Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Todder # 2009.05.01. 14:50

bajussz

megkérdezik vagy tudják előre hogy honnan jöttél? a póló nem rossz ötlet! :-) mit kérdeztek tőled?

bajussz # 2009.05.01. 18:35

azt tudják, hogy honnan adtad be a jelentkezésedet.

legalábbis gondolom, mert a jelölteknek a kamarán keresztül kell jelentkezni, és igencsak oda van írva az iroda neve is

nem tudom már mit kérdeztek, tavaly szeptemberben voltam, ide leírtam, olvass vissza, megvan még

drpony # 2009.05.01. 18:57

Sziasztok!

Kéne egy kis segítég, Pp 15. tétel, joghatóság szabályai az EU-ban. Ehhez mi tartozik? nemzetközi magánjogról szóló tvr-ben nincs ilyesmi. Valaki?

bajussz # 2009.05.01. 20:30

nézd csak, mit találtam:

http://ganymedes.lib.unideb.hu/…e/2437/78335

megnyitni nem tudom, de van hivatkozás

kondidori # 2009.05.02. 08:59

Szerintem a Pp. 140-es tételnél felsorolt két eu-s szar rendelet. Legalábbis a házasságosat hozza a novissimás könyv a 15. tételhez is.

drpony # 2009.05.02. 10:50

köszi kondidori...
remélem azok nem túl fontosak, nem terveztem rájuk sok időt.

mmanó # 2009.05.03. 07:32

Impossible!

Úgy vették figyelembe, hogy megkérdezték az összes olyan tételt, aminek köze lehet a közigazgatáshoz/önkormányzathoz :) pl. birtok védelem (jegyző!), közig. perek, hagyatéki eljárás.
És én persze ebben bízva ezeket nagyon-nagyon megtanultam. Szóval szerintem ez nagyon rendes volt tőlük!

mbmb # 2009.05.04. 08:20

Sziasztok!

Van-e valakinek Pp-ből eladó szakvizsga előkészítő könyve?
Választ e-mailben várok. Előre is köszönöm.

bajussz # 2009.05.04. 16:38

a pk 10 miről szólt? már nincs, csak annyit tudok, jogtáram nincs, hogy kilessem belőle

közös tulajdon megszüntetése, ennyit tudok

Impossible # 2009.05.04. 17:11
Todder # 2009.05.05. 10:32

Helló

van valakinek a legfontosanbb BH król gyűjteménye Pp.-ből?

Impossible # 2009.05.05. 10:33

szakvizsga@gmail.com - ot nézted már, hogy ott van-e? Szerintem elképzelhető. Enyni ötletem van.

Todder # 2009.05.05. 14:02

néztem, de hiába

bajussz # 2009.05.05. 14:32

hogy lehet valakinek két férje?

volt kérdések közt olvastam, és volt, akitől ezt kérdezték

kondidori # 2009.05.05. 15:04

Ugyhogy kétszer megy férjhez. (Mondjuk a 2. érvénytelen) vagy az első pasit holttá nyilvánították, újra férjhez ment, erre előkerült a halottnak hitt első férj.

kondidori # 2009.05.05. 15:05

Todder én is hiába kerestem ilyen csoda gyűjteményt, pedig 18-ára jól jönne. :(

bajussz # 2009.05.05. 16:19

tényleg. és olyankor mi van? hogy lehet kettő egyszerre érvényes?

kondidori # 2009.05.05. 16:51

Nem érvényes mindkettő, mert az első megszűnik a holttá nyilvánító végzéssel és hiába "támad fel " a fickó, ezt a joghatást a feltámadása nem érinti.

kondidori # 2009.05.05. 16:52

Vagy hülye vagyok. Na szóval érvényes mindkettő, csak az egyik már megszünt.

Todder # 2009.05.05. 17:03

kondidori,
én is 18-ra vagyok hivatalos. egy BH gyűjtemény pedig naggyon kellene hozzá, úgy érzem...

bajussz,
ezt az okos kérdést feltettem egy bírónak, gondolván lehet, hogy van valami kivételnek a kivétele, vagy amennyiben, ha ... szabály, de válaszként kaptam egy mosolyt és egy nemleges fejbólogatást.

bajussz # 2009.05.07. 15:09

"Bérelek egy üzlethelységet, amit albérletbe adok. A tulajdonos azonban felmondja a bérleti szerződést, ezért az albérlőmet kiteszik." Ki mit tehet?

Meingott # 2009.05.09. 04:33

Sziasztok!

Tegnap vizsgáztam "A" részből, az OIT-nál. Kérdéseim (amire emlékszem):

PTK:

  • szomszédjogok és szomszédos jogok. Melyik mi, és pár példa mindegyikre.
  • feltűnő értékaránytalanság - PK 4 részletesen.
  • osztályra bocsátás
  • Kht.

PP:

  • joghatóság-hatáskör-illetékesség.
  • mikor utasítja el a bíróság a fellebbezést hivatalból?
  • keresetlevél elutasítása idézés kibocsátása nélkül és kereset elutasítása. Melyik mi, mikor, és hasonlítsam össze a kettőt.
  • perbeli jogképesség - polgári jogi jogképesség

GT:

  • felügyelőbizottság
  • székhely-telephely-fióktelep
  • székhelyszolgáltatás
  • alapító okiratok társasági formánként
  • alapító okirat kötelező tartalmi elemei

Volt még mindenütt pár apróbb kérdés, de már nem emlékszem - azokra csak egy - egy szavas választ vártak.

Nagyon kedves, arany szívű bizottságnál voltam, folyamatosan bólogattak, a PP-s elnökasszony folyamatosan dicsért is közben - így mindent megtettek, hogy oldott, jó hangulatú vizsga legyen.

Ilyen bizottságot, és ilyen kérdéseket kívánok mindenkinek!!!

krisz1978 # 2009.05.09. 22:45

Sziasztok!
Akik már voltatok, meg tudjátok mondani, hogy kikből állt a bizottság név szerint, és hogy honnan jöttek, és persze, hogy mit kérdeztek?
Köszi

jogszaby # 2009.05.14. 20:20

Sziasztok!

Tegnap voltam "A" részből. Sikerült, és mivel ez volt az utolsó, tegnaptól SZAKVIZSGÁZOTT JOGÁSZ VAGYOK, SEJ, RIPITTYOM SALLÁROM!

A Honvédelmi Minisztériumban vizsgáztunk, négyen. Füredi Károly szakállamtitkár (http://www.hm.gov.hu/…uredi_karoly) volt az elnök, a gazdasági jogot kérdezte, Gáspár Miklós ügyvéd Úr a polgári jogot, és egy bírónő (valamilyen Éva) a Pp-t.

Anyagi joggal kezdtem.

  • Nos, kolléga, én elkezdem valahol a Ptk-t, maga meg folytatja, jó?

Belém szorult a lélek egy pillanatra, de mit lehet erre, mondani? - Jó.

  • Aki maga sem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható... :)
  • ... az a másik fél felróható magatartására hivatkozhat.
  • Remek, nem ugrott be. Kérem, értelmezze nyelvtanilag és jogilag ezt a mondatot.

A lényeg az volt - nyelvtanilag -, hogy a "sem" szóval álló első tagmondat olyan második tagmondatot feltételezne, amiben szintén van tagadószó. De itt nincs, ez viszont kb. tíz évig nem így volt, mert a jogszabály szövegezője (tördelője, szerkesztője) helyes nyelvérzékkel, jogtudás nélkül azt írta, hogy "NEM hivatkozhat". Az 1970-es években javították csak ki.

Aztán: - csk. kizáró és korlátozó gondokság feltételei, következményei.
- mondjak olyan jogintézményeket, ahol szerepet játszik az idő múlása. Először a cselekvőképességet mondtam (14, 16,18 év,) nem erre gondolt, de nagyon tetszett neki az ötlet, aztán elmondtam az elévülést, elbirtoklást. Az elévülés kapcsán szóba került a dologi és kötelmi hagyomány is.
- és szt hiszem az utolsó kérdés volt a kizárólag állam tulajdonban lévő dolgok köre. Na, itt voltak hiányosságaim, kevés dolog jutott eszembe, pl. a légtér sem... Nagyjából el is mondta helyettem, én csak közbe szóltam néha. :) Nála négyest kaptam.

Pp.

Egyetlen kérdést jártunk körbe, szűk tíz percben: a bíró feladatai a bizonyítással kapcsolatban elejétől végéig. Pl. előzetes bizonyítás, keresetlevél hiánypótoltatása, kitanítási kötelezettség. Nagyon örült mindennek, amit mondtam, szép nagy ötöst kaptam nála.

Gazdasági jog.

Ettől féltem leginkább. Füredi Úrról tudni kell, hogy versenyfelügyeleti eljárásokkal, közbeszerzéssel is foglalkozik. Ez pedig nem sok jót ígért. - Első kérdés: - allokáció. Fogalom a tőkepiaci törvényből. Nem olvastam, nem tudtam. Nem is csoda, hiszen a tv. 5. §-ban van, az meg elvileg nem kellett....
- Második: bt. kültagja mikor lehet üzletvezető. Ez ment.
- Harmadik: csődegyezség, ment.
- Negyedik: ki lehet meghatalmazott a versenyfelügyeleti eljárásban. Nem tudtam. Mondtam, hogy jogi képviselő. Nem. Ügyvéd!

Ez viszont nem lehetett nagy baki, mert hármast kaptam.

Végeredményben 4.18 lett az átlagom, jó rendű oklevelet kaptam, ami várakozáson felüli eredmény számomra.

Két sorstársammal beszéltem utána telefonon. Az egyiknek a gazdasági jog sajnos nem sikerült, pl. versenyfelügyeleti eljárást kérdezett tőle Füredi Úr, mentő kérdésnek pedig közbeszerzést... mit úsztam meg....
A másik srácnak viszont meglett mindegyik, (büntetőn már túl volt), tőle nem kérdeztek semmi meglepőt, semmi közbeszerzés, semmi versenyfelügyelet (egyéni cég, cégkérelem kötelező mellékletei, moratórium, beavatkozás, pertársaság, sajtóhelyreigazítás, viszontkereset, II. fokon is.)

Egyébként köztisztviselő vagyok, de a kérdéseken ez nem látszott, feltételezem, hogy az értékelésnél volt esetleg jelentősége.

Összességében elmondhatom, hogy - nyilván szerencsémnek is köszönhetően - nekem is csupa kellemes tapasztalatom volt a bizottságokkal, leszámítva mondjuk a versenyfelügyeleti eljárást és a közbeszerzést, mint mentő kérdést, ezek, ugye, övön aluli ütések...de hála az égnek nem én kaptam őket.
Mindenesetre, aki kellő időt (átlagos képességek esetén minimum három hetet) rá tud szánni a tanulásra, annak nem nagyon lehet gondja.
És nagyon jó, ha van lehetőségetek, erőtök előre készülni egy kicsit. Én összesen egy hétnyi tanulást szedtem össze előre, és, amikor eljött az idő, sokkal kevésbé volt szar érzés már "csak" a három hétnek nekiállni, mint az egy hónapnak. Ráadásul a végén maradt még egy hetem, amikor már csak ismételgettem, megnézegettem a nehéz részeket, a gyakori kérdéseket, a fórumbejegyzéseket, szóval, ülepedett az anyag. És ennek köszönhetően - életemben először - nem azt éreztem vizsga előtti napokban, majd a vizsga előtti percekben, hogy nem tudok semmit, hanem azt, hogy amit megtanultam, azt tudom is. Éppen ezért - amikor a sorrend felolvasása után a titkárnő felvetette ennek lehetőségét - kértem is, hogy hadd legyek harmadik helyett első, mivel az elsőnek beírt lány meg nagyon nem akart első lenni. Így fél kettőre végeztem is, 25 percet voltam bent, a többiek sem többet.
Szóval lelkiismeretesen kell készülni, akkor nem lehet nagyobb baj. Bukás ellen a tudás a legbiztosabb gyógyszer. Ahh, milyen bölcs lettem egyszerre! :D De nézzétek el nekem, még félhülye vagyok az örömtől! :)

Nagy kalappal mindenkinek!

Törpi123 # 2009.05.15. 05:37

Gratulálok Jogszaby!!!, akkor most már nyugodtan püfölheted a lasztit :)))