Szakvizsga - "A " rész (polgár)


drmd # 2009.03.05. 15:42

Sziasztok!

Ma voltam az LB-n egy szuper bizottságnál.

Íme a kérdések:

Anyagi: birtokvédelem, érvénytelenség, végrendelet, nagykorú tartása (17.sz. irányelv)

Eljárás jog: előzetes bizonyítás, fmh, ingatlan végrehajtás, illetékfeljegyzés

Gazdasági j.: törzstőke emelés, összevont részvény, egyéni cég, tisztességtelen magatartások, csődtv. 49/D §, zárgondnok.

Ennyi jut az eszembe. 4 hetet tanultam, de azt keményen. Mind 5 lett!

Kitartás!

beaber # 2009.03.05. 20:04

Az írásbeli szakvizsgáról szeretnék infókat.Én polgáriból szeretnék írni majd.
Hogy készüljek?

Aki mostanában volt néhány tanácsot ha adna nekem a felkészüléshez.

Kösz9: Beáta

drpony # 2009.03.06. 11:39

Szia Konidori!

Köszi a válaszokat, én is így gondolom, de azert kinezem egy-ket emberbol, hgy megkerdezi a meghaladott iranyeleveket is. Élettarsakbol ha nem jon ki az új tv adig, lehet azert, hogy megnezem az AB hatarozatot legalabb a biztonsag kedveert...
Ja, majus vegere kertem, remelem oda is leszek beosztva :-)

drpony # 2009.03.06. 11:39

Szia Konidori!

Köszi a válaszokat, én is így gondolom, de azert kinezem egy-ket emberbol, hgy megkerdezi a meghaladott iranyeleveket is. Élettarsakbol ha nem jon ki az új tv adig, lehet azert, hogy megnezem az AB hatarozatot legalabb a biztonsag kedveert...
Ja, majus vegere kertem, remelem oda is leszek beosztva :-)

drpony # 2009.03.06. 11:41

mindent ketszer mond, mindent ketszer mond...
bocsi a duplaert, nem direkt volt :-)

kondidori # 2009.03.06. 11:46

drpony!

Szívesen. Az élettáras tv-t melyik AB helyezte hat.kiv? Tudod a számát, mert akkor lehet én is belenézek, ha lesz időm /de szerintem nem lesz....; na mindegy inkább legyen meg... és csak nő - nő a papirhalom a lakásban :(( /

drpony # 2009.03.06. 11:49

a 154/2008-as AB hatarozat volt. de sajna marha hosszu, van, vagy 20 oldal. Kinyomtattam, de kotve hiszem, hogy lesz ra idom, dobbenet ez az anyagmennyiseg :-(

kondidori # 2009.03.06. 12:32

huhhh, tényleg 20 oldal. Hát ez van. Köszi

Impossible # 2009.03.06. 15:05

AB határozatokat úgyse kérdeznek nem?:D

Tordesillas # 2009.03.07. 10:50

A bolondok napján megyek, akad még sorstársam arra a napra?

Impossible # 2009.03.07. 18:55

Hát lennék a helyetekben. Nekem nagyon hiányoznak a vizsgák, a megmérettetések, a kihívások...van annak egy nagyon jó hangulata, még akkor is, ha maga a tudat, hogy vizsgázni kell szar. :D

Tordesillas # 2009.03.07. 19:00

Impossible

Akarsz róla beszélni?:-))))

Nem a vizsga tudata szar, hanem az, hogy nem tok semmit és égek mint a rongy.

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.03.07. 20:47

AB hat-ot nem nagyon kérdeznek, de ez nagyon aktuális.

Nem rövid, de tömör a lényege.

Pl.ha nincs időtök, nézzétek meg itt:

http://szeged.hir6.hu/…olo_torvenyt

Érdeks kérdések azoknak, akik még nem mentek:

Pp.: eljárási REND: 1) általános 2) jan. 1-től a kisértékű perek

eljárási MÓD: peres, nemperes (fiz.meghagy.)

Hajrá mindenkinek! Figyelni kell, hogy mit akarnak a kérdéssel, mert csalafinták.

Impossible!

Van jó vizsga is, de szerintem a szakvizsgák kimerítik a kínzás és kegyetlen, embertelen bánásmód fogalmát :):)

riffy # 2009.03.07. 23:15

Gratu a sikeres vizsgázóknak :)
Mennyit tanultatok rá? Vettetek ki szabit és egész nap nyomtátok, mint a régi szép időkben az egyetemen?
Köszi:
R

riffy # 2009.03.07. 23:18

ja, Impossible, extraköszönöm a koordinátákat a gmail-es fiókhoz :D

irena # 2009.03.12. 17:46

Sziasztok!

Ma letudtam az utolsó szakvizsgámat polgári jogból. A Legfelsőbb Bíróságon vizsgáztam a II/233-as teremben, mondhatom, hogy a legjobb bizottságban. Nagyon segítőkészek voltak és szerintem nagyon még jobb jegyeket is adtak a valós teljesítménynél. Ja, és ami a legfontosabb: csak Ptk, PP, Gt-t kérdeztej, semmi mellékest.

Kérdések:

Anyagi jog:

  • birtokvédelem, mikor van lehetőség közvetlenül a bírósághoz fordulni?
  • hol hallottam már a bánatpénzről?
  • megbízás-vállalkozás elhatárolása ( csak arra voltak kivácsiak, hogy az egyik eredmény-kötelem, a másik gondosság-kötelem )
  • mi az elbirtoklás? ( eredeti tulajdonszerzési mód, csak erre az egy szóra )
  • özvegyi haszonélvezeti jog megváltása, ki kérheti, mikor, mi van az ági vagyonnal?

(5)
Gt:

  • létesítő okirat kötelező elemei
  • kisebbségi jogok
  • vtv kizáró okok
  • részvény árutházása

(5)
Pp:

  • általános meghatalmazás ( természetes személy adhat-e? )
  • mi van a meghatalmazással, ha mondjuk kitöltöm, hogy "Szolnoki Városi Bíróság 21.P.23411/2009. számú ügyben" és átteszik a pert más bírásághoz? ( természetesen érvényes, nem kell újat kitölteni ), és ha másodfokra kerül az ügy? ( akkor is, arra volt kiváncsi, hogy a meghatalmazás korlátozása csak annyiban érvényes, amennyiben magából a meghatalmazásból kitűnik )
  • ügygondok mikor kell? jogállása?
  • vh korlátozása és megszüntetése iránti perek ( különösen a végrehajtási záradékkal ellátott okiratok körében )

(4)
Mindenkinek hasonló bizottságot és jó felkészülést kívánok!
Tekintettel arra, hogy már végeztem, nem fogom olyan gyakran nyomon követni a fórum eseményeit, de ha bárkinek bármilyen kérdése van a vizsgákkal kapcsolatban, szívesen segítek, írjatok e-mailt.

liszt1 # 2009.03.12. 20:01

irena, nagyon nagy vagy!
Gratula, hogy a végére értél! Örülünk a sikerednek és irigylünk érte nagyon ;-)
És természetesen köszi az infokat!

alexa81 # 2009.03.12. 21:58

Sziasztok!
Hát először is sok kitartást kívánok az éppen most készülőknek, s gratulálok a sikeres vizsgázóknak.

Én is túl vagyok már ezen a részen, emiatt megválnék az alábbi segédanyagaimtól:
Novissima Kiadó: Polgári jog I-II.
Polgári eljárásjog I-II.
Családi jog
Mindegyik a legfrissebb kiadás, és megkímélt állapotban van.

progcic # 2009.03.15. 12:28

Novissima Kiadó:
Polgári jog I-II.
Polgári eljárásjog I-II.

Én is megválnék ezektől a könyvektől, ha érdekel valakit.

peppa # 2009.03.16. 12:42

Sziasztok!

Meg van az idopontom! Aprilis 20-an megyek anyagi jogbol irasbelizni. Jon meg valaki aznap?

kortedorka # 2009.03.16. 15:00

Sziasztok,

ma voltam pp-ből írásbelizni, és gondoltam leírom a jogesetemet, egyrészt, ha valaki rá tudna erősíteni a megoldásomra az megnyugtatna, ha pedig nem ez a megoldás, akkor legalább tudnám, hogy álljak hozzá a vizsgán.

Beszámítási kifogással élt hibás teljesítésre hivatkozva az alperes a felperesi kereset ellen, és emellett a kereseti kérelem összegét, illetve az arról adott számla átvételét elismerte. Az első tárgyaláson a bíróság részítéletet hozott a kereset kérdésében, és az alperest felhívta, hogy a beszámítási kifogását 8 napon belül terjessze elő pontosan. Mindketten fellebbeztek ellene, felperes azért, mert a Pp. 141. (6) alapján szerinte perelhúzó volt az alperes magatartása, hogy az első tárgyaláson csak azt jelölte meg, hogy hibás teljesítés illetve a hibás teljesítést, de ezen felül határidőt kért. Az alperes szerint a keresetet és a beszámítási kifogást együtt kellett volna elbírálni.
A 3/2000 jogegységi határozat alapján én részítélettel helybenhagytam az elsőfokút, és a fellebbezéseket alaptalannak tekintettem.
Viszont a Pp. a megoldást nem találom, és egy 89.évi BH pedig pont az ellenkezőjét írja, bár ez korábbi mint a jogegységi.
Szerintem az alperesi magatartást csak a felhívás nem teljesítése esetén lehet perelhúzónak tekinteni.
Ti tudtok erre valami hasznosat mondani, hogy csütörtökön mit válaszoljak a fenntartom-e kérdésre.

Előre is köszönöm

Todder # 2009.03.16. 18:53

szia kortedorka

szerintem, jól döntöttél. (utánanéztem a Pp.ben is a régi jegyzetekben, és én is így tettem volna a helyedben) kitartás csütörtökig!

kortedorka # 2009.03.16. 20:24

köszönöm a gyors reagálást,

bár kicsit még mindig kétkedem, mert számomra ez a jogegységi egyáltalán nem érthető abból a szempontból, hogyha időközben végrehajtják a részítéletet és a beszámítási kifogás alapos lesz, akkor ez az alperesre mindenképpen hátrányos.
Azt elfelejtettem írni, hogy a kereset 3M volt a kifogás 2M-ra szólt, a részítéletben a teljes keresetet megítélte a bíróság. Először arra gondoltam, hogy csak a különbözetet kellene megítélni, de a kereset összegének egy részére nem lehet részítéletet hozni.(szerintem).

Mindenesetre írok, hogy mit mondtak róla.

kortedorka # 2009.03.19. 22:01

Szóval,

a megoldásom jónak bizonyult, és teljesen elfogadták, nem is kellett kiegészíteni.

A vizsga kicsit érdekesen indult, mert állítólag a bizottság lemondta, úgyhogy 13:30 után tudtuk elkezdeni egy a hirtelen összehívott bizottsággal.

a kérdések egyébként a fő jogszabályokra vonatkoztak, de szó szerinti kifejezéseket vártak, illetve elég messzire tudnak eljutni egy kérdésből. egy versenytörvényes kérdésem volt, a többi csak ptk pp gt. a hangulata kötetlen volt, de egy kérdéssel legalább 5 -10 percig foglalkoztak, így összesen joganyagonként összesen kb 3-4 kérdést kaptam.
pp alapelvek, tárgyalási időköz, beavatkozás, részítélet, semmisség esetei, kiemelt alakhoz kötött szerződésekre példák, házassági vagyonjogi szerződés, névfoglalás, aláírás mintát mikor készíthet ügyvéd, székhelyfoglalás, jognyilatkozat pótlása feltételei példák, árkartell.

Kitartást a vizsgához!!

liszt1 # 2009.03.19. 22:31

Üdv mindenkinek! LFB-n vizsga 03.19-én. Kérdések:

Anyagi Jog:
• Jogképességről beszéljek, kinek van, fejtsem ki a tartalmát. Ennek kapcsán társasház relatív jogalanyisága.
• Közös tulajdon megszüntetés 3 módjának felsorolása: természetbeni megosztás, magához váltás, értékesítés, + 1 spec módja: a társasházzá alakulás. Ide vonatkozóan az 1-2008 pk vélemény megemlítése (a vizsgáztató kifejezett örömére). Az érdekelte, mi változott a PK 10-hez képest.
• Házasság felbontása, mikor van közös megegyezés.
• Házassági vagyonközösség kapcsán példa: ha a nejem tartási szerződést köt, az ellenértékként kapott lakás a külön tulajdonába v. házastársi közös vagyonba kerül (utóbbi.)
• Példa kapcsán kellékszavatosság, az igényérvényesítés elévülési jellegű határideje 308.§ (1), + 308/A.§ (1) bek.[+ még az I. számú Polgári Gazdasági Elvi Döntés(nek örült volna)]
• Elévülés. Milyen 5 évnél hosszabb v. rövidebb elévülési időket ismer még a Ptk.

Eljárásjog:
• Jóhiszeműség elve, fejtsem ki: kire milyen feladatot ró rá – ( ráró:DDD )
• Ennek kapcsán eljárás ésszerű határidőn belül befejezése
• Soroljam fel milyen kifogásokat ismer a Pp, - kifogás az eljárás szabálytalansága ellen 114.§, kifogás az eljárás elhúzódása miatt 114/A.§, beszámítási, elévülési, kizárási 16.§ (4) bek. stb.
• Keresetlevél tartalmi elemei
• Mi van ha az alperes nem fogadja el a felperesi szakértői véleményt, ha az esetleg rá nézve esetleg kedvezőtlen és szakértői intézet véleményét kéri – 182.§ (3)
• Mit vizsgál a bíróság a fellebbezés benyújtásánál – itt a 237.§ pontról pontra
• Végrehajtható okiratok felsorolása

Gt:
• Mi van ha közalapítványt akarnak velem bejegyeztetni – már nem lehet
• Kógencia a Gt-ben – szigorúbb előírást tartalmazhat a létesítő okirat, viszont enyhíteni a Gt ellenében nem lehet! (pl szavazati arányok stb.)
• Tagkizárás (legfőbb szerv ¾-es többséggel, de a Bíróság zárja ki) mi van ha csak 2 tag van, mi van ha ő a többségi tulajdonos, mikor nem lehet
• Bt-nél képviseleti jog, beltag meddig lehet üzletvezetésre jogosult, mi van, ha a kültag kiesik és pl 3 másik beltag van de nem találnak kültagot, átalakulás KKT-vá,

Konklúzió: végül is normálisak voltak, 1 órás, verejtékes vizsga. Sok példával tele, a konkrét válaszokat akarták hallani, addig nem mentünk tovább.
3-3-3

Bő 1 hónap tömény tanulás, de ha bírnám még 1 hónappal kiegészülve sem lennék 100-as. Mint a csiga az út másik oldalára, erre a jogterületre is születni kell, de legalábbis gyakorlat teszi a mestert…
A korábban feltett vizsgakérdésekből lehet hasznosan orientálni a felkészülést, én is azt tettem, de, az hogy egyes tételen belül mire és hogyan kíváncsi (tv.szöveg, jogeset) sok függ a vizsgáztató személyétől, szakterületétől.

Ésss: ez volt az utolsó!!!
A napot kellően megalapozta, hogy előtte az OIT-ban közölte a hölgyemény, hogy tegnap sokakat küldtek újrázni…
Kitartást mindenkinek! A lényeg: ha megvan a tanulással megszerzett háttér, és a végén az ismétlés is persze, úgy bizti meg van a vizsga is.

Ha ajánlhatom: lecitin, frissességhez pedig Q10!

Sikeres felkészülést mindenkinek!
üdv: liszt1