Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Csipke # 2009.02.02. 13:52

drmd,

elég, de azt tanuld végig rendesen.

prosecutor,

kollektív szerződés?


Csipke

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.02.02. 16:14

Csipke!

Lehet, majd tisztázom, köszönöm!

iur77 # 2009.02.02. 21:30

Prosecutor!

A közigszervnél - ahol dolgozol- kell lennie egy Közszolgálati Szabályzatnak.

Abban keresd, hogy a munkáltatód hány napot biztosít (ha nem nevesítik a jogi szakvizsgát, értelemszerűen a közig szakvizsgára vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, hisz a jogi szv. kiváltja azt).

Zummike # 2009.02.03. 16:49

üdv mindenkinek!

febr 23-án kezdem a szakvizsgát, az IRM-ben. utólagos engedelmetekkel megnéztem a gmail-es infókat. köszi!

üdv

drmd # 2009.02.03. 21:00

Köszi az infókat. A 3 hetet non stop tudom tanulni, úgyhogy ezek szerint nem lehetetlen levizsgázni.

Más hasznos tanács esetleg?

Csipke # 2009.02.04. 08:03

Vigyázz arra, hogy ne vessz el a részletekben. Nagyon nagy az anyag, könnyű ebbe a csapdába esni.

Én úgy csináltam, hogy először mindenhol a főszabályt tanultam meg, aztán a következő körben a részleteket (a kivétel kivételének a kivételét :)) tanultam meg.

Az Irm honlapján vannak gyakran ismételt kérdések, azokat ha keresztülmentél az anyagon, nézd át, tényleg gyakran tesznek fel belőle kérdést. (No meg tesztelni is tudod azt, hogy mennyire volt hatékony a tanulás :))

Üdvözlettel,


Csipke

slyy # 2009.02.04. 10:31

Sziasztok,

Van valaki, aki - rajtam kívűl - február 9-én, azaz jövő hét hétfőn írásbelizik Pp-ből?

Üdv!

bajussz # 2009.02.09. 09:31

szerintetek mennyire kérdeznek a pp mellé, a többi kötelező jogszabályba?

Csipke # 2009.02.09. 10:11

Kérdeznek.

Azt, hogy mennyire, bizottságfüggő.


Csipke

bajussz # 2009.02.11. 19:32

egyre jobban tetszik ez a pp

kireri # 2009.02.13. 19:29

Sziasztok, ma szóbeliztem, ezeket kérdezték:

Polgári anyagi jog:

  • elbirtoklás, lehet-e elbirtokolni bérlőként, lehet-e elbirtokolni egy föld felét
  • házastársak ügyvéd által készített közös tulajdon megszüntető szerződést írnak alá a közös lakásra, férj megkapja a vételár felét, egy hét múlva egy sajtcetlin megerősíti írásban, hogy egyetért a közös tulajdon megszüntetéssel és a vételárral is, majd rájön, hogy többet ér az ingatlan, pert indít, elsőfok feltűnő értékaránytalanság címen helyt is ad a keresetnek, de másodfokra kerül az ügy, mit dönt a másodfokú bíróság?
  • várt örökség tárgyában kik köthetnek megállapodást egymással?
  • szóbeli végrendeletet tesz az illető egy tanú előtt, majd egy másik előtt is, érvényes-e
  • jognyilatkozat pótlása hol fordul elő a Ptk-ban, milyen esetekben?

Pp.:

  • mulasztás jogkövetkezményei, igazolási kérelem
  • beavatkozásról minden
  • viszontkereset elhatárolása a beszámítási kifogástól

Gazdasági jog:

  • tagkizárás, mit nem tehet a cég, amíg ez folyamatban van
  • előtársaság
  • bejegyzési kérelem előterjesztése, összes szabálya, határidők, e-cégeljárás
  • felszámolásban mi történik a cég dolgozóival
  • egyéni cég, egyéni vállalkozó elhatárolása
  • ki lehet közbeszerzési tanácsadó
Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.02.13. 23:08

iur77!

,,A közigszervnél – ahol dolgozol- kell lennie egy Közszolgálati Szabályzatnak."

Megvolt, köszönöm!

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.02.13. 23:54

A 2. kérdésssel (megtámadás, feltűnő értékaránytalanság) vagyok bajban.

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.02.14. 09:58

A PK. 257-r is figyeelemmel, önmagában nem elég az, hogy többet? Vagy az a csapda, hogy nem a másik félhez intézett nyilatkozattal támadta meg, hanem rögtön keresetlevelet nyújtott be?

A jognyilatkozat pótlásáshoz:

  1. gyámhatóság (12/ A. §)
  2. bíróság (joggal való visszaélés spec. eseténél, szerződési nyilatkozat pótlása: szerz.kötési kötelezettség, előszerződés alapján a szerz. létrehozása, h a aszerződési köt. jognyilatkozat adása lenne, de nem teljesít a másik fél-275.§, a közös tul. megszüntetéénél, ha t.házat hoz létre a bíróság, akkor az alapító okiratot, mint többoldalú jognyilatkozatot pótolja az ítélet)

Van még?

Üdv!

kgz. # 2009.02.14. 16:14

Ha a megtémadási jog megnyílta - vagyis értékaránytalanságnál a teljesítés - után megerősíti a szerződést írásban sajtcetlin, akkor megszűnik a joga a megtámadásra. Nemde? Ez volt a helyes?

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.02.14. 19:51

kgz.!

Kalap megemelve, szerintem igazad van!

236. § (2) bek. c) pont: A megtámadási határidő megnyílik a felek szolgáltatásainak feltűnő aránytalansága eetén .... a sérelmet szenvedő fél teljesítésekor - részletekben történő teljesítésnél az első teljesítéskor...

  1. A megtámadás joga megszűnik, ha a megtámadásra jogosult a megtámadási határidő megnyílta után a szerződést írásban megerősíti, vagy a megtámadásról egyébként írásban lemond.
kireri # 2009.02.21. 08:27

Kgz, prosecutor,igen, az a megoldás , amit írtatok.

Jognyilatkozat pótlásához:
Ptk. 5.§ (3) bek- a jognyilatkozat megtagadása mint a joggal való visszaélés egyik speciális esete,itt azt fontos hangsúlyozni, hogy ez esetben nincs a felek közt szerződés, míg a másik esetben ( Ptk. 295.§) szerződéses kötelezettség a jognyilatkozat adása ( pl. ingatlan adásvétel körében az eladó bejegyzési engedélyt ad a vevőnek). Ha szerződéses kötelezettség a jognyilatkozat adása, azt pótolhatja a bíróság, de szerződési akaratot az ítélet nem pótolhat.

A jogesetnél valóban az volt a megoldás, amit írtatok, írásban lemondott a megtámadás jogáról, ezért nem indíthat pert, vagyis a másodfok hatályon kívül fogja helyezni az elsőfokú ítéletet.

riffy # 2009.02.21. 17:32

sziasztok!
Légy szíves írjátok meg a gmail-es postafiók elérhetőségét, és a jelszót.
Szuperköszi:
R

Impossible # 2009.02.21. 17:50

www.gmail.com

szakvizsgazok@gmail.com

felhasználói név: szakvizsgazok

jelszó: szakvizsga

szuperszívesen :D

Zummike # 2009.02.21. 19:20

sziasztok,

jön vki hétfőn írni?

üdv

kgz. # 2009.02.22. 18:03

Én igen, Gt-ből

Zummike # 2009.02.22. 18:05

én Pp-ből megyek. nagy kalappal!

üdv

name81 # 2009.02.23. 15:00

Sziasztok!

Milyen volt a mai írásbeli? Szóbelizni mikor mentek?

Várom a tapasztalaitokat!

Én március 23-án megyek írásbelizni polgári anyagiból, utána pedig (remélem) 26-án szóbelizni!

De már most kész vagyok a rengeteg anyagtól!

Meg lehet ezt tanulni, kb. 3 hét alatt???????

Zummike # 2009.02.23. 16:42

Szia name81,

ma írtam pp-ből. ha anyagiból mész, akkor is szerezz vhonnan egy iratmintatárat (persze, ha neked nincs:-)), mert a velem szemben ülő lánynak fellebbezést, egy másiknak pedig ítéletet kellett írnia.

egyébként nem volt gáz, csak az, hogy a 9 órai kezdés valójában 10, n11, mert addig elmondja a felügyelő hölgy a szükséges infókat, meg mindenki kimegy tételt húzni, névsort olvas, elmondja, hogy ki hová megy szóbelizni, stb., nem feltétlenül ebben a sorrendben:-)

én csüt-ön megyek a PKKB-ra szóbelizni.

egyébként az írásbeli teljesen laza.

megtanulni szerintem nem lehet a teljes anyagot, már a mennyisége miatt sem (ez csak személyes vélemény), azt, hogy mennyire sikerült a fontosabb, alapvető(nek tartott) dolgokat elsajátítani, majd a csütörtöki vizsga után megmondom:)

addig is jó tanulást!
üdv

peppa # 2009.02.24. 07:50

Sziasztok!

Meg tudnátok nekem mondani, hogy hogyan lehet egy ilyen iratmintatárhoz hozzájutni?
Előre is köszi.