Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


kiforditottfiu # 2020.02.29. 22:55

Igen a 30 napos kiköltözési határidő most 24.-én lejárt azaz alig egy hete.
Igen jól érted, kértem, gondolom ezért is volt ez a 30 nap.

Nálam a kilakoktatás egy kényszerített intézkedés az átadás pedig "nem kényszer" hatására történik.

A szomszédok szerint évek óta nem lakja senki az ingatlant az hogy a közművek is lekötve az is erre utalhat.
Illetve az ingatlan és a környezete állapota is erre utal, a levelezési címe is teljesen más.

Amúgy az elmúlt 30 nap nem azt szolgálta hogy kiköltözzön?

Az etikai hozzáállás alatt arra gondoltam hogy ez csak az adóssal szembeni kedvező időhúzás.

Laikus kérdés de miért kell átadni azt ami a tiéd, kijelentetted az okmány irodában azt akit ki kellett, főleg úgy hogy volt 30 nap az ingatlan kiürítésére amire a vh felszólította az adóst.

Jelen állás szerint vélhetően mikor lehet birtokba venni az ingatlant?

"Magát a kényszer kiürítést halasztja, de még kivételek is vannak,"

Ezt nem igazán értem, itt mire gondoltál pontosan?

gerbera317 # 2020.03.01. 15:13

Arra még nem sikerült gondolod, hogy a saját kérdésednél korábbra visszaolvass ebben a topikban?

drbjozsef # 2020.03.02. 08:16

kiforditottfiu,

Vht.182/A.§(3)

Egyébként érdemes keresgélned, mert gerbera (párszor) már levezette, mit érdemes csinálni a lakatlan ingatlannal, ha várhatóan az adós nem fog hepciáskodni, mert nem teljesen szabályszerű a dolog. Röviden : birtokbavenni, végrehajtónak bejelenteni, és akkor nincs szükség semmilyen moratóriumra meg kilakoltatásra, csak egy jegyzőkönyv írásra.

Tapirus # 2020.03.02. 10:59

Tisztelt fórumozók,

Sikeres ingatlanárverés után vagyok vevőként, a kérdésem hogy ilyenkor nekem kell felkeressem a végrehajtást kérő személyt, hogy megbeszéljük a birtokba adás részleteit?
Az ingatlan beköltözhetőként volt árverezve, nem tudom hogy laknak-e benne. (valószínűleg nem)

Köszönöm,

gerbera317 # 2020.03.02. 11:01

A végrehajtást kérőt miért akarod felkeresni? Ennyi erővel a sóhivatalban is kereskedhetnél.

Nikcsi9417 # 2020.03.02. 11:09

Sziasztok!

Milyen jogai vannak egy árverés alatt álló ingatlan tulajdonosainak? Hogyan lehet az adósnak megvásárolnia? Van-e lehetősége kifizetni a kikiáltási áron árverezés alatt álló ingatlant? Előre is köszönöm válaszaitokat!

gerbera317 # 2020.03.02. 11:19

Milyen jogai vannak egy árverés alatt álló ingatlan tulajdonosainak?
Megilletik a tulajdonost illető jogok.
Hogyan lehet az adósnak megvásárolnia?
Sehogyan.
Van-e lehetősége kifizetni a kikiáltási áron árverezés alatt álló ingatlant?
Nincs.
köszönöm
Szívesen.

Wagner úr # 2020.03.03. 09:29

:)))))

Pethical # 2020.03.03. 09:38

Pedig nem is lenne rossz ötlet. :-)
Ilyenkor előkerülnének a dugipénzek, megvenné az adós az ingatlant, majd utána jöhetne újra az árverés a fennmaradó tartozás miatt. :D

wers # 2020.03.03. 09:43

Pedig nem is lenne rossz ötlet. :-)

Az adósnak joga van ill. lett volna kifizetnie az adósságát. Minden hókuszpókusz nélkül.

Sőt, ezt megtehette volna végrehajtás nélkül is, önként.

(félreértés ne essék, nem akarom elvenni a végrehajtók munkáját)

Pethical # 2020.03.03. 09:59

Viccnek szántam :)

wers # 2020.03.03. 10:14

Gyanítottam, hogy te viccnek szántad. Az a gond, hogy a kérdező komolyan gondolta.

Tud bosszantani, hogy mi minden eszük be jut az adósoknak, ahelyett, hogy önként teljesítenek. Csak akkor kapnak észbe, mikor már a házukat fenyegeti a veszély

Bagi83 # 2020.03.07. 06:29

Sziasztok!

Jogerőre lépett az árverés 1/1 hányad /vételár megfizetve/.
A vh a napokban megküldte számomra az eredeti árverési jegyzőkönyvet, ill a földhivatal felé a szükséges papírokat!
Magyar állam az adós! A vh azt mondta, hogy a napokban keres majd valaki telefonon az ingatlan átadása miatt!
Már várom egy pár napja a hívást! Ez egy lakatlan ház! A kérdésem az lenne, hogy bemehetek-e telekhatáron belülre ameddig nem adják át? Ill van-e jogszabály arra, hogy mennyi időn belül kell átadniuk? Az ingatlan állapotának megóvása érdekében. Van egy pár db tetőcserép amit meg kellene igazítani, mert szét ázik a ház! Vályog építésű
és a víz az ellensége!

Előre is köszönöm a választ!!

gerbera317 # 2020.03.07. 08:18

Mire fel ez a sok felkiáltójel? És mire fel ez a sok "felé"?
Nem fog téged keresni a kutya sem. Neked kell az MNV Zrt. helyi (megyei) kirendeltségét megkeresni, és előadni, hogy most vettél árverésen egy ingatlant, a M.Állam a tulajdonos, és jelezni, hogy birtokba vennéd az ingatlant. Erre majd ügyintézőhöz kapcsolnak, aki mindenekelőtt az ingatlan címét fogja tőled kérni, esetleg a végrehajtási ügyszámot, majd megbeszélheted vele a részletet. Ez kivételesen olyan ügyintzézés, ahol az alapokat telefon útján is le lehet fekteni.
Érdemes még tudni, hogy az MNV egy nagyon lusta szervezet, ahol 9 és 11 között lehet csak hatékonyan bármit is intézni, azon kívül csak "most nincs a helyén" választ kapod, bárkit is keresel.

Bagi83 # 2020.03.07. 15:05

Köszönöm a választ!

Bemehetek a kerítésen belülre ha még nem adták át?

drbjozsef # 2020.03.07. 15:16

Bagi83,

Kérdezd meg tőlük, de ha tényleg nincs senki, akit birtokháborítanál ezzel, és elengedhetetlennek tűnik az állagmegóvás miatt, akkor én speciel bemennék. Ha nem muszáj, az épületbe nem.

Azt tenném, hogy vinnék vagy két barátomat, körbefényképezném a házat, leírnám mit látok, ezzel felvéve egy jegyzőkönyvet, a két barát tanúként aláírja, és megcsinálnám, amit feltétlenül szükséges.

Aztán majd csak lesz valami.

dr_Egyed_Zoltán # 2020.03.07. 21:10

Az MNV is alig várja, hogy átadhasssa..... csak púp a hátukon, a sok agyonterhelt kényszer-örökség. Nekik egy gonddal kevesebb....azt csináld, amit gerbera317 írt.

Bagi83 # 2020.03.07. 22:26

Köszönöm a tanácsokat.

Hétfőn személyesen besétálok hozzájuk. Úgy csak nem ráznak le olyan gyorsan. Nekik púp a hátuk, nekem meg minél hamarabb kellene. Valahogy csak megegyezünk.

tarapara # 2020.03.09. 09:25

Sziasztok!

Ingatlan árverésen a vételár megfizetésére halasztást kértem végrehajtótól az árverés nagy értéke és az adós előrelátható kifogása miatt, vht.149.§(2) alapján. A végrehajtó (Radics iroda) nem adott halasztást, döntését nem indokolta. A vételárat 15 napon belül befizettem, és pár nap múlva a kifogás is beérkezett.

Mivel a jogorvoslat benyújtása után a befizetési határidő a jogorvoslat elbírálásához igazodik, kérhetem e a végrehajtót, legyen szíves a vételárhátralékot visszautalni, mert a teljes fizetési határidőt szándékozom kihasználni? Van ennek jogalapja? Egyáltalán hogyan lehet ezt a határidőt kihasználni, ha a végrehajtó nem ad halasztást a 15 napon túl, a kifogások zöme pedig ezután érkezik be?

Válaszotokat előre is köszönöm!

akhilleusz48 # 2020.03.09. 19:15
tarapara csak a saját tapasztalatom tudom leírni.velem ugyanez történt 2019.április közepén.a halasztást nem kaptam meg és a pénzt(26millio)be is fizettem a végrehajtó számlájára. ezt annak tudatában,hogy már tudtam a bentlakótól,hogy kifogást nyújt be.Mikor megtörtént mások tanácsára sem kezdtem el hőbörögni,hogy küldjék vissza a pénzt(levonva a 10%)..24 millio nem kis pénz,akár meg is forgathattam volna addig.de úgy voltam vele,hogy ezt most benyelem és szépen kivárom
  • a végrehajtó nem hibázott, a bent lakó max időt húzni tud mondjuk egy évig a pénzem nem veszett el.ott csücsül a letéti számlán.tudtam mit csinálok mikor így vettem házat..fél év a minimum,hogy megkapom és a maximum 1-1,5 év..(így saccoltam magamban)..ezeket mérlegelve,átgondolva kivártam az időt...na most ott tartok,hogy jogerőre emelkedett,várom a végrehajtótól a jogerőst.....és majd 2 hónap van még a téli moratóriumból(fél évig úgyse lehet kirakni senkit)
tarapara # 2020.03.09. 19:24

Kedves Fórumozók!

Az előző hozzászólásomban a kérdésem az alábbi 3 határidő összeegyeztethetőségére vonatkozik:

  1. A vételár hátralék megfizetésének határideje a jegyzőkönyv aláírásától számított 15 napon belül.
  2. Az árverés jogorvoslattal való megtámadásának beérkezési határideje (a jegyzőkönyv aláírásától számítva akár 45 nap).
  3. Ha érkezik jogorvoslati kérelem, akkor a vételárhátralék fizetési határidő a jogorvoslat elbírálásának jogerőre emelkedésétől 15 nap.

Laikusként úgy értelmezem, hogy az 1-es határidő a 2-es eset fennállása esetén a 3-as határidőre módosul, de nem tiszta a kép, mert az 1-es és 2-es pontban rögzített határidők nem illeszkednek egymáshoz. Ha a végrehajtó nem adja meg a kért halasztást, úgy elveszítettem a vételár előleget amennyiben 15 napon belül nem fizettem be a vételár hátralékot. Ha viszont ezt követően beérkezik a halasztó hatályú kifogás, akkor a 3-as pont szerint újra határidőn belül kerültem?

Válaszotok sokat segítene az ügyemben!

tarapara # 2020.03.09. 20:15

akhilleusz48
Megértem a hozzáállásodat. Szerintem is alapvető érdeke a vevőnek, hogy ne menjen szembe a végrehajtóval. Azzal is egyetértek, hogy ha árverésen vásárolok, tudomásul veszem, hogy a törvényi rendelkezések miatt a vételár befizetése és a birtokba kerülés között sok idő eltelhet.
Amit inkább méltánytalannak érzek, hogy a vht. nem szabályoz le jobban egy ilyen volumenű kérdést, mint egy ingatlan vételárának a kifizetése. A hosszú bírósági eljárási idők miatt gyakorlatilag egy személyi döntésre bízza a halasztás megadás / meg nem adásával egy ingatlan vételárának a sorsát, ahogy te is írtad akár 1 évre, sok esetben valóban akaratlanul is de megkárosítva ezzel a vevőt. És természetesen arra sincs garancia, hogy a végén az árverés nem semmisül meg (bár ez nem jellemző).

akhilleusz48 # 2020.03.09. 22:20

tarapara
eddig mindig megkaptam a halasztást más végrehajtóknál ennél most nem.természetesen az irodában szóvá tettem,de miután percek alatt többen a "segítségére" siettek az ügyintézőnek és lincshangulat volt kialakulóban ezért jobbnak láttam beletörődni és belátni,hogy van ilyen is...

gerbera317 # 2020.03.09. 22:33

a vht. nem szabályoz le jobban egy ilyen volumenű kérdést, mint egy ingatlan vételárának a kifizetése
Tévedsz, mert szabályozva van: a vételárat 15 napon belül meg kell fizetni. Ez a szabály, akár hiszed, akár nem. Ezt kell alkalmazni. A két hónapig terjedő haladék csak adható, és nem kötelezhető a végrehajtó az alkalmazására. A Radicsról meg eleve illik tudni, hogy ő nem ad haladékot. Tehát nála ez nem zsákbamacska.
Akinek ez nem tetszik, ne vegyen részt az árverésein. Aki meg nem tudta, az most megjegyzi magának.

tarapara # 2020.03.10. 11:26

gerbera317

Eddigi árveréseim adtak egy „ál-rutint”, nem volt olyan tapasztalatom, hogy a végrehajtó személyének különösebb jelentősége lenne egy árverés kiválasztásánál. Előismeretek nélkül futottam bele a Radics irodába, persze hogy ledöbbentett, hogy ilyen iroda egyáltalán létezhet. Mea culpa, saját hibámból tanulok.

Hogy 15 napon belül kell megfizetni a vételárat az egyértelmű.
„Az árverési vevő köteles a teljes vételárat az árverési jegyzőkönyv aláírásának napjától - ha pedig az árverést jogorvoslattal támadták meg, a jogorvoslatot elbíráló határozat rendelkezése szerint annak jogerőre emelkedésétől - számított 15 napon belül befizetni…”

Amit nem értek: A törvény szerint a 15 nap pont ugyanakkora súllyal indul az aláírástól, mint a jogerős végzéstől. A két határidő között a jogorvoslat beérkezése tesz különbséget, semmi más.
A gyakorlatban ehhez képest akkor miért a végrehajtó és egy halasztás dönt? Ezt nem értem.

Esetemben is beérkezett a kifogás, a vht. pedig egyértelműen fogalmaz ilyen esetben a 15 nap honnan indul. Szeretnék a jogszabály adta lehetőségemmel élni, de nem tudok. Azt nem értem, hogyan akadályozhat meg ebben a végrehajtó szubjektív döntése.