Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


drbjozsef # 2018.11.26. 14:50

Ha a lakottan azt jelenti pl. hogy ott valakinek van bejegyzett haszonélvezete, az persze más.

Retti # 2018.11.27. 16:00

Tisztelt Szakértők!
Az alábbi kérdésben kérnék segítséget:
Sikeres árverés jogerőre emelkedése december végére esik.Ha a vételárat kifizetem, tulajdonomba kerül az ingatlan, de önként nem biztos, hogy kiköltözik a tulajdonos. Ha a moratórium időszaka alatt keletkező közüzemi díjakat nem fizeti ki, birtokbavétel után követelhetik-e rajtam ezeket a tartozásokat a szolgáltatók a szerződéskötéskor?

Még egy kérdés: Milyen okból törölheti a végrehajtó a hirdetményből az árverés előtti napon azt az ingatlant,melyet a becsérték 50%-ára leszállítottak, de a tulajdonos tartozása a becsérték kétszeresének felel meg?

Előre is köszönöm a válaszokat!

gerbera317 # 2018.11.27. 16:07

Milyen okból törölheti a végrehajtó a hirdetményből...
Ilyen nincs, de tegyük fel, hogy értem a kérdést: = Milyen okból vonhatja vissza a végrehajtó az árverési hirdetményt.
Bármilyen okból, ami az árverés megtartásának akadálya, vagy ami az árverés megtartását szükségtelenné teszi. Például: Támadható hibát talál a végrehajtó a hirdetményben, ami később a sikeres árverés megsemmisítését eredményezheti. Vagy az adós megfizette a tartozását, vagy részben megfizette annyira, hogy a maradék tartozás megtérülése belátható időn belül várható.

oligaliga # 2018.11.27. 16:39

Retti

A szolgáltatók a birtokbavételtől keletkezett fogyasztást követelik rajtad. Az előfordulhat, hogy a volt tulajdonos tartozása miatt korlátozzák valamelyik szolgáltatást, és a visszaállítást a tartozás megfizetéséhez kötik.

DGyuri # 2018.11.28. 07:29

Köszönöm szépen a válaszaitokat a lenti kérdésemre!

Még arra lennék kíváncsi esetleg, hogy a bent lakó másik tulaj által szerzett újabb végrehajtási ügyek megjelenhetnek e az én tulajdoni részemen?

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2018.11.28. 08:19

Ha a tartozásokhoz nincs közöd, akkor természetesen nem.

El lehet árverezni csak az ő részét is.

Sikeres arveres # 2018.11.28. 20:53

Tisztelt Szakerto(k)!

Szeptemberi honapban sikeresen liciten vasaroltam egy ingatlant! 1/1 tul. resz, nincs aki kikoltozzon stb...minden rendben van az osszeg kifizetesre kerult, jegyzokonyvet alairtam, viszont a tulaj kifogassal elt! Engem csak az erdekelne kb. mennyi ido ennek a dolognak a lefolyasa? Csupan ez a kifogas van mar akadalykent elottem, hogy birtokba vehessem az ingatlant! Nem lakoingatlan, hanem inkabb uzletresznek neveznem! Ami erdekel a kb. ido amig elhuzodhat? Koszonom!

gerbera317 # 2018.11.30. 10:18

A végrehajtó az ingatlant akkor adja át, ha az árverés jogerős. Az árverés akkor jogerős, ha
az árveréstől 30 nap eltelt, vagy jogorvoslati kérelem esetén az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 eltelt.
Ettől függetlenül a vevő önkényesen is birtokba veheti az ingatlant, aminek megvan a sajátos kockázata.
inkabb uzletresznek neveznem
Én nem nevezném annak, mert az üzletrész nem ingatlan, hanem ingóság. Ez valószínűleg egy "üzlet" megnevezésú nem lakóingatlannak a része.

tatabanyai # 2018.12.03. 10:26

Kedves drbjozsef, érdeklodnek a kovetkezo kommented utan:"Ha a lakottan azt jelenti pl. hogy ott valakinek van bejegyzett haszonélvezete, az persze más."Most ez akkor azt is jelenti, hogyha nem beköltözhetően kerult tulajdonba egy fel tulajdoni hanyad es nincs haszonelvező, akkor az ott lakó féltől, vagy az ő nevén ott lakó szemelytől lakaszhasznalatot szehetnek jogszeruen?

Sikeres arveres # 2018.12.03. 18:56

Koszonom Gerbera! "Ez valószínűleg egy "üzlet" megnevezésú nem lakóingatlannak a része." igy van en voltam pontatlan, de az egesz ingatlan uzletkent volt hasznalva! Koszonom akkor varok turelmesen remelem az even meg lezarul a dolog!

drbjozsef # 2018.12.04. 05:49

tatabanyai,

Lényegében ilyen.
A Vht. taxative felsorolja (141§(3)), mikor kell lakottan árvezni egy ingatlant (akkor is, ha konkrétan nem lakik benne seni adott esetben), ezen esetekben a törvény erejénél fogva a lakásban maradó lakót bérlőnek kell tekinteni, lakáshasználati díj szedhető tőle, de a tulajdonost pont a fentiek miatt nem illeti meg pl. a rendes felmondási jog, tehát nem költöztetheti ki a lakót (hiszen alacsonyabb áron szerezte a lakott ingatlant)

A fentiek alól, mármint a használati díj szedésének lehetősége alól kivételt jelent az, ha a lakónak valamilyen használati joga áll fenn az ingatlanon - ez jellemzően haszonélvezeti jog szokott lenni.

tatabanyai # 2018.12.04. 06:43

drbjozsef, köszönöm.

tatabanyai # 2018.12.04. 06:45

drbjozsef, köszönöm. Ez a helyzet a fél tulajdoni hányaddal is?

drbjozsef # 2018.12.04. 07:25

Mi a fél tulajdon?

Ha van egy fél tulajdona valakinek, akkor minden bizonnyal az egész ingatlanra van haszonélvezeti joga ugyanerre az ingatlanra (az, hogy a saját fele tulajdonára van haszonélvezete a tulajdonosnak, az ugye fogalmilag kizárt). Tehát tőle nem szedhető használati díj.

veszettfarkas # 2018.12.04. 08:53

Üdvözletem. abban kérném segítségüket, hogy 2018. szeptember 3.án vettünk végrehajtás alatt lévő lakást, amelynek a jogerőre emelkedéséről november 9.én kaptuk meg a határozatot. az a kérdésünk, hogy a moratóriumra hivatkozó lakó, a moratórium lejárta után köteles-e a lakás elhagyni, kiköltözni, vagy lehetséges-e kényszerítő intézkedés igénybevétele. Köszönöm.

drbjozsef # 2018.12.04. 09:05

veszettfarkas,

A lakó (ha beköltözhetően vettétek az árverésen az ingatlant) már most is köteles kiköltözni.

Ha az a kérdésed, hogy mikor veheted igénybe a hatóság kényszerítő segítségét, akkor a válasz az, hogy a lakás kiürítését indítsd el a végrehajtónál határidőben, aki minden cselekményt megtesz a moratórium alatti időben ami szükséges ehhez, de magát a kilakoltatást elhalasztja a moratórium utánra. Ez esetben a moratórium után hamar birtokba veheted az ingatlant. Ha csak akkor indítod az eljárást, sokat fogsz várni.

tatabanyai # 2018.12.04. 16:16

Drbjozsef, bocs, de ezt nem értem. A dél tul. hányad, nekem azt jelenti, hogy van egy egész lakás, melynek fele, 1/2 része az árverési vevöjé, aki megvásárolta teher nélkül a részt, de lakottan. És van egy másik1/2 rész, amiben a másik tultárs lakik. Nincs haszonélvezeti jog. Igy ez közös rtulajdon. Szoval kérhet-e az árverési vevö használati dijat? Egyébként az ingatlant ténylegesen nem adostárs, hanem apja lakja.

tatabanyai # 2018.12.04. 16:18

Utolso mondatban nem adostárs, hanem tultársat akartam irni...

drbjozsef # 2018.12.04. 16:35

És van egy másik1/2 rész, amiben a másik tultárs lakik.

Akkor a vett rész üres és beköltözhetsz.
Vagy, feltételezem, megint nem ezt akartad kérdezni.

drbjozsef # 2018.12.04. 16:37

Ha egy 1/2 tulajdoni hányadot vettél lakottan, de az egész ingatlant lakja a lakó, és nincs semmilyen használati joga a Te feledre, akkor kérhetsz használati díjat.
Értelemszerűen a saját részed arányában, a helyben szokásos piaci lakbér felét.

tatabanyai # 2018.12.04. 19:29

Köszönöm.

gaba1966 # 2018.12.05. 19:55

Tisztelt hozzáértők!
Feltételezem,hogy az adós élettársának lakó ingatlan van a tulajdonában. Ebben az esetben a moratórium nem befolyásolja a kiürítést.
Mit tehetek?

gerbera317 # 2018.12.05. 21:42

Ahonnan ez az információd származik, ugyanott, ugyanabban a mondatban megtalálod a valaszt is.

drbjozsef # 2018.12.06. 06:02

De az, ha csak a tulajdonában van, az kevés lehet.

Matthew82 # 2018.12.06. 17:32

gaba1966

Miből gondolod hogy üres az ingatlan?