Meg még annyi szabály van, hogy mivel egy személynek csak egy üzletrésze lehet, azt sem lehet csinálni, hogy valaki egyrészt részt vesz a közös üzletrészben, másrészt önállóan is.
Kft. tulajdonrész
Köszönöm a segítséget.
Lehet, minden azon múlik, hogy a külföldi tulajdonos kivel akar szerződni. A jogi szabály csak az, hogy egy üzletrész minimum százezer forint értékű, de annak lehet több tulajdonosa is a közös tulajdon általános szabályai szerint.
Ügyvéd - Társasági szakjogász
Lotti!
Tovább bonyolítva a történetet, 2 személy együtt megjelenhetne, azaz közös tulajdonnal, a többi pedig magánszemélyként? Azaz mondjuk csak 20% lenne közös tuladonban? Ennek van szerinted értelme?
Akkor az a megoldás, hogy a 49%-os üzletrésznek közös tulajdonosai lesznek a magánszemélyek, de egy képviselőjük van, és így csak egy tagjegyzékbe bejegyzett tulajdonossal "áll szemben" a többségi tulajdonos.
Ügyvéd - Társasági szakjogász
A szitu a következő: 51%-ban egy külföldi cég lenne a tulaj, és a maradék 49%-on fog osztozni kb. 6 személy. A többségi tulajdonos pedig azt szeretné, ha nem lenne szétdarabolva a kisebbségi rész - a döntések megkönnyítése végett.
És mi az akadálya? Valamilyen olyan státusban van, ami tiltja, hogy tag legyen, vagy adó-megfontolások?
Köszi a választ, én is így gondoltam, és sajnos félő, hogy ha tagsági jogviszony nincs, adott esetben a csendestárs pórul jár.
Csendestársi jogviszonyt a magyar jog nem ismer. Ebből kifolyólag erre csak olyan pótmegoldások létezhetnek, amelyek nem nyújthatnak olyan biztosítékot a kimaradó félnek, mint ha tag lenne. Nyilván egyébként valamilyen jogot kikerülő megoldást szeretnétek, hiszen egyébként a társasági tagság nyújt megfelelő garanciát. A tulajdonjog szempontjából nem is érthető a felvetésed, hiszen a társasági tulajdon tulajdonosa a társaság, a társaság tulajdonosai pedig a tagok. Osztalék szempontjából pl. valamilyen hitelviszonnyal, kölcsönszerződéssel lehet próbálkozni, csak ne legyen pénzügyi szolgáltatás, valamint olyan feltételt kell beépíteni, hogy a társaság eredményéhez képest módosuljon pl. a kamat összege.
A kérdésem a következő lenne: Amennyiben Kft. alapítás úgy történne, hogy az alapítók (több magánszemély és egy cég) 2 magánsszemély helyett egy személyben vennének részt, azaz csak az egyik személy szerepelne tulajdonosként, hogyan lehet mégis a kettőjük között fennálló jogviszonyt rendezni mind tulajdonviszony, mind osztalék szempontjából. (egyenlő részben járulnának valójában hozzá anyagilag) Köszönöm előre is a hozzászólásokat.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02