Albérleti szerződés


matthiasi # 2012.12.07. 15:23

Így nekem ki fog esni a bérleti díj ugyebár”.
naja , ennyi veszteséget le lehet nyelni !!

matthiasi # 2012.12.07. 15:20

glamchild !
Tény ,hogy nektek van igazatok, de gondold át
.Jó e ha egy nem szeretem lakó a lakásban lakik ? Mennyi kárt tud az még csinálni. Folyamodj cselhez , helyezd kilátásba a kaució visszadását, aztán ha már költöznek, visszakozz.
Mint máshol is írtam a határozott idejű bérlés nem reális nálunk. komolytalan albérlő ( jellemző, hogy még az albérlete és a bérletet se tudják megkülönböztetni ).
Amúgy KBS-nek egy határozott idejű bérlwetet is fel lehet mondani - csak egyezkedni kell !

matthiasi # 2012.12.07. 15:11

andreas_h !
Elvileg jár nektek az a lakbér a hátralévő időre, de kicsi a valószinűsége, hogy 7 - 8 hónap bérleti díjat kifizetne.
Így elvileg a kauciót nem kéne vissza adni, sőt még követelésed is lehet, de inkább szabadulj meg az ilyen bérlőtől.
Helyezd kilátásba a visszaadást, aztán amikor megfordíthatatlan a folyamat, mond neki , hogy még neked van követelésed.

Tanulság : határozott időre soha se köss szerződést.
A magyaroszági viszonyok ezt nem teszik lehetővé.

andreas_h # 2012.12.06. 18:30

Tiszteletem,

Ingatlanunkat 2012 szeptember 1-től 1 év határozott időre albérletnek kiadtuk. Az albérlő kifizette a két havi kauciót és december 1-ig (3 hónap) kifizette az albérleti díjat is.

December 4-én felmondta a bérleti szerződést és kéri a kaució visszafizetését.

Kérdéseim a következők lennének:

  • Felmondhatja-e a szerződést a bérlő egyoldalúan?
  • Jelen helyzetben visszajár-e a kaució?
  • Követelhető-e az albérlőtől a határozott idejű szerződés hátralévő idejére a bérleti díj?

Előre is köszönettel,
Andreas

glamchild # 2012.12.06. 15:16

Köszönöm válaszát Kovács_Béla_Sándor,

A probléma azonban az, hogy december 15-ig fizetniük kéne az e havi részletet. De nem fogják. Így nekem ki fog esni a bérleti díj ugyebár.

A szerződés alapján ha az aktuális hónap 15-ig nem fizetnek, akkor én mondhatok fel.

Tehát most ha december 15-ig nem történik változás, azaz nem fizetnek, akkor felszólítást követően januárban én bontom fel a szerződést. Mivel azonban ez egy hónap fizetés nélkül zajlik, ezért a tartozást levonom a kaucióból. Továbbá a közüzemi számlák tartozását is levonom, így nem jár vissza semmi.

Ők nem mondhatnak fel, én viszont díjtartozás miatt felmondhatok. És így a pereskedést is elkerüljük mindketten.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.06. 13:46

Glamchild, semmiféle érdeketek nem fűződik az egyezkedéshez. tarsatok ki amellett, hogy határozott idejű szerződést felmondani nem lehet.

ffanny # 2012.12.06. 11:32

Üdv
szeretnék segítséget kérni, van egy lakásom melynek egyik szobáját albérletbe szerettem volna adni, a lány aki kivenné a lakás megtekintése napján elutalt nekem foglaló néven 20ezer ftot, mert csak pár nappal később tud költözni. Sajnos közben úgy alakult hogy nem tudom a szobát albérletbe kiadni. A foglalóról sem irtunk papírt, albérleti szerződést sem kötöttünk. A foglaló dupláját kell visszaadnom neki, mivel én miattam nm jön létre a szoba kiadás, vagy csak az alapból küldött 20ezer, mert nincs róla semmilyen papír, hogyan kell eljárnom ilyen esetben?

glamchild # 2012.12.06. 10:56

Üdvözletem,

A helyzetünk a következő:
Határozott idejű szerződést kötöttünk az albérlőinkkel, akik ezt felmondták idő előtt, olyan indok miatt, mellyel már a bérleti szerződés megkötésekor is tisztában voltak. A döntésüket tudomásul vettük, azonban felmondási szerződést nem írtunk még velük alá.

Az ingatlan sajnos eléggé vidéki (Tolna m.) és ritkán jár erre bérlő, főleg decemberben. Nyáron sikerült kiadni (májusban) de a bérlők a mai napig nem költöztek be.

Mivel a bérleti szerződés határozott időre szólt, ezért a felmondással a bérlő magára vállalja annak következményét, hogy az egész éves díjat, mint kárt, számunkra megfizeti. Legalábbis az eddigi bérlőkkel ez így történt. Azonban ők nem akarnak fizetni. A kaució (két havi, 90.000 HUF) azonban arra pont elég lenne, hogy a télen lakó nélkül maradt lakást fűteni tudjuk, hogy ha ne adj' Isten, valaki mégis bérbe venné, akkor ne kelljen egy átfagyott falú házat felfűtenie. Éppen ezért a kaucióhoz ragaszkodunk.

Kérdésem az lenne, jogszerű eljárás e az, hogy a kauciót nem adjuk vissza, ellenben elállunk a hátralék kifizetésétől. A szerződésben a kaució óvadékként történő hasznosítása is szerepel, amire mi hivatkozunk, hiszen minket kár ért azzal, hogy a tél közepén mondták fel a szerződést és az ingatlan karbantartását nem végezték el megfelelően.

Előre is köszönöm a válaszokat,
G.C

ObudaFan # 2012.12.04. 14:53

Attól függ, miben tudtok megállapodni. Ha csak abban, hogy mondjuk van két hónap felmondási idő, és azt te már nem lakod le, attól még ez a tartozásod fenn fog állni, és annak fejében pl. megtarthatja.

edith76 # 2012.12.04. 13:54

Köszönöm a válaszokat!Igen ez lesz a legjobb ha határozatlan időre kötjük innentől,felmondási idővel.Gondolom a kauciót ilyenkor is visszaadja,ha minden rendben van a lakással?(2 havit adtunk beköltözéskor)

matthiasi # 2012.12.04. 06:22

T. edith76 !
Javaslom mint az előttem szóló, hogy kérdezd meg a tulajt a határozatlan idejű szerződésről. Ez a praktikusabb megoldás. Általában 30 napos felmondással kötik meg , ami természetesen mind akét félre vonatkozik.
( egyes albérlők csa ka bérbeadóra értik és ha ők menni akarnak hát mennek . )
Én pl. soha nem kötök határozott idejű bérleti szerződést ! Sok hátránya van !!
Természetesen olyan bérlővel meg nem szerződök aki hangotatja, hogy csak rövid időre jönne. Arra ott vannak a panziók !!

ObudaFan # 2012.12.03. 21:56

Hát kérdezzétek meg, hogy a bérbeadó hajlandó-e határozatlan idejű szerződést kötni, és ha igen, milyen felmondási idővel.

edith76 # 2012.12.03. 19:36

2011.dec.01 óta bérelünk egy lakást,rendes bérleti szerződés van.Minden rendben van,időre fizetünk,a tulaj is nagyon rendes.A kérdésem,ilyenkor hogy letelt az 1 év,új szerződést kell csinálni,és kikötni benne újabb időpontot?Mert majd jövőre lakást szeretnénk venni,csak a hónap még nem biztos,viszont a 2 havi kauciót elbukni sem szeretnénk,ha pl.aláirunk megint decemberig és megvesszük a lakást pl.szeptemberben.vagy ilyenkor megy tovább a szerződés folyamatosan?

Zoltanuss # 2012.11.13. 18:19

RoseBerry !

Ezek közül egy példa: a lakásban lévő konnektorok 90 %-a nincs leföldelve, a másfél éves kisfiam mutatta meg, hogy ráz a mosógép (szerencsére nem történt baleset). A bérbeadó csak annyit mondott, hogy biztosan rossz a mosógépünk, ezek után nézettük meg a konnektorokat egy szakemberrel.
Az igaz, hogy a mosógép zárlatos és ezért kell az ilyen gépeket védőföldeléses konnektorba dugni.
Tehát először a mosógépzárlatát kell megszüntetni, majd a 10 % védőföldeléses konnektorok egyikébe dugni a masinát.
Pl. hosszabítóval. Különben agyon vághat az áram !
Valamikor egyáltalán nem volt védőföldelés.
De már vagy 50 éve létezik. Először csak a vizeshelyiségekbe tettek, majd vagy 30 éve már mindenhóvá - dugljaknál és vagy 5 éve már a világítótesteket is védőföldeleéssel szabad telepíteni.
De a régiek maradhatnak. Így a saját biztonságotok érdekében megszivlelnén a mosógép javítást - természetesen a védőföldelés kell !!

ObudaFan # 2012.11.10. 12:27

Azt gondolom. De azért lehet benne olyan rendelkezés, ami általánosságban ezt is tartalmazza.

Evii # 2012.11.09. 12:35

Nem rögzítettünk kárpittisztítást benne.

ObudaFan # 2012.11.08. 17:29

Attól függ, mit ír a szerződés.

Evii # 2012.11.07. 14:02

Tisztelt fórumozók!

Mikor 2 éve beköltöztem egy lakásba, megírtuk az albérleti szerződést, amiben mindent rögzítettünk, és 30 ezer kaukciót fizettem. Idén Okt.31.-vel kiköltöztünk a lakásból, mikor beköltöztem a lakásban volt egy ágy és egy szőnyeg, béreltem egy kárpittisztítót és kitakarítottam mert hát nem volt tiszta....most hogy átadtam a kulcsokat, a tulaj is megcsinálta ugyan ezt, de ő le akarja vonni a kaukcióból. Jogilag helyes ez? Nem csak kár esetén vonható pénz, elég buta voltam, mert voltak kisebb csináltatások a lakásban amit saját költségemen csináltattam meg, 23000 Ft-ot akar levonni, a tisztításért....

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.15. 13:38

Eshet eső, lehet sár.

RoseBerry # 2012.10.15. 12:23

Kedves Fórumozók!

Kérlek, segítsetek válaszokkal nekünk!

Köszönöm!

RoseBerry # 2012.10.06. 20:56

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket szeretnénk kérni!
Szeptember 15 óta bérlünk egy lakást, rendes bérleti szerződéssel, 6 hónapos határozott időre, 2 havi kaucióval. Amikor a lakást megtekintettük, nem vettünk észre néhány, csak lakva kiderülő hiányosságot, amiről a bérbeadó nem tájékoztatott. Ezek tudatában biztosan nem béreltük volna ki a lakást. Ezek közül egy példa: a lakásban lévő konnektorok 90 %-a nincs leföldelve, a másfél éves kisfiam mutatta meg, hogy ráz a mosógép (szerencsére nem történt baleset). A bérbeadó csak annyit mondott, hogy biztosan rossz a mosógépünk, ezek után nézettük meg a konnektorokat egy szakemberrel.
Tudom, hogy a puding próbája az evés, de úgy gondolom, hogy sok lényeges dologról nem kaptunk tájékoztatást, illetve csak félinformációkat említettek.
Ilyen esetben a szerződés felmondható? Következményekkel kell számolnunk, illetve a kauciót visszakérhetjük-e?

Köszönöm a válaszokat!

berloi_jogok # 2012.10.03. 17:02

Jó napot kívánok!
Ha valaki tudna válaszolni az alábbi kérdésre, hálás lennék. Van egy határozott idejű bérleti szerződésünk egy ingatlanra, ami dec. 31-én jár le. Szeretnénk felmondani a szerződést, fizetésképtelenség miatt. Augusztus óta próbálunk valamiféle megegyezést tető alá hozni a bérbeadóval, de egyenlőre nem hajlandó megállapodni. A hetek telnek, nem tudjuk felmondani a szerződést, egyenlőre még az órák is a nevünkön vannak és a kulcsokat sem vette át. Szeptember eleje óta nem vagyunk a bérleményben, amiről ő tájékoztatva lett és addig minden bérleti díj ki lett fizetve. 2 havi kaució van a bérbeadónál, de ő ragaszkodik ahhoz hogy év végéig bérlejük a lakást. Erre anyagilag nincs lehetőségünk, de nem tudjuk merre lehetne lépni mert a bérlő jogilag nem mondhatja fel a határozott idejű szerződést ha nem történt a bérbeadó részéről szerződésszegés... A bérlő nem magánszemély, hanem cég, és nem szeretnénk ha felszámolási eljárást indítana a vállalkozás ellen, mert az újabb plusz költségeket jelent. Természetesen nem akarjuk visszakapni a kauciót, de tovább nem tudjuk bérelni az ingatlant, pert viszont nem szeretnénk...milyen lehetőségek vannak? Válaszukat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.01. 11:08

Ez magából a rendeletből derül ki.

Korka # 2012.10.01. 05:50

Lenne valaki hozzáértő olyan kedves, hogy válaszolna a lent napokkal ezelőtt feltett kérdésemre?
Nem olyan bonyolult, mint amilyen hosszú...
A lényege, hogy ha egy szerződés hivatkozási alapjául szolgáló rendelet megváltozik, akkor az módosítja e a szerződésben foglaltakat, vagy sem?

Köszönettel, Korka

Korka # 2012.09.25. 20:19

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretném a szakmai tanácsukat, véleményüket kérni:

Van egy érvényes lakásbérleti szerződésem, melyet 2009-ben kötöttem az akkor érvényben lévő 6/1994. HM rendelet alapján a HM-mel.
A szerződés tartalmazza, hogy
„A jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959.évi IV. törvény, (…), továbbá a Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint a lakhatás támogatásáról szóló 6/1994. (IV.30.) HM rendelet szabályai az irányadók.„

A hivatkozott 6/1994-es rendelet kimondja „A lakásbérlet megszűnése” című fejezetben, az 52. paragrafusban:
„(3) A lakásbérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése során”
„b) HM rendelkezésű állami tulajdonú lakás esetén az 54. § szerint megállapított kiürítési vagy cseretérítés fizethető.”

Ami számomra fontos, és a kérdés tárgya, az a kiürítési térítés egyik feltétele, melyet az 55. paragrafus (2) b) pontja tartalmaz:
„(2) A 28. § (1) bekezdése vagy a 28/A. § (1) bekezdése szerinti feltétel bekövetkezéséig szóló lakásbérlet megszüntetésekor a kiürítési térítésben akkor lehet megállapodni, ha a bérlő

  1. korábban a lakásbérleti jogról való lemondásért vagy e rendelet alapján pénzbeli térítésben nem részesült, és

b) a lakást legalább három éve folyamatosan bérli.”
Ezt a rendeletet felülírta a 2010. január 1-én hatályba lépő 19/2009. (XII. 29.) HM rendelet ”a Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokról”.
Ebbe az új rendeletbe szó szerint átemelték a 6/1994. HM rendeletből az idézett részeket a 62. és 65. paragrafusokba, tehát a feltételek változatlanok maradtak, maradt a három év, mint az egyik feltétel.

Majd idén ezt a 19/2009-es rendeletet módosította a HM a 4/2012 (IV.5.) HM rendelettel 2012. április 13-tól, és a 7. paragrafusban módosította az ominózus 3 évet 5 évre:
„Az R. 65. § (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következõ
rendelkezés lép:
[A 30. § (1) bekezdés vagy a 31. § (1) bekezdés szerinti feltétel bekövetkezéséig szóló lakásbérlet megszüntetésekor a kiürítési térítésben akkor lehet megállapodni, ha a bérlõ]
„b) a lakást legalább öt éve folyamatosan bérli.”

A kérdésem:
Hivatkozhatnék e sikeresen arra, hogy az én lakásbérleti szerződésem a 6/1994-es HM rendelet alapján köttetett, tehát rám az akkori szabályok az érvényesek, tehát 5 év helyett 3 év a feltétel a szerződésem alapján a kiürítési térítés fizetéséhez? (Minden egyéb feltételnek megfeleltem, és megfelelek az új rendelet alapján is, a 3 évem lejárt most, az 5 értelemszerűen nem. A HM az új rendeletre, 5 évre hivatkozik.)
Vagy ebben az esetben az újabb rendelet, módosítás automatikusan módosítja a szerződésemet is?

Köszönöm a figyelmet, remélem érthetően, és nem túl unalmasan sikerült megfogalmaznom a kérdésemet!

Köszönettel: Korka