Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


canucks # 2010.06.08. 08:46

To MajorDomus

Elnézést, megtaláltam a levelet, a gmail berakta SPAM-be.
Köszönöm a kimerítő választ!
igen valóban a saját helyiség lenne a legjobb megoldás.
Mégegyszer köszönök mindent neked és Nandy-nek is és mindenképpen beszámolok hogyan döntött a lakszöv. Mi már azt hiszem eldöntöttük...legyen kerékpártároló belőle :) mármint a bérleményből nem a lakszövből. bár abból is lehetne.

canucks # 2010.06.08. 08:06

To MajorDomus

az emailt nekem küldted, vagy Nandy-nek?
Mert én nem kaptam...
Tegnap bevittem a kifogásoló levelet a lakszövbe, kiváncsi vagyok mi lesz a reakció...

MajorDomus # 2010.06.07. 22:25

Küldtem mailt. Én itt sehol nem látok társasházat, azt meg főleg nem értem, hogy miért a kezelő s miért nem a tulajdonos irja alá a bérleti szerződést.

canucks # 2010.06.07. 20:24

To Nandy
Tehát a lakszöv. a társasház nevében kötötte a bérleti szerződést?
MajorDomusnak elküldtem e-mailben, lehet, hogy ő többet tud már... :)

nandy # 2010.06.07. 16:07

Tehát a lakszöv. a társasház nevében kötötte a bérleti szerződést?

canucks # 2010.06.07. 07:58

Tisztelt MajorDomus és Nandy!
a szerződés úgy kezdődik, hogy:
... lakásszövetkezet, mint a bérlemény kezelője..

canucks # 2010.06.06. 21:18

to: MajorDomus

Elküldtem emailben.
Köszönöm

MajorDomus # 2010.06.06. 18:40

Küldjed,megnézem !

canucks # 2010.06.06. 17:43

To: MajorDomus
E-mailben küldhetem, amire az e.mail hivatkozásod mutat a neved mellet?
Ha igen, este 9 után elküldöm.
Köszönöm!

MajorDomus # 2010.06.06. 15:37

Hát ez elég zavaros !

Azt nézd meg a szerződésben ki a bérbeadó, s ne azt hogy ki irta alá társasházkezelőként.

Társasház és lakszöv egyszerre nem lehet ! Azt meg nem tudom elképzelni, hogy egy lakszöv idegen társasházakat üzemeltet !?

Szurd már be ide a szerződésedet !

canucks # 2010.06.06. 12:57

To Nandy

Elnézést, ha eddig zavaros volt.
A szerződésen a lakszöv van, de az biztos, hogy az alagsori ingatlan a társasházé, tehát most akkor már én sem tudom, hogy mi van.(azért érdekelne)
A lényegen viszont nem változtat, mert ilyen magas bérleti díjat nem akarunk kifizetni, maximum ezt a hónapot még rendes áron, a következő hónapra módosított szerződést, pedig nem fogadjuk el.

Köszönöm a választ!

nandy # 2010.06.06. 12:07

Na álljunk meg egy kicsit, erről eddig nem volt szó! Eddig azt írtad, hogy a lakszöv.-től bérled a helyiséget...

Ha a helyiség a társasház tulajdona, és te a TÁRSASHÁZZAL kötöttél bérleti szerződést, akkor bizony le kellett volna eddig is vonni a forrásadót!

Jó lenne tisztázni, hogy a szerződésben pontosan ki a bérbeadó...

canucks # 2010.06.06. 10:26

to Nandy

Ez az üzlethelyiség a társasházé, csak a lakszöv a társasházkezelő. (ezt az okosságot is a társasház tagjai találták ki és szavazták meg a közgyűlésén)
Akkor is a lakszövtől bérlem?
előre is köszönöm a választ!

nandy # 2010.06.05. 15:09

(5) A számviteli politika keretében el kell készíteni:

a.az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzatát;
b.az eszközök és a források értékelési szabályzatát;
c.az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatot;
d.a pénzkezelési szabályzatot.

Önköltségszámítási szabályzat nem kell!

14. § (6) Az (5) bekezdés c) pontjában előírt kötelezettség alól mentesül az egyszerűsített beszámolót készítő gazdálkodó, az egyszerűsített éves beszámolót készítő gazdálkodó, továbbá a (7) bekezdésben meghatározott értékhatárt el nem érő gazdálkodó.73

nandy # 2010.06.05. 14:58

Ha írok egy levelet a lakszövnek, hivatkozhatok-e
Az-Adózás rendjéről szóló törvény és az Szja tv. 74–75$-ára?

Ezt ne írd bele, máscsak azért sem, mert az szja. tv. lakszöv. esetében nem releváns...

De itt egyébként is alapvetően nem adózási, hanem polgári jogi (bérleti) kérdésről van szó! A bérleti díjat csak mindkét fél beleegyezésével lehet módosítani. Az már más kérdés, hogy a szöv. a magas adóteherrel indokolja az emelést, de neked nem kötelességed elfogadni! Azaz írd meg nyugodtan, hogy a díjemelést nem fogadod el. Pont.

nandy # 2010.06.05. 14:52

Amit beidéztem, az a kifizetői adólevonásra vonatkozik mármint a forrásadó levonási kötelezettség. Ott kivétel nincs irva !
A bérlő a lakszövvvel szemben is kifizető nem ?
Ez miért nem vonatkozik a lakászövetkezet esetében ?

Az szja. tv. csak magánszemélyekre és társasházakra vonatkozik! A lakásszövetkezet más gazdálkodási forma, rájuk a Társasági Adótörvény vonatkozik (mely mentességet ad sok minden alól a szövetkezeteknek).

Kifizetői szja-levonásról pedig csak az szja. törvény ír, a tao. tv. nem! Tehát ha valaki lakszöv.től bérel helyiséget, ott szóba sem kerülhet a kifizetői levonás.

Tehát nem hogy kivétel nincs írva a törvényben, nem is lehet kivétel, hiszen a lakszöv. már eleve nem a személyi jövedelemadó tv. szerint adózik.

MajorDomus # 2010.06.05. 10:46

A pénzkezelési szabályzat alapdokumentum a vállalkozásoknál és a társasházaknál, az Apeh 100 ezres birságokkal honorálja a hiányát !

Esetleg emlitsd meg a k.k-nak hogy elég egy jóakaratu levéliró ....

ragyasdezso # 2010.06.05. 10:39

MINDIANA

A társasház esetében a számviteli rend betartását (a szabályzatok meglétét, a könyvvezetést és beszámolókészítést) jogkörében eljárva az APEH ellenőrizheti. A számvitel rendjének megsértése pedig a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 289. §-a szerinti vétség, mely két (súlyos esetben három) évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.A pénzkezelési szabályzat hiánya azonnali 500 e. Ft.-os APEH büntetést hoz ellenőrzéskor.
A társasháznak az alábbi pénzügyi szabályzatokkal kell rendelkezni (egyszeres könyvvezetésnél):
(5) A számviteli politika keretében el kell készíteni:

  1. az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzatát;
  2. az eszközök és a források értékelési szabályzatát;
  3. az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatot;
  4. a pénzkezelési szabályzatot.

Az igaz, hogy a számviteli politika elkészítéséért, módosításáért a gazdálkodó képviseletére jogosult személy a felelős, de a közgyűlés fizetés esetén az SZVB tagok felelősségét is vizsgálhatja.

MajorDomus # 2010.06.05. 10:39

Hogy-hogy nem látszik ?
Bocsi, de felveszi a pénzt a bankszámláról,bevételezi a naplófőkönyv pénztár rovatába, s onnan kiadási pénztárbizonylat muint szigoru számadásu nyomtatvány kiállitásával teljesiti a készpénzes kiadásokat, számlával alátámasztva !

Vagy a fogadóórán beszedi a közös költséget,( ez az amire én nem vagyok hajlandó) bevételi pénztárbizonylattal, bevételezi a főkönyvben, kiadás ugyanugy mint előbb.

Vagy nem ? Mi az ami nem látszik ?

canucks # 2010.06.05. 10:38

to MajorDomus

Mindenképpen leírom, hogy mi lesz a vége.

MINDIANA # 2010.06.05. 07:45

Üdv Mindenkinek!

Pénzkezelési szabályzattal kapcsolatban érdeklődnék. Ugyanis nekünk nincs, és a kk. nem is hajlandó vele foglalkozni. Nem tudjuk ki fizeti ki a kp.-s számlákat, ugyanis a számlán nem látszik.

MajorDomus # 2010.06.04. 20:41

Majd számolj be !

canucks # 2010.06.04. 12:21

Köszönöm a választ és az összes segítséget!

Írok a lakszövnek egy levelet, azután lesz, ami lesz.

Köszönöm mindkettőtőknek MajorDomus és Nandy!

tisztelettel:

Canucks

MajorDomus # 2010.06.03. 18:29

Nemcsak szerződésszegés de adócsalás is a szövetkezet ,,ötlete,, !

A felmondás szabályozását a szerződésnek kell(ene) tartalmaznia !

canucks # 2010.06.03. 10:14

Tisztelt MajorDomus és Nandy!
Valószínű, hogy feladjuk a z ingatlan bérlését.
Beszéltem azzal a lakóval, aki ezt az egész mizériát elkezdte.
Beszélgetésünk során kiderült, hogy a társasház kevésnek találja a bérleti díjból megmaradó összeget, és ezért akarnak emelni ilyen formában, hogy nekik semmit ne kelljen fizetni az kiadott ingatlan után.
Én mondtam neki, hogy véleményem szerint ez jogilag nem állja meg a helyét, csak abban az esetben hogyha a bérleti díjat annyira megemeli, amiből ha le forrásadózik, akkor elegendő pénz marad a kasszájában.
Jól értelmezem a dolgokat?
Ha írok egy levelet a lakszövnek, hivatkozhatok-e
Az-Adózás rendjéről szóló törvény és az Szja tv. 74–75$-ára?
Ennek függvényében nem vagyok hajlandó kifizetni az általuk megállapított bérleti díjat, csak a 4,2%-kal megemelt bérletit mindaddig míg érvényes új szerződést nem készítenek, mivel egy évben csak egyszer emelhetnek és ez megtörtén a 4,2%-kal.
Ha esetleg nem fogadom el az új szerződést, van-e valami felmondási idő törvényileg, vagy ezt a szerződésnek kellene tartalmaznia?

Előre is köszönöm az észrevételeket és a válaszokat!