Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


drbjozsef # 2018.03.18. 15:49

https://totalcar.hu/…iztonsaggal/

A Ptk a szavatossági szabályozásban érdekesen fogalmaz, ugyanis kizárólag a fogyasztói szerződés (tehát amikor kereskedőtől vesz magánszemély) esetében tiltja meg a fogyasztó hátrányára történő eltérést az általános szabályoktól.

Ez azt jelenti, hogy Ön, mint magánszemély eladó, a szavatossági felelősségét akár ki is zárhatja, ha erről szerződésben megállapodnak a vevővel. Azt javaslom, hogy ebben az esetben a szerződésben azt rögzítsék, hogy az eladó nem vállal szavatosságot az autó életkorára, értékére és a fennálló "hibajelenségre" tekintettel.

drbjozsef # 2018.03.18. 15:47

Az új Ptk. szerint nem.

nonolet # 2018.03.18. 13:14

A szavatosságot a magánszemély eladó sem zárhatja ki!!!

Az ilyen kitétel minden esetben semmis.
Mivel törvény garantálja a szavatosságot.

Magánszemély eladó esetén
CSAK a bizonyítás terhe
kerül át a vevő oldalára.

drbjozsef # 2018.03.18. 12:53

Fgyerek,

Az adás-vételi szerződésen a következő olvasható:" az eladó kijelenti, hogy a gépkocsi jövőben előforduló hibáiért szavatosságot nem vállal”"

Ez fontos kérdés : az adásvételi szerződésben, amivel megvetted az autót, egyértelműen egy cég az eladó? Biztosan a kereskedéstől vásároltad az autót?

Mert ha igen, akkor a fenti kitétel semmis, Te fogyasztóként vásároltál, csak előnyödre lehet eltérni a Ptk-tól.

Ha magánszemélytől vásároltál papíron, az baj.

nonolet # 2018.03.18. 10:58

Tessék szépen elolvasni
ebből a fórumból pár oldalt
és kiderül mi a teendő...

Fgyerek # 2018.03.18. 10:34

Tisztelt Jogi Fórum

Egy hónappal ezelőtt vásároltam egy 5 és fél éves személygépkocsit kereskedésből, ami egyben szerviz is. Mikor az autót beindítottuk, a motorból csattogó hang volt hallható pár másodpercig. Ezt megemlítettük azonnal az eladónak, aki azt a választ adta, hogy ez természetes mivel az autó nem volt beindítva legalább másfél hete. Ezt bizonyítva leállította és újra beindította. Hang valóban nem volt hallható. Ráadásul azzal is megnyugtatott, hogy 1 év garanciát is vállalnak az autóra, mivel a meghirdetés előtt Ők teljes körűen ellenőrizték az autót.
A Probléma az volt ezután, hogy a reggeli indításoknál a hang újra és újra hallható volt.
Hívtuk a kereskedést a problémával, aki az 1 év garanciát vállaló biztosítóhoz irányított. Az autót bevittük a kereskedés szervizébe ahol megállapították, hogy a vezérműlánc megnyúlása a problémaforrás.
A biztosító elutasította a káreseményt azzal, hogy a biztosítás nem vonatkozik" az állandó használat következtében felmerülő meghibásodásokra (forgó-kopó alkatrészekre)".

Az adás-vételi szerződésen a következő olvasható:" az eladó kijelenti, hogy a gépkocsi jövőben előforduló hibáiért szavatosságot nem vállal"

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az eladótól kérhetem a javítást?

Szandi1012 # 2018.03.18. 10:27

Tisztelt Jogi Fórum!
Egy hete vásároltam egy 2014 december Ford focust. 150 km-t mentem rá, el vittem olajcserére és a szerelő mondta h hengerfejes az autó. Természetes hívtam a kereskedőt és azt kijelentette előre hogy nem fog egy 400 ezres ford számlát kifizetni. Mit tehetek? Van bármilyen lehetőségem a károm elismerésére az eladóval szemben?
Köszönöm szépen a válaszokat!

pikpak # 2018.03.08. 19:43

Tisztelt Jogi Fórum

Vásároltak tőlem kb 1 hónappal ezelőtt egy honda személygépkocsit. Az autóban több, mint 250 000 km van és 15. évét tapossa. A vevő - 1 hónap után - jelentkezett, hogy az autó "zabálja" az olajat és kimérette az autót a lakóhelyéhez közeli szakszervizben és szinte nincs kompresszió. Az autót vásárláskor megtekinthette és ki is próbálhatta.
Most azt mondja, hogy ment 1 700 km és megevett kb 1,5 l olajat. A szakszervizben azt mondták, hogy gyűrűzni kell, ami 120 000 Ft és tőlem 70 000 Ft-ot követel.
Állítása szerint a hibáról tudtam, és nem jeleztem neki.
Hozzáteszem a gépjármű számomra - mint laikus tulajdonos számára - megfelelően működött, pl nem éreztem erőtlennek az autót.
A vevő egyéb esetben perrel fenyegetőzik.
Kértem, hogy levélben fogalmazza meg a problémáját és szükséges bizonylatokat - amit gondol - küldje el nekem.
Egy ismerősöm segített az autó eladásban, Ő rakta fel a hirdetést és Ő beszélt telefonon is vele.
A problémával is először az ismerősömet hívta, majd arra hívatkozik, hogy felvette a beszélgetést és az ismerősöm azt mondta, hogy 1000 km-nél 1 l olajat fogyasztott.
Az ismerősöm nekem azt mondta, hogy ilyet nem mondott, ellenben azt mondta, hogy ilyen korú autónál normális, hogy van olajfogyás.
Kérdésem, hogy mi tévő legyek?

Diocska33 # 2018.03.07. 12:55

Tisztelt Címzett!
Új autó vásárlásánál mennyire "elvárható", hogy a kereskedő megküldje a bank által elfogadott hitelkérelem végleges változatát? A kereskedésben az adásvételi megvolt, plusz egy előzetes hitelkérelem, amire állítólag rábólintottak, de azóta sem kaptam róla áltuk aláírt példányt.

nonolet # 2018.03.07. 12:38

Strubbs

Értelmezd ezt a hozzászólást az esetedre...

2018.03.04. 21:06

- -

A koszos légszűrő pl. BIZTOSAN az "a tőle elvárhatóan gondos" vevő által észlelhető hiányosság volt.

Az önindító már nem feltétlenül.
De abba meg belepiszkáltál ÖNKÉNYESEN!!!

Nem kellett volna...
HA az eladón akarod a hibát számonkérni.

drbjozsef # 2018.03.07. 08:17

Legalábbis megpróbálhatod, bár én a helyükben elhajtanálak mint a szél.

Ha szavatossági problémád van, hozzájuk kellett volna először fordulni, és nekik kellett volna megcsináltatniuk a javítást. Szerinted egy számlára és bemondásra kötelesek elhinni, hogy tényleg ez volt?

Strubbs # 2018.03.07. 07:27

Tisztelt Jogi Fórum!

Egy hónapja vettem egy Citroen C5 típusú személygépkocsit egy használt autó kereskedésben.E héten hétfőn nem indult be reggel. Elvontatták a szervízbe, kicserélték az önindítót+a levegőszűrőt, ami tiszta kosz volt. Szerintetek érvényesíthetem a szavatosságot ebben az esetben, ha beviszem a számlát oda, ahol vettem az autót?
Előre is köszönöm segítségeteket!

Atis77 # 2018.03.06. 05:52

Dr.Attika

1 év ide vagy oda, lenne egy kellemetlen beszélgetésem az eladóval a vevő helyében.

Dr.Attika # 2018.03.05. 14:45
Attika007 # 2018.03.05. 07:57

Szomorú örökös

Köszönöm válaszod, igazad lehet, velem akarja kifizettetni az autó teljes rendbe tételét. Vagy jóhiszeműen azt is gondolhatom, hogy őt akarják lehúzni. Kicsit utána néztem, egy BMW-be is 50ezerből megáll.

Szomorú örökös # 2018.03.05. 05:19

Attika007

állítólag hengerfej tömítés csere kell (kb 80-100e forint).

Tuti meg akarnak vezetni. Normál esetben egy hengerfej tömítés cseréje nem kerül ennyibe. Kell hozzá egy másik tömítés, ami pár ezer forint, kell hozzá egy hengerfej síkköszörülés (nálunk ez valamivel 10 ezer felett van) és ha túlságosan elhasználtak már a csavarok, akkor azokat is cserélni szokták. Kétlem, hogy ez 80-100 ezerbe kerülne. Nekem anno egy vezérműszíj szakadás után került a hengerfej rendbetétele és a javítás munkadíjjal együtt 105 ezerbe, pedig ott nem csak a tömítést, hanem szelepeket és szelep-vezetőket is cseréltek.

Attika007 # 2018.03.04. 21:35

Nézelődtek a motortérben, de hogy belenézett e a tartályba, nem tudom. Én bemelegítve vittem oda, mert adott helyszínen találkoztunk. A kocsival nem volt gond, a hűtővíz nem fogyott, nem is emlékszem töltöttünk e bele a nálunk eltöltött 3 év során. Bár ők a tömítést szeretnék kicseréltetni, ami azért egy 200ezer km-es kocsinál teljes mértékben az elöregedés számlájára írható.
Köszönöm a válaszát, sokat segített!

nonolet # 2018.03.04. 20:06

A már hengerfejesség a vevő által
az ÁTVÉTELKOR általában felismerhető hiba,
ha
a tőle elvárható gondossággal jár el...
(belenéz a bemelegedés után a vízhűtőbe)

Kivárta és megnézte?!

  • -

De az is igaz, hogy a rejtett hibáért
az eladó akkor is felel, ha nem tudott róla!

Feltéve, hogy: a hiba MÉG idő előtti az autó állapothoz-korához-futáshoz képest.

Egy 12 éves és netán sokat megért autónál ugyebár... ez már azért előjöhet.

Pláne, ha a még HIDEG motort rögtön jól meghajtják.

Miközben: az sem kizárt, hogy csak KAMUZNAK.

  • -

Tehát...

1.
Hozzák VISSZA ŐK
mégpedig
MEGBONTÁS MENTES!!!!! állapotban, ha panaszuk van.

Ez az Ő feladatuk és költségük, hisz
a törvény szerint a hibás autót az szállítja, akié!
Ez az autó pedig már az övéké jelenleg.

Szóval NEEEEE piszkálják, ne szedjék szét.
MAJD TE elviszed a szerelőhöz...

2.
A beleegyezésed nélkül NE vigyék szervizbe!!!
Ne is járulj hozzá.
Hanem vigyék vissza neked.

Jelezd, hogy a javíttatás KIZÁRÓLAG a te dolgod! ha igaz amit mondanak.
Ezért ne kavarjanak... mert, ha mégis akkor nem fogod elismerni az igényüket.
Pláne, ha meg is piszkálják az engedélyed nélkül.

3.
Egyébként pedig nekik kell per képesen BIZONYÍTANI,
hogy

  • a hiba vagy annak a rejtett oka MÁR az átadáskor fennállt

ÉS

  • az a vevőtől elvárható gondossággal nem volt felismerhető

ÉS

  • a hibának az autó korához-állapotához-futásához képest

még nem szabadna előfordulni...

  • -

Szóval,

1.
HA panaszuk van pereljenek nyugodtan.
DE!!! ADDIG az autót ne piszkálják meg!
Hanem majd CSAK a szakértő bontsa meg :-)

VAGY

2.
Hozzák vissza a saját költségükön.
Majd TE elviszed a szervizbe, ahol (akár a jelenlétükben) kiderül, hogy mai az ábra.

Attika007 # 2018.03.04. 17:13

Üdvözlöm! Eladtam egy 12 éves autót pár napja, hívott a vevő, hogy állítólag hengerfej tömítés csere kell (kb 80-100e forint). Ez mennyire az én költségem? Nem tudom elhiggyem e neki, ha igen, szerintem ez rejtett hibának minősül, a motorba nem látok bele. Köteles vagyok kifizetni a javítást, visszavenni az autót? Köszönettel, Attila

nonolet # 2018.03.02. 22:48

bnamlak

A normális eljárási sorrend...

A hibát jelezni az eladónak ÍRÁSBAN és bizonyíthatóan
felszólítani a kijavításra (vagy az alkura).

De nem piszkálni, nem javítani... csak várni!
Mert minden ilyesmi újabb hibás lépés a vevőtől, aki balek módra cselekszik, ha piszkálja.

b_tom09 # 2018.03.02. 18:47

Szia bnamlak!

Én a helyedben körbe röhögném!

16 eves auto és lengőkar csere, mint rejtett hiba. :-)

A4-es Audimba egy középkategóriás, új lengőkar 9 000 ft.

bnamlak # 2018.03.02. 13:26

Tisztelt Jogi Fórum!

Közelmúltban eladtam egy 16 éves autót. Vevő kipróbálta, átnézte. Jobb eleje az autónak egy bizonyos sebességnél berezonált, erre figyelmeztettem, hogy valószínű a féltengely gondja van. Ezt ő tudomásul vette, adásvételi szerződésen fel is lett tűntetve a probléma. Ennek a javítását elengettem az eladási árból.
Eladástól számított 11 nap után hívott a vevő, hogy szerelőhöz vitte átnézni, megjavíttatni a rázkódást. Jobb féltengely cserélve lett, de a lengőkart is cserélni kellett. Ez miatt nem is aggódók, hisz papíron tudomásul vette a fenálló hibát. Gondom azzal van, hogy állítólag a bal oldali lengőkart is cserélni kell, meg valami gumiharang repedt, vagy szakadt és ezeket jelezni kellett volna neki, mert így rejtett hibának minősül, ezért fizessek bele a javítási költségbe. Ebből adódik a kérdésem, hogy ilyen esetben mi minősül rejtett hibának? Egyoldalúan elviheti ő szerelőhöz javítani, majd kész tények elé állítani, hogy mennyi volt az alkatrész ára és a szerelő órabére? Milyen alkatrészek tartoznak a rejtett hibához? 16 éves autónál van természetes elhasználódás, kopó alkatrészek. 2 hónapja készítettem fel műszakira, féktárcsák, fékpofák cserélve lettek. Teleszkóp cserélve lett, mert kopogott. Tehát a szerelő jelzett volna, hogyha van még olyan alkatrész, ami cserére szorul. Úgy érzem, hogy vissza akarnak élni a rejtett hiba “lehetőségével”. Ezt hogy lehet kiszűrni? Egyenlőre még várom a számlákat, hogy miket cseréltettek ki és abból látom mit lenne kötelességem állni. Szerelési költséggel nem tudom mit kezdjek, mert szerintem illett volna megkérdezni ilyen esetben engem, hogy hova vigyük megcsináltatni, mert akár össze is játszhattak a szerelővel.
Köszönöm előre a segítséget!

kuszi12345 # 2018.02.06. 18:41

kedves nonolet .Amikor az autó a hibát jelezte csináltattam állapotfelmérő lapot szak szervízben,ezzel mentem a bíróságra.Ezen szerepelnek a hibák és az időpont.Aztán elküldtem az eladónak/aki e.v.autókereskedő/és felszólítottam hogy a szavatossági javítást végeztesse el,vagy ha nem ezt szándékában megtenni,azt is jelezni sziveskedjen,mert ha nem sikerül peren kívül megegyezni,akkor perre viszem az ügyet.Erre jött a válasz ,hogy vigyem vissza és visszaad 350000 ft-ot csak levon belőlle napi 3000.ret-azért hogy a saját autómat nem tudtam használni???Hát ez nekem is furcsa hisz legvégső megoldásként én kérhetném ezt,vagy nem?Az ügyvédet ingyenesen tudom igénybe venni ,mivel súlyos mozgáskorlátozott vagyok.

szokejanos # 2018.02.06. 17:15

Kedves Andrea28!

Kiegészítésképpen még annyit, hogy a kocsi az eladó nevén volt, törzskönyve is rendben volt és m inden egyéb adat is megegyezett, nem kereskedéstől lett megvéve a kocsi, hanem magánszemélytől, mivel kereskedésben nem talált megfeleőt (automata sebváltós volt a fő keresési feltétel). Így a szerződéssel nem is lenne gond, ha ez a rejtett hiba nem lenne.

Ü.: Szőke a Zöreg

szokejanos # 2018.02.06. 17:11

Kedves Andrea28!

Az átverés az nagyon is megállja a helyét, de bármiért is leállhatott a kocsi szoftvere, ezért nem működött a kis műszer még szakértői kezelés melett sem. A kocsit egy nagytudású (és ez nem vicc) szakember nézte meg, de sem az üzemelés, sem a külső megtekintés alatt nem talált semmi kivetnivalót. A hiba egyébként olyan jellegű, hogy az csak hoszabb üzeidő után és nagy gáznál jön elő. A próba során tartott alapjárati járatásnál nem lehetett semmit észrevenni.
A kocsi Sopronól egyenesen egy márkaszervízbe ment, ott a Márkaszervíz elvégezte a diagnosztikai vizsgálatot - melyhez sajnos venni kelett egy alkatrészt is, de azt a fiam önként tette és nem is ágál miatta - amelyről a szervíz egy hívatalos vizsgálati, áééapot jelentést készített. A kocsi a szervízben van megörzésen mindaddig amíg a helyzet nem változik.
A fiam egyébként ügyvéd tanácsára ajánlott, tértivevényes levélben felszólította az eladót, tájékoztatta a hibáról, a szervíz által tájékoztaó jelleggel megadott javítási költségről, de állapotrögzítésre meghívta a szervizhez állapotrögzítésre is.
Majd meglátjuk mi a további helyzet, de ezt a tanácsát is köszönöm.
Ü.: Szőke a Zöreg