Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.29. 15:23

Ezt így nem. De társasházzá alakítást - lényegében ezzel az eredménnyel - lehet kérni.

jogobella # 2010.09.29. 15:36

Köszönöm szépen.
Ebben az esetben viszont a tető, tartóelemek stb. közös tulajdonban lesznek?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.29. 16:10

Nem feltétlenül. Ha önálló épületekről van szó, akkor lehetséges, hogy csak a telek, a kerítés meg a közös vezetékek, ilyesmi legyen közös tulajdon, de az épületek önálló albetétek legyenek. Csináltunk már ilyet.

jogobella # 2010.09.29. 19:16

Ez nagyon jó. Köszönöm!

dorka11 # 2010.09.29. 20:33

T. Kbs és MD!

Szóval ma, mielőbb bármit is tettem volna - futottam egy kört az ügyben a Földhivatalnál.

Meglepődtem, amikor az orrom elé nyomták az 1997.évi CXLI. Törvény /Inytv/ vonatkozó paragrafusát, miszerint "ha a kérelmező irásban igazolja, hogy az irat megismerése joga érvényesitéséhez, illetve jogszabályon alapuló kötelelzettsége teljesitéshez szükséges, akkor kiadják neki a szerződés másolatot".

Más...................................................

2004.évi CXL.törvény
Az eljárás irataiba való betekintés
69. §/5/ Az iratbetekintés során az arra jogosult másolatot, kivonatot készithet vagy másolatot kérhet......

A Földhivatalnál nem engedték meg, hogy egy több oldalas iratot lefényképezzek, ezért több mint egy órát ültem az ügyintézővel szemben és körmöltem.
Megjegyzem, hogy a biróságnál több izben szintén e törvény alapján megengedték az iratok lefényképezését. A Földhivatal milyen jogon tiltja ezt meg kiskirály módjára? Rájuk ez a törvény nem kötelező érvényü? Hol lehet panaszt tenni?

Válaszotokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2010.09.29. 20:48

Dorka
most mar csak az a kerdes mivel igazolta, hogy neki erre szuksege van ?
Slambuc
kerd el az Alapito Okiratot ,ha abban az van, hogy osztatlan kozos tulajdon, sot pincerekeszek vannak feltuntetve, akkor arra a tulajdoni hanyadod alapjan igenyt tathatsz.

dorka11 # 2010.09.29. 21:15

MD!

Azzal igazolta, hogy jelenleg egy közös tulajdon megszüntetési per van folyamatban, melyben ő vitatja /többek között/ az általam korábban szerződésben vásárolt terület nagyságát.
Azt nem tudom, hogy szóban vagy irásban igazolta-e másolat-kérési jogát, mert erről az ügyintéző nem mutatott irásos anyagot.

Szabad kérnem válaszodat a 2. kérdésemre is?

Előre is köszönöm!

MajorDomus # 2010.09.30. 06:36

Panaszt nem de feljelentest erdemes tenni a rendorsegen a szemelyisegi jogaid megsertese miatt, mivel a szerzodesben a szemelyes adataid is szerepelnek,sot tovabbmegyek ax osszeg ismereteben az ingatlan megvaltasi osszege is hatranyosan alakul szamodra.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 07:43

Helyesebb lenne úgy fogalmazni: hogy feljelentést lehet tenni. De nem érdemes. Ez a bosszantsuk mi is az ellenérdekelt felet kategória.

prudens # 2010.09.30. 08:38

dorka11,

Feljelentést lehet tenni, de már csak azért sem érdemes, mert az általad leírt tények nem valósítanak meg bűncselekményt. A polgári jogi jogaid (konkrétabban a személyiségi jogaid, még konkrétabban a személyes adataidhoz fűződő jogaid) megsértését valósítják meg. Polgári perben kérhetnéd a jogsértés megállapítását, a másik fél eltiltását a további jogsértéstől, és elégtételt, ha akarnád, de szerintem ezeket a hajadra kenheted. Ha károd lett volna, kérhetnél kártérítést is, de abból, amit leírtál, úgy tűnik, nem volt.

lionprinces # 2010.09.30. 13:34

Kedves Mindenki !
A kérdésem. Osztatlan közös tulajdonú ingatlan eladása.
4 tulajdonos tulajdoni hányaddal. Eladás esetén az egyik tulajdonos nem hajlandó hozzájárulni. Ilyenkor milyen lehetőség van, arra hogy az eladás mégis megtörténjen.

MajorDomus # 2010.09.30. 16:30

A masik harom kerje a kozos tulajdon megszunteteset a birosagtol.
Magukhoz is valthatjak a negyedik tulsjdonreszet,ski igy mindenkeppen kevesebbet kap 30 %~al mint ha piaci forgalomban eladnatok. Ez egy ev alatt megvan.
en azt javaslom mondjatok el neki ezt az eshetoseget, ha nem teljesen hulye, akkor megerti hogy o jar a legrosszabbul, s alairja a papirt.
en azt

Slambuc # 2010.09.30. 17:20

Tiszelt MD!
Köszi szépen, utánanézek a dolognak!

dorka11 # 2010.09.30. 18:48

Tisztelt Kbs, MD, prudens!

Én azt hittem, hogy a Földhivatal a szerződésekről nem ad ki másolatot. Nagyon meglepődtem, amikor megtudtam, hogy ez nem igy van.

prudens:

Károm ebből eddig valóban nem volt, remélem nem is lesz.

Kbs: köszönöm a választ.

MD:

Irod, hogy az összeg ismeretében az ingatlan megváltási összege hátrányosan alakul majd számomra. Ezt egy kicsit légyszives kifejteni! Ez az adás-vétel már több mint 10 évvel ezelőtt történt.

Korábban ti is azt irtátok, hogy a megváltási árat szakértő fogja megállapitani.

Én tanácsot kértem tőletek, melyet nagyon köszönök. Jó, hogy vannak itt segitőkész emberek!

Mindenki - mielőtt bármit is tesz - fusson egy kört, és utána döntsön a továbbiakról...

Segitségetekre a továbbiakban is számitok, ha lesz kérdésem - felteszem.

MajorDomus # 2010.09.30. 19:37

Dorka

Arrol van szo,ha kornyekbeli erdeklodik az ingatlan utan amit te realis aron 20 milliora hirdetsz, a szomszed meg lobogtatja a szerzodest hogy te 6 millioert vetted 10 eve akkor arra hivatkozva nyomja le az arat, hogy inflaciokovetessel 16 milliot er. Ez neked 4 millio veszteseg.
tetmeszetesen te annyiert hirdeted amennyiert jonak latod de ez rontja az eselyeidet. Ez akar karteritesi alap is lehet,de abban egyetertek a tobbiekkel hogy a feljelentessel nem sokra mesz.

dorka11 # 2010.09.30. 20:24

T. MD!

Köszönöm az értékes tanácsot!

Elsősorban azt szeretném, ha a tul.társ venné meg az én hányadomat. Ha neki nem kell, akkor én venném meg az övét /ha a biróság ezt megitéli/. Ebben az esetben érhet engem valamiféle kár? Ugy értem, hogy a szakértő figyelembe veszi/veheti, hogy én a tul.hányadomat X évvel ezelőtt mennyiért vettem?

Válaszodat előre is köszönöm.

lionprinces # 2010.10.01. 07:13

TisztelT MD !

Köszönöm a választ.
Sajnos a helyzetet tovább bonyolítja, hogy ez a tulajdonos (neki van majdnem a lekisseb hányada), felvett erre a közös ingatlanra egy hatalmas hitelt.
Olyan naív voltam (ő a testvérem), hogy belementünk. A hitel 65% neki lett át adva, ebből vállalkozást indított. Május óta nem fizeti a rá eső törlesztőrészt. Ez azzal jár, hogy ebben a legrosszabb gazdasági helyzetben el kell adni az ingatlan,hogy a bankot kifizessük, és a maradékből meg mehetek két kiskorúlányommal, anyámmal valahová.
Az eladásnál azért tart be, mert újra akarja osztatni a közös tulajdont, (mivel nyeregbe érzi magát ő diktál)és ezzel addig mahinálni, hogy a végén a hitel rá eső része = legyen a tulajdonihányadának értékével, ami jelen esetben 9M járna neki eladásnál, a hitel rá eső része már 20M.
Ha bíróság útján kérem az osztatlan közös tulajdon megszűntetését, addig a bank elviszi a házat, mert már nembírjuk fizetni a havi törlesztőt a testvérem részével együtt. Ilyenkor milyen jogi lehetőségeim vannak?

MajorDomus # 2010.10.01. 07:17

A birosag abban dont hogy megszunteti a kozos tulajdont, ekkor bármelyik tulaj magához válthatja a másik részét ha nem tudnak megegyezni akkor árverezés következik itt ha nem adod meg a becsült értéket akkor a végrehajtó a becs érték 70 %-ra leviszí az árat. Itt nincs szakértő a végrehajtó állapítja meg a becs értéket.

lionprinces # 2010.10.01. 08:13

Köszönöm a választ !

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.01. 14:35

Nem egészen. A bíróság abban is dönt, hogy melyik tulajdonostárs válthatja (vagy váltsa) magához a többiek részét. Az árverési értékesítést is a bíróság rendelheti el, de nem akkor, ha a felek nem tudnak megegyezni, hanem akkor, a magához váltásra egyik sem kötelezhető (vagy nem képes), illetve, ha az ilyen megszüntetés ellen mindenki tiltakozik.

dorka11 # 2010.10.01. 18:12

T. MD, Kbs!

A szakértővel kapcsolatban arra irányult a kérdésem, hogy ha a felek a megváltási árban nem tudnak megegyezni, - akkor ugy tudom/ti is irtátok, hogy szakértőt rendel ki a biróság. Ez esetben érdekelne, hogy a szakértő figyelembe veszi/veheti-e azt, hogy én a perbeli ingatlanrészt x évvel ezelőtt mennyiért vettem? Ugyanis az x évvel ezelőtti adás-vételim ott van az anyagban a tul.társ "jóvoltából", mivel hogy ő le akarja nyomni az árat.

Értékesitési árverés szóba sem jöhet....

Köszönöm a válaszokat előre is.

MajorDomus # 2010.10.01. 20:48

Valoszinu hogy a piaci kereslet-kinalat s a forgalmi ertek valamint a kornyeken elkelt
Ingatlanok ara alapjan.

erdekelne (törölt felhasználó) # 2010.10.05. 09:35

Egy ismerősömnek van egy lakása közös tulajdonban a volt élettársával. Az élettárs lakott benne, és jókora közüzemi (villany) tartozást halmozott fel. A számla az ő nevére jön. Ha esetleg végrhajtásra kerülne sor a tartozás miatt, akkor az ismerősöm, mint egyik tulajdonos vagyona is veszélybe kerülhet, vagy ilyenkor a végrehajtás csak élettársára vonatkozna mivel az ő nevére szólnak számlák? Mert ő követeli, hogy a számlák felét én rendezzem. Jogos ez? Ha igen, akkor mi lenne a legjobb megoldás? Adja el az ő részét az élettársának, és tartozást számítsák bele a vételárba?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.05. 09:36

A szakértőt még a szerzéskori érték sem érdekli, nem hogy a szerződéses vételár.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.05. 09:37

Erdekelne, érdekelne, hogy a volt élettárs miért akarna veled villanyszámlát fizettetni, mikor te csak egy ismerős vagy.