Az o.közös tulajdonban az a szép hogy nem nevesithető hogy eddig az enyém, az a tied. Ezt csak használati szerződésben lehet kikötni a tulajok között, de ez az uj tulajt már nem kötelezi. Ezért célszerübb társasházzá alakitani.
Osztatlan közös tulajdon
Köszönöm a válaszokat.Értem én az osztatlan közös tulajdont, csak természetben ez nem igy müködik, mert akkor én, ha eladom a tul.hányadomat, bármelyik területet megmutathatom, hogy ez még az én hányadom, csak jelenlegi használat szerint nem használom ? Tehát tulajdonképpen az uj használati szerződés megkötésekor, ha én kérem a tulajdonos társaktól, hogy a tulajdoni hányadomnak megfelelő részt szeretném használni, akkor igényt tarthatok arra az akár házrészre is a telekrészen kivül, amit más használ, azon a lakáson kivül amiben lakom? Az esetben is, ha ő azt mondja, hogy megvásárolta az én eladómtól - amiről sem szerződés, semmiféle megállapodás nincs - a tulajdoni hányadok változatlanok,Meglátásom szerint azt a területet csak használatba adták neki. Közben felmerült még egy kérdésem: jogában áll-e a két társtulajdonosnak kijelölni, hogy melyik területet használhatom? Ha én azt nem fogadom el, akkor marad a birósági per lehetősége? Én is szeretném a társasházzá alakulást, jövő héten beszéljük meg a használatot, ha tudjuk, és fel fogom vetni ennek lehetőségét is. Nehezen viselem a helyzetet és jól esik a segitségük. Üdvözlettel
Mégy egy dolog: minden adás-vételi szerződésben szerepel részletesen, hogy mit vásároltunk meg,valamint a tulajdoni hányad, ennek kiegészitése a használati megállapodás, mely általában telekhányadokra vonatkozik.Jól gondolom?
„Értem én az osztatlan közös tulajdont”
Dehogy érted! Vigasztaljon, hogy nem vagy egyedül.
Rövid és tömör, de a lényeg benne van. :)
Kösssetek egy uj Használati szerződést,vagy alakitsatok társasházat. Pont.
Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni:
Telekalakitás miatt le kellene bontanom egy melléképületet.
1./ Nincs rá ép.engedélyem. Az épület több mint 10 éve fennáll. Kérhetek-e a felperestől valamilyen cimen a lebontásért cserébe pénzt, és ezt a biróság megitéli-e?
2./ És ha van rá épitési engedélyem?
Válaszotokat előre is köszönöm.
Ha engedély nélkül-épitetted, akkor nem illet meg kártérités de ez attól -függ hogy amiről szó van az épitésekor engedély illetve bejelentésköteles volt- -e. Amennyiben nem akkor és a2,-ik esetben is kérhetsz - szerintem - kártalanitást.
Köszönöm a választ.
1. és 2. esetben ezek után lebontatja-e velem a biróság a melléképületet, vagy nem?
Ha nem nagy gond, légyszives mellékelni egy paragrafus számot. Köszönöm előre is.
A-biróság-nem, de ha az itéletben erre van utalás akkor a végrehajtás során a végrehajtó lebontja !
Nem tudok utánanézni -mert nincs a közelben számitógép, de javaslom a helyi önkormányzat honlapján az épitési szabályozást megnézni.
Köszönöm a választ. Az 1. és 2. esetben is igy van?
Kérdezem még, hogy ha a természetbeni megosztás a mellékép. miatt nem történhet meg, és továbblép a tárgyalás a 2. tul.köz.megszüntetési módra, akkor vissza lehet-e lépni a természetbenire /mondjuk, hogy meggondolja magát a fél/?
Igen
Az itélethirdetésig bármiben megegyezhettek!
Utána is.
Tisztelt Fórumozók, szeretném segítségüket kérni az alábbiakban: volt férjem és én 2004-ben elváltunk, a vagyonmegosztást peren kívül kívántuk elintézni. Néhány hónappal később megpróbáltam bankhitelből megvásárolni a volt férjem tulajdonrészét a közös ingatlanból. (50%) A hitelkérelmemet elutasították, én pedig ezután meggondoltam magam, úgy döntöttem, inkább én is eladnám a részemet. Ezt meg is beszéltük a volt férjemmel, én lakom az ingatlanban, én árulom. (Szóbeli megállapodás!!!) Sajnos, nem sikerült eladnunk a tervezett árnál jóval kevesebbért sem - a ház nem éppen felkapott településen van, ráadásul jócskán fel is kéne újítani. Arra lennék kíváncsi, ha nem tudunk megegyezni az eladási árban, mi a menete és milyen költségvonzatai vannak az osztatlan közös vagyon bírósági megszüntetésének. Eddig még nagyon jól tudtunk együttműködni, nem reklamált, hogy miért nem lett még eladva, stb; de most tartok attól, hogy jócskán kéne még engednünk az árból ahhoz, hogy eladjuk végre, és nem vagyok biztos abban, hogy beleegyezik. Én nagyon szeretnék már elköltözni, ő viszont semmiképp nem akar és nem is tudna engem kifizetni, tehát csak az eladás jöhet szóba... Mik a kilátások? Köszönök minden segítséget!
Jó estét!
Arra szeretnék választ kapni, ha van egy osztatlan közös tulajdon (földrész), 12 tulajdonossal, akkor lehet olyat tenni, hogy pl. 3 ember kiméreti magának a tulajdoni hányad szerinti területet és azt kizárólag a magáénak mondja?
Ha lehet ilyet tenni, akkor az még a kérdésem, ha a földteületet egy TSZ használja és a 3 ember azért a használatért kér havi bérleti díjat, akkor a bevételből a többi tulajonostársnak is adni kell?
Köszönöm a válaszukat!
Mindent lehet de okosan,
Mivel osztatlan közös az első lépéshez mind a 12 tulaj beleegyezése szükséges. Használati megállapodást-kell kötni ( 6-os kilométerkőtöl a nyirfáig xy a kizárolagos használó) azt mindenkinek alá kell irnia.
Ezt követően a földmérő m2-re pontosan kiméri és kitüzi mennyi a tied, végül köthetsz arra a területre külön bérleti szerződést, akkor a pénz a tied.
Hol élsz te egyébként ahol még van tsz ?
Kedves MajorDomus,
tudnál nekem is valami útmutatást adni? Előre is köszönöm!
Cassy
Az eseted tipikus, elég ha ezt a -topikot visszaolvasod.
Ha kéred a közös tul.megszüntetését, akkor csak az ügyvédi költség- terhel.
A vége általában árverezés nagyon alacsony áron. Ha tudsz egy-kis pénzhez jutni, akkor -70 %-os áron 1-2 millioért meg- tudod venni a férjed részét a házból. Ennek az az előnye,hogy 1/1 tulajdonosként könnyebben tudod eladni
MajorDomus, tegnap fél éjjel az előző eseteket olvasgattam... talán nem elég figyelmesen, ez esetben bocsi. Értem, h az árverés az nem a legtutibb megoldás, de vannak kérdéseim, pontosítok.
1: az ügyvédi ktsg fix vagy %-os, és kb milyen nagyságrendű?
2: a megindított pernek milyen költségei vannak, úgymint perköltség-értékbecslő-árverezés díjai? A felperes fizeti vagy mindkettő? És előre-menet közben avagy az eladáskor kell fizetni?
3: hozzávetőlegesen meddig szokott tartani egy ilyen procedúra, a megindítástól az árverezésig?
Fentieket azért szeretném tudni, hogy kész tényekkel ülhessek le tárgyalni, így könnyebb meggyőznöm a másik felet, hogy jobban járunk ha inkább még engedünk az árból, mintha a peres útra kényszerülünk. Hangsúlyozom, mindeddig nem került köztünk kenyértörésre a dolog, és a továbbiakban is szeretnék együttműködni, ámde már sürgősen költözhetnékem van. Az is többször elhangzott itt hasonló esetekben, hogy ugyebár lakottan nem épp kelendő 1-1 ingatlan - hát még errefelé:(((
A tipp, amit írsz, hálás köszönet, de sajna nem működik, mert éveket nem várhat a ház felújítása, én pedig nem szeretnék még évekig itt lakni, mire a per és az eladás lefut... Jobban járok, ha most X-el kevesebbért adom el, és máris lelépek.
Még egyszer köszi a kedvességedet!
1./ megállapodás kérdése az ügyvéddel, kisvárosban olcsóbb néhány tizezer ft
2./ a perköltséget a vesztes fél fizeti s az nem te leszel. 20-25 ezer ft attól függ hány tárgyalás lesz. Itt nincs szakértői dij, ha nem tudtok megegyezni a biróság elrendeli az árverezést, a becsértéket a végrehajtó állapitja meg
3./ 6 hónap,attól függ hol élsz? Mennyire leterhelt a helyi biróság
Legjobb a helyzet a nyugat-dunántulon legrosszabb Pesten
Köszönöm, erre voltam kíváncsi! És, ha megengedsz még egy kérdést: ilyen esetben az alperes automatikusan pervesztes, vagy mitől függ ez?
Ercsiben lakom, ez a dunaújvárosi Bíróság területe.
Nem automatice . Ha a biróság helyt ad a keresetednek akkor igen
Dunaujváros jó hely ilyen szempontból sajnos nincs pénz pereskedni.
Ügyvéd kell, egyedül ne vágj bele !
Ismét köszönöm szépen a válaszokat. Igazság szerint, ahogy írtam is, inkább kerülném a peres utat, ha egy mód van rá, de azért szeretnék tisztában lenni a menetével. És hát érvekre is szükség van...
Köszi még egyszer, szép estét, szia.
„megállapodás kérdése az ügyvéddel, kisvárosban olcsóbb néhány tizezer ft”
Na ne! A pertárgy értéke az ingatlan értéke. Az ügyvédi munkadíj jogszabály szerint is ennek 5%-a. Az bizony nem "néhány tízezer".
„ilyen esetben az alperes automatikusan pervesztes, vagy mitől függ ez?”
Nem. Közös tulajdon megszüntetésére irányuló perben a felek tulajdoni arányuknak megfelelően viselik a perköltségeket.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02