Haszonélvezet - mi van


Broncos # 2004.09.15. 05:46

Van egy haz. Nagymama es nagypapa epitette. Volt egy lanyuk. Mikor a nagypapa elhunyt akkor Nagymama lett a tulaj es a haszon elvezo. A lanya mi utan osszehazasodot, lett ket gyermeke (mar felnottek). A Nagymama nyilvan halal eseten a lanyanak akkarta hagyni a hazat. A lanya peddig halal eseten a ket gyermekre akkarta hagyni a hazat.

Na!! Kovetkezo, a lany meghalt. Maradt a ket gyermek, a nagymama es az ozvegyferj.

Az ozvegyferj es a nagymama nem beszelnek, es egymast probaljak ki furni a lakasbol. Az ozvegy azt allitja hogy jogilag mindent meg csinalhat, de a Nagymama nem!

Most az van hogy a ket gyerek a tulajok, a nagymama a haszonelvezo es az ozvegyferj peddig valami mas joggal jarkal!

A kerdessem a kovetkezo -

  1. Kinek mi a jogi szerepe?
  2. Melyiknek van erosseb jogja?
  3. Mi van ha el akarjak adni a hazat - kell a ket bele-egyzes? ( mint a Nagymama es az ozvegy ferj)
  4. Ha meg hal a Nagymama akkor a haszonelvezet marad az ozvegyferjnek?

Elore is Koszonom a segitseget.

(El nezest de angol az anya nyelvem)

szebe # 2004.09.15. 16:21

A nagymama, mint haszonélvező gyakorlatilag nagyobb joggal bír, mint a tulajdonosok. Beleegyezése nélkül az ingatlan nem értékesíthető.
Ha a gyerekek kiskorúak akkor: Az apa joggal lép fel, de nem, mint tulajdonos, hanem, mint vagyonkezelő. A vagyonnal való bármilyen rendelkezéséhez a gyámhivatal hozzájárulása szükséges (ott nyilvántartást vezetnek a kiskorú ing.tulajdonosokról), ott bárki bejelentéssel élhet ha úgy gondolja, hogy az értékesítés nem a gyermekek javát szolgálja vagy jogi akdályba ütközik.

szajbertattila # 2004.09.15. 17:02

A lakás 1/2 része a nagymama tulajdonában áll, a másik 1/2 résszel a következő a helyzet: 1/4-1/4 az unokáké, tulajdoni hányadukat első helyen a nagymama, második helyen az özvegy férj haszonélvezeti joga terheli. Amíg a nagymama él, az özvegy férj nem gyakorolhatja a haszonélvezeti jogát, mert rangsorban (időben) előbb áll a nagymamáé.

Az unokák tulajdoni hányadával az unokák rendelkeznek - de csak a kettős haszonélvezettel terhelten tudják eladni. Nagymama a tulajdoni hányad eladását haszonélvezőként nem tudja megakadlyozni, de eladás esetén megmarad a haszonélvezete. Viszont ha el akarják adni az unokék részét(adásvételről beszélek) - akkor a nagyinak, mint tulajdonostársnak elővásárlási joga lesz - és a kettős haszonélvezeti joggal jelentősen lenyomott vételáron válthatja magához a tulajdoni hányadot.

Ebben a rendszerben a legkedvezőtlenebb az özvegy férj helyzete, de az unokák helyzete sem túl rózsás. A legjobb pozicióban a nagymama van.