Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


babos # 2013.06.08. 15:59

Kedves Mufurc!
hivatkozva:2013.06.05. 09:16.-ei válaszodra

Egy társasház közgyűlési jegyzőkönyvéről van szó, ahol azon kívül, hogy ceruzával ( igen a törvény nem rögzíti mivel)van írva, nincs feltüntetve a jegyzőkönyv elején a társasház neve, de nincsennek az oldalak, a hitelesítők által szignálva, azaz utólag bármikor újraírhatták. A lapok számozása kettessel kezdődik. A részvételi arány, még a másolaton is jól látszik, át lett írva. A közgyűlési határozatok nincsennek sorszámozva. Arra, ha lennél olyan kedves még válaszolni, hogy a közgyűlési mellékleteket, azaz a tulajdonosok részvételét igazoló aláírási mellékletet meddig kell megőrizni?

Előre is köszönöm.
Babos

ragyasdezso # 2013.06.08. 19:07

babos

Amennyi időt az SZMSZ meghatároz, ha nincs SZMSZ, vagy abban nincs idő meghatározva, akkor 10 év.

MajorDomus # 2013.06.08. 19:52

a közgyűlési jegyzőkönyv és mellékletei. soha nem selejtezhetők! !!!

a mult héten adtam be egy hitelkérelmet,az első irat amít az OTP kért, a (képviselői) megválasztásomról szóló jegyzőkönyv volt 1998-ból! !!

Mufurc_nagyon # 2013.06.09. 07:12

Kedves babos!

Teljes az egyetértés!

A közgyűlések jegyzőkönyvei nem selejtezhetők.
Ha ezt tévesen az SzMSz másként szabályozza akkor az semmis. Ide tartozik a határozatok könyve is.( ha van;-)

A mellékletekhez tartozik a jelenléti ív és a meghatalmazások és azok az írásbeli hozzászólások, amelyet a tulajdonosok a közgyűlés témáihoz benyújtottak.

Van olyan műszaki és számviteli bizonylat is, amelyet érdemes megtartani, ugyan az iratselejtezési gyakorlat mást indikál.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

ragyasdezso # 2013.06.09. 10:41

A Határozatok Könyve nem, de a jkv. igen.

Mufurc_nagyon # 2013.06.10. 05:24

Kedves agyasdezso!

Én azért ezt átgondolnám.
A közgyűlési jegyzőkönyvek bizonyító erejű magánokiratok.

A határozatok könyve egy kivonat, amelyet a jegyzőkönyvek egy részéről készült. Senki és semmi sem bizonyítja, hogy az megegyezik az eredetivel.

HÁT?!


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

ragyasdezso # 2013.06.10. 07:51

Mufurc_nagyon

És szerinted hol szabályozzák a Számviteli trv.-től (10 év) és a TB-től (75 év) eltekintve a megőrzési időt? Ezért mondtam az SZMSZ-t, mert a mienk annak részeként a selejtezési szabályzatban szabályozta. És 10 év után mit akarsz bizonyítani?

Mufurc_nagyon # 2013.06.10. 08:44

Kedves agyasdezso!

pld.

A képviselet megválasztását
Az egyszeri befizetés előírását (meghosszabbított elévülési idő miatt)
A képviselet javaslatát egy bizonyos felújítás/javítás elvégzésére, melyet a közgyűlés nem fogadott el
Az SzMSz elfogadását
stb.
az utolsó a legfontosabb;-)

ja a legfőbb szabályzó a józan ész és a tapasztalat;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

babos # 2013.06.12. 12:26

Mufurc!

Neked nem lehet email-t küldeni?

creeks # 2013.06.12. 13:22

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy társasházi lakásunk és a közös képviselővel vannak problémák.

Van a közös képviselőknek valami felügyeleti szervük?

Több alkalommal is levélben kértem tájékoztatást tőle a közös költséggel kapcsolatban, de nem válaszol levelemre. Kötelezhetem valahogy válaszra?

És ha én kifizetem a közös költségben az elfogyasztott vizet, fűtést, de nem vagyok hajlandó átalányt előre fizetni akkor engem felelősségre vonhat? Mert soha sem készít elszámolást arról, hogy mennyi a túlfizetésem és emiatt nem fizetnék neki előre, hanem csak a leolvasás után a fogyasztásnak megfelelően. Tehát a fogyasztásom ki van fizetve, de előleget nem fizetek.

Köszönöm a segítséget

Filamér # 2013.06.12. 13:46

creeks, a közös költség mértékéről a közgyűlés dönt, határozatban. Erről valamilyen módon (leginkább a másolat megküldésével) tudomást szerez minden tulajdonos. Valószínűleg ezért nem válaszol a leveledre a közös képviselő.

Azt én elképzelhetetlennek tartom, hogy ne készüljön az éves elszámoló közgyűlésre kimutatás a tulajdonosok hátralékáról/túlfizetéséről, ezért ezt a részét a kérdésnek nem is tudom értelmezni. A részletszabályokat amúgy rendszerint a társasház Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza, ott keresgélj először.

Mufurc_nagyon # 2013.06.13. 05:56

Kedves creeks!

A képviseletnek csak a tulajdonosi közgyűlés a felügyeleti szerve.

Nincs kijelölt állami törvényességi felügyelet;-(

Joga van a társasház irataiba betekinteni, természetesen előzetes időpont egyeztetés után.
(viselkedjünk;-)
Igen udvariatlan dolog egy levélre nem válaszolni;-)

Nem ismerem a fűtés-elszámolásuk szabályzatát, ez az SzMSz része.

Ha nem ad lehetőséget a képviselet a tájékozódásra, akkor peres úton kényszerítheti ki, ha kell végrehajtó igénybevételével.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

A.n.d.y. # 2013.07.02. 22:20

Udvozlok mindenkit!
Segitseget szeretnek kerni,mert nem boldogulok a kozos kepviselovel,egyszeruen elerhetetlen,soha nincsen az irodaban a nyitva tartasi idoben,a telefont nem veszi fel senki,az uzenetekre nem valaszol!Kulfoldon elek,haza utaztam egy hetre,akkor lattam,hogy a lakasom beazott.A furdo,a konyha,es a haloszoba.Felmentem rogton a felettem lako szomszedhoz,megnezett mindent,de nem talalt semmi nyomot a lakasaban.Hivtam 3 napon keresztul fogado idoben a kozos kepviselot,akit termeszetesen nem tudtam elerni.Ki irt egy mobil szamot,amire sms-t lehet neki irni.Irtam neki,leirtam az uzenetben mindent,hogy mi tortent es hogy csak egy hetig vagyok otthon,surgosen hivjon vissza.Semmi reakcio.
Megkertem edesapamat,hogy probalja hivogatni,es o is irjon neki uzenetet,hatha...az o uzenetere valaszolt,hogy holnap felhivom es megbeszeljuk mit kell tenni.Ez volt 2 hete,azota sem hivta vissza.Azota mar vagy 3 uzenetet kuldtunk neki,es semmi reakcio nem erkezett tole.Augusztusban fogok ujra haza latogatni,addigra muszaly megszuntetni a beazast,ugyanis a haloszobaban eppen a villanyvezetek dobozan keresztul van a beazas,ezert meg furdeni sem merek.Tud valaki segiteni nekem,hogy mi tevo legyek,hol tudom ot feljelenteni?

Mufurc_nagyon # 2013.07.04. 05:44

Kedves A.n.d.y.!

A teendők.

  1. fénykép felvételek a lakás beázásáról.
  2. Tértivevényes levél a képviseletnek.
  3. Ha nem reagál, akkor a területi jegyzőnél birtok-védelem kezdeményezése.
  4. Egy közjegyzőnél előzetes igazságügyi szakértői vélemény beszerzése.
  5. Kártérítési kereset a th. felé a területi bíróságon.

A tulajdonosnak joga van saját költségén a javítás elvégzése a th. előzetes értesítése után.

Utána természetesen a költségek beszedése így vagy úgy.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

5thAvenue # 2013.08.01. 20:12

Szép estét Mindenkinek,
Tanácsot kérek: Közös képviselőnk tájékoztatott a lakógyűlésen arról, hogy a kitört erkélyüveget (panel lakás kopolit drótüveges üvege) kicseréltethetem, mert van a társasháznak erre biztosítása. Hívjam fel a biztosítót, jogosultak vagyunk szolgáltatói kárrendezésre (Aegon), tehát nem nekem kell fizetni. Biztosítót felhívtam, közölték, hogy nem vagyunk jogosultak szolg. kárrendezésre, kijött a kárszakértő. Közölte, hogy cseréltessem ki az üveget, kérjek számlát, vigyem be a biztosítóhoz, ez alapján fizetnek. A kárrendezési igazoláson is a számla ellenében történő rendezést jelölte meg. Kérésemre megadta, hogy melyik üveges céghez forduljak. Kb egy hónap múlva felhívott, hogy a kérelmemet elutasították, mert a társasháznak nem terjed ki a biztosítása erre a különleges üvegre. Tehát a közös képviselő rosszul tájékoztatott, ráadásul a kárszakértő sem jelezte, hogy nem vagyok jogosult a kártérítésre. Ezzel 47 ezer Ft kárt okoztak nekem. Van-e lehetőségem valahogyan megtéríttetni a kárt? Hogyan induljak el? NAgyon hálás vagyok minden ötletért. köszönöm!

Mufurc_nagyon # 2013.08.02. 07:32

Kedves 5thAvenue!

Ez attól függ;-)

A th alapító okiratában részletezik az épület egyes elemeinek tulajdon viszonyait.
Amennyiben az erkély üveg osztatlan közös tulajdon, akkor a javítás költsége a társasházat (th) terheli.

Más esetben az a kérdés, milyen események miatt következett be az üveg sérülése.

Amennyiben a th osztatlan közös tulajdonában bekövetkezett meghibásodás miatt következett be a törés, akkor a th felel a bekövetkezett kárért.

Ezt fizetheti a biztosítás alapján (felelősség) vagy "kp" ben.

Amennyiben úgy ítéli, hogy Önnek járna kártérítés, akkor azt a képviselettől, közgyűléstől, bíróságtól kérheti.
A "tényállás" részleteinek ismerete nélkül tanácsadás "megalapozatlan";-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

nellily # 2013.08.08. 20:01

Tiszteletem!
A következő problémám van a közös képviselőnkkel:
Adva van egy kertes társasház 6 lakással. A hátsó kert egy része ledőlt. Szóltunk a közös képviselőnek, és egy vállalkozónak, aki már többször dolgozott a házban. Megbeszéltük a vállalkozóval, hogy helyreállítja a kerítést, ehhez a közös képviselő hozzájárult. A kerítés felépült, a képviselővel megállapodtunk, hogy a számla ellenértékét lelakjuk, azaz addig nem fizetünk közös költséget, amíg a folyószámlán jóváírt összeg el nem fogy. Meg is kaptuk a számlakivonatot, ahol jóvá volt írva az összeg. 2 hónappal később volt az évi rendes közgyűlés, ahol az egyik tulajdonos felszólította a képviselőt, hogy menjen be az önkormányzat építési osztályára és tudja meg, hogy a ledőlt kerítés rész kihez tartozik. Kiderült, hogy nem a házhoz, még 50%-ban sem, ahogy a közös képviselő tájékoztatott, hanem a hátsó szomszédé. A hátsó telken lévő ház évek óta lakatlan volt, de pont az építkezés közben megjelent az új tulaj, aki megörökölte a házat. Ő is beszélt a vállalkozóval, sokallta az összeget, amibe a kerítés került, de tudomásul vette.
Ezek után a közös képviselő júliusban összehívott egy újabb közgyűlést, ahol a társasház leszavazta a kerítés építés költségének megtérítését, törölték az összeget a folyószámláról és ezzel elintézettnek tekintették a dolgot. Amikor szóvá tettük, hogy miért nem figyelmeztetett az építkezés előtt a képviselő, hogy a kerítés a szomszéd telekhez tartozik, azt válaszolta, hogy nem tud minden rendeletet.
A közös képviselőt felhívtam, beszélni akartam vele, de közölte, hogy a közgyűlés leszavazta, így nem fizetnek semmit.
Tehát a közös képviselő több dologban is hibázott:

  1. nem tudta, hogy a kerítés nem a házhoz tartozik
  2. hozzájárult ahhoz, hogy a ház megtéríti a költséget, holott vélhetőleg ehhez nem volt joga
  3. nem hívott össze azonnal közgyűlést, azonban a végén azzal takarózott, hogy a közgyűlés leszavazta a költségtérítést.

Ebben az esetben mit lehet tenni, hova lehet fordulni?

dóra21 # 2013.09.18. 22:26

Tiszteletem!
Nekem csak az lenne a kerdésem,hogy jogában áll-e a közös képviselőnek a nap bármely szakában felcsőrgetni pl este 9 kor,hogy engedjem be a lakásomba ezt és ezt le elenőrizni? Nem kéne neki előbb tájékoztatnia,hogy nekem e megfelelő?

A másik kérdésem pedig,hogy a lakó épületben ahol lakom el van zárva a villanyóra a lakók elől így,ha kimegy a biztosítek át kell menni a gondnokhoz ,hogy kapcsolja vissza .Jogában áll a villanyórát ellzárva tartani?
Előre is megköszönöm választ.

Mufurc_nagyon # 2013.09.19. 06:04

Kedves dóra21!

Látom össze-barátkoztak Ön és a közösk.

Nos joga van becsöngetni. Önnek joga van tiltakozni és becsukni az ajtót (vagy ki sem nyitni) és egy másik időpontot felajánlani.
Persze egy csőtörés esetén ez fel sem merül;-(

Az jó, hogy a villany órák szekrénye zárva van (nem játszhatnak a házi csibészek).
Viszont joga van kulcsot birtokolni a szekrényhez.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

kbetti25 # 2013.09.19. 16:18

Üdvözletem!

Jelenlegi problémánk a társasház folyamatos beázása. Több éve ázik a lakásom, a közös képviselő folyamatosan mellébeszél hogy új tetőre van szükség, nincs a háznak pénze, a javítási munkákat folyamatosan ugyan az a cég végzi aki több éve nem tud rájönni a problémára hol szivárog a víz. Többször kértem nézessük meg más szakemberrel nem hajlandó. Mit tudok tenni? Egy hónapja végzett a festő, most újra ázom ugyanazon a helyen amit már állítólagosan többször javítottak. Megkereshetem hivatalos levél formájában, hogy írásban számoljon el a munkálatokkal amit elvégeztek, illetve kérhetem hogy új szakembert vonjon be a hiba elhárításába? Van felügyeleti szerve a Társasháznak aki kivizsgálja az ügyet?

Köszönöm válaszát.

Mufurc_nagyon # 2013.09.20. 07:06

Kedves kbetti25!

A törvényességi felügyeletet az ügyészség lepasszolta;-)

A képviselet felett csak a közgyűlésnek van "felügyeleti joga". Leválthatja.

A kialakult helyzet megoldására

  • területi jegyző birtokvédelmi eljárás vagy polgári peres eljárás. (az alábbi linken segítség)
  • közgyűlés kezdeményezése a témában.
  • feljelentés a helyi rendőrségen "hanyag kezelés" alapos gyanúja miatt (ismeretlen tettes ellen)

Amennyiben a képviselet nem együttműködő, akkor az eljárás több év is lehet.

A társasház irataiba joga van betekinteni előzetes időpont egyeztetés után. Megnézheti a javitás vonatkozó szerződéseket és számlákat is.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

gyoriedes # 2013.09.22. 15:20

Tisztelt Fórumozók!

Hosszas próbálkozás után idén sikerült leváltanunk a közös képviselőnket. Egy tavalyi több 100 ezer forintos közös költség tartozást – melyet bevételi pénztárbizonylat kiállításával vett át a tulajdonostól – nem könyvelte le a tavalyi évre, csak idén, közvetlenül a leváltását illetve az iratanyag új képviselőnek történő átadását megelőzően. Az új képviselő újrakönyvelte az idei évet (ezt a tavalyi befizetést is idénre könyvelve), ennek ellenére nem tájékoztatott erről bennünket, tulajdonosokat. Az új képviselő megválasztását követően választott a társasházi közösség 3 tagú SZB-t, korábban csak egy számvizsgáló volt, így ezt a tényt az ellenőrzés során az egyik újonnan megválasztott tag tárta fel. Az is kiderült, hogy a régi KK a több mint 10 évnyi iratanyaggal nem adta át a bevételi és kiadási pénztárbizonylat tömböket (elsődleges számviteli bizonylatok), a SZB hivatalos írásbeli felszólítására pedig nem reagál. Az új KK-t láthatólag nem izgatja a dolog. (Az is érdekes, hogy a befizető tulajdonosnak sem tűnt fel az évvégi egyenlegközlés alkalmával, hogy jóllehet ő befizette ezt a nagy összeget, mégis hiányzik az egyenlegéből.) Feltételezem, hogy jelen helyzetben az SZB-tagoknak – illetve tulajdonképpen az új képviselőnek is – kötelességük ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tenni, amennyiben ezt nem tennék meg, bűnrészessé válnak. Kérem szíves válaszukat, hogy jól látom-e a helyzetet.
Előre is köszönöm.

Mufurc_nagyon # 2013.09.25. 06:05

Kedves gyoriedes!

Sajnos a Ttv. úgy változott, hogy a feljelentések és a peres eljárások indítása a választott (kk. ütk. SzVB) képviseletek ellen csak közgyűlési határozat alapján indítható.
A kk. a régi képviselet ellen indíthat polgári és büntető eljárást, de jogszerűen ehhez a közgyűlés felhatalmazása kell;-)

A követendő eljárás

  • közgyűlési határozat
  • feljelentés a régi kk. ellen.
  • polgári peres elj. az iratok kiadása miatt;-)

(két év mind két esetben)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

fupci49 # 2013.09.27. 10:43

Tanácsot szeretnék kérni közös képviselő ügyben.
2 éve nem adja át az éves beszámolókat a közös képviselő. Nem hív össze közgyűlést se, az a gyanúnk, hogy probléma van a pénzkezeléssel. Egyébként se dolgozik jóformán semmit.
A társasházban lakik, ezért attól tartunk, hogy a leváltás nem lesz eredményes, mert sokan nem akarják felvállalni a konfrontációt.
A tulajdonosok 2/10 része levelet írt a kk-nak, nem hívta össze a közgyűlést, most a Számvizsgáló Bizottságnak írtunk, hogy ők hívják össze, de erre kicsi az esély, így valószínűleg nekünk kell megtartani.
Néhányan úgy gondolják, hogy ne váltsuk le, csak függesszük fel, alakuljon egy 5 tagú bizottság, amely átveszi a feladatot, kikérjük a bankszámlát, átnézzük az iratokat, és utána indítanánk csak hűtlen kezelési eljárást, amikor már kiderül, hogy mi történt, és ezzel egy időben nagyobb az esély a leváltásra.
Nem találtam semmilyen jogszabályt, ami ezt lehetővé tenné. Tud valaki ebben segíteni? Előre is köszönöm.

ragyasdezso # 2013.09.27. 11:29

fupci49

Azért nem találtál mert felfüggesztés és leváltás nélküli feladatátvállalás nincs. Leváltásáig a közös képviselő viszi az ügyeket és ezt senki nem veheti át tőle.