Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


drbjozsef # 2022.12.13. 07:01

Vevo123,

Kérdezd fel a végrehajtót, érkezett-e kifogás, és ha igen, visszautalná-e a vételárat?
Nincs erre egyértelmű szabály, eltérő a végrehajtók gyakorlata. Van aki nem fogja visszautalni, van, aki igen.

Egy próbát megér (ha úgy érzed, hogy pár hónap kamata fedezi az átutalási költségeidet 2x, mert a vh most a visszautalásnál is le fogja vonni, és még egyszer utalhatod majd neki)

Vevo123 # 2022.12.13. 09:56

Értem, drbjozsef. Nem foglalkoznék ezzel, azért sem, mert előre nem lehet tudni, hogy mikor fog jogerőre emelkedni. Sajnos ennyit be kell nyelni, csak azt mondom megértem, ha ez valakinek fájdalmas. Ha egy évet elhúzódik egy jogerőre emelkedés, akár több millió is lehet a kamatveszteség a mai kamatok mellett.

Mazsola, a három hónap haladékot nem vágom. Ha nem veszi át a levelet, akkor kiküldik még egyszer és akkor beáll a kézbesítési fikció és akkor jogerőre tud emelkedni az árverés. Nem vagyok végrehajtó, de gondolom ennél a levélnél is úgy működik, mint az összes többinél. Ha inaktív az adós az jó jel, akkor valószínűleg ott nem lesz nagy ellenállás. A lényeg, hogy kérjétek a végrehajtótól az ingatlan kiürítését határidőben, mert ha arról lecsúsztok, akkor csak bírósági úton tudtok bejutni az ingatlanba, ha az adós nem együttműködő.

gerbera317 # 2022.12.13. 14:32

Ha nem veszi át a levelet, akkor kiküldik még egyszer és akkor beáll a kézbesítési fikció
Khmm. Csak egyszer "küldik ki". A posta az, aki kétszer kísérli meg az iratot kézbesíteni, és ennek az eredményéről értesítik a feladót a tértivevény visszaküldésével. És ha ez az eredmény "nem kereste", akkor a visszaküldés napjával kézbesítettnek kell tekinteni az iratot.

Mazsola # 2022.12.13. 18:24

Kedves Fórumozók!

Elfogadom, hogy beáll a kezbesítési fikció , csak ha jól értettük a végrehajtót, akkor a levél kézbesítésétől számítva három hónapja van az adósnak jelentkeznie, hogy akadályoztatva volt a küldemény átvételében. Akkor aztán lehet kifogást benyújtani kilencven nap elteltével is. Akadályoztatásnak két dolgot fogadnak el: külföldi munkavégzést és a kórházi tartózkodást.

Mazsola # 2022.12.13. 18:34

Vevo 123!

Nem beszéltem még az ingatlanossal. Kicsit elbizonytalanodtam. Csak az ő hirdetési képeiből ismerjük az ingatlant belülről. Jó lenne ha az az állapot meg is maradna a birtokba vételig. Ezekkel a képekkel tudom csak bizonyítani milyen állapotban volt a ház. Kívülről befejezetlen, bevakolva sincs, sőt kerítés sem készült az utcafront felé. Amíg árulja biztosan vigyáz rá . Ha felhívom a figyelmét az ingatlanoson keresztül, hogy teljesen eladhatatlan, akkor esetleg elkezdi pusztítani még azt is ami elkészült . Persze ez is csak fikció.

Majordomus # 2022.12.13. 21:04

"Ha egy évet elhúzódik egy jogerőre emelkedés, akár több millió is lehet a kamatveszteség a mai kamatok mellett"

Hány milliárd forintért vettél ingatlant,hogy egy év alatt több millió a kamatveszteség 0.1% látra szóló kamat mellett?

drbjozsef # 2022.12.14. 05:54

Miért lenne olyan hülye, mint mások..., hogy látra szóló betétben tárolja a pénzt, miközben már a 3 hónapos diszkont kincstárjegyen is 12-15% kamatot kap?

gerbera317 # 2022.12.14. 09:04

Nem kell szólni az ingatlanosnak. Hirdesse csak, és akár adja is el, ha tudja. Valamilyen úton csak meg kell tanulnia, hogy a végrehajtó által lefoglalt ingatlan másként működik, mint ahogyan ő gondolja.

papinianus88 # 2022.12.14. 09:11

VEVO

Elvileg ha kifogás érkezik elég a jogerőre emelkedés után befizetni a vételárat, bár gyakorlatban ez nehezen kivitelezhető, mert 15 napon belül a jegyzőkönyv aláírása után nem feltétlenül derül ki, hogy lesz-e kifogás. Én inkább be szoktam fizetni egyből, fölösleges kockáztatni, igaz most amikor magas kamatok vannak nagy pénzeket lehet bukni ezen.

Ezért kérelmezi a rutinos árverező a Vht. 149. § (2) bekezdése alapján a haladékot. És nem is 2 hónapot, hanem mondjuk csak 1 hónapot, abban az esetben is, amennyiben a vételár rendelkezésre áll, mivel 30 napon belül eldől, hogy a végrehajtási kifogást előterjesztik-e, vagy sem. Amennyiben igen, akkor játszik a jogorvoslatot elbíráló határozat rendelkezése szerint annak jogerőre emelkedését követően a vételár megfizetésére vonatkozó végrehajtói felhívás kézbesítésétől - számított 15 napon belül befizetni vagy átutalni a végrehajtói letéti számlára.

Mazsola # 2022.12.14. 12:17

Egyetértek drbjozsef! Mivel itt már így is eltelt negyed év és a bíróság válasza is hónapokig tart még, biztosan nem látraszóló betéten tartanám a pénzem és pláne nem a végrehajtó számláján akár 2024-ig.

Sokat tanulok tőletek, kár hogy utólag.
Az örökségemet próbáltam befektetni, de eddig nem sok sikerrel. Úgy látom a tanulópénz meg kell fizetni.
Mikor a barátnőmet elkísértem aláírni az árverési jegyzőkönyvet , a korábbi rossz tapasztalatom miatt direkt szóba hoztuk a halasztott fizetést, de a végrehajtó nem tájékoztatott hogyan lehet azt kérni . Az ő praxisában ilyen példa nem volt…- mondta. Az csak erős indokkal kérhető . Persze. Most már tudom hogy hazudott. Az általatok leírtak alapján a rutinos árverezők tudnak egyszerűen egy paragrafusra hivatkozva halasztást elérni. Lehet ilyenkor Panasszal élni ?
Hivatkozva az elégtelen tájékoztatásra ?
Egy kicsit bosszantó hogy csak a jegyzőkönyv aláírásakor lehetett volna fizetési haladékot kérni. A barátnőm próbált is kérni , de mivel nem tudta a módját, igy nem is kapott. Amikor pedig a 15. nap előtt érdeklődött a kifogás benyújtása felől , közölték h a levelet nem vették át, de ő fizetési haladékot csakis a jegyzőkönyv aláírásakor kaphatott volna. A végrehajtó vásárolhat kincstárjegyet a mi pénzünkből ? Valami kamatot biztosan kapnak ha ennyire ragaszkodnak a 15 napos fizetési határidőhöz ? A végén ebben az esetben is kiderül majd a bizonyított akadályoztatás a tértivevényes levél kapcsán és majd tavasszal beadnak egy kifogást . Gondolom a kézbesítési fikció alapján ez a jegyzőkönyv sem tud jogerőssé válni ?

Válaszotokat, hozzászólásaitokat előre is köszönöm!

Mazsola

papinianus88 # 2022.12.14. 14:14

mazsola:

A vételár megfizetésére a haladékot az árverési jegyzőkönyv aláírásakor kérheti, és a végrehajtó a diszkrecionális, mérlegelési jogkörében megadhatja, DE NEM kötelező megadni, ha kérik. Jogszerű az eljárás , amennyiben a végrehajtó azt mondja: nincs pénz, ne akarjon árverezni. Más kérdés a megítélése. Az árverezőnek pedig szükséges tudnia mire/miért/hogyan licitál, amennyiben nincs tisztában vele szíveskedjen felfogadni egy ügyvédet.

Majordomus # 2022.12.14. 20:38

Mennyi az ingatlan vételára?

Csak hogy a 12-15 %-os kamattal hogy jön ki a több milliós kamatveszteség?

drbjozsef # 2022.12.15. 05:35

Ehhez éppen megfelelő az általános iskola hatodik osztályának elvégzése.
Többmillió törve 10%-kal = többtízmillió.

JohnDoe # 2023.01.16. 13:41

Kedves Tagok!
Nem lakóingatlant vásároltam árverésen. Az lenne a kérdésem, hogy milyen határidők kötik a végrehajtót a jogerősítésre, ingatlan átadásra?
A végrehajtó szerint a másolat megküldését követően 5 hetet kell várnia a jogerősítéssel, majd további 5 hetet az átadással (míg kétszer visszaérkezik a "nem kereste" tértivevény).
Én laikusként csak annyit látok, hogy ha letelt a 30 nap, és fizettem, akkor az ingatlan jogerősíthető, a jegyzőkönyv a földhivatalnak megküldhető, az ingatlan átadható.
UI: jogerősítés után, a jegyzőkönyv megküldése előtt még egy utolsó végrehajtási jogot jegyeztetett be. Ez kb. egy hónapos csúszást jelenta földhivatalban - megér egy panaszt?

gerbera317 # 2023.01.17. 16:34

Ez a "míg kétszer visszaérkezik a 'nem kereste' tértivevény" gyanús. A végrehajtó valószínűleg utánképzésre szorul.

osztap # 2023.01.17. 18:06

JohnDoe,

A bíróságnak 45 napja van a végrehajtási kifogást elbírálni. Cseber, veder, meg ilyenek.

Ellenben egy beszélgetés az ügyintézővel segíthet. Ugyan mondja már meg, konkrétan melyik törvény melyik paragrafus írja elő, amiket mond.

JohnDoe # 2023.01.17. 19:59

osztap,

igen, az a gondom, hogy nem látom, hogy mit lehetne elérni a kifogással. Még az is lehet, hogy csak megakasztanám az ügymenetet.
Az ügyintéző e-papíron feltett kérdésünkre ezt írta:
Tájékoztatom, hogy a Vht. 217. § (2) bekezdése értelmében az árverés jogerősítésének, így a tulajdonjog bejegyzési
eljárás ingatlanügyi hatóság részére történő kezdeményezésének további előfeltétele, a xxx sorszámú ingatlanárverési
jegyzőkönyv jogerőre emelkedése.
Mivel az eljárás során nem történt kifogásemelés, számomra nem világos a Vht. 217. § (2) bekezdés relevanciája, de elfogadom, ha szerintetek itt a helye. Bosszant, hogy két hét alatt szabadítsak fel pénzeket, hogy aztán ő négy hónapig üljön rajta? (Még csak most készült felosztási terv - tehát a követelőket sem siet kifizetni.)

Majordomus # 2023.01.17. 20:45

Keresd meg az ügyintézőt és beszélgess el vele.

osztap # 2023.01.18. 08:39

JohnDoe,

Valószínűleg az történt, hogy az egyik címzett nem vette át a jegyzőkönyvet. Akkor belép a 217. § (2) szerinti 3 hónapos abszolút határidő a végrehajtási kifogásra. Szerintem ez nem akadálya annak, hogy benyújtsa a jegyzőkönyvet a földhivatalba a 153. § (2) szerint. Ha minden végrehajtói levél után 3 hónapot kéne várni a következő lépésre, mert valaki nem vette át levelet, soha nem hajtanának be semmit.

Ha a jegyzőkönyv keltétől számított 30 nap eltelte után rögtön beadod a vh. kifogást, szerintem nyerhetsz pár hetet. Legrosszabb esetben bukod a 15 ezer forintos illetéket. Te tudod.

JohnDoe # 2023.01.18. 09:36

osztap,
Igen, az adós külföldön, ezért nem vesz át semmit.
Köszönöm, hogy megosztottad a véleményed!

papinianus88 # 2023.01.18. 11:42

Amennyiben huzamosabb ideje külföldön él, esetleg a magyarországi címéről "elköltözött" jelzéssel jött vissza a tértivevény, akkor a Vht. 46. § (1) bekezdés b) pontja alapján ügygondnokot kell kirendelni, és a részére megküldeni az ingatlanárverési jegyzőkönyvet. Ez lehet esetleg, ami miatt nem emelkedett jogerőre az ingatlanárverési jegyzőkönyv. (formalitás tudom, mert az ügygondnok nem fog végrehajtási kifogást előterjeszteni, de feltétele, hogy a részére is kézbesítse a végrehajtó). De ez csak egy fikció.

papinianus88 # 2023.01.18. 11:45

A végrehajtási kifogásnál, a gyakorlatban szinte soha nem láttam olyat, hogy 45 napon belül hozza meg a végzését. Általában megkeresik az eljáró végrehajtót, hogy érdemben nyilatkozzon a kifogást előterjesztő által előadottakra, ezzel "nyer" egy kis időt.

"A bíróság a végrehajtási kifogást elbíráló végzését 45 napon belül hozza meg, kivéve, ha ahhoz a felek meghallgatása vagy egyéb bizonyítás felvétele szükséges."

Vadsuhanc # 2023.01.18. 13:28

Én nem értek hozzá, de az a véleményem, hogy a Vht.217.§ (2) bekezdést szerintem félreértelmezitek.

Ha a kézbesítés azért volt eredménytelen, mert a címzett az iratot nem vette át (az a bírósághoz „nem kereste” jelzéssel érkezett vissza), az iratot - az ellenkező bizonyításáig - a postai kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni. Kézbesítéstől számított 15 napon belül kifogást lehet előterjeszteni. Ebben az értelemben a fél tudomást szerzett a végrehajtó intézkedéséről, azaz innentől számított 15 napig terjeszthet elő kifogást.

"kifogás előterjesztésében a végrehajtó intézkedésétől számított 15 napon túl is akadályozva volt, a végrehajtási kifogás előterjesztésének határidejét a tudomásszerzéstől, illetőleg az akadály megszűnésétől kell számítani, amennyiben a kifogást előterjesztő a későbbi tudomásszerzés vagy az akadályoztatás tényét kellően igazolja.

A kézbesítés kétszeri megkísérlése után 15 nappal az árverés jogerőre emelkedik. Az adósnak van lehetősége innentől számítva is 3 hónapig előterjeszteni kifogást, ha tudomásszerzés későbbi időpontját vagy az akadályoztatás tényét kellően igazolja.

Pld...( a végrehajtó 01.18. napi dátummal megírja a jegyzőkönyvet, de azt csak 10 nappal később adja postára és így 28.-án kézbesíti a posta. Ekkor nem 18.-átől kell számítani az intézkedéstől számítást hanem csak az intézkedésről szóló jegyzőkönyv kézhezvételéről..Ez lesz a tudomásszerzés időpontja )

Pls.. ( Akadályoztatás , ha a kézhezvétel után öt nappal kórházba visz a mentő ott két hétig az intenzíven fekszem és nincs módom személyesen intézkedni az ügyben Ilyenkor igazolásnak van helye.

Ha kifogás nem érkezik a kézbesítési vélelem (fikció) beálltától számított 15 napig a végrehajtó intézkedése jogerős lesz.

osztap # 2023.01.19. 17:27

Vadsuhanc,

Re 217. § (2): Nem értek egyet, mert szerintem a végrehajtó adott intézkedése egy időpontban történik. Nem történhetett különféle személyek számára más és más időpontban. Nincsenek párhuzamos valóságok, szerintem. A tudomásszerzés időpontja ellenben személyenként eltérhet.

Konkrétan: Ha a vh. 01.18-cal megírja a jegyzőkönyvet, az intézkedés akkor történt. Aztán ezt postán elküldi a feleknek, akiknek más és más napon kézbesítik a levelet. A 15 nap a kézbesítéstől számítódik, mert az a tudomásszerzés napja. Ez minden félnél lehet más, postától függően. A 3 hónap ellenben a törvény szövege szerint az intézkedéstől (nem tudomásszerzéstől!) számítódik, ami csak egyszer történt, a példában 01.18-án.

Mazsola # 2023.01.27. 19:51

Kedves Fórumozók!
Tanácsotokra kértem a végrehajtót, hogy az általam korábban teljes egészében kifizetett vételár előleggel csökkentett részét a kifogás elbírálásáig utalja vissza a számlámra, mivel a bíróság jogerős döntésére akár éveket is várni kell. Telefonban az ügyintéző azt mondta, hogy ennek semmi akadálya nincs, majd a levelemre a végrehajtó asszony már teljesen elutasítóan reagált. Szerinte az mbvk iránymutatása nem teszi ezt lehetővé, a vételárának a letéti számlán kell maradnia. Azt gondolom, hogy a végrehajtónak lenne lehetősége visszautalni, csak éppen nincs kedve hozzá és mellébeszél.
Érdekes hogy a saját kollégája egészen mást mondott.
A mai napon felhívtam a bíróságot, h tájékoztatást kérjek. Megtudtam h én mint kívülálló nem kaphatok tájékoztatást az adós bírósági ügyével kapcsolatban. Érdekesnek találom hogy én mint árverési vevő, arról sem kaptam értesítést hogy első fokon már elbírálták a kifogást. Az ügyintéző nem mondhatta meg mi állt benne, de azt igen, hogy a döntés ellen már fellebbezést nyújtott be az adós, úgyhogy ebből számomra kiderült hogy a kifogását első fokon elutasították. A Törvényszékre éppen ma terjesztették fel az iratokat, úgyhogy ha lassan is, de van némi előrelépés. Azzal bíztatott, hogy a Törvényszék nagyon ritkán hoz ellentétes döntést az elsőfokon eljáró bíróság döntésével .
Kiváncsi leszek hogy a téli moratórium előtt sikerül - e majd a birtokba adás.