Kedves Fórumozók!
A fórumon nem szokványos esetem forgott fenn A. részből: első próbálkozáskor megbuktam gazdasági jogból. Mindkétszer a Fővárosi Törvényszéken vizsgáztam, ugyanabban a teremben, ugyanazon a széken, ugyanazon bizottsági elnöknél, de a gazdasági jogi vizsgáztató - szerencsémre - más volt múlt héten, mint egy hónapja. Előttem párral kérdezőnek írom: tőlem kérdezték a régi PTK-t is anyagi jogból. De nem szokványos esetem abban is megnyilvánul, hogy honosító vagyok, azaz most tanultam először magyar polgárjogot, azaz esélyem sem volt, h tudjam a régi PTK rendelkezést (persze ha még tanultam volna +1 hónapot akkor tudhattam volna:). Elmondtam ott, h nem tudom a választ előbb említett okból. Úgy érzem, nem kellett volna mondanom… Jól leértékelték a jegyeimet, pedig anyagi jogból ezt az egyet nem tudtam (3), eljárásjogból csak az első kérdésre nem válaszoltam (2), gazdasági jogból lent részletesen, a megismételt vizsgán is csak 3-ra értékelték, pedig a fél anyagot elhadartam, ugyanis elhatároztam, h ezúttal nem hagyom magam, bármi lesz, lebeszélem a csillagot az égről.
Egy hónapja a következő kérdéseim voltak, vizsgarészek sorrendjében:
1. Anyagi jog
- teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat
- mit kell tartalmaznia az okiratnak, ha a nyilatkozattevő nem tud olvasni - ez hogy volt a régi PTK-ban?
- zálogjog (magyarázzam el saját szavaimmal, mit jelent)
- távollévők között mikor és hogyan jön létre a szerződés
- mikortól él az ajánlati kötöttség?
- mi történik, ha az elfogadó nyilatkozat nem érkezik meg az ajánlati kötöttség ideje alatt az ajánlattevőhöz?
- haszonélvezet és használati jog – különbség, tartalom
2. Gazdasági jog
- Mi az az intézmény, ahol dolgozom? Tudni vélte, h alapítvány, miközben meg közalapítvány…. (megdöbbentem)
- Milyen célja lehet egy alapítványnak? (hosszú kínlódás után kiderült, h „tartós”. Mivel nekem nem jutott eszembe, h erre is gondolhat, nem fogadta el az adott válaszaimat, amik jók voltak ugyan, de nem az volt, h „tartós”)
- Milyen feladata lehet egy alapítványnak? (szerinte „közfeladatot”, szerintem meg az a közalapítvány…)
- döbbenetem itt már addig fokozódott, h mikor már azt mondta, h akkor mondjak bármit az alapítványról, sajnos nem bírtam megszólalni… (mindezt úgy, hogy a PTK minden betűjét tudtam, inkl. azt hogy „tartós”)
- Mit jelent a cégnyilvántartás közhitelessége? (Eddigre kicsit összeszedtem magam, de azt találtam mondani, h „vélelmezni kell, hogy az, ami benne szerepel, valóban fennáll és valós”. Erre ő „hogy lehet ilyet mondani, hisz a cégnyilvántartásban adat, jog, tény szerepel, nem?” Hát de, de nem kifejezetten ez volt a kérdés…)
- Egyéni cég-egyéni vállalkozó felelősség-különbség „pontosan úgy hangzik a tételsorban, hogy…” – rettentő zavaromban sikerült fordítva mondanom az első mondatot, aztán ennyi volt, véget ért a vizsga.
Teljesen összeomlottam… Nyilván én is ludas vagyok a bukásban, nem kellett volna hagynom, h összezavarjon. Egy jogásznak legyen rendben az idegrendszere, de a két hónap megerőltető első körös magyar polgárjogtanulás után mindent el lehetett mondani rólam, csak azt nem, hogy rendben lettek volna az idegeim. Ráadásul semmi olyan nem volt, amit ne tudtam volna, mégis úgy jött ki, mintha semmit nem tudnék.
(Egyébként, a többiektől hallott infó szerint, végigvette a tételsort. Továbbá már az első vizsgázó úgy jött ki, hogy „talán nem buktam meg, nem értetettem gazdasági jogból, hogy mire akar kilyukadni”)
3. Eljárásjog:
- fizetési meghagyás (itt még nem szólaltam meg,de az elnöknő addig könyörgött, h szólaljak meg, h aztán a többi kérdésre már megadtam a válaszokat, uh nagyon hálás vagyok neki. Magamtól talán feladtam volna.)
- részítélet és közbenső ítélet
- ha fellebbeznek részítélet, ill. közbenső ítélet ellen lehet-e folytatni a pert
- mikor szünetel az eljárás, mennyi ideig, aztán mi történik?
- mi történik, ha az egyik fél meghal az eljárás során?
- lehet-e szakértőt kirendelni a félbeszakadás ideje alatt?
- mit kell tartalmaznia a keresetlevélnek?
- mit kell csatolni egy ingatlannal kapcsolatos keresetlevélhez?
- mondjak példát, hogy milyen perek esetében kizárt a jogutódlás?
- házassági bontóper esetén van-e helye perújításnak és felülvizsgálatnak?
Múlt héten gazdasági jog:
- már megint: mi az az intézmény, ahol dolgozom? (nem vélt mást tudni :) Hogyan jött létre? Ki alapította, mi kellett hozzá?
- ki képviseli a közalapítványt?
- alapítható-e közalapítvány 2016-ban? (ezt jogeseten keresztül kérdezte, kicsit nehezen érthetően, de ez volt a lényege) Miért nem? (itt azt akarta hallani, hogy azért, mert a PTK nem szabályozza)
- milyen gazdasági társaság alapítható?
- válasszak ki egyet és mondjam el, mi kell az alapításához (kft-t választottam, rengeteg közbevágott keresztkérdés volt, amikre már nem emlékszem, de normális kérdések voltak, minden részletet végigvettünk)
- mi kell a bejegyzéséhez, mondjam el a folyamatot bejegyzésig (itt is rengeteg közbevetett kérdés volt, szintén minden részletet végigvettünk, csatolandókra, elutasításra, fellebbezésre stb. is kiterjedően, de szintén OK volt)
- mikor kötelező a felügyelőbizottság gt-nél (mondtam a 200 fős munkavállalói szabályt, de nem volt jó, mert ő alapításra gondolt, tehát a válasz: külön tv. alapján)
- névfoglalás
- a névfoglalást követően megtagadhatja-e a cégbíróság a lefoglalt névvel a bejegyzést (nem).
Nagyon jól ment, a jegy mégsem lett valami príma….. Az fb-nél a külön tv. magamtól nem jutott eszembe, ill. az utolsó kérdést rosszul válaszoltam meg. Így lett 3-as. Legalább 20 percig voltam benn, csak gt-ből. A többi vizsgázó (első vizsgázó voltam) kicsit rosszul lett ettől. De, mint tudjuk, jól ment nekik!
Summa summarum: Valóban egy dolog kell leginkább a sikeres szakvizsgához: szerencse egy jó bizottsághoz! Én a C. résszel kezdtem, az a bizottság szuper volt: több bizonytalansággal szuper jegyeket kaptam. Pl. időnként át kellett térni EU jogból más nyelvekre, mert nem értettem a kérdést magyarul Magától rájött a hölgy, h valószínűleg más nyelveken tanultam és magától mondta aztán külföldiül Polgárjogból, főleg gazdasági jogból eszméletlen sokat készültem, mégis elég furcsára sikeredett… És ha honosító van köztetek: nem ajánlatos említeni ezt a körülményt, rögtön beskatulyáznak. Feltételezem, azt gondolhatták, hogy nem készültem, és ezzel akarok átmenni. Pedig amennyi energiát fektettem ebbe a vizsgába.....
Ja, és semmiképpen nem szabad begörcsölni!!
Hajrá!
(Bocsánat, h ilyen hosszúra sikeredett, bár még mindig tudnám folytatni.... :)