Osztatlan közös tulajdon


drbjozsef # 2022.09.27. 08:47

Amúgy csak érdeklődésképpen : az idézett 1999-es rendelet ezen két passzusa nem változott azóta. Mi az "új" egy 23 éves jogszabályban?

Majordomus # 2022.09.27. 18:38

Nem szabad azonban azt elfelejteni, hogy a tulajdonostárs – ha nem értesítették a jogügyletről – a szerződéskötésről való tudomásszerzéstől számított harminc napon belül kérheti a szerződés hatálytalanságának megállapítását, vagyis azt, hogy ő vásárolhassa meg az ingatlant.

Majordomus # 2022.09.27. 18:39

Nem külsősről beszélünk.

Picur83 # 2022.10.19. 23:36

Sziasztok!
Férjem és a huga 1/4 -1/4 részben tulajdonosai egy családi háznak, édesanyjuké a 2/4.
A házban a huga élt idáig 2003-tól, mi szolgálati lakásban minimális összegért, anyukám pedig a szüleitől örökölt házban van.
Jó egy éve a huga összeköltözött a barátjával, a ház üresen áll, néha fűti (csak fával lehet, gáz nincs bekötve villanyórát pedig cserélni kellene átkábelezés után) és nem tartja karban, például egy ablaka 1 éve kitört és nem csináltatja meg.
A zárakat lecseréltette, sem én, sem édesanyám nem tudunk bemenni.
Édesanyám felvetette, hogy miért nem költözünk oda, ne álljon üresen. De a hugom hallani sem akar róla, illetve követel több millió forintot a belső felújításokra, amit csinált. Jelzáloghitellel terhelt a ház, amiben adóstárs vagyok. Anyukám (ha a bank engedi) nekem ajándékozná az ő részét, cserébe, hogy én fizetem a részleteket, amit ő már nem tud, szeretne hamarosan nyugdíjba menni. A ház értéke rohamosan csökken a fűtés miatt, átkábelezni, szigetelni és tetőt cserélni is kellene. De amíg a negyede a testvéremé, nem merek rá költeni főképp, hogy kulcsot sem ad. Mit tehetnénk?
Előre is köszi!

drbjozsef # 2022.10.20. 04:18

Picur83,

Ki tudnátok fizetni a testvéred részét, meg esetleg megegyezéssel, valamennyit amennyit még követel?

Akarsz pereskedni a húgoddal?

(megjegyzem, feltételezem, 1/4-1/4 részeteket örököltétek. Ha édesanyád az ajándékozás után 10 éven belül meghalna, akkor a húgod több millió forint köteles részt is fog követelni tőled.)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.20. 05:54

nekem ajándékozná az ő részét, cserébe, hogy én fizetem a részleteket, amit ő már nem tud,
Az nem ajándékozás. És ha nem ajándékozás, akkor a köteles rész alapjába se számít be.

Picur83 # 2022.10.20. 11:47

Köszönöm az eddigi válaszokat.
Igen, édesapánk halála miatt kaptuk az 1/4 részt.
Pereskedni nem szeretnék, de minden egyeztetetéstől elzárkózik sajnos.
Leültünk többször megbeszélni, de mindig ordibálásba megy át a dolog, felpattan és elmegy. Szóval nem hagy más lehetőséget.
Viszont attól tartok, évekig húzódik, addig meg folyamatosan romlik a ház állapota, áll fűtetlenül, beázik, bejutni pedig nem tudunk.
Megvenni a részét jó ötlet lenne, de nem tudom eladná-e, illetve ha valahogy összekaparnám a pénzt, nem tudnék semmit költeni a házra, pedig fontos lenne átkábelezni az áramot (10 amperes óra van most) és a fűtést megoldani. De addig nem szeretnék költeni, amíg csak a negyede van a nevemen. A tetőt is cserélni kell pár éven belül, szigetelni sem ártana. Kb. annyit kellene rá költeni, mint amennyit ér sajnos.

Ajándékozáson kívül milyen megoldás lenne, hogy anyukám része a nevemre kerüljön? A köteles részt persze ki tudnám fizetni, ha megöröklöm majd azt a házat, ahol most anyukám él. Anyukám azon gondolkozik, hogy végrendeletben azt is rám iratja, mert a hugom nem látogatja (egy faluban élnek pedig) és így viselkedik. Ha esetleg ellátásra szorul majd, biztos, hogy nem számíthat rá.

Majordomus # 2022.10.20. 20:28

Viszonylag egyszerű a megoldás.
Indits pert a közös tulajdon megszüntetése iránt.
Ha kell,akkor hitelből de vegyétek meg a részét.
Ha nem hajlandó megegyezni akkor az egész ingatlant árverezik,ezzel a sógornőd is rosszul jár.
Meg fog egyezni veletek,mert a saját pénzének ő sem ellensége.

Picur83 # 2022.10.20. 22:20

Kedves Majordomus,
ez működik jelzáloghitellel terhelt ingatlannál is? Jövő csütörtökön megyünk anyukámmal a bankhoz,
hogy az ajándékozást jóvá hagyják-e egyáltalán, jelzálogjoguk van.
Ebben a hitelben adóstárs vagyok, emiatt kaphatok hitelt, ha semmi más fedezetem nincs?
Anyukám nevére özvegyi jog is be van jegyezve.
Emiatt be sem kellene engedni a hugom, aki nemhogy örülne, hogy eddig ingyen ott lakhatott, még neki áll feljebb.
Elég kacifántos ez így sajnos.

drbjozsef # 2022.10.21. 04:24

Picur83,

az ajándékozást jóvá hagyják-e egyáltalán, jelzálogjoguk van.
Ha igen, akkor sem engedik ki a hitelből anyukádat. Ő is adós marad (ha most az).
Megjegyzem, érdemesebb ajándékozás helyett megvenned az ingatlant, akár
részletfizetésre, ahol a részlet az átvállalt banki törlesztőrészlet. Így nem ajándékozás
lesz, hanem visszterhes ügylet, a köteles rész sem játszhat be később.
Ahogy anyukád is jobban teszi, ha a másik házat eladja, nem neked ajándékozza,
és akkor ott sem merül fel. (az, hogy a pénzt esetleg neked adja más tészta, bár
elvileg az is ajándékozás, ha nincs nyoma, nehezebb vele mit kezdeni. Ne utalja.)

Ebben a hitelben adóstárs vagyok, emiatt kaphatok hitelt, ha semmi más fedezetem nincs?
Elvileg igen, gyakoraltilag szinte kizárt. Még óriási jövedelem mellett is kell fedezet.

Anyukám nevére özvegyi jog is be van jegyezve.
Emiatt be sem kellene engedni a hugom, aki nemhogy örülne, hogy eddig ingyen ott lakhatott, még neki áll feljebb.

Az öröklésből feltételezem, hogy az egész ingatlanra haszonélvezeti joga van.
Ez egy nem mellékes aprócska tény, amit meg is említhettél volna.
Ezzel teljesen más a leányzó fekvése. Édesanyád azonnal szólítsa fel a húgodat a kulcsok átadására,
és ha határidőre nem teljesíti, azonnal nyittassátok fel az ingatlant, vegyétek birtokba.
Már ha ezt akarjátok amúgy.
Édesanyád jogosult az ingatlan használatára, hasznosítására.
(Esetleg két tanúval menjetek, fényképezzetek le mindent, és jegyzőkönyvben listázzátok
az ott található ingóságokat, óraállásokat, állapotokat, és a tanúk írják alá. A későbbi viták
ellen fontos lehet)

Elég kacifántos ez így sajnos.
Áááá, tök szokásos közös tulajdon vita.

osztap # 2022.10.21. 05:08

Picur83,

Ha esetleg ellátásra szorul majd, biztos, hogy nem számíthat rá.
Érdemes meggondolni, hogy Te és anyád tartási szerződést köttök, Te tartást nyújtasz ingatlanért cserébe. Az aláírástól számított két év után az ingatlan értéke már nem számít bele a kötelesrész alapjába.

Ebben a hitelben adóstárs vagyok, emiatt kaphatok hitelt, ha semmi más fedezetem nincs?
A hitelből megveendő ingatlan is lehet fedezet.

drbjozsef # 2022.10.21. 07:30

A hitelből megveendő ingatlan is lehet fedezet.
Az pont az az ingatlan, amin most is a jelzálog van. Hogy melyik tulajdoni hányadon, kinek, miért, az persze számíthat esetleg.

osztap # 2022.10.21. 09:05

drbjozsef,

Újraolvasva, lehet, hogy igazad van. Azt gondoltam, a jelzálog az anya és a kérdező tulajdoni hányadán van, de ez nem egyértelmű a leírtakból.

Majd a bank megmondja, meddig lehet nyújtózkodni.

Picur83 # 2022.10.21. 16:51

Köszönöm a válaszokat mindenkinek.
A másik házat nem adjuk el, anya abban él, de az eltartási szerződés jól hangzik, köszönöm.
A teljes ingatlanon van hitel, kb. még 4 millió van vissza, ami nem fedezi a ház árának a felét (bár ha romlik az állapota és ahogy haladnak a dolgok, hamarosan eladhatatlan lesz -nagy, nincs normális fűtés, nincs szigetelve).
De megpróbálunk a bankkal egyezségre jutni először a jövő héten, remélem, hozzájárulnak anyukám felének az eladásához.
Addig pewdig próbálunk kulcsot szerezni, sürgős lenne az ablak javítása és egy betört pala kicserélése. Akár rendőr segítségével.
Utána pedig zárcsere.

Zoli8801 # 2022.10.21. 18:35

Üdv!

Örököltem egy roskadozó házban tulajdonhányadot (kb 10000/120), de van vagy 14 tulajdonos, ha nem több.
Hogy tudnék a legegyszerűbben megszabadulni tőle úgy, hogy a jelenlegi tulajdonosokkal ne kelljen felvennem a kapcsolatot?
Az államnak, vagy az önkormányzatnak, felajánlhatom ajándékként?
Eladni nem szeretném, ingyen kaptam, nem akarok nyerészkedni rajta, semmi közöm az épülethez.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.21. 19:14

Fölajánlhatod - de nem fogadják el.

drbjozsef # 2022.10.21. 19:16

Zoli8801,

(Gondolom 120/10000 lehet az)
Nem lehet, nem kell ilyen az államnak se. Fftv. hatálya alá tartozó földilletőséget lehet felajánlani az államnak (amelyet bizonyos körülmények esetén el is kell fogadnia)
A tulajdonosokkal való kapcsolatfelvételt nem fogod megúszni, ugyanis ha harmadik félnek adnád el, akkor az elővételi joguk miatt, el kellene küldened a szerződést a tulajdonostársaknak is (sok, ismeretlen tulajdonos esetén a Ptk. adhat ez alól kivételt).
Esetleg úgy megszabadulhatsz tőle, ha odaajándékozod valakinek, akkor értelemszerűen nincs elővételi jog. Némi pénzért valaki csak elfogadja.

Vissza kellett volna utasítani azt a hagyatékot (már persze ha más vagyon nem volt benne).

Zoli8801 # 2022.10.21. 19:17

És akkor, hogy tudok a legegyszerűbben, lehetőleg költségmentesen megszabadulni tőle?

Majordomus # 2022.10.21. 19:22

Picur.
Pont a kegfontosabb maradt ki. A haszonélvező a főnök!
Engedélye nélkül be sem léphet a lakásba senki.

Most az a kérdés hogy édesanyád hajlandó e konfrontálódni a hugoddal?

drbjozsef # 2022.10.21. 19:23

Költségmentesen sehogy.
Már az okirat szerkesztése is 50-100ezer forint között van önmagában, mert ehhez ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által készített okirat kell, hogy bejegyezzék az új tulajdonost.

Zoli8801 # 2022.10.21. 19:24

Visszautasítottam volna, ha a leveleket nekem küldik a hagyatéki tárgyalásról, nem a családom egy másik tagjának. Így már csak a tény maradt, hogy örököltem. :)
Bár, ha visszautasítom sem vagyok előrébb, mert akkor a lányom örökölte volna, de ez mellékes.
Én csak simán le akarom szedetni a nevemről. Miattam szír menekültek is megkaphatják, de a tulajdonosok egyik részével nem szeretnék találkozni, a másik felét meg nem is ismerem.

Majordomus # 2022.10.21. 19:25

drb.. leírta.
Csak ismersz legalább egyet a tulajdonosok közül?
Keresd meg érdekli e a föld?
Célszerű a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezőt megkeresni akinek érdeje hogy előbb utóbb az egész az övé legyen.

Zoli8801 # 2022.10.21. 19:41

Persze, hogy ismerek. Néhai apám rokonai. Nem véletlenül nem akarok velük találkozni, pláne nem őket kisegíteni egy ilyen "nagylelkű" felajánlással. Többe kerül az ügyvéd meg a közjegyző, mint az ingatlan értékének rám eső része.
Nonszensz, hogy még én fizetek rá, mert nem kell valami, mert nyilván fellebbezni már nem tudok, meg új hagyatékit sem kérhetek.
De hát ez van, köszönöm a válaszokat.

Majordomus # 2022.10.21. 20:06

Ajánld fel az egyháznak . Ők mindent elfogadnak.

Iceburner1989 # 2022.12.07. 15:53

Kedves Tagok!
Az alábbi ügyben kérnék egy kis segítséget/tanácsot.
Adott egy osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan, mely 2 különálló lakásból és a hozzájuk tartozó telekrészekből áll. Összesen 5 tulajdonos van, az egyik ilyen ingatlanrészt testvéremmel örököltük. Szeretnénk a részünket eladni, azonban az érdeklődők sorban visszalépnek az osztatlan közös tulajdon hallatán, ráadásul az értéke is alacsonyabb ebben a formában. Használati megosztási szerződés van, azonban szeretnénk az ingatlant társasházzá alakítani. A probléma az, hogy a többi tulajdonos ebbe nem hajlandó belemenni, döntésüket meg nem indokolják. Mindez 5 éve húzódik, azóta az ingatlant nem tudtuk értékesíteni.
Ügyvédhez fordultunk, hogy bírósági úton kérvényezzük a társasházzá alakítást.
Azzal tisztában vagyunk, hogy ennek mi a menete, illetve milyen dokumentumokat kell a keresetlevélhez csatolni. Egy bökkenő azonban van.
Az ingatlan eredeti tervrajzait sikerült megszereznünk, azonban az évek alatt a szomszéd módosításokat végzett az ő részén. Ezt a földhivatalnál is bejegyeztette. Mivel a földmérőt nem hajlandó beengedni az ő ingatlanrészébe, így ezeket a módosításokat nem tudjuk feltüntetni az alaprajzon, melyet csatolnunk kellene a keresetlevélhez. Így viszont a földhivatal nem fogja záradékolni a benyújtott dokumentumot. (Elnézést a pontatlan megfogalmazásért, de jogi ügyekben és szakkifejezésekben laikus vagyok).
A kérdésem az lenne, hogy a bíróság így is befogadhatja-e a keresetet és később kirendelheti a földmérőt egy pontos alaprajz elkészítéséhez vagy ebben a formában nem indítható meg az eljárás?

A válaszokat előre is köszönöm.