zártkerti ingatlan adásvétele


bokros # 2016.02.04. 14:33

Az ingatlanokat művelésbe kívánja venni és az ingatlanokon levő épületek alkalmasak arra, hogy ott huzamosabb ideig tartózkodjon. Természetesen fizetni fogja az ingatlanok terheit is.
Ennyi itt Zala megyében elég szokott lenni, persze ezt megírhatja némileg barokkosabban is. Zártkertek esetében a helyi önkormányzatok még külföldiek esetében is minden esetben felülbírálták az agrárkamarát, mert nekik az a szempont, hogy valaki művelje a területet és fizesse utána a kommunális adót.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2016.02.04. 15:11

"milyen lehetőségem van az adás-vétel lebonyolítására?"
A tulajdonos valamennyi ingatlanra kérelmezze a zártkerti művelés alól kivont területként való feltüntetést!
Utána úgy egyeztek meg ahogy akartok, senki nem szólhat bele, nem kell kifüggeszteni meg nem kell hozzá hatósági engedély. Oszt jó napot!

NagySSándor # 2016.02.05. 12:02

Kedves Hozzászólók!

Nagyon köszönöm a válaszukat!
Első körben mindenképpen megvárom az Önkormányzat döntését.
Néhány kérdés viszont felmerült bennem,az átminősítéssel kapcsolatban.
Az egyik,hogy a saját szerződésünkben található ingatlan-présház önálló hrsz-en van feltüntetve, a másik,
hogy van olyan hrsz amelynek a mérete 1,4Ha,a harmadik-ez nem szerepelt az eddigi szerződésben ,de megvenném majd a későbbiekben-
pedig van plusz 2db olyan hrsz ahol a tulajdonos
Eladó mellett le nem folytatott hagyatéki eljárás örökösei(bonyolult) is szerepelnek a tulajdoni lapon.
Ezekre az esetekre is vonatkozik a
"sima" átminősítési eljárás?
Illetve soronkívüliség nélkül hozzávetőleg mennyi idő alatt teljesíti a hatóság az átminősítést?
Maga az átminősítés jár e valamilyen plusz kötelezettséggel a mindenkori Tulajdonos számára?
Esetleg visszaminősíthető e az átminősített terület a későbbiekben?

Köszönettel: Nagy Sándor

lajcsó # 2016.02.05. 12:28

"Ezekre az esetekre is vonatkozik a
"sima" átminősítési eljárás?"
Ha zártkertként van nyilvántartva akkor igen, csak annyi a bökkenő, hogy a kérelmet a tulajdonos terjesztehti elő.
"Illetve soronkívüliség nélkül hozzávetőleg mennyi idő alatt teljesíti a hatóság az átminősítést?"
Ha jól tudom, 10 nap alatt.
"Maga az átminősítés jár e valamilyen plusz kötelezettséggel a mindenkori Tulajdonos számára?"
10 ezer forint, ingatlanonként.
"Esetleg visszaminősíthető e az átminősített terület a későbbiekben?"
Ezt a földhivatalban kérdezd meg!

Sz.Bálint # 2016.02.05. 17:43

Üdvözlet!

Részben kapcsolódnék az előttem kérdezőhöz.
Résztulajdonosa vagyok egy zártkerti ingatlannak 3/4 részben.A fennmaradó résztulajdon tulajdonosát nem ismerem -még a nagyszüleimmel voltak valami nem rokoni kapcsolatban.Magyarán semmit sem tudok az örökösökről, ha egyáltalán van élő örökös.Azért lett érdekes ez a dolog, mert most valaki megvenné tőlem így is ezt a területet (3/4 rész),viszont én a kifüggesztős módszert nem szeretném végigjárni.
Kérdésem az,hogy a résztulajdonomat kivonhatom e a művelés alól?Vagy ez a lehetetlen kategóriába tartozik -gondolom a földterületet csak hivatalos, földmérő általi felosztása miatt történhet meg és,mert nem az enyém 1/4 része -kérdés, hogy melyik rész kié lenne..-de ezt csak gondolom.
Érdemes belefogni ilyen ügybe?
Hagyatéki eljárásba nem akarok egyenlőre belebonyolódni a fennmaradó rész birtoklásáért.
Az átminősítés ingyenes?
Az átminősítéssel jár valami további plusz teher?Ha jár is gondolom , az új tulajt érinti?

  • nálunk eddig nem kellett fizetnünk a zártkertek után semmiféle adót.

Köszönöm

bokros # 2016.02.05. 18:33

Tulajdoni hányad átminősítése nem lehetséges
Meg kell szerezni a másik tulajdoni hányadot is

  • megvenni a tulajdonostól vagy
  • tulajdonközösség megszüntetése iránti per útján

Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

tibeeboy # 2016.02.06. 09:13

Üdvözletem!

Van egy zártkerti ingatlan amit szeretnénk a családommal megvásárolni. A Zártkerti ingatlan a művelés alól ki lett vonva a tulajdonos által. Olyan kérdésem lenne, hogy ennek megvásárlása azaz átiratása mennyi időbe tellik és milyen vagyonszerzési illeték szabályok vonatkoznak az ingatlanra...
Előre is köszönöm válaszát.

Janó 1975 # 2016.02.10. 14:16

Üdvözletem!
Tavaly összel vásároltunk egy zártkerti ingatant,de még tart a procedura.Még a hitelt sem tudjuk intézni,mivel még nincsenek meg a megfelelö papirok a kezünkben.
Zárt kertet lakóingatlanná,vagy üdülövé nem lehet átminösittetni?
Mert ugy talán rendes államilag támogatott lakáshitelt is lehetne fel venni rá.Igy csak takarékszövetkezet ad,szabadfelhasználású hitelt.
Életvitelszerüen ebben lakunk,párommal és a gyerekünkkel.CSOK-ot esetleg fel lehetne venni az ingatlanra?
Elöri is köszönöm válaszát!

lajcsó # 2016.02.10. 14:39

"ennek megvásárlása azaz átiratása mennyi időbe tellik és milyen vagyonszerzési illeték szabályok vonatkoznak az ingatlanra..."
Kb. 1 hónap és 4%.

lajcsó # 2016.02.10. 14:43

"Zárt kertet lakóingatlanná,vagy üdülövé nem lehet átminösittetni?"
Jogilag nincs akadálya, ha adott minden a feltétel hozzá. Az illetékes önkormányzatnál, építésügyi hatóságnál, földhivatalnál kell erről érdeklődni.

Barbara90 # 2016.02.11. 09:51

Kedves fórumozó Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni egy tavaly tavasszal kezdődött zalai zártkerti ingatlanvásárlási ügyben,hogyan tudnék gyorsítani az eljáráson?
Még tavaly júniusban lejárt a 60 napos kifüggesztési kötelezettség és ezután megszakadt a kapcsolatom a szerződéssel,annak útjával.
Ilyen szöszmötölő eljárást tapasztalva folyamodhat az eladó a tavaly életbe lépett lehetőséghez=művelési ág alól való kivételhez,vagy mindenképpen meg KELL várni a hivatalok érthetetlen csigánál jóval lassabb működését,állásfoglalását ,vagy át lehet ezen lépni a fenti módszer szerint?

Megköszönöm segítő válaszukat!
Barbara

Barbara90 # 2016.02.11. 10:36
  • elnézést,lemaradt egy kérdésem még az előzőkhöz kapcsolódóan.

Az adott ingatlan 1Ha-nál nagyobb 11560nm területű.Ez a méretű ingatlan adott esetben kivonható művelés alól?
Köszönöm!
Barbara

frkert # 2016.02.12. 08:51

Tisztelt Ügyvéd Hölgyek és Urak!
Van egy Külterületi "Kert" művelési ágú ingatlanom - aranykorona értékkel, aminek nem 0-val kezdődik a hrsz-a (a környéken van vagy 300db ilyen 600m2 körüli telek és mindenki zártkertnek mondja). Ezt szerettem volna kivonatni a művelés alól. Tavaly miután megjelent a rendelet azonnal be is adtam a földhivatalhoz, ahol 30 nap után elutasították a kérelmemet, mondván nem zártkert, hanem külterület a besorolása.
Az lenne a kérdésem, hogy jogos volt-e az elutasítás? Vagy túl korán adtam be és mivel nem tudtak vele mit kezdeni, jobbnak látták elutasítani, mondván abból baj nem lehet. A válaszokat előre is köszönöm. Egyáltalán "zártkert" bejegyzés létezik?

lajcsó # 2016.02.12. 09:11

frkert!

Vedd elő a tulajdoni lapot! A releváns információk (fekvés, helyrajzi szám) a bal felső sarkában találhatók.
Igen, "zártkert" még mindig szerepel a tulajdoni lapon.
Nem az számít, hogy minek mondják az adott területet, hanem az, hogy mi szerepel az ingatlan tulajdoni lapján. Ha nem konkrétan "zártkerti" ingatlanról van szó, akkor a földhivatal jogszerűen utasította el a kérelmedet.

Cocus nucifera # 2016.02.12. 09:24

Tisztelt Szakértők!
Régebben már kértem ebben az ügyben tanácsot. De a vevők ügyvédje nagyon erősködik.
Szőlőmet eladva a szerződés aláírása 2015.szeptemberben, a kihirdetés novemberben megtörtént.A vevő ügyvédje kéréssel fordult hozzánk, hogy a több hónapig húzódó földhivatali eljárás gyorsítására adjak be zártkert kivonása iránti kérelmet.
Az ügyvéd azt írta, azért kéri, mert a Megyei Kormányhivatal még a 2015. júliusában hozzájuk érkezett ügyeket intézi. Ők pedig szeretnének mielőbb a bővítéshez, átépítéshez engedélyeket beszerezni, hiszen gazdasági épületből lesz lakóházuk.Én együtt érzek velük, mert az tényleg felháborít, hogy ilyen lassú az ügymenet.De a magam ellensége sem vagyok, ezért nem szeretnék kétes kimenetelű ügybe belemászni, mint egy rövid válaszban már felmerült a lehetősége.
Kifejtené valaki bővebben, hogy milyen következményei lehetnek, ha engedek a kérésnek? Mit válaszoljak egy ügyvédnek én laikusként?
Előre is köszönöm válaszát.

lajcsó # 2016.02.12. 11:15

"Kifejtené valaki bővebben, hogy milyen következményei lehetnek, ha engedek a kérésnek?"
Az ilyen esetekre - lévén, hogy teljesen új a jogszabály - nincs precedens.
Problémásnak tartom, hogy "menet közben" megváltozik az adásvétel tárgya. A másik probléma az, hogy lehetséges-e megszüntetni a jóváhagyási eljárást? Stb. stb.
"Mit válaszoljak egy ügyvédnek én laikusként?"
Te semmit, az ügyvéd köteles figylembe venni a te érdekedet is.

tibi0420 # 2016.02.12. 17:15

üdvözletem!

Tanácsot szeretnék kérni zárt kertel kapcsolatban!
Mezőgazdasági őstermelői ígazolvánnyal rendelkezek.
Szomszédomba lévő zárt kertet szeretném művelni bérelni és bejelenteni az őstermelőibe.
Földhivatalnál be kell e jelenteni?
Vagy csak elég egy bérleti szerződés?

lajcsó # 2016.02.12. 17:38

"Földhivatalnál be kell e jelenteni?"
Igen.
Vagy csak elég egy bérleti szerződés?"
Nem elég! Lényegében ugyanaz a procedúra mint az adásvételnél (kifüggesztés, hatósági jóváhagyás stb.)

tibi0420 # 2016.02.12. 20:09

üdv
kifüggesztés, hatósági jóváhagyás stb Ez mit takar?
Eljárási költsége van e?

Köszönöm

tanyaatya # 2016.02.12. 21:33

Tisztelettel szeretném megkérdezni, hogy sok (26) tulajdonos közül csak párral szeretnék adás-vételt kötni az ő részük erejéig, a többivel nem, ez lehetséges-e. Az-az 120 hányadból 120/40-ed részt szeretnék megvenni.
A művelés alól kivont zártkert örökösei elszármaztak, nem látogatják az ingatlant valószínüleg nem is tudják, hogy létezik. (30 éve).A telek egy dzsungel .
Gondoltam megveszem egy részét és rendbeteszem, persze vállalva a kockázatot, hogy felbukkan egy örökös, ha viszont nem jóval olcsóbban jutok hozzá a területhez. Ennyi tuljdonos esetében is kiértesítik a tulajokat?
Köszönettel előre is a választ.

lajcsó # 2016.02.12. 21:37

"kifüggesztés"= a szerződés elővásárlásra jogosultak számára történő közzétételét jelenti
"hatósági jóváhagyás"= a szerződés létrejöttének feltétele
az eljárás költségmentes

lajcsó # 2016.02.12. 21:42

75. § (1) Ha az ingatlanra elővásárlási jog van bejegyezve, vagy a nyilvántartás adataiból megállapítható, hogy jogszabályon alapuló elővásárlási jog áll fenn, és a tulajdonjog bejegyzését vétel jogcímén nem az elővásárlási jog jogosultja javára kérik - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - csatolni kell a jogosult nyilatkozatát arról, hogy az elővásárlás jogával nem kíván élni.

(2) Ha a jogosult nem nyilatkozott, annak nyilatkozattételre való írásbeli felszólítását és a kapott vételi ajánlat közlését a kérelmező az átvételt igazoló irattal (tértivevény, átvételi elismervény) köteles igazolni.

(3) Ha a nyilatkozat beszerzése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülményei miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna, a bejegyzéshez elegendő a szerződő felek együttes nyilatkozata, amelyben elő kell adni a rendkívüli nehézséget vagy a számottevő késedelmet valószínűsítő tényeket.

(4 Az (1)-(3) bekezdésben foglaltak alkalmazása a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény 20. § b) pontja alapján akkor mellőzhető, ha a jogügylet eredményeként az érintett ingatlan egyetlen személy tulajdonába kerül.
(109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet: Inyt Vhr)

tanyaatya # 2016.02.12. 22:01

Tehát, ha jól értem indoklásként leírom, hogy amerikai című tulaj is van, illetve elhalálozás miatt nem ismeretes az örökös címe és ezt el is fogadják. Remélem nem kell igazolni, hogy elmentem a címre és külön nyomozást folytattam. :)
A többi fellelhetőt ettől függetlenül értesítenem kell?
Ki ellenőrzi ezt??????
....s ha rámondom az összesre, hogy nem elérhetők?

lajcsó # 2016.02.12. 22:16

"amerikai című tulaj is van,"
Külföldi cím nem mentesítő körülmény.

"elhalálozás miatt nem ismeretes az örökös címe"
Az elhalálozást halotti anyakönyvi kivonattal kell igazolni.

"Remélem nem kell igazolni, hogy elmentem a címre és külön nyomozást folytattam"
Nem kell nyomoznod! A tulajdoni lapon található címre kell elküldeni a szerződést tértivevénnyel. Ha jó a cím akkor ok. Ha nem jó a cím az nem a te felelősséged.

"Ki ellenőrzi ezt??????"
A Földhivatal!

"....s ha rámondom az összesre, hogy nem elérhetők?"
Olvasd el mégegyszer a (3) bekezdést!

tanyaatya # 2016.02.12. 22:21

Amerikába milyen tértivevény van, nem tudok ilyenről vagy ajánlottan feladok egy levelet, s hónapok múltán talán jönn vissza egy értesítő, hogy a címzett ismeretlen?