Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gerbera317 # 2014.05.14. 06:47

Nem, akkor nem lehet (hacsak a nem a tulajdoni lap kiállítása óta).

trivilian # 2014.05.14. 10:04

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsért, információért fordulok hozzátok!Ingatlanárverésen vásároltam egy lakást és ápr 29.-én voltam is a végrehajtónál kézhez kaptam a jegyzőkönyvet és (ha jól emlékszem) ki kellett volna küldeniük valamilyen iratot de így lassan 3 hét távlatából már kezdek elbizonytalanodni,hogy jól emléksze-e.Az árverési előlegen kívüli fennmaradó összeget még aznap elutaltam de egyenlőre semmi nem érkezett!Az adós deviza hiteles még bent lakik!A moratóriumtól függetlenül van lehetőség megbeszélnem vele a birtokbavételt?Holnap bemegyek a végrehajtóhoz csak biztosan szeretném tudni,hogy valóban kapnom kellett volna valamilyen iratot,(határozatot) bármit!

A válaszokat előre is köszönöm!!

gerbera317 # 2014.05.14. 12:43

153. § (2) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó megküldi az árverési jegyzőkönyv másolatát a) az árverési vevő részére az árverési vétel igazolása céljából, b) az ingatlanügyi hatóság részére az árverési vevő tulajdonjogának az ingatlannyilvántartásba való bejegyzése végett.
154. § (1) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.
154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
(10) Ha a kiköltözésre az (1) bekezdésben foglalt időpontig nem került sor, a végrehajtó az árverési vevőnek a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig előterjesztett kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - haladéktalanul intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182-182/A. § megfelelő alkalmazásával.

Ezek voltak a határidők. Megjegyzem, a kiköltözni vonakodó adóst nem csak fenyegetéssel lehet motiválni a kiköltözésre, hanem például ezzel is:

154/B. § (1) Ha az adós a kiköltözési kötelezettségének a 154/A. § (1) és (5) bekezdésben foglalt határidőben eleget tett, és az ingatlant kiürített állapotban, az árverési hirdetményben feltüntetett tartozékokkal együtt átadja az árverési vevőnek, az ingatlan kiürítését, de legkésőbb a kiköltözési határidő lejártát követő 8 napon belül előterjesztett kérelmére megilleti a) az 5 millió forint alatti árverési vételár esetén annak 1%-ának, b) 5 millió forint és azt meghaladó összegű árverési vételár esetén 50 000 forint és az 5 millió forint feletti rész 0,5%-ának, c) 10 millió Ft és azt meghaladó összegű árverési vételár esetén 75 000 forint és az a 10 millió forint feletti rész 0,25%-ának megfelelő összeg.

Mennyivel jobban hangzik ez, mint hogy „kiirtalak a családoddal együtt, te tetű”, nemdebár? :-)

Gabo. # 2014.05.14. 21:05

Sziasztok.
Mit tudok akkor tenni, ha az árverésen vásárolt ingatlanban 3. fél lakik? 2008-ban egyszer már elárverezték. Az akkori vevő valamiért nem rakta ki őket. Most újra árverezték, én megvettem 50%-os kikiáltási áron, de a vh nem tesz semmit,mert szerinte védi őket a moratórium. Ez az eset nem minősül önkényes lakásfoglalásnak? Mit tudok tenni, hogy birtokbavehessem?
Köszönöm a segítséget előre is!

trivilian # 2014.05.14. 22:39

gerbera317...köszönöm! Én személyesen kaptam meg a jegyzőkönyvet aznap amikor behívtak a vh-hoz!Akkor rosszúl emlékszem,hogy egyéb iratot is kipostáznak nekem?Az adós megkapta a jegyzőkönyvet! Egyébként a lent leírtak gondolom most nem érvényesek a moratórium miatt..!?Viszont ettől függetlenül a moratórium ellenére ugyanúgy átírják a tulajdonlapot igaz?megpróbálok hatni az adósra remélem sikerülni fog!

Kati65 # 2014.05.21. 13:07

Kedves Gerbera és K.B.S.!
Ahogyan javasoltátok, május 12-én személyesen beadtuk a vh kifogást a végrehajtónál, a bíróságnak címezve...13-i keltezéssel 16-án kaptunk egy tértivevényes levelet a vh-tól, h 22-én (holnap)10 órakor lesz a birtokba adás. Odarendeltünk lakatost, rakodó embereket (bár üres a lakás),nekünk is problémás volt a munkahelyen ilyen hamar szabaddá tenni magunkat...erre ma 21-én délután kaptunk a vh-tól tértivevényes levelet, h a holnapi birtokba adás elmarad..." A 2014.május 22-én 10:00 órára kitűzött birtokba adás elmarad, tekintettel arra, hogy a Vht.303.§. módosítása alapján a kilakoltatási moratórium lejártának a devizahitelesek helyzetét rendező külön törvényben meghatározott időpontját követő időszakra halasztja el a végrehajtó." Ezt egy olyan 50%-os kikiáltású, "beköltözhető, tehermentes" lakásra, ahol sosem lakott senki, a teljes vételár tavaly októberben kifizetve, decemberben tulajdonjog bejegyezve, illeték is kifizetve....

Vaktor # 2014.05.21. 13:27

Kedves Kati65!

Annyi elolvasott hozzászólás után én a helyedben nem mondanám le a lakatost és holnap birtokba venném a lakást.

Erről pedig tájékoztatni lehet a végrehajtót.

Ki tudná ezt megakadályozni?

El nem tudnám képzelni magamról, hogy ilyen esetben ennyi ideig várjak, mikor már rég én vagyok a tulajdonos.

chrizze20 # 2014.05.22. 11:13

Sziasztok!

Egy végrehajtási ügy kapcsán szeretnék segítséget kérni.
Szeretném megtudni, hogy végrehajtási vevőt milyen jogok illetik meg az adóssal szemben, amennyiben a végrehajtás lezárult, az árverési összeg teljes egészében kifizetésre került, az ingatlan a földhivatalban az új tulajdonos nevére került, de birtokba adás nem valósult meg a kilakoltatási moratórium időközbeni meghosszabbítása miatt (devizahiteles ügyről van szó)?
Jogszerű magatartás ebben az esetben, hogy az ingatlanban az árverési vevő szüneteltet mindenféle szolgáltatást (víz, villany, fűtés), amíg a jelenleg is életvitelszerűen ott élő adós önszántából ki nem költözik?
Illetve ha ez a megoldás nem jogszerű magatartás, akkor milyen egyéb lehetősége van az árverési vevőnek arra, hogy a szerzett tulajdonnal kapcsolatban ne keletkezzenek olyan költségei, amit nem saját maga okoz?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget,
Fazekas Krisztián

trivilian # 2014.05.22. 20:21

Chrizze 22
Én is sajnos ebben a helyzetben vagyok!Úgy tudom,hogy hiába a te tulajdonod az ingatlan a közművek díját az adós fizeti amíg nem történik meg a birtokba adás!A vh megy ki leírni az óraállást!Egyébként én is szívesen veszek minden jó tanácsot bárkitől mit lehet tenni ilyen helyzetben!

chrizze20 # 2014.05.25. 20:14

@trivillan
Sajnos azt már biztosan tudjuk, hogy a közös költséget a társasházi alaptv-re hivatkozva a földhivatali bejegyzés dátumától kell fizetnie a végrehajtási vevőnek, legalábbis a közös képviselő erre hivatkozik.
Ettől függetlenül továbbra is szeretném megtudni, hogy jogszerű magatartás-e kikapcsolni az áramot és a meleg vizet.
Köszönöm a válaszokat!

gerbera317 # 2014.05.26. 11:02

jogszerű magatartás-e kikapcsolni az áramot és a meleg vizet.

Az ezekről szóló szerződéseket a szolgáltató a korábbi tulajdonossal (adóssal) kötötte. Az új tulajdonossal ezekkel kapcsolatban szóba sem fog állni. A közös költség, az más. Az valóban a tulajdonost terheli, mégpedig az árverés napjától.

edus10 # 2014.05.28. 16:12

ingatlan végrehajtásban a megtekintéskor készíthető-e fénykép az esetleges bírósági eljárásban az eredeti állapot bizonyítására?az adós megtilthatja-e a fénykép készítését?Ebben az esetben mi tartozik az ingatlanhoz?kazán, bojler, konyhaszekrény?
előre is köszönöm a választ..

TCsabi # 2014.05.29. 21:53

"A közös költség, az más. Az valóban a tulajdonost terheli, mégpedig az árverés napjától."

én úgy tudom, hogy csak a köztartozások esedékesek már az árverés napjától. A közös költség nem köztartozás, ezt nem követelheti a közös képviselő csak a birtokba adás napjától, vagy nem?

TCsabi # 2014.05.29. 22:02

lehet-e az bizonyítani, hogy az adós időhúzásra játszva kifogásolgat folyamatosan a végrehajtással, vagy éppen a végrehajtóval kapcsolatban, így nyerve éveket a kilakoltatás elől? Pl. valamennyi kifogásában nem fizette be a 15.000 forintos illetéket, a hiánypótló felszólításra sem. Majd fellebbezget az elsőfokú elutasításokra, de azokra sem fizet illetéket. Viszont azt eléri ezzel, hogy esetenként hónapokkal, összeadva évekkel elhúzza a végrehajtás folyamatát és a kilakoltatást. (És a bíró(k) még nem baszott ki rendbírságot számára...). Ezek a bizonyítékok elegendőek lehetnek arra, hogy bérleti díj és egyéb károk és elmaradt haszon követelhető legyen az adóson a vételár kifizetését követő 30. naptól?

TCsabi # 2014.05.29. 22:05

...nem szabott ki rendbírságot... bocsánat így akartam írni az előző hozzászólásomban

gerbera317 # 2014.05.30. 06:35

csak a köztartozások esedékesek már az árverés napjától. A közös költség nem köztartozás

Ez igaz. A közös költség nem a Vht. szerint terheli az árverésivevőt, hanem a társasházi törvény szerint. A Vht. azért tér ki az adóra és a köztartozásokra, mert ezek - rendszerint - azt terhelik, akik az év első napján tulajdonos volt, tehát szükséges volt a kivétel meghatározása. Márpedig ha ez kivétel, akkor csak erősíti a főszabályt, hogy a vásárolt ingatlan terheit a mindenkori tulajdonos köteles viselni.

Csakhogy a víz, a gáz, a villany, a fűtés - ezek szerződéses szolgáltatások, tehát ezeket a mindenkori szerződőnek kell fizetnie, és - szerinten - a szerződői oldalon nincs helye jogutódlásnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 08:15

Nem az árverés napján lesz tulajdonos a vevő, hanem amely nappal bejegyzik a tulajdonjogát.

gerbera317 # 2014.05.30. 09:22

Igaz. Ezt figyelmen kívül hagytam. De onnantól a tulajdonost terhelik ezek.

szilko33 # 2014.05.30. 13:38

Hasonló helyzetben vagyok mint T.Csabi, csak még a valószínűleg évekig tartó pereskedés előtt.
A 30 nap letelt, de a "sikeres" árverésem pár napja meg lett kifogásolva.
Szinte az összes vagyonom a végrehajtónál.

Lehetséges hogy az alábbi kivétel alapján ami erősíti a főszabályt (hogy egy ingatlan után a hasznot annak haszonélvezője, vagy tulajdonosa szedi) mégis lehetséges pénzhez jutni addig is amíg az árverés nem emelkedik jogerőre? (vagy utólag pereskedve erre hivatkozva?)

(3) Az ingatlan után járó bérösszeg (haszonbér) az árverési vevőt az árverés utáni legközelebbi esedékességi időponttól illeti meg, feltéve, hogy az árverési vevő az árverésről a bérlőt (haszonbérlőt) ezelőtt az időpont előtt értesítette. Az értesítés elmulasztásából vagy a késedelmes értesítésből eredő kár az árverési vevőt terheli.

Előre is köszönettel a válaszokért,
Szöllősi Szilárd

Kati65 # 2014.05.30. 20:49

A közös költség is több elemet tartalmaz. Azt még megértem, h a felújítási alap, a közös képviselő díja és
a társasház (közös)kölcsöntörlesztése az árverési vevőt terheli. De azt már nem, h a közös helységek világítása, fűtése, a takarítás, gondnok díja, medencehasználat, kábel tv, portaszolgálat stb. is bennünket terhelne, amíg nem én veszem igénybe.

gerbera317 # 2014.05.31. 11:24

Ezek csupa olyan dolgok, amelyekről ellentmondás esetén a bíróság dönti el, megilletik-e a társasházat vagy sem. Mi itt csak latolgatjuk, hogy mik az esélyek. A legtöbb kérdező akkor kérdez, amikor a fizetési meghagyás már jogerős és végrehajtható, illetve már végrehajtás alatt van. Az új tulajdonosnak arra kell odafigyelnie, hogy a társasház fizetési meghagyása ne futhasson jogerőre.

gerbera317 # 2014.05.31. 11:26

edus10

A végrehajtó készíthet fotókat, ennek megtörténtét a megtekintésről szóló jegyzőkönyvben rögzíti is. Az érdeklődő nem fotózgathat, de ha a tulajdonos megengedi, akkor akár azt is.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.31. 13:29

stb. is bennünket terhelne, amíg nem én veszem igénybe.
Pedig de. Más kérdés, hogy követelheted a megtérítést a tényleges használótól. Csak hát ha azt a használót épp most árverezték el, akkor a behajthatósággal gond lesz
Megjegyzem, abba a 30%-ba, amit az árverési vétellel meg lehet spórolni, az ilyesmi azért bele szokott férni.

KiraBg # 2014.06.02. 13:15

Kedves Fórumozók!
Engem az a kérdéskör foglalkoztatna, amit már Chrizze20 is felvetett.
Mire lehet számitani akkor ha új tulajdonsként (jogerös itélet, földhivatalnál bejegyezve stb) az új kilakoltatási tv miatt az adós még lakja a lakást de tegyük fel hogy a szolgáltatóknál el lehet érni hogy kikapcsolják az áramot, vizet stb. Van joga az adósnak beperelni? Milyen negativ következményekre számithatok? (Rongálást nem számitva.)
Köszönöm a válaszokat!
Kira

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.02. 15:38

Nem kell perelnie. Elég, ha birtokvédelmet kér.