Társasházi jog


Rékuska # 2016.07.04. 08:00

Kedves Hozzáértők,

azt szeretném megtudni, hogy milyen hátrányokkal jár, ha egy ikerházfél tulajdonosaként belemegyek a társasház-alapításba. A másik házfél tulajdonosa árulja a házát, de a vevő csak akkor akarja megvenni, ha társasházzá nyílváníttathatja - az alapítási költségeket állná. Jelenleg a kerítés és a vízóra a közös. Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 08:04

Inkább előnye van.

Rékuska # 2016.07.04. 08:33

Kedves Béla,

szívesen venném a tájékoztatást az előnyökről is!
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 10:01

Könnyebben el fogod tudni adni a házadat; sem a bérbeadásához, sem a rajta végzett munkálatokhoz még elvileg sem kell a tulajdonostárs hozzájárulása; nem lesz se elővásárlási joga, se előbérleti joga (mondjuk, neked se); fel sem merülhet, hogy esetleg ő is jogosult használni a te lakásodat stb.

Jogar84 # 2016.07.04. 15:08

Tisztelt Hozzáértők!

Volt már valakinek tapasztalata társasházból való kiválással kapcsolatban?

Az ingatlan megosztható, és néhány albetét szeretne kiválni a társasházból, amely így a fennmaradó albetétekre maradna fenn.

Tehát módosítanánk az Alapító Okiratot (a közgyűlés egyhangú határozatával) oly módon, hogy a társasház alapterülete és albetéteinek száma csökken. Ez értelmezhető a társasház részleges megszüntetésének is, mivel a „kiváló” albetétek tekintetében a társasház megszűnik.

Törvény szabályozza a társasház teljes megszüntetésének esetét, de a kiválásról (illetve részleges megszüntetésről) nem rendelkezik, annak lehetőségére csak következtetni lehet.

Az számomra egyértelmű, hogy ez a közgyűlés egyhangú határozata szükséges. Ez rendben van, de kiválás miatt nem szeretnénk az egész társasházat megszüntetni, majd újra alapítani.

Volt már valakinek ilyen kiválási ügye? Van ezzel kapcsolatban tapasztalat?

Köszönettel:

Jogar84

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 15:10

Hogy néz ki az a társasház fizikailag? Hogyan lehetne kiválni belőle?

Maminti007 # 2016.07.06. 12:43

Üdvözlet Mindenkinek!

Új fórumozó vagyok és egy 2008-as téma kapcsán már kaptam válaszokat (Osztatlan közös vagy társasház), így Tóth Péter bejegyzéséhez csatlakozom.

Tavaly vettem egy családi házat osztatlan közös telken, rendezetlen papírokkal (1983-as bírósági végzéssel), amket szükséges lenne korszerűsíteni, de persze viharokat kavar. Mivel a szomszéd is szeretné eladni az ingatlanát és én szeretnék hitelt felvenni, megajánlanám neki a társasházzá alakulást.

Vannak azonban aggályaim: két külön családi ház esetén is kell teljes társasházi szervezetet működtetni (közösképviselő, bankszámla, közösköltség stb.)? Nem jelent ez a forma a továbbiakban többletköltséget?
Köszönöm!!!

ObudaFan # 2016.07.06. 12:51

Ha csak két albetét van, akkor abban az esetben is működhettek a közös tulajdon szabályai szerint, ha egyébként társasházzá alakultok.

Maminti007 # 2016.07.06. 14:36

Nagyon köszönöm a gyors választ!!! Nagyon jó hír!

jog2015 # 2016.07.06. 17:35

Vélemény? A diszpozivitás mellett az SZMSZ-ben szigorúbb szabályok vannak a közgyűlés összehívási kötelezettségre tekintettel a Közös képviselet számára előírva.Az SZMSZ-ben foglaltakat nem tartotta be, így a lakók 10 %-a hívta össze a közgyűlést.Mikor ezt látta a Közös képviselet,( mert meg lett neki küldve a közgyűlési meghívó) akkor a törvényi határidő utolsó napjára hivatkozva mégis összehívta a közgyűlést a törvény szerint közgyűlés előtti 8. napon.
Kérdés: Ha van SZMSZ, akkor az abban foglaltak a kötelezőek a közgyűlés összehívási eljárására a közös képviselet számára, vagy teljesen figyelmen kívül hagyhatja, és a törvény szerint " betart" a lakóknak.

Maminti007 # 2016.07.15. 08:50

Újra jelentkezem, mert hosszas tárgyalásban vagyok a szomszéddal, aki azt állítja, hogy a társasházzá alakulás 2 évet vesz igénybe ... Én ezt nem tudom elhinni!!! Valójában mi a folyamat és mikortól lép életbe a társasházi szerződés?
Köszönöm!

ikotak # 2016.07.15. 14:44

Segítséget szeretnék kérni ! Nagy vitában vagyunk. Egy 18 lakásos társasházban lakunk, a legfelső szint lakója a lakását úgy vette meg, hogy az egész tető is hozzátartozik, tehát azt is megvette. Tavaly indulni akartunk az Otthon Melege Panel programon , a lakók leszavazták igy nem lett belőle semmi sem. Most a vita tárgya az, hogy egyáltalán indulhattunk volna így, hogy a tető rész magántulajdonban van , Most van folyamatban, hogy a tető rész vissza kerüljön a társasház tulajdonába. Válaszát előre is köszönöm !

ObudaFan # 2016.07.16. 07:02

Maminti007

Dehogy vesz annyit igénybe.

ObudaFan # 2016.07.16. 07:04

ikotak

Maga a tető nem lehet külön tulajdonban, ez érvénytelen. A tetőszint, tehát a tetőtéri lakás lehet, de a tetőszerkezet nem.

sicco # 2016.07.18. 09:18

Udvozletem,

elnezest kerek mindenkitol az ekezethianyert, problemam van a klaviaturaval.
Szeretnem megtudni, uj jogszabaly lepett ervenybe, ami alapjan 40.000 forintos koltseggel frissiteni kell az szmsz-t? Osztatlan kozos tulajdonu tarsashazrol van szo (4 sajat, 2 onkormanyzati tulajdon), amelyben sem berlocsere, sem tulajdonosvaltozas nem tortent. Koszonettel a tanacsokert.

mikink # 2016.07.18. 12:15

Tiszteletem! Segítséget szeretnék kérni,társas ház közös költségével kapcsolatban. A lakást egyedül lakom,de már több mint fél éve külföldön dolgozom. Jobb esetben havonta egyszer megyek haza pár napra,akkor sem ott tartózkodom,esetleg benézek ,hogy minden rendben van e. Ez esetben nekem miért kell közös költséget fizetnem? Nemhogy nem használok semmit,még a lakásba sem nagyon megyek be. Mi a teendő ilyen esetben?

mikink # 2016.07.18. 12:15

Tiszteletem! Segítséget szeretnék kérni,társas ház közös költségével kapcsolatban. A lakást egyedül lakom,de már több mint fél éve külföldön dolgozom. Jobb esetben havonta egyszer megyek haza pár napra,akkor sem ott tartózkodom,esetleg benézek ,hogy minden rendben van e. Ez esetben nekem miért kell közös költséget fizetnem? Nemhogy nem használok semmit,még a lakásba sem nagyon megyek be. Mi a teendő ilyen esetben?

mikink # 2016.07.18. 12:15

Tiszteletem! Segítséget szeretnék kérni,társas ház közös költségével kapcsolatban. A lakást egyedül lakom,de már több mint fél éve külföldön dolgozom. Jobb esetben havonta egyszer megyek haza pár napra,akkor sem ott tartózkodom,esetleg benézek ,hogy minden rendben van e. Ez esetben nekem miért kell közös költséget fizetnem? Nemhogy nem használok semmit,még a lakásba sem nagyon megyek be. Mi a teendő ilyen esetben?

mikink # 2016.07.18. 12:15

Tiszteletem! Segítséget szeretnék kérni,társas ház közös költségével kapcsolatban. A lakást egyedül lakom,de már több mint fél éve külföldön dolgozom. Jobb esetben havonta egyszer megyek haza pár napra,akkor sem ott tartózkodom,esetleg benézek ,hogy minden rendben van e. Ez esetben nekem miért kell közös költséget fizetnem? Nemhogy nem használok semmit,még a lakásba sem nagyon megyek be. Mi a teendő ilyen esetben?

mikink # 2016.07.18. 12:15

Tiszteletem! Segítséget szeretnék kérni,társas ház közös költségével kapcsolatban. A lakást egyedül lakom,de már több mint fél éve külföldön dolgozom. Jobb esetben havonta egyszer megyek haza pár napra,akkor sem ott tartózkodom,esetleg benézek ,hogy minden rendben van e. Ez esetben nekem miért kell közös költséget fizetnem? Nemhogy nem használok semmit,még a lakásba sem nagyon megyek be. Mi a teendő ilyen esetben?

bundori # 2016.07.18. 12:19

sicco, nem kell egy fillért sem fizetni az szmsz; ért és annak módosításáért sem.
Nem is értem, miért nyomatják

pazs # 2016.07.18. 12:42

mikink: a közös költséget azért kell fizetned, mert tulajdonod van a társasházban, nem használatarányos díj és nem a bentlakót terheli.
Nyilván ha a közgyűlés hoz olyan határozatot, hogy az üresen álló lakás tulajdonosának nem kell fizetnie, akkor nem kell fizetned.

aequumF1 # 2016.07.18. 19:36

Tisztelt Hozzáértők!
Közgyűlés alkalmával a közös képviselő tehet-e olyat, hogy nem fogadja el a meghatalmazást /családtagot hatalmaz meg a tulajdonos, két tanú előtt/, jelenlétit nem engedi aláírni, kifogást nem rögzíti jegyzőkönyvbe.
Mit lehet tenni? Kihez lehet fordulni? A közös képviselőknek a lakóközösségen kívül van "főnökük"?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.18. 19:50

Akár jogellenes lehet emiatt az összes ott hozott határozat. De egyrészt bizonyítani kell tudni, másrészt figyelni kell a határidőre.

aequumF1 # 2016.07.18. 19:59

OK. Köszönöm, de kihez lehet fordulni?