Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Impossible # 2009.04.25. 14:35

Na mégegyszer:

nem lóláb, hanem ló..ar.

Impossible # 2009.04.25. 14:35

LÓSZAR NA LÓSZAR!!!

keseredés # 2009.04.27. 06:47

Szevasztok!

Én asszem szeptember körül kisérlem meg azt a vizsgát.Nem tudjátok, hogy most mi a helyzet az új Ptkval? Mikor lesz hatályos?2010 Jan 01?
Mert ugye nem mindegy mit tanulok...

Sz.Márton # 2009.04.27. 08:49

Tisztelt Keseredés!

Nemsokára aktuális információk lesznek-e kérdésben;
A PARLAMENT AKTUÁLIS NAPIRENDJÉBŐL:

A törvényjavaslat elfogadásához az Alkotmány 24. § (3) bek. alapján az országgyűlési képviselők
2/3-ának "igen" szavazata szükséges.

11./
A Polgári Törvénykönyv és a Polgári Törvénykönyv hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló 1960. évi 11. törvényerejű rendelet, valamint ezzel összefüggésben más törvények egyes rendelkezéseinek módosításáról szóló törvényjavaslat (T/6925. szám)

(A zárószavazás.)

A napirendi pont előadója:

Dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter

Egységes javaslat:
T/6925/9. szám

Impossible # 2009.04.27. 12:18
Bmisa # 2009.04.27. 13:07

Hali!
Ma voltam írni polgári anyagi jogból.
Keresetlevet kellet szerkeszteni, jogi képviselőként az alábbi ügyben:

NJ és KZ 1990-ben házasságot kötöttek, majd KZ szüleihez költöztek. 1992-ben hozzáépítettek a szülők házához 2 lakószobát, előszobát, konyhát, fürdőt.
1993-ban egy lányuk született és az apa (KZ) 1995-ben öngyilkos lett. Az özvegyet és a gyermeket a szülők elüldözték.

NJ követelte a hozzáépítés ellenértékét, melyet az öregek nem fizettek ki, arra hivatkozással, hogy akié a föld, azé az épület is. Egyébbként pénzük nincs és ez az egyetlen vagyontárgyuk.

NJ ügyvédet hatalmazott meg a tulajdonjog rendezésével maga és kk. lánya törvényes képviselőjeként. Az ingatlanforgalmi értékbecslés szerint az ingatlan 2 MFt, ebből a hozzáépítés 1 MFt.

Én a keresetet a Ptk. 137. § (3)-ra, ingatla-nyilvántartáson kívüli tilajdon jog szerzésre alapítottam. Kértem az özvegy 1/4 tulhányadra való ráépítés jogcímű tulajdonszerzés és az árva 1/4 tulhányadra való törvényes öröklés jogcímű tuljogának bejegyzését az ingatlan nyilvántartásba.Egyidejüleg kértem a közös tulajdon megszüntetését a Ptk. 149. §
(3) alapján.

Az egész a keresetlevél kötelező kellékeibe csomagolva.

Szóban folytatás a LB-n, szerdán 13 órakor.

UI. Nagyon sokan nem jöttek el az írásbelire, kb. 25%


BM

bajussz # 2009.04.27. 13:17

25% ment el csak?

ősszel, amikor én voltam, 10% hiányzott csak kb. az ilyen emberek miért maradnak otthon?

ja, SERTÉSINFLUENZA!

Impossible # 2009.04.27. 13:48

sztem úgy értette, hogy 25% nem ment el :)

Bmisa # 2009.04.27. 15:08

Az olvasott névsorhoz képest volt 25% a hiányzó!


BM

bajussz # 2009.04.27. 15:16

az akkor is sok

minden negyedik ember megfutamodott

Todder # 2009.04.27. 15:53

helló!
ma kaptam "meghívót" 18.ra Pp írásbelire, jön valaki netán akkor vizsgázni? 20. szóbeli.

Impossible # 2009.04.27. 16:30

bajusz,

álomvizsgákhoz képest ez nagyon jó arány, ugyanis ott (legalábbis nálunk polgárból :D ) kb. 50% futamodik meg. :D

bajussz # 2009.04.28. 11:29

az más, meg azért nem kell 15.000 ftot fizetni:)

Peace # 2009.04.28. 12:39

egy jogásszal állok vitában
a "probléma"

x és y ingatlan adásvételi szerződést kötnek.
A szerződés érvényes.
A vételár kifizetésre került.
y mint veveő nem jegyezteti be ing.nyilv-ba tulajdonjogát.
kérdés: ő e a tulajdonosa a lakásnak?
övé-e?

én azt mondom, hogy bejegyzés keletkezteti tulajdonjogot, konstitutív hatály miatt

szerződés egyértelműen érvényes, ha felek aláírták
viszont ing-nyilv bejegyzésre alkalmatlan
mert nincs rajta közjegyzői /ügyv. ellenjegyzés

mi van, ha szerződéskötés után nem vezetik át változást? ki akkor a tulajdonos?
lehet-e bíróság előtt arra hivatkozni, hogy átszállt a tulajdonjog?
(az eladóval szemben fel lehet-e lépni a szerződés lobogtatásával)

Impossible # 2009.04.28. 13:37

Az ingatlan-átruházási szerződés érvényességéről a XXV. számú Polgári Elvi Döntés szól.
Az érvényesség feltételei, amelyeknek a szerződésről készült okirat tartalmából ki kell tűnniük:

  • a felek személye
  • a feleknek az ingatlan tulajdonjoga átruházását célzó akaratnyilvánítása
  • ingatlan megjelölése, ellenszolgáltatás megjelölése (vagy ha az átruházás ingyenes, ez az okirat tartalmából megállapítható legyen)

NEM feltétel a közokiratba vagy a teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalás. Az viszont feltétel, hogy írásba legyen foglalva (tehát minimum magánokiratba kell foglalni).

Ptk. szerint az ingatlan tulajdonjogának átruházásához az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen FELÜL a tulajdonosváltozás ingatlan-nyilvántartási bejegyzése IS szükséges.
A bejegyzésre viszont csak akkor alkalmas, ha van ügyvédi ellenjegyzés vagy a felek aláírásának közjegyzői hitelesítése.

Többszöri eladás esetén az a vevő követelheti a tulajdonjognak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzését, aki elsőnek jóhiszeműen birtokba lépett (jogcímvédelem), ha pedig ilyen nincs, akkor a korábbi vevő (kivéve, ha a későbbi vevő tulajdonjogát már bejegyezték - de a másodszori vevő jóhiszeműségének vélelmét az első vevő megdöntheti, és akkor ez a kivétel nem alkalmazható).

Impossible # 2009.04.28. 13:42

bajusz,

ja, nem 15-öt, hanem 10-et...:D

Peace # 2009.04.28. 13:49

impi, én is ezt mondom ismerősnek
de nem fogja fel

ha nem jegyzik be ing.nyilv-ba tul.jogot
akkor nem is száll az át vevőre az

akkor sem száll át ha lobogtatja érvényes szerződést

emberem azt mondja:
de akkor is az az ő lakása!!!

noha eladó szerepel tulajd.ként ing.nyilv-ban
eladó és vevő haverok

nem akarja eladni eladó még egyszer ing-t
csak szeretné tudni vevő
hogy igy ő lett-e tualajd.
szerintem nem

impin kivül más? - vélemémény?

Impossible # 2009.04.28. 14:09

A vevő miért nem jegyezteti be???
Azon élvezkedik, hogy nem jegyezteti be, közben meg mondogatja magának, hogy de azért ő a tulaj, vagy mivan? :D

Ha nem jegyezteti be, és birtokba lép, akkor majd - ahogyan írtam korábban is - a későbbi vevővel szemben élhet jogcímvédelemmel. De minek ezt kivárni? Az eladó ellen pedig ne forduljon semmivel, ez tiszta röhej, hát a vevőnek kell bejegyeztetnie a tulajdonos-változást, nem az eladónak.

Miért nem jegyezteti be?

gittus # 2009.04.28. 14:13

szerződés egyértelműen érvényes, ha felek aláírták
viszont ing-nyilv bejegyzésre alkalmatlan
mert nincs rajta közjegyzői /ügyv. ellenjegyzés

Kérdés:
A szerződés ügyvéd által ellenjegyzésre került?

Ha nem akkor más a gyermek fekvése.

gittus # 2009.04.28. 14:15

árnyalatnyival

Impossible # 2009.04.28. 14:23

Ja, hogy azért nem jegyezteti be, mert nemis tudja, mivel nincs is ellenjegyzés? :D Akkor tényleg csak gratulálni lehet, hogy kifizette a vételárat - így. lol

Peace # 2009.04.28. 14:27

ha nincs ellenjegyzés akkor nincs bejegyzés sem
de ettől függetlnül érvényes és hatályos a szerződés

Impossible # 2009.04.28. 14:42

És akkor mi van? :DDD

Van lakása?
Nincs. :D

Peace # 2009.04.28. 14:53

az a szörnyű, hogy szakvizsgázott jogász mondja ezt
(160 kiló)
attól, hogy nincs bejegyezve,
attól még az övé
:)

Peace # 2009.04.28. 14:56

pedig a Ptk. 117. § (3) bek. olyan egyértelmű

Ingatlan tulajdonjogának az átruházásához az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen felül a tulajdonosváltozásnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges.