Kft. - s kérdések


ObudaFan # 2012.08.03. 20:55

Szerepelhet, nem kell a hozzájárulás sem.

elveszett # 2012.08.08. 07:11

Tisztelt Szakemberek!

Az X. Kft. tulajdonosa Z. úr azt állítja, hogy eladta a céget 2010. 03.01.-én, de az átírást csak akkor kezdeményezte, amikor fizetett a vevő.

A cégbejegyzést ügyvédi közreműködéssel 2012.07.01.-én módosították (fizetés után) oly módon, hogy a tagsági viszony kezdetének a cégbíróság 2010. 03.01.-et írt be, viszont változás időpontjának, bejegyzés keltének és hatályosnak (cégformától függő adatok rovatba) 2012.07.01. dátumot.

Azért fontos a dátum számunkra, mert Z. úr 2010. 05. hónapban az Y. Kft. pénzét átjátszotta X. Kft.-be az Y. Kft. ügyvezetőjeként.
Márpedig ha saját cégébe vitte el a pénzt, akkor számon kérhető, ha meg akkor már nem volt tulajdonos, akkor kevésbé.

Törvényesen melyik dátumtól nem tulajdonos az X. Kft.-ben Z. úr ?
Tud valaki segíteni?

Dr.Attika # 2012.08.08. 07:25

2010.03.01.
Attól, hogy a tulajdonjog változás csak idén került be a cégjegyzékbe az adásvétel szabályosan létrejött 2010-ben.

elveszett # 2012.08.09. 06:01

Nincs előírás arra vonatkozóan, hogy hány napon belül kell a tulajdonosváltást illetve egyéb változást bejegyeztetni?

Dr.Attika # 2012.08.09. 06:25

De van, 30 nap. A határidő elmulasztása nem az adásvételt teszi semmissé, hanem mulasztási bírság kiszabását teszi lehetővé.

ObudaFan # 2012.08.10. 08:42

Teszi kötelezővé az új szabály szerint.

enikő19 # 2012.08.22. 12:40

Tisztelt Fórumozók!

Problémámra keresek választ;

Alapítottunk egy céget barátaimmal,(4 -en)

ketten hivatalos formában vagyunk benne,
én tulajdonos 50% résszel

a másik tag ügyvezető szintén 50% résszel.

a másik két barátom úgymond "csendestárs" megbeszéltük amint úgy alakul a helyzetük ők is jogilag benne lesznek.
2 tevékenységi kört jelöltünk

megbeszéltük hogy a fő tevékenységi kört ők viszik én egy teljesen más projektet viszek

beindult nekik az építőipar,én is segítettem amiben tudtam
háttérbe szoritva a másik tevékenységünket amit ugye én vittem volna.

most több milliós éves bevételről van szó

azt akarják hogy adjam oda a tulajdon részemet

mert ők több milliót beletettek az építőipari tevékenységbe,és jogilag is beakarják védeni magukat.

van egy bankszámlaszám is amit az ügyvezető csinált amihez én nem kértem hozzáférést mert az épitőipari tevékenység bevételeit,utalásait onnan intézik

és most mivel beindult és háttérbe szoritják a másik projektet mivel nekik arra nincs idejük

de én szeretném csinálni,de arra kell egy Kft

hogy tudnám magam bevédeni?

de csak ketten vagyunk papiron a cégben
én mint tulajdonos és az ügyvezető (50-50%)

Adjam el a tulajdon részem és csináljak belőle egy másik vállalkozást?

vagy nyissak egy külön bankszámlát és kezdjek neki az én vállalkozásomhoz arra a cégre?

Dr.Attika # 2012.08.22. 12:52

Tisztelt Enikő!
A csendestársi jogviszonyt a magyar cégjog nem ismeri el - a német joggal ellentétben- így arra a csendes társai követelést nem alapozhatnak.
Viszont Ön mint ügyvezető nem engedheti át a cég vezetőségének felelősségét.
Át kell világítani a céget és ennek megfelelően le kell választani a csendestársakat, amíg büntetőjogilag Ön nem lesz felelősségre vonható.
Tudok erre egy kiváló szakembert. Ha érdekli keressen meg a lenti elérhetőségemen.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.22. 12:56

Nem mondta, hogy ő is ügyvezető.

bandeeraz # 2012.08.24. 07:52

Nem nyitok új topikot, ezért itt teszem fel a tízforintos kérdést: az Audit Bizottság szerintetek egy független testület, vagy a Felügyelő Bizottság egyik résztestülete? Túl nagy jelentősége tudom, hogy nincsen ennek a különválasztásnak, csak elvi szinten érdekelne.

Köszi

lamarc # 2012.09.04. 22:54

Tisztelt Tanácsadók!
Azt szeretném kérdezni, hogy Kft-ben az ügyvezető változáshoz szükséges-e ügyvéd?

ObudaFan # 2012.09.05. 13:53

Szükséges.

Dr.Attika # 2012.09.05. 15:36

A cégbírósági eljáráshoz szükséges. Az ügyvezető változáshoz nem.

ObudaFan # 2012.09.05. 18:38

Az ügyvezető változását a cégbíróság felé be kell jelenteni 30 napon belül, bírság terhével, innentől fogva tehát szükséges.

Bukar.B # 2012.09.06. 07:59

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsra lenne szükségem.
Alapítottam egy ismerősömmel egy kft-t 50-50%-kal és mindketten ügyvezetők voltunk. Időközben az álláspontunk sok dologban eltért, ezért kiléptem a cégből, lemondtam az ügyvezetői posztomról, de tulajdonos maradtam. A gondom az, hogy a "társam" a részem nem hajlandó megvásárolni. A cégben történt eseményekről inkább egyáltalán nem értesít, taggyűlést nem hív össze. Könyvelőt váltott és az éves beszámolót sem láttam, amit tudtommal alá is kellett volna írnom. Tudna nekem valaki tanácsot adni mit lehet tenni ilyen esetben?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 08:28

ezért kiléptem a cégből, lemondtam az ügyvezetői posztomról, de tulajdonos maradtam.
Ez kizárt.

ObudaFan # 2012.09.06. 09:07

Gondolom, azt akartad írni, hogy az ügyvezetői tisztségről lemondtál, de tag maradtál. Arra nem tudod kényszeríteni a tagtársadat, hogy az üzletrészed megvegye. Ha az ügyvezető nem ad át információt, akkor a cégbírósághoz fordulhatsz, hogy kötelezze erre.

Bukar.B # 2012.09.06. 14:16

Igen így értettem.
Köszönöm.

vörös # 2012.09.13. 08:22

Kedves Hozzáértők, segítséget szeretnék kérni ismét.
Fiam névlegesen 2 Kft fele-fele tulajdonosa. Az 1. számú Kft.-ben lévő társ a fiam tudta nélkül eladta a részét. A fiam soha nem láthatott bele az iratokba, soha nem volt hozzáférése semmihez és soha egyetlen fillért nem is kapott. Most láttuk, hogy a cég felszámolás alatt van, és az új fele tulajdonos nincs is az országba. Mit tehet? Soha semmit nem írt alá a cég alapításon kívül.
A 2. számú Kft.-nél is 50%-ban tulajdonos, de hozzáférése ehhez sincs, iratokat soha nem látott, és itt sem volt közgyűlés. Már többször kérte írásban a társat, hogy hadd lépjen ki, a törzstőkét sem kéri, de válaszra sem méltatta a társ.Itt sem kapott soha egyetlen fillért sem. Két balszerencsés eset, mindkét cég alapítása ugyan ahhoz az emberhez köthető.
Most, hogy munkanélküli lett a cégnél, annál a cégnél, ahol dolgozott , mint alkalmazott, a munkanélküli járulékra nem jogosult, mert van a nevén cég.
Nagyon kérem, aki tud , segítsen, hova mehetünk, mit tehetünk.
Köszönettel: Zsuzsi

ObudaFan # 2012.09.13. 08:37

Ha felszámolják a céget, akkor ott sok tennivalója nem lesz. Ha nem magasabb a részesedése 50%-nál és nem is ügyvezető, akkor nagy baja nem lesz belőle.
Kilépni viszont nem lehet kft-ből. Ha valaki meg akarja szerezni az üzletrészét, arra átruházhatja.

vörös # 2012.09.13. 09:27

Nagyon köszönöm válaszát ÓbudaFan.
Akkor míg él, a nevén lesz a Kft, vagy kérheti-e a fiam a felszámolást ezen indokokkal, vagy esetleg , mivel a törzstőkét sem kéri vissza, nem adhatja ajándékba? Minden áron ki szeretne lépni ebből a csapdából. Egyébként székhelyül az én tulajdonom volt és van bejegyezve. Csak levelezésre. Soha nem működött itt Kft. Másfél éve írásban tudattam a másik tulajdonostárssal, hogy megszüntetem a székhelyhasználatot és semmilyen Kft-s postát nem veszek át. A cégbíróságnak is elküldtem az egész történetet, ennek ellenére a mai napig az én ingatlanom szerepel székhelyül. Ezt sem lehet megszüntetni? Köteles vagyok míg élek?...
Köszönöm: Zsuzsi

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.13. 11:59

munkanélküli járulékra nem jogosult, mert van a nevén cég.
Szerintem ez nem igaz. Akinek MOL-részvénye van, az se kap?

ObudaFan # 2012.09.13. 14:45

vagy kérheti-e a fiam a felszámolást ezen indokokkal, vagy esetleg , mivel a törzstőkét sem kéri vissza, nem adhatja ajándékba?

Ez nem indok a felszámolásra.

ennek ellenére a mai napig az én ingatlanom szerepel székhelyül.

Azt bejelentheted a cégbíróság felé, hogy ehhez nem járulsz hozzá a továbbiakban.

vörös # 2012.09.13. 16:02

Köszönöm ÓbudaFan
Másfél éve bejelentettem a Cégbíróságnak és mégsem történt semmi azóta sem.Elküldtem a másolatot a levélről, amit a Kft használójának küldtem, az ajánlott blankettával együtt. A mai napig az én címem szerepel mint székhely és ide jönnek a levelek,amiket nem veszek át.Lehet ebből nekem bajom?

Ami a fiamat illeti. akkor, mi a módja, hogy megszabadulhasson a Kft-től, amihez soha nem volt semmi köze, csak az alakuláskor fizetett és aláírt. Azóta a társ egyedül használja a Kft. Sem a számlázásba, se a tevékenykedésbe, se semmibe nem lát bele, közgyűlés nincs. Többször kérte a társat, hogy ingyen vegye át a részét, de még válasz sincs. Mi lehet megoldás? Nagyon jó lenne megszabadulni. Kérem, ha tud , adjon tanácsot, mit tegyünk? Köszönettel: Zsuzsi

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.13. 17:03

Keressen vevőt vagy legalább olyat, aki elfogadja az üzletrészt ajándékba.
De nem értem, miért olyan fontos ez. Az üzletrész vagyon és nem kér enni.