jogi tanácsot ki adhat?


gerbera317 # 2014.11.10. 21:45

És mit nevezünk jogi tanácsnak, és kit nevezünk jogvégzettnek?

tehát konkrétan: egy joghallgató jogi tanácsokat ad ingyen a hozzá fordulóknak. elmondja, hogy nem kötelező megfogadni stb. én úgy gondolom, hogy nem adhat jogi tanácsot, mert a jogi tanácsot kizárólag jogvégzett személy teheti meg.

Szerintem meg rosszul vagy te összerakva. Ha egy joghallgatót megkérdezel, mi a véleménye erről és erről a jogi esetről, akkor ő szerinted nem mondhatja el a véleményét, csak azért, mert nem jogvégzett? Nemá.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.11.10. 21:38

Szerintem teljesen értelmetlen az egész témafelvetés. Amúgy meg ha nagyon erőlteted kedves Panna50, akkor legyen sima tanácsadás, vagy véleményezés, melyben az ember elmondja a jogi álláspontját, oszt ennyi. Tanácsot, meg véleményt, meg bárki mondhat. Most mennyivel vagy előrébb?

Panna50 # 2014.11.10. 21:22

a kérdésem arra vonatkozna, hogy jogi tanácsot ki adhat?
s ha nem jogvégzett ad jogi tanácsot, az jogi tanács, avagy közönséges tanács, vélemény.

ez után érdeklődnék tisztánlátás végett, köszönöm.

ius latratus # 2014.11.10. 19:46

A jogi tanácsadás mögöttes tartalma? A' meg mi?

Panna50 # 2014.11.10. 19:22

elnézést, de kiegészítés az előzőhöz:

laikusként nem megfelelően értelmezünk egy fogalmat, s annak mögöttes tartalmát.

Panna50 # 2014.11.10. 19:19

köszönöm a válaszokat.

sajnálattal veszem tudomásul, hogy gerbera317 indulatos lett a kérdésemtől.
pedig jó szándékkal jöttem ide informálódni, és köszönöm, hogy többen érdemi választ adtatok.
laikusként fontosnak tartottam volna ennek tisztázását, csak mihez tartás végett, hiszen a manapság nem egyszerű eligazodni, s könnyen el is lehet csúszni egy félreértés miatt, ami abból is adódhat, hogy nem megfelelően értelmezünk egy fogalmat (jogi tanácsadás)

gerbera317 # 2014.11.10. 16:35

Igen, az algópirinnel (meg az ipszilonjával) melléfogtam, ugyanakkor látszik, hogy nem igazán értetted meg az üzenet lényegét. Aki nem orvos, adhat ilyen tanácsokat, de csakis ilyen mélységben. Ugyanez áll a jogi tanácsra is: Ha valakinek jogi problémája van, és egy laikus ismerőse azt tanácsolja, hogy talán fogadjon ügyvédet (merthogy ez is jogi tanács), az minden további nélkül megfogadható.

bokros # 2014.11.10. 16:14

Igen ilyen tanácsot ad aki nem orvos és nem tudja, hogy az Algopyrin vényköteles gyógyszer és kizárólag receptre kapható


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

gerbera317 # 2014.11.09. 22:34

@Panna50

Fáj a fejed? Vegyél be egy Algopirint.
Szuszogsz egy emeletnyi lépcsőzéstől? Edzened kellene.
Szomjas vagy? Igyál egy pohár vizet.

Ez mind olyan tanács, amit csakis orvos adhat. Úgy-e? Elképesztő emberek vannak...

Sherlock # 2014.11.09. 22:11

Konkrét esetben rosszul gondolod.

Panna50 # 2014.11.09. 21:52

nagyon köszönöm szépen a sok választ.

a kérdésem arra vonatkozott, hogy jogi tanácsot kizárólag jogvégzett személy adhat-e?

tehát aki nem jogvégzett, az ilyen személy közönséges tanácsot ad, esetleg jogi ügyet véleményez.

tehát konkrétan:
egy joghallgató jogi tanácsokat ad ingyen a hozzá fordulóknak. elmondja, hogy nem kötelező megfogadni stb.

én úgy gondolom, hogy nem adhat jogi tanácsot, mert a jogi tanácsot kizárólag jogvégzett személy teheti meg.
tehát magából a fogalomból értelmezéséből is következik ez.

elnézést, ha ezzel felbolydítottam a fórum rendszerét, de érdekel a véleményetek, s köszönettel olvasom az eddigieket is.

Egyjogász # 2014.11.09. 15:22

A feleségem szülőfalujában van egy 70 körüli bácsi - amolyan faluesze, már 90 előtt is tanácstag volt, és ha jól tudom a mai napig is önkormányzati képviselő, neki nem kell semmilyen kampány, ismeri mindenki, és mindíg a legtöbb szavazattal jut be a képviselő testületbe - aki boldog-boldogtalannak osztogatja a jogi tanácsokat, és az a vicc, hogy nem is mond hülyeségeket az öreg, bizos sok tudás ragadt rá az évtizedek alatt...:)

És nem is számítja meg drágán az öreg, egy üveg borért, vagy egy sörért simán elmond minden infót, amire egy falusi néni kíváncsi.:)

Egyszer az egyik ismerősnek mondtam, hogy ilyen ügyben azért jó lenne elmenni ügyvédhez, mire közölte, hogy ő egyszer elment egy ügyvédhez, aki kb. ugyanazt mondta, mint a Bandi bácsi, csak valami "bikkfanyelven", aminek a felét nem értette, és még jól le is húzta, úgyhogy ő még egyszer "ilyen beszélni sem tudó pénzéhes városi faszokhoz" (értsd: ügyvédekhez)nem megy, az biztos....:)))

(Egyébként szeretem hallgatni a vidéki embereket,

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.11.09. 13:23

Ennyivel nézhetjük úgy is, hogy mindenki adhat jogi tanácsot a saját szakterületéhez, foglalkozásának jogi szabályaihoz igazodva: pl.: gyámügyis gyámhatósági, gyámügyi eljárással összefüggésben, adóhatóság tagja adójogi kérdésekben, építésügyi hatóság tagja a vonatkozó jogszabályokról, de még egy ingatlan kereskedő is ad(hat) alapszinten ingatlanok adásvételével kapcsolatban.

Ingyenes jogsegélyszolgálatnál, a kormányhivatalokban, vagy a gyámügynél sem jogvégzettek ülnek. Tanácsaikat a gyakorlat alakítja.” - Ez megint túl általános. Az biztos, hogy a Kormányhivatalok Jogi Segítségnyújtó Szolgálatainál jogvégzett ügyintézők járnak el, más ingyenes jogsegélyszolgálatoknál pedig a szervezettel szerződésben álló ügyvédek (pl.: Egyenlő Bánásmód Hatóság területi tanácsadói, Vöröskereszt jogi segítségnyújtása stb)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.09. 12:29

Egyébként ügyvédek között is eltérő lehet a válasz. Az eltérés oka pedig mindig a változóktól függ. Ki, mit és hogyan értelmezi a változót. Ameddig a kérdés nem ad minden változóra pontos adatot, addig nem lesz két olyan ügyvéd, akik egyformán válaszolnának.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.09. 12:26

Ha az a kérdés, hogy a helytelen válasz számonkérhető-e, akkor az csak praktizáló ügyvédtől.
Ott is bizonyítani kell, hogy szándékos volt-e a félrevezetés, vagy csak az ügyfél nem értette a választ.

Ingyenes jogsegélyszolgálatnál, a kormányhivatalokban, vagy a gyámügynél sem jogvégzettek ülnek. Tanácsaikat a gyakorlat alakítja.

lajcsó # 2014.11.09. 12:17

"ha nem engedéllyel rendelkező jogi szakember az illető, akkor az nem jogi tanácsadásnak, csak magánvéleményezés lesz."
Ez igaz is meg nem is. Laikus (nem jogász) is adhat egyszerűbb ügyekben használható tanácsot. Bonyolultabb ügyekben inkább a szakemberre (pl. ügyvéd) kell hallgatni!
Az ügyvédek helyzete annyiban speciális, hogy őket a törvény jogosítja fel tanácsadási tevékenység folytatására.

Sherlock # 2014.11.09. 10:31

Semmit nem tettél hozzá az eredeti kérdésedhez. Jobban járnál, ha a valódi kérdést tennéd fel - bár ha jól sejtem olyan választ szeretnél, amiből ki tudod hozni, hogy jól gondoltad, a teljes tényállás kifejtése pedig ez ellen hatna.

Panna50 # 2014.11.09. 10:15

igen, ez így tényleg általános, akkor inkább úgy kérdezem, hogy ki jogosult jogi tanácsadásra?
tehát milyen feltételek, úgy értem, jogi diploma elég, vagy ezen felül szükséges a kamarai tagság is.

igen, úton útfélen osztogatnak tanácsokat, sokan gondolják magukról, hogy értenek is a joghoz, vagy bármi máshoz, az erről szóló engedély nélkül.

szerintem a hozzáértés kevés ehhez, szükséges az engedély is, tehát jogi tanácsadásra csak engedéllyel rendelkező jogi szakember jogosult.

ha nem engedéllyel rendelkező jogi szakember az illető, akkor az nem jogi tanácsadásnak, csak magánvéleményezés lesz.

itt mos maga a fogalom meghatározása lenne a lényeg, tehát hogy jogi tanácsadásra ki jogosult?

Sherlock # 2014.11.09. 08:47

Annak a jogi tanácsát kell megfogadni, aki azt mondja amit hallani akar az ember. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.09. 07:58

bárki adhat jogi tanácsot.
Úgy van. Más kérdés, hogy hülye, aki bárki tanácsát megfogadja. ;)

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.11.09. 07:03

Ha háromszor megkérdezed ugyanazt, akkor se lehet szerintem normális választ adni a kérdésedre, mert a kérdésed túl általános. Szóval így leginkább az a válasz, hogy bárki adhat jogi tanácsot. Amúgy is az a tapasztalatom, hogy a joghoz általában mindig mindenki ért.

Mi a konkrét probléma, ami miatt kérdezed?

Panna50 # 2014.11.08. 23:42

Tiszteletem.
Kérem szépen, ki adhat jogi tanácsot?
Akárki, vagy csak jogi szakember?

Itt a kérdésem arra vonatkozna, hogy ki adhat tanácsot?
tehát az hogy pénzért, vagy ingyen, az nem számít.

amit szeretnék pontosan megtudni, hogy ki adhat jogi tanácsot.

köszönöm szépen, tisztelettel várom a választ.