Szakvizsga - "A " rész (polgár)


HoValEsz # 2016.11.16. 17:35

Sziasztok!

Én november 9-én voltam, nekem ez volt a második szakvizsgám, és sikerült, nagyon kedvesek voltak, de azért bekérdeztek, főleg jogeseteken keresztül. Két bíró és egy jogtanácsos volt a bizottság.

pj:

  • lehet-e kérni a fedezetelvonó szerződés érvénytelenségének megállapítását? (nem, mert csak a harmadik személlyel szemben, akinek az igénye van, hatálytalan)
  • mi van, ha egy festőtől megrendelem, hogy fesse ki a földszintet, de ő kifesti az emeletet, és miközben az emeletet festi, én csak legyintek? (létrejön ráutaló magatartással egy külön vállalkozási szerződés); mi jár neki? ( minden vállalkozási díj, költségek, stb.)
  • ha kap egy tollat valakitől, de utána a kocsmában ócsárolja azt, akitől kapta, akkor mi van? (nem lehet visszakövetelni szokásos mértékű ajándékot)
  • eladhatom-e a parlamentet? (nem, mert nem forgalomképes)

gt:

  • átalakulási formák,
  • nonprofit gazdasági társaság,
  • egyszerűsített cégbejegyzési eljárás.

pp:

  • mi van ha a felperes, ill. az alperes nem jelenik meg az első, ill. a folytatólagos tárgyaláson,
  • mi van ha az alperes vagy a felperes meghal?
  • a többi megszüntetési, félbeszakadási, felfüggesztési, szünetelési okok?
  • költségkedvezmények

Hajrá!

perfavor # 2016.11.14. 21:36

BH1977. 146.?

Anikó04 # 2016.11.14. 16:40

Aki tudja esetleg a BH-ját az alábbi jogesetnek az segítsen. Köszönöm.

Felperes kártérítés iránti pert indít alperessel szemben (200.000,-Ft)
Felperes egy buszon utazik, ami nem az arra kijelölt helyen, hanem az útkereszteződésben áll meg. Felperes leszáll a buszról, megvárja, hogy a busz elhaladjon és átkel az úton. A menetirány szerinti jobb oldalon ekkor érkezik alperes motorkerékpárjával, aki a busz elől kilépő felperest 24 méterről észleli, és fékezik is (18 méter a féktáv), de nem tudja már megállítani az autót, felperest elüti.

I. fokú ítélet: Felperes keresetét elutasította, tekintettel arra, hogy Alperes „elháríthatatlan ok miatt”, (Felperes magatartása miatt) mentesül a kártérítési felelősség alól.
Hozzon másodfokú ítéletet!

Anikó04 # 2016.11.14. 16:39

Felperes kártérítés iránti pert indít alperessel szemben (200.000,-Ft)
Felperes egy buszon utazik, ami nem az arra kijelölt helyen, hanem az útkereszteződésben áll meg. Felperes leszáll a buszról, megvárja, hogy a busz elhaladjon és átkel az úton. A menetirány szerinti jobb oldalon ekkor érkezik alperes motorkerékpárjával, aki a busz elől kilépő felperest 24 méterről észleli, és fékezik is (18 méter a féktáv), de nem tudja már megállítani az autót, felperest elüti.

I. fokú ítélet: Felperes keresetét elutasította, tekintettel arra, hogy Alperes „elháríthatatlan ok miatt”, (Felperes magatartása miatt) mentesül a kártérítési felelősség alól.
Hozzon másodfokú ítéletet!

kitti79 # 2016.11.14. 13:45

Közös e-mail jelszava: polgarszakvizsga2016

rtsk # 2016.11.14. 09:46

Sziasztok!
Milyen könyvekből ajánlatos készülni?Novissima?Dialóg Campus ?Patrocinium?
Akinek esetleg van tapasztalata egyikkel-másikkal (és ideje, hogy megossza), sokat segítene.
Köszönöm előre is!

Eurojust # 2016.11.12. 08:18

Tisztelt fórumozók!

Eredményes szakvizsgát követően eladóvá váltak az alábbi könyveim:

  • Karoliny-Komanovics-Mohay-Pánovics-Szalayné: Az Európai Unió Joga (Dialóg Campus) - 2015. 4.000,- Ft (könyvön lévő ár: 5.980,-Ft)
  • Rózsás Eszter: Közigazgatási jog (Dialóg Campus)-2015. 2.000,- Ft (könyvön lévő ár: 5.980,- Ft)
  • Csink-Hajas-Kurunczi-Téglásiné-Varga: Alkotmányjog (Novissima) - 2014. 2.500,- Ft (könyvön lévő ár: 4.500,- Ft)
  • Reiderné Bánki Erika: Családjog (Dialóg Campus) 2015. 2.000 Ft (könyvön lévő ár: 4.380,- Ft)
  • Nochta-Juhász-Mohai: A gazdasági jog szabályozása I.-II. (Dialóg Campus) 2015. a két könyv együttes ára 7.000,- Ft (könyvön lévő ár: 10.960,- Ft)
  • Nagy-Pecze: Polgári jog I.-II. (Dialóg Campus) 2014. október két könyv együttes ára 9.000,- Ft (könyvön lévő ár: 13.960,- Ft)

A felsorolt könyvek csomagban: 24.500,- Ft.

Érdeklődni a farkas.martina55@gmail.com e-mail címen.

Anikó04 # 2016.11.11. 12:18

Aki tudja a közös e-mail cím jelszavát, legyen szíves ossza meg.

Köszönöm.

Dr.Attika # 2016.11.11. 10:02

"
Kedves Dr.Attika!

Nem értem a problémát? Miért is vagyok primitív?

Nekem már nem kellenek ezek a könyvek, esetleg van akinek jól jön és tudja használni.

Olvass vissza, sokan keresnek könyveket ugyanitt, és sokan is ajánlanak."

Mert ez a topic nem arról szól, hogy a szakvizsga után pár ezer forintért tankönyveket kínáljatok, hanem arról, hogy a szakvizsga tapasztalatokat osszátok meg.
Olyan kicsinyes ez az egész "szakvizsga könyv piac".

Rado # 2016.11.11. 09:38

Sziasztok!

Csütörtökön voltam szóbeli vizsgán, az Igazságügyi Minisztérium épületében tartották meg a vizsgákat. Gondoltam megosztom a tapasztalataimat.

Az elnök bíró volt,és két ügyvéd volt még a bizottságban. Kedvesek és segítőkészek voltak, egy rossz szavam sem lehet.

Kérdések:

Gt.:

  • Soroljam fel a gazdálkodó szervezeteket, mit tudok róluk általában,
  • Csődeljárás és felszámolási eljárás közötti különbség,
  • Ki kezdeményezhet felszámolási eljárást, bíróság mikor kezdeményezheti
  • Ha hivatalból indul a felszámolási eljárás, az eljárás elrendelése ellen van-e fellebbezési lehetőség,
  • Egyesületet fel lehet-e számolni,
  • Gazdasági társaságok felsorolása,
  • Gazdasági társaságok és szövetkezet közötti különbségek,
  • Szövetkezetet hány fő alakíthat

Pp.:

  • Eljárás félbeszakadása és felfüggesztése közötti különbség, hogyan alakulnak a határidők
  • Kereseti kérelem tartalma és mit kell még csatolni a jogi személyeknek/gazdasági társaságoknak a kereseti kérelemhez
  • Fellebbezési ellenkérelem, meddig lehet előterjeszteni, csatlakozó fellebbezés és előterjesztésének határideje
  • Sajtó helyreigazítási per, különösen határidőkre figyelemmel

Ptk.:

  • Cselekvőképesség oda-vissza
  • Kötelem fogalma, kötelemkeletkeztető tények, hány alanya lehet egy kötelemnek, egy oldalú jognyilatkozat, osztott kötelem, több kötelezett egy oldalon
  • Végintézkedések felsorolása
  • Végrendeletről minden (de főleg az alaki kellékek, tanúk, közreműködők)
  • Végrendeletből kizárás, indokai
  • Kötelesrész

(Ennyire emlékszem, de voltak még apróbb kérdések)

Kitartást mindenkinek aki még előtte áll!

Pandi87 # 2016.11.05. 11:52

Kedves Fórumozók! Valaki lenne szíves és elmagyarázná nekem a következőket: 1. Miért kell megváltoztatni a közös mail cím jelszavát? 2. Ha valaki megváltoztatja, miért nem írja ki a fórumra? Köszönöm!

drscs # 2016.11.03. 19:25

Kedves mindenki!

A könyvek eladása már tárgytalan.

Sok sikert mindenkinek!

Üdv:
drscs

Anna1985 # 2016.11.01. 16:53

Sziasztok,
meg tudná írni valaki a polgarszakvizsga2013@gmail.com email címhez tartozó aktuális jelszót?
A VIZSGA2016 jelszó már nem jó, a rendszer szerint valaki 2016. 11. 01. napján megváltoztatta.

Köszönöm!

drscs # 2016.10.31. 18:23

Kedves Dr.Attika!

Nem értem a problémát? Miért is vagyok primitív?

Nekem már nem kellenek ezek a könyvek, esetleg van akinek jól jön és tudja használni.

Olvass vissza, sokan keresnek könyveket ugyanitt, és sokan is ajánlanak.

Dr.Attika # 2016.10.31. 11:48

drscs!
Ne legyél már ennyire primitív, hogy a szakvizsga tapasztalatait megosztó topicban a tankönyveid megvételét hirdeted.

drscs # 2016.10.31. 09:23

Eladó szakvizsga könyvek egyben.

Polgári Jog I. - II. - III. (Patrocinium kiadó) friss kiadások
Gazdasági jog I. - II. (Dialog Campus) friss kiadás
PP I. - II. (Patrocinium kiadó) friss kiadás
Polgári Jog I. (dialog campus) 2014-es

Összesen: 15.000,- Ft. (kevesebb mint fél áron)

Egyben elvihető, alig használ könyvek.

Budapest, Corvin közben átvehető hétköznapokon.

Jelentkezni lehet: csstrasz@gmail.com
Aki jelentkezik adjon telefonszámot is.

Cygnett # 2016.10.29. 17:59

Sziasztok!

Én ezen a héten hétfőn és pénteken vizsgáztam az A részből, és mivel én is sok hasznos információt találtam ezen az oldalon, megosztom Veletek a tapasztalataimat és a kérdéseimet.

Gazdasági jogból írtam, az alábbi jogesetet húztam:

Új Ptk. szerint alapított két személyes betéti társaság kültagja elhalálozik. Nyolc hónappal később a beltag változásbejegyzési kérelmet nyújt be a Cégbírósághoz, amelyben bejelenti, hogy a korábbi kültag helyére örököse lép be a társaságba. A kérelemhez mellékelte a tagok gyűlésének jegyzőkönyvét is.

Feladat: hozzon elsőfokú határozatot!
Megoldás: a jogvesztő határidőre tekintettel végzéssel elutasítottam a változásbejegyzési kérelmet és elrendeltem a kényszertörlési eljárást.

Szóbeli vizsgán a Legfőbb Ügyészségen voltunk. Két bírónő kérdezett gazdasági jogból és eljárásjogból, és egy ügyvéd anyagi jogból. Kérdéseim:

Gt: kft.- főként az üzletrész átruházásról beszélgettünk, törvényességi felügyeleti eljárás
Pp: határozatok, jogorvoslatok- különös tekintettel a fellebbezésre, részítélet, fizetési meghagyás
Anyagi jog- alapelvek, elidegenítési és terhelési tilalom, birtok, szerződés fogalma, adásvételi szerződés ingatlan esetében, ajándékozási szerződés, kötelesrész.

Nekem ez volt az első vizsgám és nagyon izgultam miatta, de amint behívtak, teljesen megnyugodtam, mivel nagyon kedvesek, közvetlenek voltak a vizsgáztatók. Mindenkinek hasonlóan fantasztikus élményt kívánok!

Végül néhány jó tanács: tanuljatok sokat, de ne görcsöljetek rá a vizsgára! Pozitívan álljatok hozzá, és beszéljetek akkor is, ha nem jut eszetekbe valami, vagy nem tudjátok a pontos választ. Ha látják rajtatok, hogy van fogalmatok a dolgokról, segítenek és iránymutatást is adnak!

Én csak törvényekből tanultam, és ez maximálisan elegendő volt.

Kalappal Mindenkinek! ;)

Hanna76 # 2016.10.29. 17:55

Kedves Kovács Béla Sándor,

Igen biztos, hogy jó a megoldás 4. lett összességében,
a megoldás és az eljárást megszüntető végzés is.
Külföldi fekvésű ingatlannál nem lehet belföldi joghatóságot, illetve belföldi ingatlannál külföldi joghatóságot kijelölni a Nmj. tvr. alapján.

ledale # 2016.10.29. 11:39

Tarobi,

Most már működik az email címem.


ledale

ledale # 2016.10.29. 11:24

Elnézést, mindjárt megpróbálom életre kelteni.


ledale

tarobi # 2016.10.29. 11:13

Nem műxik az email. címed ledale.

ledale # 2016.10.28. 22:27

Sziasztok!

Sikeres szakvizsgám után szeretném eladni az alábbi jogi szakvizsga segédkönyveimet.

Nagy Éva - Pecze Dóra: Polgári jog I. az új Ptk. alapján, A/1. Témakör: Polgári jogi rész, Dialóg Campus Kiadó 2014, 2015 (szövegkiemelve) 3000,-Ft

Nagy Éva - Pecze Dóra: Polgári jog II. az új Ptk. alapján, A/1. Témakör: Polgári jogi rész, Dialóg Campus Kiadó 2014 (kb. 20 oldal aláhúzva) 3000,-Ft

Czoboly Gergely - Juhász László - Kengyel Miklós - Király Lilla - Nemessányi Zoltán: Polgári eljárásjog
A/2. Témakör: Polgári eljárásjog, szerkesztette: Kengyel Miklós, Dialóg Campus Kiadó 2013, (aláhúzva) 3000,-Ft

Az alábbi 2 könyvet 10960,-Ft helyett 8000,-Ft-ért árulom, mindkét könyv érintetlen, nincs aláhúzás:

  • Nochta Tibor: A gazdaság jogi szabályozása I.

A/3. Témakör: A jogi személyek jogával és a gazdasággal kapcsolatos joganyag, Dialóg Campus Kiadó 2015

  • Nochta Tibor - Juhász László - Mohai Máté: A gazdaság jogi szabályozása II.

A/3. Témakör: A jogi személyek jogával és a gazdasággal kapcsolatos joganyag, Dialóg Campus Kiadó 2015

/Amennyiben érdekel - a fentieken kívül - eladnám még a jogi szakvizsga "C" részéhez tartozó könyveimet is:

Az alábbi 2 könyv ára: 6500,-Ft

  • Rózsás Eszter: Közigazgatási jog, C/2. Témakör: Alkotmányjog és közigazgatási jog, 5. átdolgozott kiadás, Dialóg Campus Kiadó 2015 (szövegkiemelve)
  • Chronowski Nóra: Alkotmáyjog (Emberi jogok, státusjogok, jogforrási rendszer) C/2. Témakör: Alkotmányjog és közigazgatási jog, 4. jelentősen átdolgozott kiadás, Dialóg Campus Kiadó 2013(szövegkiemelve)

Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga, Harmadik kiadás, Novissima Kiadó 2015 (érintetlen, nincs aláhúzás) 3500,-Ft.

Amennyiben felkeltették érdeklődésedet a fenti könyvek, várom mielőbbi jelentkezésed a jogiszakvizsgakonyvek2016@gmail.com email címen.
Elsősorban olyan fórumozó jelentkezését várom, akit az A, illetve a C részhez tartozó összes könyv érdekelne.


ledale

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.28. 20:23

Biztos, hogy jó az a megoldás? Az alkalmazandó jog kikötése egyáltalán nem hat ki a joghatóságra.

Hanna76 # 2016.10.28. 20:11

Sziasztok,

Én hétfőn írásbeliztem Pp-ből és a mai nap szóbeliztem. Tekintettel arra, hogy nekem nagyon hasznos volt a korábbi kérdések tanulmányozása, az én kérdéseimet is megpróbálom megosztani, hátha másnak is segít.
Az írásbelin egy üdülőhasználati jogra vonatkozó perré alakult FMH eljárás első bírósági tárgyalásán a bíróság észleli, hogy a szerződésben egy nem EU-s, de európai ország jogát kötötték ki. Mit tesz a bíróság? És mikor indul kötelezően elektronikusan FMH-s eljárás? A megoldás: a bíróságnak eljárást megszüntető végzést kell hozni joghatóság hiányában (nem tudni, hogy az ingatlan fekvése hol van, valószínűleg külföldi ingatlanról van szó, ekkor nincs a magyar bíróságnak joghatósága a Nmj. tvr. alapján)
Szóbeli Pp: részítélet, közbenső ítélet, viszontkereset, beszámítási kereset, kereseti kérelem tartalma,kerestek fajtái, mikor lehet megállapítási keresetet benyújtani
Ptk: sérelemdíj, elévülés, házassági vagyonjogi szerződés,vállalkozási szerződés a megrendelő elállási joga, mikor lehet megtagadni a válallkozónak a teljesítést
Gt: legfőbb szerv külön gazdasági társaságonként és szövetkezetnél, székhely, telephely, fióktelep, részvény eladása, egyszemélyes társaság

Cygnett # 2016.10.25. 17:47

Pörgesd itt vissza, és épp eleget fogsz találni :)