Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gerbera317 # 2020.12.18. 20:58

mivel nem ők adták birtokba, nem tud nekem semmit erről adni
Ha ez így volna, akkor a törvény nem rendelkezne úgy, hogy az ingatlant át kell adni a vevőnek, miután az adós azt kiürítve elhagyta.

IrgalmasSzamaritánus # 2020.12.18. 23:33

Én azt nem értem, hogy egy végrehajtó-helyettes, akinek ez a munkája - és ugye nem is tegnap kezdte, ha már helyettes -, ilyen alap dolgokat nem tud, hogy mikor áll be a jogerő, mikor kezdődik a kiürítési kérelemre nyitva álló 15 nap az mégis hogy végzi a munkáját? Miket mondhat egy adósnak, akinek fogalma sincs az egész végrehajtásról? Bele gondolni is rossz...

Heroes # 2020.12.22. 19:56

Üdv!

Az illetékes végrehajtó iroda végrehajtó-helyettesénél az iránt érdeklődtem, hogy sikeres árverést követően kaphatok-e 60 nap fizetési haladékot, amennyiben sikeresen megnyertem az ingatlant, azt a választ kaptam, hogy igen.
Ebben semmi meglepő nincs természetesen, viszont a végrehajtóval egyetemben azt a tájékoztatást adta, hogy a licitnapló zárása után (a fizetési haladék ideje alatt is) van még lehetősége az adósnak törleszteni a fennálló adósságot (járulékokkal, végrehajtói díjjal stb. együtt.) és ha ez bekövetkezik, akkor megsemmisíti az árverést. A szóban forgó összeg több millió, ráadásul az adósok külföldön élnek, erre sok esélyt nem látok.
Arra a kérdésemre, hogy ha részletfizetési kérelmet nyújt be az adós, ekkor mit fog tenni az iroda, sajnos nem tudott válaszolni a helyettes.

Valóban megsemmisítheti-e a licitnapló zárása, esetleg az árverési jegyzőkönyv aláírása után az árverést a végrehajtó? Szabályosan járna el ebben az esetben?
Élhetek-e ez ellen végrehajtási kifogással?

gerbera317 # 2020.12.22. 20:43

Nem, pláne nem, nem, igen.

Csuklósbusz # 2020.12.23. 03:01

Budapesten árvereznek társasházi tárolót 9 négyzetméterest 817/20000 tulajdoni hányaddal 50000 Ft ért. De azt írja hogy nem vehető birtokba mert lakott. Gondolom ez is egy osztatlan közös társasház, de akkor honnan lehet tudni egy tároló tulajdonviszonyára vonatkozóan hányadrész jutna rám? Ilyennek beköltözni csak akkor lehet hogy ha önként elmegy a lakó?
Mert egy kis társasháznál, két három lakásnál is nehéz kinyomozni hogy konkrétan melyik lakásról is van szó..

gerbera317 # 2020.12.23. 07:41

A közös képviselő a te embered.
Korábban egyébként volt itt vita arról, valljon egy nem lakóingatlan (garázs, tároló, műhely) lehet-e lakott. Hát most tessék.

Csuklósbusz # 2020.12.24. 19:19

Sokat visszaolvastam ebben a fórumban de erre pont nem emlékszem.
Amúgy a lakott szót hányféleképpen lehet érteni?
Mármint ember lakik benne vagy éppen valakinek a cuccai laknak benne?

Amit viszont tanultam eme fórumból hogyha nem azt írja hogy beköltözhetően akkor nekem soha nem adja birtokba a végrehajtó, magamnak kell megoldani.

Másik amit nagyon mantráz a topik hogy magamnak és nagyon jól kell utánajárni az ingatlannak. Viszont saját káromon azt is megtanultam hogyha nagyon nyomozok egy olcsó ingatlan után akkor le is csúszok róla. Itt a 22 es csapdája. Nem nyomozok akkor akkor bukom a pénzem, nagyon felkeresgéltem a régi tulaj okat meg kérdezősködök akkor a többiek is ringbe szállnak és akkor meg az ingatlant bukom.

Csuklósbusz # 2020.12.24. 19:23

Ez a .pdf hirdetményből másolva:

  
http://keptarhely.eu/view.php?…

Szóval lakottnak meghirdetik a nem lakóingatlant.

Más: osztatlan közös társasház sok tulajjal, gyakorlatban lakatlan a lakás, ha egy személy tulajdonrészét megveszem annak a lakásnak amelyiknek 4 tulaja van akkor a végrehajtó feltöri nekem és birtokba adja? Beköltözhetően hirdeti. Ha birtokba kerülök a többi tulajdonostárs ki tud engem onnan picsázni vagy használati díjat szedni stb?

gerbera317 # 2020.12.24. 19:33

Jól tudod: lakott az ingatlan, ha van olyan személy, aki nem köteles onnan kiköltözni, vagy nem köteles azt kiüríteni, és jogszerűen akadályozhat abban, hogy oda belépj. Ilyen módon lehet lakott egy garázs vagy tároló is.

drbjozsef # 2020.12.24. 19:43

Csuklósbusz,

Ha beköltözhetően van hirdetve ÉS lakatlan is, akkor szintén sokszor volt róla szó : vagy kéred az átadását és igen, a végrehajtó felnyitja és átadja neked, vagy a szürkezóna, ami gyorsabb is, magad veszed birtokba, de a végrehajtónak azt hazudod, hogy az adós adta a birtokodba, és 154.§ szerint kéred átadni.

Igen, ha ez egy osztatlan közös tulajdonú lakás, akkor a többi tulajdonostárs kérhet tőled használati díjat. Visszamenőleg nem, csak amikortól igazolhatóan megtagadtad a birtokba lépésüket (és persze te már birtokban vagy). Ki nem igazán tudnak lakoltatni, ha jogszerűen kerültél birtokba. (ami a fenti második verzió szerint nem igaz, de ez nemigen fog kiderülni akkor se, ha előkerül a többi tulaj. A lényeg, hogy TÉNYLEG lakatlan legyen most.)

Csuklósbusz # 2020.12.24. 23:57

A többi tulaj raktárnak használja szóval önhatalmúlag nem lenne jó dolog felnyitni, független attól hogy tényleg lakatlan. Tehát ezt kivételesen nincsen szétrabolva mint az általam nézett 99% a.
Ilyenkor amúgy a végrehajtó moratórium előtt is kimegy felnyitni és átadni?
Többi tulaj is vérszemet kaphat hogyha én beköltözők akkor ő miért ne kérne pénzt, de én a nepper cégektől jobban félek akik szántszándékkal vesznek részttulajdont hogy utána a bentlévőt használati díjazzák, vagy osztatlan közös megszüntetése iránti pert indítson.

Elméleti kérdés:
Tegyük fel lakna benne valamelyik társtulajdonos, meg mondjuk az adós is. Árverésen ugye az adós részét veszem meg, ilyenkor mit csinálna a végrehajtó, beront a családba aztán közli velük hogy itt az új lakótárs tetszik vagy sem?
Mert láttam olyat is hogy beköltözhetően hirdeti de oda van írva hogy nem köteles kiköltözni a társtulajdonos.

drbjozsef # 2020.12.25. 14:51

Úgy tűnik, a lakatlan szó definíciója sem azonos nálunk - én lakatlan alatt azt értettem, hogy nincs birtokosa. Ha tárolnak ott valamit, akkor persze nem veheted birtokba.

Elméleti kérdés tekintetében pedig olvass az "osztatlan közös tulajdon" keresőszóval.

Csuklósbusz # 2020.12.26. 14:31

Nekem a lakatlan azt jelenti hogy ember életvitelszerűen nem tartózkodik benne.

De ha beköltözhetően hirdetik akkor viszont birtokba adja a végrehajtó nem?

gerbera317 # 2020.12.26. 15:09

De.
Viszont a 'lakatlan' fogalma nem létezik. Csak 'lakott' van, meg 'beköltözhető', mint egymás ellentétei.

Gabor327 # 2020.12.27. 11:05

Kedves Tagok !

Az ingatlan árverés jogerős, tulajdonjog bejegyzés megtörtént, adós több kifogást is benyújtott, melyet októberben jogerősen elutasított a bíróság, viszont a moratórium miatt nem lakoltatható ki.
Az ingatlanban lakó adósnak már ki kellett volna költözni, ezt nem tette meg.
Következő kérdésem lenne:
Jelenleg mi a jogalapja az adósnak az ingatlan birtokban tartására ?
Továbbá jogalap nélkül birtokolja az ingatlant vagy van jogalapja.

Köszönöm a válaszokat !

Szomorú örökös # 2020.12.27. 11:36

Gabor327

Jelenleg mi a jogalapja az adósnak az ingatlan birtokban tartására?

Jogalapja nem sok van szerintem, de a választ te magad írtad le:

viszont a moratórium miatt nem lakoltatható ki

drbjozsef # 2020.12.27. 11:51

Gabor327,

Kérted a végrehajtótól a Vht.154/A.§(10) bekezdése szerinti határidőben az ingatlan birtokba adását?

Gabor327 # 2020.12.27. 12:00

drbjozsef

Igen kértem a birtokba adást.

A jogalapot azért kérdeztem, mert álláspontom alapján amig birtokban tartja és részemre nem adja birtokba lakáshasználati díjat köteles fizetni.

Szomorú örökös # 2020.12.27. 12:10

Gabor327

álláspontom alapján amig birtokban tartja és részemre nem adja birtokba lakáshasználati díjat köteles fizetni.

Ez egy másik történet! Szerintem szólítsd fel, hogy használati díjat kérsz tőle az ingatlanra, mivel már te vagy a jogos tulajdonosa és ő gyakorlatilag jogalap nélkül tartózkodik az ingatlanban. Ez azól szerintem a moratórium se fogja felmenteni. Ha pedig nem hajlandó fizetni, akkor mehet ellene az újabb FMH. Előbb-utóbb csak beleun, hogy folyamatos végrehajtások vannak ellene.

gerbera317 # 2020.12.27. 14:00

Jelenleg mi a jogalapja az adósnak az ingatlan birtokban tartására?
Nem tartja őt senki birtokban, csak jelenleg nem fosztható meg tőle. Ellenben, mivel nem tulajdonos vagy haszonélvező, nem jogosult szedni az ingatlan hasznait. E tekintetben haszonszedés annak az előnynek az élvezése is, hogy az ingatlant használja. Ezért az így beszedett haszon pénzben kifejezett értékét (= használati díj) nem tarhatja vissza, ha azt tőle követeli a tulajdonos. Követelted már?

Gabor327 # 2020.12.27. 21:25

gerbera317
Köszönöm szépen a tájékoztatást, igen elküldtem már neki a tértivevényes levelet, de nem kerestével jött vissza.

alsovonal # 2020.12.27. 21:37

nem kerestével jött vissza

Az ilyennel valószínűleg tárgyalni sem lehet, szóval FMH-t neki, ha azt se keresi majd pisloghat.

papinianus88 # 2020.12.28. 11:38

Gabor 327. Természetesen indítsd meg a vh-t. Sajnos ilyenkor azzal kalkulálni kell, hogyha a kötelezett ingatlanvagyontárgyát értékesítették, ami egy végső, ultima ratio eljárás, abban az esetben benne van, hogy egyéb lefoglalható vagyontárgya nem lesz, vagy baromi sok letiltás előjegyzés alatt áll, így a követelésed tekintetében türelmesnek kell lenned. Azonban nyomásgyakorlás természetesen és szükséges ilyen helyzetben.
A nem kerestével nincs gond. A második kézbesítéstől számított 5 munkanap után úgy kell tekinteni, mintha átvette volna. Majd megpróbálja az FMH alapján a közjegyző is ;)

Gabor327 # 2020.12.28. 21:27

Köszönöm a válaszokat, egy kérdésem lenne még. Amennyiben már én vagyok az ingatlan tulajdonosa, viszont az árverési jegyzőkönyv jogerőre emelkedése után, utólag az adós beadványa alapján kapott 6 hónap haladékot a kiköltözésre. Ebben az esetben erre az időszakra is jogos a használati díj ?

gerbera317 # 2020.12.28. 22:27

Ne kamuzz! Utólag senkinek nem engedélyezhet a bíróság kiköltözési halasztást.