Tartási szerződés


horex # 2024.02.23. 15:25

Videki

Te se áldoznál egy forintot sem a fél házrészért
Igan, anyádat kötelességed lenne eltartani. Van olyan hogy szülőtartás. Olvastam hogy most nem igényli
Majdha igen, akkor széttárod a kezed hogyhát neked nincs annyi jövedelmed. Nem más ez mint pénzszivattyú csak nincs leirva mint az előző szerződésben volt

Csodálatos örökösödési harcokat láttam, amikor vidéken 1-2 sor szőlőn vesztek össze

horex # 2024.02.23. 15:17

Jó napot!
Kiragadtam egy szép mondatot egy kommentböl
"Anyámról gondoskodom most, egy gátlástalan testvérrel terhelten."

Tegnap este sok sok telefon, ma reggel elugrottam a barátnőmhöz akit a lány ápolt 10 napig
Tegnap este kitünt, amiröl nagy csönd volt, hogy a mama/barátnőm/ 7évvel ezelött kötött eltartási szerződést a fiával. Abban is az van hogy az eltartott/ a mama/ fizet minden rezsit de ha öregotthonba menne-na ez a rész zavaros-
Lány 250km-röl jött ide ápolni, fiú tudott a helyzetröl de nem tett semmit, nem maradt ott amikor a kórházból kijött, nem rendelt ápolót és kutyasétáltatót
Ma reggel óta most délutánig ott voltam a tűzvonalban. Elmagyaráztam a mamának hogy hátrányos a szerződés bontsa fel vagy korrigálják. Ment ma délelött a testvérharc
Olvasgattam és látom hogy tartási szerződést kivülröl nem lehet megtámadni, max. ha két éven belül elhunyt az eltartott, valami köteles részt ki lehet csikarni
Természetesen a mama, mint eltartott nem akarja felbontani a szerződést ,mert képtelen konfrontálódni a fiával, de nekem sem tudott válaszolni értelmeset hogy miért kötött egyáltalán szerződést
Akkor még jó erőben volt, mostanság kezdett lerobbanni
Csak annyiban vagyok érintett hogy a barátnőm, szeretem és sajnálom. 3 hete jobb erőben ment a kórházba mint most van, eltekintve hogy kikúrálták a tüdővizenyőből
Jól gondolom, hogy sajnos támadhatatlan a másik "volt örökös" részéröl?

Majordomus # 2024.01.04. 20:27

A testvéri szeretet ereje...

drbjozsef # 2024.01.04. 13:05

Nohát, törlődtünk is.
Kár. Végülis jogos volt, bár nekem nem volt egyértelmű, de mindegy.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.04. 10:53

Uraim, uraim...

Szomorú örökös # 2024.01.04. 06:51

drbjozsef

Én nem nagyon értem mi a helyzet.

És ez nem az első. Pedig még nekem laikusnak is teljesen tiszta a kép:

Egy bíróság által felbontott szerződést nem lehet módosítani...

V.S.

Szerződés módosítást szeretnénk arra irányulva, hogy én gondoskodom róla, de ő fedezi az anyagi kiadásait.

Nem a húga felbontott szerződését akarja módosítani, mert az már nincs.
Inkább azt, amit utána a kérdezővel kötött az édesanyja.

Ettől függetlenül az alábbi mondat is eléggé egyértelmű:

Adott egy tartási szerződés amiben szerepelnek az eltartó általános kötelességei, mint: *Lakhatás, étkezés, ruházkodás biztosítása.

A lakhatás azt jelenti, hogy biztosítani kell számára a térítésmentes lakhatást, az étkezés és ruházkodás biztosítása pedig azt, hogy a kérdezőnek kell mindezt finanszírozni. Azonban ha az édesanyja ezt nem igényli, akkor lehet közös megegyezéssel módosítani. Nálunk az öröklési szerződésben rögzítve volt, hogy egyelőre még nem igényli az ellátást, mert képes önmagáról gondoskodni. Viszont az is benne volt egy korábbi pontban, hogy a nyugdíjával saját maga rendelkezik. Ez is érdekes volt, mert nálam a rokon úgy gondolta, hogy nekem kutya kötelességem lett volna eltartani édesanyámat - feltehetően csak azt olvasta el, amivel engem támadhat, a későbbi mondatot már figyelmen kívül hagyta - viszont a szerződés megkötésekor ő nem volt jelen, így nem tudhatta, hogy ez a szerződés más ok miatt jött létre, az pedig a testvérem teljes kizárása volt mindennemű öröklésbőn - mindez az ügyvéd javaslatára.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.04. 06:44

Ez már egy másik tartási szerződés. :)

drbjozsef # 2024.01.04. 05:22

Én nem nagyon értem mi a helyzet.
Egy bíróság által felbontott szerződést nem lehet módosítani...

Videki # 2024.01.03. 22:24

Vagyonon az 1/2 házrészt értettem, ami jelenleg már az én nevemen van.
Az lenne a lényeg, hogy bebiztosítsam magam önző módon, ha "osztozkodásra" kerül a sor. Megszenvedek érte.
Mert lesz majd húgommal gondom rendesen.
Holnap beszélek is az ügyvéddel.
Köszönöm

Majordomus # 2024.01.03. 21:36

Minden megoldható ha mindkét szerződő fél egyetért.

Anyád a hugod ellen indítson keresetet a kisemmizett vagyonáért.

Videki # 2024.01.03. 18:29

A későbbi jogi viták elkerülése végett.
Ez lemaradt.

Videki # 2024.01.03. 18:26

Köszönöm a válaszokat!
Anyám nem igényli a pénzbeli támogatásomat, illetve nem is igen lenne módomban.
Viszont mindenben becsülettel gondoskodom róla.
Húgommal kötött tartási szerződése lett teljes elhanyagolás miatt bírósági úton felbontva.
Abban a szerződésbe konkrétan bele volt írva, hogy a tartással járó költségek az eltartottat terhelik.
Végül a körzeti megbízottal tetették ki maguktól, miután kisemmizték.
Nem vicc.
Szerződés módosítást szeretnénk arra irányulva, hogy én gondoskodom róla, de ő fedezi az anyagi kiadásait.
Megoldható ez?

Szomorú örökös # 2024.01.03. 17:41

Videki

nincs a szövegben az, hogy ezt anyagilag kinek kell finanszírozni

Egy eltartási szerződésben általában két szerződő fél létezik, az eltartó és az eltartott. Utóbbi kifejezés értelmezése szerintem máris választ ad, ugyanis az „eltartás” nem csak arról kell szóljon, hogy fizikailag mindent megcsinálsz, hanem általában azt is, hogy ezt te finanszírozod.

drbjozsef # 2024.01.03. 17:37

Lakhatás, étkezés, ruházkodás" biztosítása.
Tulajdonképpen nem érdekel senkit, hogy ezeket ki fizeti, ha azt az eltartó biztosítja az eltartottnak. Fizetheti az eltartó, annak a szeretője, barátja, macénása, macskája, vagy akárkije. Az eltartott szempontjából tökmindegy. Az eltartó biztosítsa ezeket, hogy milyen forrásból, az legyen az ő baja.

Anyám létfentartását jelenleg a nyugdíjából fedezzük.
Semmiképpen sem így. Az az övé, abból azokra a dolgokra nem lehet költeni, ami a szerződés szerint az eltartott kötelessége.
Mi az, hogy "előző" eltartó? Ha előző, akkor már nem az, tehát a szerződés megszűnt valamilyen okból és módon, nem?

Videki # 2024.01.03. 16:57

Üdv!
Adott egy tartási szerződés amiben szerepelnek az eltartó általános kötelességei, mint: "Lakhatás, étkezés, ruházkodás" biztosítása.
Viszont nincs a szövegben az, hogy ezt anyagilag kinek kell finanszírozni. A kérdésem az lenne, hogy ezt jogilag hogy kell értelmezni. Anyám létfentartását jelenleg a nyugdíjából fedezzük.
Nem kibújni akarok a szerződésből, de az előző eltartó (húgom) még azt is beleíratta a szerződésbe, hogy a mosószert is az eltartott állja.
Anyámról gondoskodom most, egy gátlástalan testvérrel terhelten.
Írassunk egy részletesebb,megtámadhatatlanabb.szerződést, vagy felesleges?