: A PK 279. szerint: "II. Használati díjra az a volt házastárs is igényt tarthat, aki a közös tulajdonban vagy a kizárólagos tulajdonában levő lakásból elköltözött, és a lakáshasználati jog ellenértékének ráeső részét felvette."
A PK 279. II. pontja az 1/2014. PJE szerint az új Ptk. hatálya alatt is alkalmazandó.
A BH. 1992. 313. szerint:
"Az idézett rendelkezések és a bírói gyakorlat egybevetéséhez képest a tulajdonostársnak elsődlegesen az ingatlan birtoklására és használatára van joga, pénzbeli térítést csak akkor igényelhet, ha a tulajdoni hányadnak megfelelő használatra - a felek megállapodása vagy a bíróság döntése következtében - nincs módja, vagy a tulajdonostársa attól jogellenesen elzárja."...
... "A fentiekből következik, hogy a felperes az elköltözésétől kezdve mindaddig, amíg az ingatlan őt megillető helyiségeit és területeit a jogerős ítélet alapján birtokba nem vette, az ingatlan birtoklására és használatára vonatkozó jogát saját elhatározásából nem gyakorolta. Magatartásának anyagi következményeit ennélfogva jogszerűen nem háríthatja az alperesre, tőle tehát az ingatlan 1989. március 23-a és 1990. szeptember 21-e közötti használata fejében többlethasználati díjat nem követelhet."
Kérdés: hogyan lehet feloldani az ellentétet? Az önként elköltöző tulajdonostársnak jár-e többlethasználati díj?

E.Zsolti # 2014.07.23. 06:42

Kedves Fórumozók!

Én is kérnék egy kis segítséget. Most jelentkeztem be szakvizsgázni, és polgárból szeretnék írásbelizni. Mit tanácsoltok, melyik részéből könnyebb írni? Tudom ez személy függő, de úgy általánosságban.

Ha kérhetem, valami használható anyagot tudnátok nekem küldeni? dr.egyed.zsolt@gmail.com

Nagyon szépen köszönöm! :-)

likor # 2014.07.14. 19:39

Valaki összefoglalná, hogy miből érdemes erre tanulni? Törvények, tankönyv, kidolgozott esetleg?
Előre is köszi!

dorothy13 # 2014.07.02. 16:47

Sziasztok!

A közös e-mail cím aktuális elérhetőségét valaki megtudná írni.
Ha valakinek van használható anyaga, amit el tud küldeni azt megköszönném!
e-mail címem: drkotel@gmail.com

Előre is köszönöm!:)

Martimo # 2014.06.27. 11:14

Sziasztok,

Részletesen leírom milyen eladó könyvekről van szó:

1. POLGÁRI PERRENDTARTÁS
Az 1952. évi III. törvény a polgári perrendtartásról (kiegészítve a vonatkozó kollégiumi állásfoglalásokkal és jogegységi határozatokkal). Egységes szerkezetben a 2014. március 15. napján hatálybalépő módosításokkal.
Novissima Kiadó, 2014
Ár: 1.000,- (eredetileg: 1290,-)

2. ÚJ POLGÁRI TÖRVÉNYKÖNYV - KAPCSOLÓDÓ JOGSZABÁLYOK
A szerkesztés lezárva: 2014. február 26.
Hatályba lép: 2014. március 15. napjától.
Novissima Kiadó, 2014

Kiegészítve a 2013. november 13-ig kihirdetett, az Új Polgári Törvénykönyvet módosító jogszabályokkal.
Ár: 400,- (eredetileg: 590,-)

3. BÍRÓSÁGI VÉGREHAJTÁS
Az 1994. évi LIII. törvény a bírósági végrehajtásról.
Egységes szerkezetben a 2014. március 15. és május 1. napján hatálybalépő módosításokkal.
Novissima Kiadó, 2014
Ár: 800,- (eredetileg: 990,-)

Gusty86 # 2014.06.26. 08:02

Túl vagyok rajta, de sajnos pont a Ptk-ból ismételni kell (azt elrontottam, a tanárt nem hibáztathatom, leblokkoltam már az elején, így még szinte a saját adataimat is felcseréltem, bár érdekes, nem szóltak emiatt, én néztem meg utólag hogy is van).

A bizottság rendes volt, leszámítva a Ptk-s vizsgaáztatót (ahogy említettem, ennek ellenére a vizsga nem rajta múlt). Többször érthetetlenül tette fel a kérdést (korábbi/mostani beszámolók alapján nem csak nekem volt ez probléma) és gyakran úgy, hogy azt törvényből nem lehetett megválaszolni (latin megfelelőjét kérdezte) vagy nem lehetett tudni mire is gondol. Az kifejezetten zavart, hogy vizsga közben az elnökkel társalgott a teljesítményemről, meg az írásbelit utólag lerontotta (ezt nem értem miért...).

A kérdéseket a tételsort nézve kérdezték.

Összegezve pár tanács:

  • törvény (Ptk, Pp, Ctv, Csődtv) ismerete elegendő a sikeres vizsgához, de úgy, hogy minden kell belőle (egyik Pp-s kérdés válasza is benne volt, csak én nem tartottam fontosnak:-))
  • alapelveket tudni mindenből!!!!

Szóval szerintem nem kell izgulni, ha a törvényt elejétől a végéig tudod. Igaz, az nem kevés.

Viszont valakitől társasházi törvényt is kérdeztek.

Üdv!

ui.: ettől függetlenül várnám az email címre a kidolgozott tételeket.
Azt meg csak megjegyezném, hogy a közös email címén nem sok minden, mondhatni semmi. Vagy csak én nem találtam meg?

dalida23 # 2014.06.26. 06:50

Kedves Fórumozók!

Megtennétek, hogy az alábbi e-mail címre nekem is elkülditek az anyagokat, illetve az írásbelihez a feladatokat/kérdéseket? Az írásbelit ősszel a gazdasági részből tervezem, de szívesen fogadnék az anyagi joggal kapcsolatos feladatokra is példát.
Többször olvastam valamiféle feladatgyűjteményről, azt hol lehet fellelni?
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv, Dalida

dalida23@freemail.hu

vizsgázó2013 # 2014.06.25. 10:37

Polgárból (1-3 kötet) Novisszimás könyvek áron alul eladóak!

Izaliza # 2014.06.25. 07:12

Sziasztok!

Június 20-án, pénteken voltam szakvizsgázni a Fővárosi Ítélőtáblán.
A kérdéseim az alábbiak voltak:

Ptk:
kegyeleti jog
sérelemdíj
közösség tagját ért jogsérelem
cselekvőképesség részleges korlátozása
elbirtoklás
elővásárlási jog

Pp:
fellebbezés
milyen kifogásokat ismerek a Pp-ben
kifogás az eljárás elhúzódása miatt részletesebben
pertárgy mértéke mi mindenre van kihatással

Gt:
részvénykönyv, kamatozó részvény
szövetkezet
egyesület
kényszertörlési eljárás
felszámolási eljárásnál a fedezetelvonó szerződések

Több most nem jut eszembe.
A régi és új Ptk összehasonlítása körében egyedül a nem vagyoni kár és a sérelemdíj összehasonlítása volt kérdés, más nem.

Én végeztem a vizsgákkal, mindenkinek erőt, egészséget és kitartást kívánok.

Üdv,

Liza

Martimo # 2014.06.24. 21:26

Sziasztok!

Én csak szóbeliztem ebből, másodszorra sikerült és nagyon bizottságfüggő, mint minden vizsga :)
A lényeg, hogy a Ptk. Pp. alapfogalmak nagyon jól menjenek, meglegyenek a "szakszavak" :)
Kérdések, amikre emlékszem:
Ptk:
elidegenítési terhelési tilalom
közös tulajdon megszüntetése
érdemtelenség az öröklésben
kötelem keletkezése:

  • egyoldalú jognyilatkozat (mondjak példát)
  • hallgatás, tartózkodás (mondjak példát)

franchise szerződés

Pp:
közös tulajdon megszüntetése volt a példa:
ki ellen kell indítani
mit tesz a bíró, ha nem vonom perbe a tulajdonostársat (kötelező pertársasát)
hol nézem meg kik a tulajdonosok
mikor szüntetheti meg a pert a bíró
munkabérre vezetett végrehajtás

Gazdasági jog
különbség bt és kkt között
bt kültag lehet -e ügyvezető
kft.-ben mikortól kell megemelni a tőkét 3M-ra?
mi jut eszembe arról, hogy valaki nem valós információkat tesz közzé arról, hogy mekkora példányszámban jelenik meg az újságja? ha én vagyok egy nagy lapkiadó, akkor mi jut eszembe (válasz: tisztességtelen piaci magatartás)

A vizsga után visszamaradt három Novissimás új könyvem. Ezeket ki sem nyitottam, mert megkaptam végül máshonnan.
1.Polgári perrendtartás
2.Új Polgári törvénykönyv kapcsolódó jogszabályok
3.Bírósági végrehajtás

Ha valakit érdekel írjon megegyezünk :)
martina.molnar@gmail.com

Kalappal!