Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gerbera317 # 2014.11.10. 16:40

Ez kivédhető egy közjegyzői jegyzőkönyvvel?

Úgy érted, kimész egy közjegyzővel, és közokiratba foglaltatod vele az óraállást? Na, azt próbálná meg valaki nem elfogadni.

Nincs itt a környéken valahol megírva, hogy ha üres az ingatlan, kulcsod van hozzá stb., azt úgy kell tekinteni, mintha az adós kiköltözött volna és ezzel biztosítaná, hogy a végrehajtó átadja az ingatlant?

KiraBg # 2014.11.10. 16:04

Kedves Secon,

Van olyan ügy a végrehajtók közt, ahol birtokba adták az ingatlant (ilyen vagy hasonló feltételekkel) és erre hivatkozni lehet, mint precedens? Ugyanis ez a végrehajtó nem nyitott a birtokba adásra addig amíg a bíróságtól állásfoglalást nem kap, akik meg elhárították a kérdést, mondván ő felel saját döntéseiért.
Én olyan negatív következményekre gondoltam, hogy az óra (víz villany stb.) átírásoknál esetleg a szolgáltatók nem fogadják el a saját birtokba vételt csak ha a végrehajtói jegyzőkönyvet nem mutatom fel. Ez kivédhető egy közjegyzői jegyzőkönyvvel?
Köszönöm!
Kira

secon # 2014.11.10. 15:34

Ha van másik ingatlana, akkor birtokba adható! Mindegyik végrehajtó ezt csinálja. Nálam is ugyanez van. Végrehajtói kifogást kell benyújtani.
Mi van, ha beköltözöl??? Kiraknak a sajátodból???

KiraBg # 2014.11.10. 14:38

Kedves Fórumozók,

Az alábbi ügyben szeretném kérni a tanácsotokat. Még márciusban árverésen vásároltam egy ingatlant, amit az adós végrehajtási kifogással megtámadott. Az adós állandó bejelentett lakcíme vidéken van (ahol amúgy ½ tulajdoni hányaddal rendelkezik), az árverezett lakást májusban elhagyta, kiköltözött (itt 1/1 volt a tulajdona). A hitelt forintban vette fel, de a tulajdoni lapon bank általi zálogjogosult bekapcsolódás is fel van tüntetve.
A bíróság jogerős ítéletét az árverésről augusztusban hozta meg, de csak most október közepén postázta ki, mert időközben másodjára is fellebbezett az adós, amit elutasítottak.
A teljes vételár kifizetésre került, az árveréstől számított 30 nap lejárt, a földhivatali bejegyzés megtörtént. A bíróság a birtokba adás napjáról nem nyilatkozik. Azt írják, hogy a végrehajtónak ismernie kell a végrehajtással és az új deviza hitellel kapcsolatos jogszabályokat, döntéseiért önállóan felel.
Ha jól tudom a téli kilakoltatási moratórium december 1-től március 30-ig tart, viszont ha érvényes rá a deviza hiteles tv., akkor nem lehet birtokba adni a lakást csak január 15 után.
Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben mikor lehet birtokba adni a lakást?
Költői kérdés: Amennyiben a végrehajtó nem adja birtokba a lakást, de a tulajdonos már én vagyok és az adós kiköltözött, én a közös képviselővel és egy közjegyzővel birtokba vehetem-e? Illetve ha ezt teszem, milyen negatív következményekre számíthatok?
Köszönöm válaszotokat, tanácsaitokat!
Kira

TCsabi # 2014.11.04. 21:57

Tisztelt Szakértők!
Kb. 2 hónapja vásároltam egy kisműhelyt árverésen. A műhely egy telken található földhasználati jog van bejegyezve rá, a műhelyt megközelíteni csak a telken keresztül lehet. A birtokbaadás megtörtént, azonban a telek tulajdonos nem enged be a telkére. Birtokvédelmet már kértem, de ez hónapokig húzódhat és nekem a vállalkozásomhoz muszáj addig is használnom a műhelyem. Már többször is rendőrt hívtam, akkor be tudtam menni, de a rendőrök elkezdték megunni a dolgot és most már nem nagyon akarnak emiatt kijönni. Van valakinek ötlete, hogy mit lehet ilyen helyzetben tenni? A földhasználati jogom okán nekem jogom van bejutnom az ingatlanba a telken keresztül. Jogilag megállja a helyét, ha erre csak úgy van módom, ha kifeszítem a kaput, vagy kifúrom a zárát ha nincs ott? A keletkezett károk és következmények a telektulajdonosnak felróhatókat/átháríthatóak (tekintettel arra, hogy nem hajlandó kulcsot adni a kapuhoz)? (a telektulajdonos egyszerűen nem hajlandó elfogadni, hogy elárverezték a műhelyét amiről le kell mondani, sőt tűrnie is kell hogy a telkén keresztül fogom használni.)
Előre is köszönöm a segítséget,
üdvözlettel: Csaba

gerbera317 # 2014.10.23. 09:06

Annak azért elolvasnám az indoklását...

Vh-ügyes # 2014.10.23. 05:18

nekem már semmisített meg bíróság helyszíni eljárási cselekményt, megyehatáron kívül történő intézkedés (birtokba helyezés) miatt...

gerbera317 # 2014.10.22. 21:21

A megkeresett végrehajtó az ügygazda végrehajtó veszélyére és felelősségére jár el. A megkeresett végrehajtó eljárására a feleknek semmiféle nyilatkozata nem bír halasztó hatállyal, őt csak az ügygazda végrehajtó állíthatja le. És a megkeresett végrehajtó intézkedése ellen előterjesztett végrehajtási kifogást is az ügygazda szerinti foganatosító bíróságnak kell elbírálnia.

Megjegyzem, a végrehajtó az ingatlan vonatkozásában országos illetékességgel bír, így az ingatlant az ügygazda végrehajtó is átadhatja, ha a megkeresett végrehajtó ennyire fatökű.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.22. 21:03

Kifogást nem szeretnék beadni
Pedig annak van értelme.

mogorvaédesanyja # 2014.10.22. 20:22

Egy utolsó kérdés A Pesti végrehajtó iroda átadta a birtokba adást a területileg illetékes végrehajtónak, aki most megakasztotta az ügyet. Kérhetek másik végrehajtót vagy neki kell tovább vinni az ügyet ? Kifogást nem szeretnék beadni (mondjuk nem is tudom hogyan kell).köszönöm mindenkinek mégegyszer a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.22. 19:45

Ennek aztán végképp nincs halasztó hatálya, hiszen nyilvánvalóan nem fog helyt.

mogorvaédesanyja # 2014.10.22. 19:33

Beszéltem a végrehajtóval a tulajdonos azt kifogásolta meg ,hogy a végrehajtás olyan tartozásra indult meg amit már állítása szerint kifizetett és most feljelentette a végrehajtást kérőt.Az ,hogy idáig semmilyen levelet nem vett át és ,hogy emelett még legalább hárman kértek végrehajtást az nem zavarta.Egyre érdekesebb ez a történet.A ház lakóingatlan,de nem lakják mivel már szerepelünk a tulajdonilapon befogok jelentkezni ideiglenes lakcímre oda .Rossz ötlet?

gerbera317 # 2014.10.22. 10:25

Könnyen meglehet. A lényeg az, hogy ha az ingatlan átadásának a feltételei fennállnak, akkor semmilyen, még az árverés ellen előterjesztett végrehajtási kifogásnak sincs halasztó hatálya. Ha volna, akkor véges-végtelenségig meg lehetne akadályozni a birtokba adást bármilyen himihumi kifogással.

Az árverés ellen időben előterjesztett végrehajtási kifogásnak a tulajdongjog bejegyzésével szemben van halasztó hatálya. Ha ez az akadály elhárul (vagy fel sem merült), akkor a tulajdonjog bejegyzését követően jön a többi intézkedés, amelyek ellen egy az árverés elleni utólagos végrehajtási kifogásnak, vagy a további intézkedések elleni bármilyen kifogásnak már nincs halasztó hatálya.

ius latratus # 2014.10.22. 09:30

Gerbera

Nem állítja, hogy üdülőt vett, azt írja, hogy a tulajdonos nyaralónak használja. Attól még lehet lakóingatlan.
Szerintem így sincsen már kifogásnak helye, de nem azért, mert üdülőt vett.
(Nem üdülő lesz az.)

mogorvaédesanyja # 2014.10.22. 05:14

gerbera 317

köszönöm a választ (válaszokat)felveszem a kapcsolatot a végrehajtóval a mai napon.Felkészültebb vagyok a beszélgetésre mint valaha.

secon # 2014.10.22. 03:01

gerbera317

Már kezdetm megörülni-)) Nálam üres az ingatlan, hála a jó égnek. A legnagyobb bajom az, hogy az adós kifogását még mindig nem bírálták el, pedig lassan már 3 hónap telt el.
Elég idegtépö mikor az ember tehetetlen, és más kezében van a sorsa.

Köszönöm a választ!

gerbera317 # 2014.10.21. 21:24

@secon

154/A. § szerint lakóingatlan esetében az átadhatóság feltételei később teljesülnek, mint nem lakóingatlan esetében. Itt a kiköltözési kötelezettség végső határideje a jogorvoslatról szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. nap, és csak ezt követően lehet átadni az ingatlant. Ha az átadás feltételei fennállnak, de az adós önként nem költözött ki az ingatlanból, az iménti határidő lejártát követő 15 napon belül lehet kérni az ingatlan birtokba adását. Ha nincs alkalmazható kilakoltatási moratórium, a végrehajtó kitűzi a kilakoltatás időpontját, amit az adós megtámadhat ugyan, de azzal nem az árverést támadja meg, hanem a kilakoltatást. Erre pedig azt mondja a 222. §, hogy a végrehajtó intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya. Tehát a végrehajtó nem halaszthatja el a már kitűzött kilakoltatást.

Nincs türelmem visszaolvasni, de emlékeim szerint, neked nem ez a problémád, hanem az, hogy még nem is a tied az árverésen vásárolt ingatlan, így a kiköltözés végső határideje sem állapítható meg.

gerbera317 # 2014.10.21. 21:17

@mogorvaképtelenvoltamtovábbolvasniolyanhosszú

Az általános szabály: 154. § (1) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.

A speciális szabály: 154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek - a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.

A speciális szabály abban különbözik az általánostól, hogy lakóingatlanról szól.

147. § (4) Lakóingatlannak kell tekinteni:
a) a lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlant (tulajdoni illetőséget) a hozzá tartozó földrészlettel, ha arra használatbavételi engedélyt adtak ki,
b) az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett lakó-, illetőleg gazdasági épületet, épületcsoportot és az azonos helyrajzi szám alatt hozzá tartozó föld együttesét.

Te azt állítod, hogy üdülőt vettél. Az nem lakóingatlan, tehát arra nem alkalmazható a 154/A. § szerinti speciális szabály. A végrehajtó köteles azt neked átadni, hiszen a feltétek fennállnak. Ha ő kitűzte az átadás időpontját, az adós legfeljebb csak ezt támadhatja meg, magát az árverést már nem, márpedig a 222. § szerint a végrehajtó intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya. Továbbra is a végrehajtási kifogást javaslom.

mogorvaédesanyja # 2014.10.21. 19:57

Valóban,"Az adós kifogást terjesztett elő 2014.10.13.án ezért az 1994.évi LIII.türvény 154/A §(1) bekezdése alapján a jogorvoslat elbírálásárol szóló határozat jogerőre emelkedéséig a birtokba adás nem foganatosítható."ezt írta a végrehajtó a jegyzőkönnyvet 2014.08.19.én írtuk alá bőven túl vagyunk szerintem minden határidőn

secon # 2014.10.21. 19:12

Tisztelt gerbera317!

Ha jól értelmezem az általad leírtakat, akkor az ingatlan birtokba adható a kifogás ellenére?

secon # 2014.10.21. 19:12

Tisztelt gerbera317!

Ha jól értelmezem az általad leírtakat, akkor az ingatlan birtokba adható a kifogás ellenére?

gerbera317 # 2014.10.21. 18:36

Nem fellebbezett, hanem végrehajtási kifogást nyújtott be, nyilvánvalóan elkésve. Mivel annak nincs halasztó hatálya - főleg, ha elkésett -, a végrehajtó nem fújhatta volna le az akciót.

Nyújts be te is egy végrehajtási kifogást a birtokba adás elhalasztása miatt. Ha neked ad a bíróság igazat, utána még kártérítésre is perelheted a végrehajtót.

mogorvaédesanyja # 2014.10.21. 17:26

Tisztelt szakértők

Az idén Augusztus 1 vásároltunk árverésen egy 1/1 ingatlant .Minden rendben ment minden határidöt betartva szabályosan különös körültekintéssel járt el a végrehajtó.Mivel az adós 1 levelet sem vett át így nem is fellebezett.Kértünk hivatalos birtokba adást amire a végrehajtó felkért egy területileg illetékes végrehajtót.Az Ő levelét átvette az adós és fellebbezet, az átadás időpontját törölték.Kérdésem a következő . Lehet fellebbezni fellebbezési határidő után ? Milyen határidővel kell a fellebbezést elbírálnia a bíroságnak?Az ingatlanban nem laknak nyaralónak használják rájuk is vonatkozik a kilakoltatási moratorium?

Válaszukat előre is köszönöm

secon # 2014.10.21. 08:23

Csak az a szomorú és egyben felháborító, hogy bepróbálkoznak ilyennel. Én azt az ügyvédet marasztalnám el, aki a levelet küldte neked. Miért Te fizesd ki másnak a tartozását??? Ez olyan, mintha a kábeltévén csak hármat nézhetnél az öt helyett, mert az elözönek tartozása van.

gerbera317 # 2014.10.21. 07:49

jogi útra tereljem?

Igen. Legalábbis, helyezd kilátásba. Az egyetemleges szolgáltató köteles szolgáltatni, és azt nem tagadhatja meg azzal, hogy a fogyasztás helye szerinti előző szerződő nem rendezte a számláját. Értesd meg velük, hogy addig jó nekik, amíg te mondod ezt, nem pedig a bíróság.

A bekötés költségei természetesen téged terhelnek, de a "halastavat" aligha kell kifizetned.