Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Impossible # 2009.04.28. 15:10

még szerencse, hogy a jogot nem kilóra mérik :D

gittus # 2009.04.28. 20:27

peace

A szerződést a hajára kenheti. Muszály lesz ügyvédet fogadnia.
A vevő pert indíthat bejegyzésre alkalmas okirat szolgáltatása iránt.
Ez már talán ne maga csinálja.

Impossible # 2009.04.29. 09:35

bocs gittus, de muszáj kijavítanom a muszájodat, ami pontos j-vel írandó helyesen :D

gittus # 2009.04.29. 12:14

de csak ha muszáj

Peace # 2009.04.29. 13:42

ha apu el kívánja adni / elajándékozni
lakását
fiának, a kiskorú, 18 év alatti Lacikának,
ki írja alá a szerződés Lacika helyett?

törvényes képviselője az eladó, tehát nyilván nem apu

eseti gondnokot rendelnek ki?
vagy gyámhatóság beugrik mint aláíró fél?
esetleg egy ügyvéd / közjegyző ir alá kiskorú Lacika helyett?

várom a választ

kondidori # 2009.04.29. 14:05

Hát szerintem pedig apu irja alá mint eladó és Pistéke és apu vagy anyu irja alá a másik oldalon is mint vevő és törvényes képviselője. De lehet hogy tévedek.

kondidori # 2009.04.29. 14:07

Sőt ha ajándékozás akkor , esetleg csak Pistike , mert korlátozottan cs.képes és ebből a szerződésből csak előnyt szerez.

bajussz # 2009.04.29. 14:11

"ha apu el kívánja adni / elajándékozni
lakását
fiának, a kiskorú, 18 év alatti Lacikának,
ki írja alá a szerződés Lacika helyett?"

csak apa írja alá

szerintem

kondidori # 2009.04.29. 14:27

Elvileg igazad van és apa is aláírhatja mind a két oldalon, hiszen tv.képv. tehet önállóan is nyilatkozatot a korl.cselk.gyerek helyett. De én inkább játszanám az előbbit, nehogy a földhiv. szivózon.

Peace # 2009.04.29. 14:58

az a szörnyű, hogy végignéztem három tankönyvet, törvényt stb-t és nem találom a konrkét, jogszabállyal alátámasztott választ

ez olyan kérdés, amit nem lehet úgy megválaszolni, hogy szerintem ez, meg amaz

kiskorú meg nem irhatja alá szerz-t, hiszen érvényesen nem tehet jognyilatkozatot

kondidori # 2009.04.29. 15:05

A 14. évet betöltött kiskorú (ha nem csképtelen) tehet érvényes jognyilatkozat jogi képviselő nélkül is, ha abból számára csak előny származik. A példádból nem derült ki, hogy Lacika hány éves, csak annyi hogy 18 éven aluli

Bmisa # 2009.04.29. 15:17

Szia Mindenki!
Most jövök "A" rész szóbeliről, mely a LB-n volt.
Normális vizsgabizottságot fogtunk ki, 3-ból 3 siker.
Anyagi jogot írtam, keresetlevél írása volt a feladat, amit itt közzé istettem. A szóbeli is onnan indult,
kívánom e kiegészíteni. A pp. változása miatt a 121. § (1) bek.f) hatályon kivül helyezése és az anya haszonélvezeti jogának bejegyzésével kieg.

Kérdések:
Ptk. cselekvőképtelenség, közös tulajdon megszüntetésée-kapcsolata az inagatlan-nyilvántartással, szerződés érvénytelensége oda-vissza, visszavásárlási jog-opciós szerződés, kiesés az öröklésből.
PP. perképesség, idézés kibocsátása nélküli elutasítás oda-vissza, meghagyás, perújítás esetei felsorolni, igényper
Gt. társaságok típusai, cégnyilvántartás adatai és jogorvoslatok, nyrt. alapító szerződés részei, fizetésképtelenség és következményei.

jegyek: írásbeli:4, Ptk. 4, Pp. 3, Gt. 2

MEGVAN!!! EZ A LÉNYEG!


BM

Impossible # 2009.04.29. 17:18

Bmisa,

miből tanultál? Csak jogszabály, vagy könyvek is, ill. ezek milyen arányban? :)

Písz,

szerintem kondidori-nál van a pont. :)
Az baromság, hogy csak apa írja alá, mekkora hülyeség már ez?! Nemis értem azt, aki írta. Most komolyan. Mégis miért? :D

lewho # 2009.04.29. 17:38

Sziasztok!

Én is ma voltam az LB-n, 4-ből 4-nek sikerült.

Kérdéseim:

Ptk: elbirtoklás, megtámadás, írásbeli magánvégrendelet, szavatossági határidők
Gt: tag kizárása, kifogás a felszámolási eljárásban, hogyan szűnhet meg a felszámolás
Pp: alávetéses illetékesség, mulasztás, fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása

Szóval - NAGYON - alap dolgokat kérdeztek. Társaim mondták, hogy őket szövetkezettel is nyaggatták, de minden jó, ha a vége jó!

És nekem ez volt az uccsó, úgyhogy haváj-dídzsé!

Impossible # 2009.04.29. 17:42

lewho,

és te miből tanultál?
és hanyasok?

lewho # 2009.04.29. 18:15

Egyetemi könyvekből készültem, meg tv.
5,5,4.

Impossible # 2009.04.29. 18:48

és az írásbeli? :D

Bmisa # 2009.04.29. 19:31

Ptk. Nagy Éva-Pecze Dóra, Dialog kiadó
Pp. Tölg-Molnár László Novissima kiadó
Jogszabályok

Arány 50-50%


BM

Peace # 2009.04.30. 07:35

ingatlan adásvétel
mikortól tulajdonos a vevő?

a bejegyzés napjától
vagy a szeződés keltétől?

inytv ezt mondja - mégis vita van belőle

3. § (1) Egyes jogok az ingatlan-nyilvántartásban a tulajdoni lapra történő bejegyzéssel keletkeznek.
(2) Az okiraton alapuló bejegyzés keletkezteti az átruházáson alapuló tulajdonjogot, továbbá a szerződésen alapuló vagyonkezelői jogot, földhasználati jogot, haszonélvezeti jogot és a használat jogát, a telki szolgalmi jogot, a jelzálogjogot (önálló zálogjogot).

mmanó # 2009.04.30. 08:30

Sziasztok!

Én már ugyan 3 hete voltam vizsgázni az LB-n, de a kérdések hátha hasznosak lesznek valakinek. Közigazgatásban (önkormányzat) dolgozom, ezt igyekeztek figyelembe venni :)

PTK: birtokvédelem, érvénytelenség (ezen belül a kölcsönös téves feltevés nagyon), adásvétel, ing.nyilv.tart.-ba bejegyzésre alkalmas szerz. (tartalmi és formai kritériumok), özvegyi jog megváltása, hagyatákátadás - pedig ez Pp lenne...

PP: közig. perek sajátosságai elég részletesen, pártfogó ügyvédi képviselet, per szünetelése, csatlakozó fellebbezés

GT: kisebbségvédelem esetei, legfőbb szerv határozatának megtámadása, létesítő okirat kötelező elemei, felszámoláskor az egyezség, tisztességtelen versenyt megvalósító magatartások.

Elég rendesek voltak, segítettek, stb. A jegyek 3, 4, 4.

demeter # 2009.04.30. 15:36

Sziasztok!

Én tegnap (ápr. 29.) voltam vizsgázni az OIT-ban.
Rendes bizottságom volt, elég hosszan tették fel a kérdést, ezért legtöbbször már a kérdés elején tudtam mit fognak kérdezni.
A kérdéseim:

PTK: - joggal való visszaélés a jognyilatkozat megtagadása miatt + jognyilatkozat pótlás ezzel kapcsolatban, majd kicsit a közös tul. megszüntetés, de tényleg csak vázlatszerűen elég volt, mert már kötött is tovább belőle a vizsgáztató

  • kellékszavatosság, jogok - határidők, gyakorlati példák, mi a leghosszabb határidő itt, hogyan lehet még "megnyújtani" a határidőt 10 éven túlra, korlátozza-e valami a jogosult választási jogát
  • házasság érvénytelensége felsorolás szintjén

4

PP: - Pp. 121. § ezen belül konkrét kereseti kérelem, mi a helyzet ha nem konkrét és mi ha valójában csak a bíró gondolja úgy, hogy nem konkrét, akkor mit érdemes csinálni (lehet fellebbezni, de ha ismételten benyújtom gyorsabb)

  • viszontkereset 2M kereset - 6M viszontkereset, mi lesz a döntés, marad-e helyi b. előtt?
  • fmh ingó kiadása iránt, és ha nem tudom a kötelezett lakcímét akkor mi van, lehet-e hirdetményi kézbesítés?
  • bírósági meghagyás csak érintőlegesen
  • csatlakozó fellebbezés szintén csak érintőlegesen
  • mit tennék, ha perköltségről nem rendelkeznek? itt a kiegészítő ítéletről pár dolgot

4

Gt.: - felszámolás
- Nyrt.

  • részvény fogalma, fajtái
  • bejegyzés, változásbejegyzés

itt semmi extra kérdés nem volt, mondtam sorban a dolgokat a vizsgáztató meg egyszer-kétszer bólogatott
4

Ez volt az utolsó vizsgám, örülök, hogy pont ilyen pozitív vizsgaélménnyel sikerült zárni. Én csak jogszabályból tanultam és bőven elég volt, pedig főként gyakorlati dolgokra voltak kiváncsiak.
jó felkészülést mindenkinek, remélem tudtam egy kis iránymutatást adni. Üdv. Csaba

Impossible # 2009.05.01. 07:28

Mennyi igazság van abban a hírben, hogy az ügyvédjelölteket fingatják meg legjobban?

mmanó,

"Én már ugyan 3 hete voltam vizsgázni az LB-n, de a kérdések hátha hasznosak lesznek valakinek. Közigazgatásban (önkormányzat) dolgozom, ezt igyekeztek figyelembe venni :)"

Hogy érted, hogy igyekeztek figyelembe venni?

Todder # 2009.05.01. 10:03

Impossible
nekem azt mondták, hogy a bíró és ügyész "jelölteket" jobban megszivatják. bár sztem ez is vizsgáztató függő...

bajussz # 2009.05.01. 10:12

nekem is jobban belekérdeztek ebbe-abba, amikor meglátták, hogy ügyvédjelölt vagyok, meg is rántottak, hogy ezt egy jelöltnek tudnia kéne

a végén már nem akartam mondani, hogy már egy éve nem vagyok jelölt. legközelebb az elején bejelentem, vagy esetleg "nem vagyok jelölt, de ügyvéd se!" pólóban megyek :D

Impossible # 2009.05.01. 11:53

bajusz,

nem tetszett az ügyvédgetés? Miért szálltál ki?