Marosipal,
A ház tulajdonjogát és a haszonélvezetet az kapja, akit a végrendelet örökösként jelöl. De a feleségedet, HA igényt tart a kötelesrészre, AKKOR a Ptk. 7:82. § (2) szerint megilleti a közösen lakott házon a haszonélvezeti jog olyan korlátozott mértéke, ami szükségleteit biztosítja. Ezt kérheti természetben (jegyezzenek be a javára haszonélvezeti jogot, de nem a teljes ingatlanra, hanem csak egy tulajdoni hányadra), vagy kérheti pénzbeni megváltását. Tulajdoni hányadot nem kap.
Ha természetben kéri a haszonélvezeti jogot, akkor szerintem az özvegy haszonélvezeti joga (arra a tulajdoni hányadra) megelőzi a végrendeleti örökös haszonélvezeti jogát, mert csak így lehetséges, hogy a h.é. jog az özvegy szükségleteit biztosítsa. De ezen hosszú ideig el lehet pereskedni, mert explicit szabály nincs a Ptk-ban.
Meg kellene ezt előzni. A legegyszerűbb, ha a végrendeletben szabályozod, hogy a feleséged konkrétan mit örököljön. Mert a kapott örökség értéke a kötelesrész iránti igényt csökkenti, Ptk. 7:83. §. És jó eséllyel mindenkinek jobb lenne a tiszta helyzet, mint - egy esetleges per után - egy olyan ingatlan, aminek mondjuk a harmadán az özvegynek haszonélvezeti joga van. Mert akkor az özvegy bent lakhat ugyan, de melléje beköltözhet a végrendeleti haszonélvező (mint a maradék tulajdoni hányad haszonélvezője) vagy az ő jogán harmadik személy. Ritkán békés az ilyen felállás.