vállalkozás öröklése, tevékenység folytatása


Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.27. 09:22

Persze.

kgyori # 2013.03.27. 09:16

Köszönöm. A felelősségbiztosítás irányában elmenni jó gondolatébresztő!!
az örökhagyók perelhetők is? tehát most indíthatnak elvileg a páciens egy kártérítési ügyet, ahol az örökösök lennének az alperesek?? (tartozásnak minősülhet egy meg nem ítélt követelés is??)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.27. 08:53

Mélyebb vizsgálódás nélkül azt mondanám, hogy szerintem az orvosoknak is van felelősségbiztosítása, amely alapján a biztosító akkor is helyt áll egy ideig, ha a vállalkozás megszűnt, az orvos meghalt.
Egyébként pedig az örökösök az örökség erejéig felelnek az örökhagyó tartozásaiért.

kgyori # 2013.03.27. 08:51

egyéni vállalkozó! (a klinikát csak azért kevertem bele, mert ott dolgozott ("széket bérelt", de nincs munkaviszony...szval ezt a szálat hagyjuk is!) köszi!!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.27. 08:41

Most akkor egyéni vállalkozó vagy klinikai munkavállalója?

kgyori # 2013.03.27. 08:39

Sziasztok, az alábbi kérdésem lenne:

Egyéni vállalkozás keretében tevékenykedő fogorvos munkájával kapcsolatban, a beavatkozást követően kiderül, hogy "hibásan teljesített", azonban az egyéni vállalkozó fogorvos időközben elhunyt. Örökösökkel szemben érvényesíthető kártérítési igény?? (Esetleg a klinika szóba kerülhet, ahol az orvos dolgozott?)

ObudaFan # 2011.12.01. 18:12

1., 3.: A törvény ezt kifejezetten nem szabályozza. Véleményem szerint csak az örökösök egyetértésével megy.

2., 4.: Ha az örökösök tudnak egyezséget kötni, akkor véleményem szerint tud csak az egyik egyenesági leszármazó rokon is illetékmentesen örökölni.

FöMö # 2011.12.01. 14:38

Tisztelt ObudaFan!
Megkérhetem, hogy az eredeti 1-4. kérdésre is fejtse ki véleményét?
FöMö

ObudaFan # 2011.12.01. 14:05
  1. De, a vállalkozás vagyona igen. És az illetékalap is. A vállalkozás maga nem, mert az nem vagyoni értékű jog. De a vállalkozáshoz tartozó vagyontárgyak igen.
  2. Az özvegy mindenképp fizet illetéket, de ha vállalja az Itv. 17/B. § szerintiek teljesítését, kedvezményes illetéket.
  3. Hát ez az, amit szerintem nem rendez jól a törvény. Szerintem meg kell állapodni ehhez az örökösöknek.
FöMö # 2011.12.01. 13:48

A vállalkozási tevékenység folytatásra kerül - így vagy úgy. Vagyis az elhunyt egyéni vállalkozása nem kerül megszüntetésre, felszámolásra, de az APEH a megadott linkben örökösödési illetékről beszél a vállalkozási tevékenység folytatójával szemben.
FöMö

FöMö # 2011.12.01. 13:35

Tisztelt Szakértők!
Köszönöm a hozzászólásokat, de kezdem elveszteni a fonalat, ezért ismét kérdeznék.

1.) Amennyiben valaki folytatja a vállalkozási tevékenységet, annak vagyona nem tekinthető örökségnek?

Kérem olvassák el a következő linket:
http://apeh.hu/…szemely.html

2.) Ebben értelmezésem szerint az áll, hogy amennyiben az özvegy folytatja a tevékenységet, neki illetéket kell fizetnie a vállalkozási vagyon után - vagyis ez esetben az nem öröklődik?

3.) A férjem viszont mint örökös mentesül, legalábbis az örökrészét illetően - a testvér miatt szerintem 50% - ebben az esetben a testvér nem örököl a vállalkozási vagyonból?

Az özvegy a férjem pártján áll - korábban a testvérek között volt már tulajdonvita.

Amennyiben valaki most kapcsolódik be, kérem olvassa el témanyitó első bejegyzésem.
Előre is köszönöm a válaszokat.
FöMö

ObudaFan # 2011.12.01. 10:58

a kérdező számára nincs gyakorlati jelentősége

Ha vita van az örökösök között, akkor van jelentősége. Abból pedig, hogy kifejezetten volt erre irányuló kérdés, arra lehet következtetni, hogy lehet vita.

Egyedül a futó szerződésekkel kapcsolatban lehet jelentősége.

Az épp elég lehet.

Dr.Attika # 2011.12.01. 10:42

Igazad van ObudaFan. Meglepő, hogy a jogalkotó ezzel a törvénnyel kiterjesztette a válalkozás folytatásának a jogát . Az eredeti szabályozás (maszekok világa)szerint azért engedte meg az özvegynek a vállalkozás folytatását, mert amúgy is házastársi közös vagyon volt. Ha most a gyermek folytatja, akkor a felelősség kérdése felmerül.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.01. 10:12

Azért mondtam, hogy "szerintem". Amúgy meg, bár számunkra érdekes jogi probléma, a kérdező számára nincs gyakorlati jelentősége. Hiszen nagyjából mindegy, hogy az adott tevékenységet a vállalkozás folytatásaként műveli, vagy nem. Egyedül a futó szerződésekkel kapcsolatban lehet jelentősége.

ObudaFan # 2011.12.01. 10:06

Hogy az özvegy választhatna, arra legfeljebb az "annak egyetértésével" szófordulat utal, ami azért nem sok. Ugyanakkor minden más esetben az örökösök maguk kötnek (osztályos) egyezséget, vagy bíróság dönt a hagyatéki vagyon megosztásáról. Így kifejezett törvényi szabály hiányában szerintem ez vitatható álláspont.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.01. 08:19

A hagyatéki vagyon illetékköteles, teljesen mindegy, hogy az örökhagyó vállalkozó volt-e. De itt a gyermekek az örökösök, az ő öröklésük pedig mentes.
Ami a többit illeti: szerintem az özvegy választhat, hogy melyik örökös számára járul hozzá, hogy az egyéni vállalkozást folytassa. De a másik örökösnek a hagyaték felét ki kell adni természetesen.

ObudaFan # 2011.12.01. 07:12

Véleményem szerint az egyéni vállalkozás nem örökölt dolog ebben az esetben sem, így nem látom, hogy illetékfizetésnek egyáltalán lenne alapja. Viszont a két örökösnek szerintem meg kell egyeznie. A törvény azt a kérdést egyáltalán nem rendezi, hogy több örökös esetén mi legyen, de szerintem meg kell egyezni.

ObudaFan # 2011.12.01. 07:06

Ez tévedés. Ha az özvegy hozzájárul, az örökösök is szükséges.

2009. évi CXV. törvény

az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről

17. § Az egyéni vállalkozó halála esetén az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse, illetve az egyéni vállalkozó cselekvőképtelenségét vagy cselekvőképességének korlátozását kimondó bírósági határozat esetén az egyéni vállalkozó nevében és javára törvényes képviselője az egyéni vállalkozói tevékenységet folytathatja, ha egyéni vállalkozói tevékenységét az e törvényben meghatározottak szerint bejelenti.

Dr.Attika # 2011.12.01. 06:31

Tisztelt FM!
Csak az özvegy viheti tovább az egyéni vállalkozást. A törvény csak neki engedi meg. Innentől kezdve a többi kérdése tárgytalan.

FöMö # 2011.12.01. 05:28

Tisztelt Cím!
Segítségüket szeretném kérni, hogy tisztán lássunk vállalkozás örökítésével kapcsolatban.
Ügyleírás:
Apósom egyéni vállalkozó, házas, két gyermeke van - az egyik a férjem - végrendelet nem készült.
Halála esetén az APEH útmutatása szerint a vállalkozói tevékenység folytatható.
Férjem szintén egyéni vállalkozó - gyakorlatilag ő kezeli mindkét vállalkozást.
Édesapja halálával ő folytatná a tevékenységet.

  1. kérdés) Az édesanyja ezzel egyetért, szükséges ehhez a testvér jóváhagyása is?
  2. kérdés) Amennyiben a férjem viszi tovább a vállalkozást, mentesül az öröklési illeték alól, vagy csak tulajdon 50%-át tekintve?
  3. kérdés) Kizárt, hogy a két testvér együttesen folytassa a vállalkozást. Amennyiben a másik testvér nem kívánja folytatni a tevékenységet, igényt tarthat a vállalkozás tulajdonára? Esetleg rendelkezhet ez ügyben az édesanyjuk?
  4. kérdés) Lemondhat-e a testvér(akinek házastársa és gyereke van) a férjem javára a vállalkozás tulajdonáról, úgy hogy a férjemnek ne kelljen utána illetéket fizetnie?
  5. kérdés) A férjem a tevékenységet, csak a vállalkozás teljes vagyonával tudja folytatni, az eszközök a munkavégzéshez szükségesek - megkezdett szerződések, alkalmazottak vannak. Létezik valamiféle jogi védelem - hogy pl. a szerződések lejártáig a testvér nem veheti ki az örökségét, nem adhatja el vagy bocsáthatja másnak rendelkezésére?

Válaszuk előre is köszönöm.
FM