Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Burn Out # 2017.12.09. 07:32

Köszönöm. Ha a vételár kifizetésével lett volna gond, akkor arról a vevőnek már tudnia kellene, igaz? Kapott volna értesítési, hogy az előleget elmúlta?

gerbera317 # 2017.12.09. 07:16

A végrehajtó intézkedkjen a bejegyzés iránt. A december 31. nem ok az intézkedés elmulasztására. Sürgetni kell, erélyesen. A B400-ast be kell csatolnia a vevőnek.

Burn Out # 2017.12.08. 22:51

Kedves Gerbera, vagy Grave7!

Egy gyakorlati kérdésem lenne az egyik ügyfelem számára: ingatlan árverésen megvásárolt egy ingatlant idén 08.29-én. Jegyzőkönyv aláírva 09.05-én, vételár különbözet átutalva 09.08-án. Adós az ingatlant 11.10-én önként átadta.

A tulajdonjog bejegyzésére a mai napig nem került sor. Végrehajtó az írásbeli megkeresésre nem válaszol, illetve 12.31-től megszűnik az irodája.

Ügyfél kért írásban korábban lakáskiürítést. A vételár befizetéséről jegyzőkönyvet, iratot nem kapott.

Szerintetek mi lehet a baj? Ha minden rendben lenne akkor 30 napon belül be kellett volna jegyezni a tulajdonjogot.
Ingatlan-nyilvántartást lekértem, de abban az árverés óta újabb bejegyzés nincsen.

drbjozsef # 2017.12.08. 21:41

Idézet gerbera olvtárs hozzászólása egy másik végrehajtós topikból :

Eszerint az árverési vevő négyféle úton kerülhet birtokba:

  1. Az adós kiköltözik, a kulcsokat leadja a végrehajtónak, az pedig hivatalosan átadja az ingatlant a vevőnek.
  2. Az adós kiköltözik, a kulcsokat átadja a vevőnek, a vevő ezt bejelenti a végrehajtónál, aki hivatalosan is átadja az ingatlant a vevőnek.
  3. Az adós kiköltözik, de nem szól senkinek. A vevő önkényesen birtokba veszi azt, majd azt hazudja a végrehajtónak, hogy a 2) verzió szerinti átadás történt, mire a végrehajtó hivatalosan is átadja az ingatlant a vevőnek.
  4. Az adós nem megy sehova, ezért a végrehajtó kényszerrel rakja ki onnan a vevő kérelmére. Ennél a változatnál figyelembe kell venni a moratóriumot is, stb.

Nálatok a 3) változat vár a beteljesedésére. Némi büntetőjogi kockázatot rejt magában a dolog, de ha egyértelműen üres az ingatlan, ez a kockázat minimális.

bungi # 2017.12.08. 21:23

Még egy kérdés, hogy lakáskiürítést is kell kérelmezni, vagy csak birtokba adást?
Köszönöm a válaszokat

bungi # 2017.12.08. 21:20

Kedves Fórumozók! Árverési vevő vagyok, átutaltam tegnap az az árverési összeget . A lakásban nem lakik senki, azt mondják, hogy az adós külföldön él, de a végrehajtó mondja, hogy a bejelentett lakcíme ide szól, ezért meg kell várni a moratórium végét.Számomra nem logikus hiszen a lakásban nem lakik senki.Ez tényleg így van?
Mikor kérhetem a birtokba adást?Mi az ügy menete?
Köszönöm a válaszokat

gerbera317 # 2017.12.08. 14:27

Kobor6 kérdése nem ér egy fabatkát sem. Ha te is csatlakozol hozzá a sajátoddal, akkor a tiéd is nagyjából annyit ér.

Kinga81 # 2017.12.08. 14:21

Kedves Szakértő fórumtagok!

A "kobor6" fórumtársunk által feltett kérdés engem is foglalkoztat.
Az adós fellebbezéssel élt, és benyújtotta azt a bíróságon. Legyetek kedvesek információval ellátni minket, mennyi idő lehet, míg azt elbírálják? Régóta várunk már, és semmi információt nem kapunk.
Nagyon köszönöm megtisztelő válaszotokat.

gerbera317 # 2017.12.08. 07:30

a járásbíróság, és a törvényszék?
Most akkor melyik? Mert egyszerre csak az egyik.

kobor6 # 2017.12.07. 21:44

tisztelt Főrumosok.

meg szeretném kérdezni, hogy egy az adósok által megtámadott, kifogásolt árverési jegyzőkönyv esetében milyen határidőkkel kell dolgozzon a járásbíróság, és a törvényszék?
vagy én vagyok annyira balek h 5 hónap alatt még nem történt döntés? lehet ezt?
azt az információt kaptam, hogy én mint nyertes vevő nem vagyok senki, se ügyfél, se más. mondjuk azért ez furcsa, mert az ingatlanban lakó vígan furikázik autójával, mosolyogva röhög a markában, míg nekem a pénzt már régesrég be kellett fizetnem.
vajon érek el valamit, ha ügyvédet fogadok?

köszönettel.

gerbera317 # 2017.12.06. 16:27

Adós anyja "átadta" a lakást... illetve inkább csak két kulcsot
Na és? Átadta. Innentől bemész, zárat cserélsz, és bejelented a végrehajtónak, hogy birtokba vetted az ingatlant, és kéred annak a 154. § (1) szerinti átadását.
Mert a törvény ezt mondja:
154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek (...) kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
Ez megtörtént, tehát itt következik a 154. § (1) szeirnti átadás: Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek. Magyarul van, nagyon magyarázni sem kell.
Ne fogadd el a moratoriumosdit, ha kell, végrehajtási kifogást emlegetve követeld a 154 szerinti átadást! A moratórium, meg a jegyző 60 napos szarsága a _kényszerkilakoltatásra_ vonatkozik, arra az esetre, amikor az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek _nem_ hagyják el az ingatlant ingóságaiktól kiürítve, és _nem_ biztosítják, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek, ld. 154/A. § (10)-(13). De itt nem erről van szó! Ha vonakodik a végrehajtó, támadd meg vh-kifogással, azzal talán jobb belátásra bírod!
Majd számolj be, mire jutottál.

pugnator # 2017.12.06. 16:13

Tisztelt gerbera317 és nálam tapasztaltabbak,kérném a segítségetek!

2017.11.06. 08:56-i bejegyzésre:

árverés szept elején, Tulajdoni lapra széljegybe múlt héten kerültem,az árverési jkv. előtte egy héttel,november elején jött meg.

Adós anyja "átadta" a lakást... illetve inkább csak két kulcsot, nem írt alá semmit, lakás üres,kulcsok nálam.
Szerintem az ingatlan végrehjtó általi átadásának nincs akadálya.
Személyes ügyfélfogadásra elmentem mivel úgy volt megbeszélve,h átadja az irodában az ingatlant. Másik helyetteshez kerültem,aztán odagyült több végrehajtó helyettes és kijelentették h nem adhatják így birtokba (ez eddig ok) csak a helyszinen,de ezt meg csak a választási moratorium utan. Nem kellett fenyegetni végrehajtási kifogással őket,mert ők ajanlották,hogy adjam be és ha a biroség ugy határoz akkor átadják moratorium alatt is.

Így csak egy jkv-et irtak volna,hozzacsatolva az én átadás-átvételi jkv.met de az nem lett volna közokirat. De mivel ,az adós(se az átadó) nem irta alá így ezt sem csinaltak meg.

Elég sok a közüzemi tartozas.

Mik a lehetőségeim,mik a jogaim most a lakással?

Elvileg birtokon belül vagyok,hivatalosan mégsem.
Elkezdhetek renoválni,miegymás és majd ha megjön a ahtározat a biroságtol a végrahajtási kifogásra vagy lejár a moratorium akkor átadja a VH?

Mennyire tiszta ez így jogilag,hogy nálam vannak a kulcsok,tulajdoni lapon is lassan már nem csak széljegyen vok (b400 +6600ft elment az illetékes földhivatalnak) ?

A villany,viz,gáz új szerződéskötés csak akkor lehet megköthető ha megven a VH általi birtokbaadás?

Bocs ha volt már hasonló,nem egy fórumot átpörgettem de egyre kuszább...

Köszönöm az infokat

Grave7 # 2017.11.28. 21:34

@True North: 1. Ezt te sem gondolhatod komolyan. 2. Nem, konkrét végrehajtási ügyben, konkrét ingatlan árverési jegyzőkönyvének aláírására kell vonatkoznia a meghatalmazásnak (véleményem szerint).

True North # 2017.11.28. 15:54

Igen, ahogy nézem az árverési jegyzőkönyv aláirásának elmulasztásával lehet nagyot bukni. Meghatalmazás persze működik, de abba is ezerféleképpen bele lehet kötni. Vajon meghatalmazhatom a végrehajtót vagy egy munkatársát hogy írjon alá helyettem? Adhatok olyan meghatalmazást ismerősömnek, ami alapján ő minden végrehajtó előtt tetszőleges ügyben aláirhta helyettem?

Hajdukarcsi # 2017.11.27. 08:32

Gondolom azt elírtam, mivel kicsit kifinomultabb technikával intézem. A fiamat regisztráltattam be, így a személyes megjelenéssel nincs gond, de mégis én mozgatom a szálakat külföldről.
Ezzel együtt valószínűnek tartom, hogy amint a kérdező megjelenne a végrehajtónál regisztrációra, azonnal megkapná a felvilágosítást, hogy pontosan milyen feltételekkel képviseltetheti magát. Szóval az én válaszom csak egy alap volt arra, hogy igen, néha (jegyzőkönyv aláírásakor, tényleges kilakoltatáskor) szükséges a személyes megjelenés, de ez megoldható.
Viszont Báttya, te sűrűn fogást keresel rajtam. Én megértem, hogy fájó pontra tapintottam, amikor megjegyeztem, hogy olyan értékre kellett volna licitálnod amilyenre pénzed van, de nem, nem kell mindenáron bosszút állnod. :)
Tömörebben : felejts el. Akkor tiltsd meg a véleményem kinyilvánítását egy témába, ha a magadét is bölcsen magadban tartod. Mivel ha jól emlékszem, laikusként válaszoltál az nemrégiben feltett kérdéseimre. :)
Na, akkor cső. ;)

Mikor # 2017.11.27. 07:37

És a helyzet roppant okos "megbízásoddal"?

Hajdukarcsi # 2017.11.26. 23:58

Milyen követség meg konzul? :O A kérdező is azt írja sokat jár haza, meg én is havonta minimum pár napot. És de, nagyon egyszerű. Másrészt már eleve a regisztrációhoz is meg kell jelenni személyesen, ezt tisztán külföldről nemigen lehet intézni. De irányítani simánlazánfaszán.

Mikor # 2017.11.26. 23:14

Ha külföldön vagy, tudhatnád, hogy megbízást adni kevés. Meghatalmazást kell adni, az pedig kizárólag a követségen vagy tiszteletbeli konzul előtt lehetséges. Ehhez időpontot kell kérni, és költsége, feltételei vannak.
Egyszerűnek nem nevezném.
Szerintem erősen felhígítja a fórumot a szakszerűtlen hozzászólás. Ezúton kérek mindenkit arra, hogy fogja vissza magát. Amihez nem ért biztosan, abban ne adjon tanácsot.
Fölösleges a fórumot ökörségekkel dagasztani.

Hajdukarcsi # 2017.11.26. 10:57

Én is külföldön vagyok, tökéletesen működik a rendszer.
Ami a buktató lehet, az az árverési jegyzőkönyv aláírása. Kell egy erre vonatkozó megbízást írni egy megbízható embernek.

True North # 2017.11.26. 10:28

Kedves Fórumozók,
külföldön élek, sokat járok haza és szeretnék venni egy ingatlant árverési eljárásban. Gondolom licitálni, pénzt utalni, beadványt tenni tudok külföldről is. Érdeklődnék, hogy van-e ebben valami buktató? Végrehajtási iratok elektronikus rendszere rendesen müködik? Végrehajtónál személyes megjelenés elmulasztása jogvesztő lehet?

Hajdukarcsi # 2017.11.26. 08:49

A benyújtástól számított 8 napon belül dönt a bíróság, hogy indokolt-e a kifogás.
Ehhez, hogy te hónapokat nyerj, szerintem ügyvéd kell, nem fórum.

Mikor # 2017.11.26. 08:24

A befizetett előleg nekünk magas összeg, ezért határidőre kell fizetnünk. A határidőt szeretnénk kitolni.
Alkalmankénti díj? Nem csak egyszer lehet halasztó kifogást benyújtani?
(Vagy a kiköltözésre nézve nem halasztó kifogás is halasztó a fizetésre?)

Lehet, hogy az adós örül az április 30-nak, de lehet, hogy nem, mert szeretné tovább megtartani lakást.
Egy átlagos elutasított kifogás mennyi idő alatt megy át a rendszeren jogerős végzésig?
Egy érdemben tárgyalt kifogás mennyi idő múlva szül jogerős végzést?
Ha egy hónappal nyújthatja a kiköltözést, pl. május 30-ig, akkor már megéri neki, mert az albérlet biztosan több, mint 15000 forint.

Hajdukarcsi # 2017.11.25. 21:49

Pontos válasz: Nem, az adósnak nem érdeke, április 30.-ig ő mindentől függetlenül nyugodtan van. Érdekeltté teheted, de ennek ára van. Megegyezés kérdése. Ezen kívül van illeték, ami mondjuk aprópénz, alkalmanként 15 000. És van némi kockázata az adósnak, hogy indokolatlan kifogások benyújtásáért megbírságolják. Ez egy nem teljesen hülye adós esetén jelentősen megemeli az érdekeltté tétel összegét.
A legbiztosabb megoldás, ha nem fizetsz, csak meglapulsz. Ekkor az a szabály, hogy a végrehajtó újra árverésre teszi fel az ingatlant, és az első licit beérkezése előtt fizetheted a kamatokkal megemelt eredeti licited, plusz bukod a befizetett előleged.
Hogy ezzel mennyi időt lehet nyerni, azt Gerbera tudja megírni.

Mikor # 2017.11.25. 21:01

Pontos válaszon kívül más nyilván nem érdekel.

Grave7 # 2017.11.25. 19:26

A végrehajtási árverés során nincs 'eladó'.
Amilyennel akarja. Le van írva. Akár.