Szakvizsga - "A " rész (polgár)


kgz. # 2009.02.24. 09:40

Én Gt-ből írtam, hp-t kellett kreálni egy Kft. hibás társasági szerződése alapján.

De tényleg idegesítő volt ez az időhúzás, mondjuk szerencsére már befejeztem 3/4 12 körül.

A lényeg, hogy írásbelire vigyetek mindent, ami mozdítható, tankönyvet is,iratmintát! Én még reggel berohantam az irodába a Gt.kommentárért és simán lehetett használni.

kalocsayg # 2009.02.25. 15:02

Mai szóbeli kérdéseim:

Írásbeli hibátlan volt, nem kellett hozzáfűzni semmit.

Gt. Alapítsunk Kft-t, egyszemélyest, erről mindent, székhelyhasználat, törzstőke, ügyvezető elfogadó nyilatkozat, illeték mértéke, vállalhat-ekezességet a jogi kpv. az illetékért?
Egyéni vállalkozó, hol veszik nyilvántartásba,kizáró okok, ha jogász vagyok csinálhatok-e kozmetikát (igen, ha van képesítésem vagy alkalmazottam aki rendelkezik vele)
Felszámolás megindítása, itt a fizetés teljesítési határidejével szenvedtünk nagyon sokat, bele is zavarodtam. Szünetelés van-e felszámolásban, fizetési haladék.
Értékpapír, hogy néz ki, forgatmány hol van?

Pp. Meghatalmazás tartalma részletesen, külföldi által adott meghatalmazás, ált. meghatalmazás, testvér a házassági bontóperben lehet-e meghatalmazott, fizetési meghagyás (jogeseten át, ha van egy 950.000-es tartozás, hogy érvényesítem), fmh tartalma részletesen, illeték mértéke ha beadom és ha per lesz, kis perértékű ügyeknél a tárgyalás kitűzése mikorra? Nem ismert alperes, hirdetményi kézbesítés szabályai, melyik szerv tartja nyilván ezt? (OIT, mit tart még nyilván?), ítéletet hogyan kézbesítik ismeretlen alperesnek? ha ügygondnok van, a személyi ktgmentes kötelezhető-e az ügygondnoki díj előlegezésére?

Ptk. közalapítványt mikortól nem lehet alapítani? Mit látott el régen a közalapítvány (közfeladat), melyik az a jogi személy, aki még ilyet lát el? (köztestület).
Özvegyi jog megváltása, miért 1/3 illeti meg az ági vagyonból?
megbízás nélküli ügyvitel (itt a helyénvaló szó nem jutott eszembe, nagyon azt akarta hallani, de körülírtam), mikor irreleváns, hogy helyénvaló-e.
Előadóművészi jogok.

Rendesek voltak, meg rávezettek, de szörnyen sokat kérdezgettek, végül mind a három 4-es lett.

neuron78 # 2009.02.25. 17:30

Sziasztok!

Én még a szakvizsga előtt állok, még a tanulás fázisában vagyok.
2002-ben végeztem, 2005-ig ügyvédi irodában dolgoztam, szerződésekkel és társasági joggal foglalkoztam, viszonyleg szűk területen. Polgári peres ügy nem volt a irodánál.

2005-től Gyes-en vagyok, most jutottam el oda, hogy van időm a tanulásra.

Szerintetek ekkora kihagyással fel lehet készülni rendesen a vizsgára? Úgy hogy sikerüljön is??

Olvasgatva a fórumot látom, hogy sok a gyakorlati kérdés a vizsgán.

Időm van tanulni, június elejénre jelentekztem be.

Szerintetek?

Köszi a bíztató válaszokat!!!

beaber # 2009.02.25. 17:33

Sziasztok!Én még csak egy év múlva megyek szakvizsgázni.
Polgárival szeretném kezdeni.

Az írásbeliről nem sok mindent tudok,hogyan lehet felkészülni?
Hol lehet kapni esetleg iratmintatárat? És azt lehet is használni írásbelin?

Légyszi,aki már volt,meséljen már nekem egy kicsit róla illetve a felkészülésről.

Ja és nem mellékesen egy fontos kérdés: Mennyit kell tudni ,hogy "átcsússzon" az ember??

Köszi:

Bea

tnégabi # 2009.02.25. 19:11

Gratulálok kalocsayg, nagyon irigyellek, hogy túl vagy a polgáron!!! Én egy hét múlva megyek, de már nagyon ideges vagyok.

Mi volt az írásbeli feladatod?

Gabi

liszt1 # 2009.02.26. 11:35

kalocsayg:

Gratula, irigylünk és természetesen köszi a kérdéseket!
:-)

Zummike # 2009.02.26. 18:36

hali,

én ma voltam, túl vagyok rajta:-) a PKKB-n vizsgáztam, egész normális bizottságnál:-) nem volt egyszerű, de sokszor rávezettek a kérdésekkel.

az alábbiakat kérdezték (már amire emlékszem):
Pp. (ebből írtam, így a kiindulás az írásbelim volt):

  • vh milyen lehetőséget biztosít, ha a végrehajtási kötelezett nem teljesít
  • vh igényper, hol lehet megindítani
  • illetékesség
  • hatáskör, főleg a megyei bíróságé (természetesen:-))
  • ítéletek típusai, közbenső ítélet és részítélet, mit mikor hoz a bíróság
  • fellebbezés

Ptk:

  • szomszédjog, mi történik ha a két telek határán áll a ház és a tulajdonosának a felújítási munkálathoz igénybe kell vennie a szomszéd telkét, miért nem kártérítés (válasz: a szomszéd köteles eltűrni, azért nem kártérítés, mert nincs jogellenesség)
  • közös tulajdon megszüntetése milyen módon történhet (kifejezetten örült a cenzor, hogy tudtam a PK 10. túlhaladottá válásáról és a helyébe lépő 1/2008-as véleményről)
  • engedményezés-tartozásátvállalás
  • öröklési szerződés
  • házassági szerződés (kell-e ügyvédi ellenjegyzés)

Gt:

  • egyszemélyes kft alapítása, itt elmondtam a különbségeket (társ. szerződés helyett alapító okirat, vagyoni hozzájárulás teljesítésének szabálya, egyszemélyes társaság is alapíthat), ennek nagyon örült, nem is hagyta végigmondani
  • egyszerűsített cégeljárás, ezt sem hagyta végigmondani
  • cégjegyzék tartalma, mit tartalmaz
  • végelszámolás, ki lehet végelszámoló, milyen feltétele van, annak, hogy végelszámolással lehessen megszüntetni egy társaságot? (a vagyon elég legyen a hitelezői igények kielégítésére)
  • kartell (milyen lehet? árkartell, területi felosztásra irányuló kartell)

összességében nagyon korrektek voltak, ha valamiben bizonytalanabb voltam, akkor segítettek.

mindenkinek hasonló bizottságot!

üdv,
Zummike

drmd # 2009.02.27. 07:47

Gratula Zummike!

Segíts nekem, légy szíves: hol találom az 1/2008-as véleményt (közös tulajdon)?

Köszi

Impossible # 2009.02.27. 13:33

Zümike,

és azt miért nem írod le, hanyast kaptál?

Zummike # 2009.02.28. 07:45

Impossible:

pp írásbeli 5, szóbeli 4
ptk 5
gt 5

üdv,
Zummike

Zummike # 2009.02.28. 07:46

de csak azért nem írtam, mert nem tartottam olyan fontosnak;-)

kalocsayg # 2009.02.28. 07:51

Írásbelim egy hiánypótlás volt Gt-ből, Kft. társasági szerződésében voltak a törvénnyel ellentétes kikötések az üzletrész átruházással, pótbefizetéssel kapcsolatban, nagyon egyszerű, tv.szövegből is meg lehetett csinálni.

kondidori # 2009.03.02. 18:42

Sziasztok!

Nem tudják véletlenül megmondani, hogy hol találom meg a 2006.1517 EBH-t?

Esetleg valaki fel tudná tenni a közös Gmail-es címre?

köszi

liszt1 # 2009.03.03. 14:36

kondidori: a kért 2006.1517 EBH feltéve a közös cimre, a Piszkozatok mappában találod csatolmányként

mikor vizsgázol?

kondidori # 2009.03.04. 09:54

Köszönöm kedves Liszt1!

Május közepén megyek, az anyaggyűjtésnél tartok. Ezt az egyet nem találtam sehol.
Te már voltál?

drpony # 2009.03.04. 13:22

Kedves Mindenki!

Májusban megyek polgárból, jelenleg az adatgyujtesnel tartok, de ugy latom, hogy a tetelsor annyira nem hatalyos. Meghaladott, es mar nem alkalmazhato PK-k, Pje, stb helyett ugye az kell, ami meghaladottnak nyilvanitotta? Goldolom a kisajatitasrol szolo tvr helyett is a 2007-es torveny kel...
Az A/38-as tetelnel a JPE az elirás? vagy lemaradtam valamirol?
Es az AB altal megsemmisitett bejegyzett elettarsi kapcsolatrol szolo tv szerintetetk kell? belekerdezhetnek, vagy hagyjam a fenebe, amig ki nem jon egy ujabb tv?
Szerintetek?
Elore is koszi mindenkinek.

drpony # 2009.03.04. 13:23

Jaj, mennyi elutes... bocsi

kondidori # 2009.03.04. 13:53

JPE az tutira elütés, mondjuk nem ez az első és az egyetlen.
Mivel mindig azt mondják, hogy a hatályos anyag kell, ezért gondolom a kisajátitási tvr helyett az út tv. kell. (Mondjuk nagyot a tvr-rel se lőhetsz mellé, mert ugyan még nem olvastam végig, de nagy részben tök ugyanaz)
A PK10 helyett az 1/2008 PK vélemény kell.
Én is láttam, hogy az egyik PJE már nincs, helyette az új kell.
A PK-knál van még egy ami már nincs,de most így fejből nem tudom, hogy melyik.

Májusban mikorra kérted magad?

kondidori # 2009.03.04. 13:54

JA és szerintem az élettársakról szóló se kell, de addig még simán elfogadhatják a most előterjesztett variációt. (Ezektől kitelik...)

Szodő # 2009.03.04. 13:56

Sziasztok,
Valaki március 23.-án pp írásbelire jön? Iratmintatárat hol tudok beszerezni?

kondidori # 2009.03.04. 14:06

Szia!

Hát vagy beruházol 6.000-t egy KJK-s PP iratmintatárba (2004-es kiadás, a kjk honlapja szerint nincs forgalomban, de azért itt-ott bíróságok könyvárusainál még fellelhető) vagy elkezded kinyomatatgatni innen vagy a magyarorszag.hu-ról; meg a complex jogtár iratmintatárjából stb.

Én jobbat nem tudok, de ha találtál vmit, nekem is szólj.

peppa # 2009.03.04. 16:05

Sziasztok!

Én április 2. felére kértem magam. Eddig semmi hír. Van fent valaki a fórumon aki ugyancsak áprilisban jön és van időpontja?
Esetleg valaki aki ugyancsak anyagi jogból fog írásbelizni? Érdemes szerintetek beszerezni egy pp-s iratmintatárat?

name81 # 2009.03.04. 17:33

Szia Szodő!

Én is márc. 23-án megyek, de én nem eljárásjogból, hanem anyagijogból írok.

Azt, ami a PK. 10. helyett van, azt el tudnád, vagy valaki el tudná küldeni???
Vagy legalább azt írja meg avalki, hogy hol tudom megtalálni.

Én a bejegyzett élettársakat nem merem khagyni, főleg, hogy van róla AB határozat is!!!!

Egyébként ti hogyan haladtok? Ennyit nem lehet megtanulni!!!!

Jó tanulást!

Szisz78 # 2009.03.04. 18:27

Sziasztok!

1/2008. (V. 19.) PK vélemény a PK 10. számú állásfoglalás meghaladottá nyilvánításáról és a közös tulajdon megszüntetésének egyes kérdéseiről

A Bírósági Határozatok 2008/8-as számában található meg. (hvg orac kiadó)

Szisz

kondidori # 2009.03.04. 18:49

name81

Felraktam a 1/2008 Pk vél-t a közös gmail.com-os címre.