Ingatlan Adás - vétel


Katkakatka # 2016.07.07. 13:49

Tisztelt Dr. Szűcs Lajos!
Nagyon köszönöm a gyors választ!
Üdvözlettel:
Katalin

edina80 # 2016.07.17. 20:29

Kedves Fórumozók!
2 hét múlva költözünk új lakásunkba, a "volt" tulaj most közölte, hogy elvinné a komplett konyhabútort, vagy vegyük meg 100000 Ft-ért. Nem állapodtunk meg ez ügyben előre, de én úgy gondoltam, ez a lakás része. Ők azt mondják, mivel nincs beépítve, elvihetik. Szerintem viszont minden konyha egyformán be van építve úgy a panelban, mint a családi házban: a mosogató és a tűzhely által. A többi mindenhol csak föl van akasztva, és le van rakva. Valahol azt olvastam, hogy "amire fogyasztó van kötve", a mosogató, tűzhely, az kötelező tartozék. Viszont fura lenne azt a kettőt otthagyni a többi nélkül. Arról nem is beszélve, hogy új konyhabútort két hét alatt sehonnan sem fogok tudni rendelni. Kinek van igaza, marad a bútor, vagy elvihetik?
Előre is köszönöm ha válaszoltok, P Edina

ObudaFan # 2016.07.17. 20:33

Ptk. 5:15. § [Alkotórész]

A tulajdonjog kiterjed mindarra, ami a dologgal olyképpen van tartósan egyesítve, hogy az elválasztással a dolog vagy elválasztott része elpusztulna, illetve az elválasztással értéke vagy használhatósága számottevően csökkenne.

5:16. § [Tartozék]

A tulajdonjog kétség esetén kiterjed arra is, ami nem alkotórész ugyan, de a dolog rendeltetésszerű használatához vagy épségben tartásához rendszerint szükséges vagy azt elősegíti.

Ezek alapján azért a be nem épített konyhabútor is általában tartozék szerintem.

lajcsó # 2016.07.18. 08:16

"Ők azt mondják, mivel nincs beépítve, elvihetik."
Szerintem igazuk van, bár ezt jobb lett volna a szerződés megkötésekor tisztázni!
Találkoztam olyan bírósági döntéssel is, amely szerint a gázkonvektor is elvihető.

edina80 # 2016.07.18. 08:29

És akkor otthagyhatják a bűzölgő lefolyócsövet 6 hétig, amig megjön az új bútor?

lana147369 # 2016.07.28. 09:23

Szép napot.
Tulajdonomban van egy ingatlan fele, amit eladok és a pénzből veszek egy másik ingatlant. A kérdésem az lenne, mennyi illetéket és adót kell fizetnem utánuk?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 10:34

És hány éves a kapitány?

Fabyen82 # 2016.07.29. 08:02

Kedves fórumozók!

Adott egy ingatlan, melyet szeretnénk megvásárolni. 4 tulaja van, kiskorú is, aki örökléssel lett tulajdonos. A probléma, hogy a gyámügy látatlanban felértékelte az ingatlant 10 millió ft-ra, de a tulajok szerint nem ér annyit, eladnák 9 millióért, viszont nem tudjuk, hogyan kivitelezhető ez? Előfordulhat, hogy a gyámügy ragaszkodik a 10 millióhoz? VAgy küldenek ki szakértőt? Addig foglalót sem tudom, hogyan tudnánk letenni, lehet e így vagy inkább várjunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 08:11

Megveszitek 9 millióért úgy, hogy a kiskorú 2,5 milliót kap belőle.

rebeka55 # 2016.07.29. 09:02

Tisztel Fórumozok!

A következőben szeretnék segítséget kérni. 10 évvel ezelőtt közvetlen az építtetőtől vásárolt ingatlanról kiderült, hogy a Földhivatal(nem lehet tudni kinek a hibájából) nem a szerződés alapján jegyezte be a tulajdonhányadot, így a garázs továbbra is az építtető tulajdonába maradt. Időközben az építtető ellen csődeljárás indult, s mivel a garázs az ő tulajdonában volt a NAV rátette a "kezét" és a "végrehajtás alatt" széljegyzetként rákerült a tulajdonlapra. Mivel az ingatlant szeretnénk értékesíteni, hosszas ügyintézés és bizonyítás után a Földhivatal elismerte a hibát, de a NAV a bejegyzését ennek ellenére nem törli, holott már nem az építtető tulajdona. Közben előszerződéssel, előleggel eladásra került az ingatlan, de most a vevő közölte, hogy így mégsem kell neki. Nem is ez a baj hanem, hogy esetleg így másnak sem fog tetszeni, hogy a NAV széljegyzete ott maradt. Kérdés: hogy lehet a NAV bejegyzését törölni milyen jogi intézkedéssel és hogy adható el így az ingatlan. Köszönöm előre is a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 10:24

Ez messze nem a gratis, interneten megoldható eset kategóriája.

Fabyen82 # 2016.07.29. 17:19

Köszönöm, lehet, hogy így lesz, remélem!

ObudaFan # 2016.07.31. 14:05

rebeka55

Igénypert lehet indítani a NAV ellen.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.31. 21:55

Ne mondj neki ilyet, mert úgy fogja érteni, eséllyel indíthat igénypert. Azt pedig ebből a tényállásból, úgy, hogy se tulajdoni lapot, se alapító okiratot, se szerződéseket nem láttál, nem állapíthatod meg.

ObudaFan # 2016.08.01. 06:16

OK, akkor fogalmazok, hogy ha van megoldás, akkor a megoldás az igényper.

Zoltanuss # 2016.09.19. 16:11

Üdv. !

Nos kérem ide írok hátha valakinek van véleménye, tippje.
Tehát adott egy vidéki ingatlan Bp.től 150 km-re, lakatlan, a tulaj elvileg beszámíthatatlan a kora miatt. 95 év, idősotthonban. El kellene adni az ingatlant, de a közvetítő nyomban un. helyrajzi számot kér, azt meg nem tudjuk. Gondolom az ingatlanok nyilvántartása nyilvános bárki által hozzáférhető, így elvileg a cím alapján csak kiadják a számot. Vagy ezt a mai korban levélben, e-mailban lehet e intézni ? Csak van aki tudja. 150 km oda utazni nem semmi.
Tehát igen vagy nem ??

A másik . Lenne egy közvetítő kb. 300 eft -tól.
Mondom az eladónak / az egyik unoka /, hogy nem egyszerűbb megbízni egy helyit, eleve van egy, aki bejáratos a lakásba.... van kulcsa. Némi anyagi juttatás és ő bemutatja az ingatlant.
Meg kell találni a hirdetési felületet ott hirdetni, a megbízott meg mutogat.
Vélemények ??

lajcsó # 2016.09.19. 21:08

"elvileg a cím alapján csak kiadják a számot."
Gyakorlatilag is! Azonban a biztonság kedvéért a címe mellé nem árt nevet is mondani!

"Vagy ezt a mai korban levélben, e-mailban lehet e intézni ?"
Nem. A tulajdoni lapot bármelyik földhivatal (vagy kormányablak is) kiadja!

ObudaFan # 2016.09.19. 21:10

Ha csak a helyrajzi számot kell megtudni, akkor egyelőre még felesleges tulajdoni lapra költeni, már ha a közvetítő nem kér egyet. Az adásvételhez úgysem használható az eladó által kivett tul. lap.

lajcsó # 2016.09.20. 05:45

"Az adásvételhez úgysem használható az eladó által kivett tul. lap."
Ugyan miért nem?

Zoltanuss # 2016.09.20. 09:23

Köszönöm mind a két válaszolónak !

Viszont a dolog bonyolódik.

Mert ugyan arra a címre két tulaj is be van jegyezve
A cím pontos , ráadásuk az egyik a Törökszentmiklósi földhivatalban a másik meg a Karcagi

nagyjából tíz éve voltak események is ... egy jelzálog, majd annak törlése úgy 3 év után. Akkor semmi gond.
most meg egy teljesen más adat egy teljesen másik földhivatalból. Ráadásul itt már 87 -ben is voltak események. Mármint földhivatali. Szerintem csak cím elírás lehet !

Zoltanuss # 2016.09.20. 09:30

Mint írtam egy naiv unoka ügyködik. Valószínű egy ingatlan közvetítő akarja lépre csalni, még szerencse , hogy per pillanat a helyrajzi számon, annak hiányán, elakadt.

Gondolja , hogy kapós lesz az az ingatlan.

Ott ahol a z ingatlanok 20 % -a eladó, minek elkapkodni.
Minek ide ingatlanos ? Egy jó szomszéd , moniló for sale, mutogatás majd ha van komolyvevő akkor jöhet az ügyvéd meg az aki kell !!

ObudaFan # 2016.09.20. 11:34

"Az adásvételhez úgysem használható az eladó által kivett tul. lap."
Ugyan miért nem?

Mert a MÜK Etikai Szabályzat 7.7. a) pont szerint ingatlannal kapcsolatos okirat esetén 30 napnál nem régebbi, a szerző fél, vagy ügyvéd által beszerzett tulajdoni lap kell rendelkezésre álljon.

lajcsó # 2016.09.20. 17:11

Na jó ez így van. Ezek szerint ha az eladó hozza a tulajdoni lapot akkor nem fogadhatom el az Etikai Szabályzatra hivatkozva. Nagyon jó, csak kizártnak tartom, hogy meg is értik. Ahogy én sem értem. Mintha nem ugyanazt a tulajdoni lapot adnák akár az eladónak, akár a vevőnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.20. 18:02

Ugyanazt adják. Csak nem ugyanaz a felelősség a vevő által hozott és az eladó által hozott hamis tulajdoni lapért.

lajcsó # 2016.09.20. 21:22

Így van benne logika. A vevőről nem nagyon lehet feltételezni, hogy hamis tulajdoni lap alapján nem létező ingatlanért, vagy nem igazi tulajdonosnak akarna fizetni. Ezzel szemben az eladóról (elméletileg) feltételezni lehet, hogy nem létező ingatlanért vagy nem létező tulajdonjogért pénzt akar kapni.