Ingatlanügyek


drbjozsef # 2021.11.16. 08:24

Kender,

Ingatlannál is az a helyzet, mint bármi más terméknél : nem számít a szavatosság körébe az a hiba ami a vevő előtt ismert, vagy a kellő gondossággal eljárás esetén ismernie kellett volna. Ez utóbbi elég széles körben értelmezhető, és egy átlagos panellakásnál (meg úgy általában társasházban) a szomszéd zajok természetesek, az ilyen ingatlanokkal együtt járnak. Még külön említenie sem kell az eladónak. Még akkor se nagyok, ha különösen zajos szomszédok vannak, ez birtokvédelmi kérdés legfeljebb.

Ha egy új építésűnél mondjuk bizonyítod, hogy azért kopog a feletted lakó, mert kispórolták a hangszigetelést, vagy a műszaki leírással ellentétben nem a megfelelő termék került beépítésre, akkor ott persze lehet esélye a vevőnek. De ez ugye más eset, a 30-50-70 éves paneleknél nem ugyanaz volt az előírás.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.16. 08:01

A panel már csak ilyen.

Kender # 2021.11.16. 07:38

T. Kovács Béla Sándor!
Konkrét ügyben, panellakásról van szó, fölülről és oldalról érkező zajokról. (pl. fentről rendszeres dübörgések, este 10 óra után is rohangálnak a gyerekek, oldalról veszekedések, kiabálások áthallása, fúrások stb.) Azzal tisztában vagyok, hogy mit lehet tenni ellene, de mivel eladásra került a lakás, azt szeretném tudni, hogy a vevő eltitkolásra hivatkozással perelhet-e és milyen eséllyel kártérítésért, arra hivatkozással, hogy ez rejtett hibának számít és beletartozik a kellékszavatosság fogalom körébe, vagy jobb inkább egyezséget kötni? Illetve a bíróságoknak mi a gyakorlata ilyen ügyekben?
Köszönöm a szíves válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.15. 19:18

Konkrétan milyen zajokról van szó? Repülőtér van a szomszédban vagy kovácsüzem?

Kender # 2021.11.15. 13:59

Kérdésem, hogy ingatlan adás-vétel esetén a lakáson kívülről jövő zajok rejtett hibának minősülnek-e és beleférnek-e a kellékszavatosság fogalom körébe. Vagyis tájékoztatni kell-e a megtekintés során a vevőt ezekről? A bíróságok, milyen álláspontra helyezkednek ezekben a perekben? (ha egyáltalán van ilyen per)

drbjozsef # 2021.11.12. 21:03

Most már én is... :)

De : szerintem az Fftv szerint elővásárlásra jogosult "sima" földműves nincs. Vagy legalább 3 éve társtulajdonos, vagy minimum a 18.§ 'e" pont szerinti földműves, a sorrendben az az utolsó (kivéve a következő paragrafust, az "extra" művelési ágakkal). De csak az, hogy valaki földműves, önmagában elővételi jogra nem jogosít.
Ha a Ptk. belépne, akkor az a helyzet állna elő, amit lentebb írtam, de az szerintem továbbra is nonszensz lenne.

Kogeza # 2021.11.12. 20:30

Most már én is elbizonytalanodtam... :)

Az általam hivatkozott kúriai határozat alapvetően az elővásárlási jogosultak konkurálására vonatkozik.

(De megpróbálkozhatsz csak a BH2018. 112. első mondatára hivatkozni ("Közös tulajdonban álló termőföld értékesítése esetén a tulajdonostársat nem illeti meg a Ptk. szerinti elővásárlási jog"), hátha...)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 18:14

Úgy értettem, hogy elővásárlásra jogosult földműves. Bocs.

pemethe # 2021.11.12. 18:13

Ezt írtad korábban:
Földműves vagy te is és az elővásárlási jogot gyakorlni kívánó személy is? Akkor kettőtök között a Fölforgalmi tv. szerinti rangsor érvényesül, a Ptk. nem játszik. (Feltéve, hogy tényleg három évnél kevesebb ideje tulajdonostárs az illető.
Mostmeg azt, hogy megilleti velem szemben a Ptk. szerinti elővásárlási jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 18:04

Ez nem kérdés, persze, hogy megilleti veled szemben az elővásárlási jog. Miért ne illetné meg?

pemethe # 2021.11.12. 17:38

Én sehol nem írtam, hogy elővásárlásra jogosult vagyok! Annyit mondtam, hogy bejelentkezett a tulajdonostárs aki a kormányhivatal álláspontja szerint a Ptk 5.81.§. alapján megelőz. Azt kérdeztem, hogy valóban megelőz-e, vagy a földforgalmi törvény előírása alapján nem, mivel nem tulajdonos 3 éve az ingatlanban. Ennél egyszerűbben már nem tudom megfogalmazni.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 17:02

Nem ezt mondtam, Ember? „Adásvételi szerződést kötött vevőként egy termőföld ingatlan-illetőségre; elővásárlási joga se a Földforgalmi törvény, se a Ptk. alapján nincs
Önmagában az, hogy földműves vagy, nem jogosít elővásárálásra - úgy, persze, hogy veled szemben elővásárlásra jogosult a tulajdonostárs.
Még mielőtt megkérdeznéd: azt az elővásárlásra jogosultságot, amelyet az adásvételi szerződésben nem hivatkoztál meg, nem lehet figyelembe venni a földügyi igazgatási eljárásban.

pemethe # 2021.11.12. 16:34

Szivesen megküldöm a kormányhivatall végzését! A 11 oldalas végzésben végig a Ptk. 5.81.§.-ra hivatkoznak. Beszéltem is velük és megerősítették, hogy a Ptk. 5.81.§. (1) bekezdésének rendelkezései alapján előz meg és nincs relevanciája a 3 éves előírásnak. Álláspontjuk szerint amennyiben megjelöltem volna magam helyben lakónak fölművesnek abban az esetben nem előzőtt volna meg, mivel elővásárlásra jogosultnak minősültem volna a földforgalmi törvény 18.§. (d) pontja alapján. Sajnos az adásvételi szerződésből kihagyta az ügyvéd az erre való hivatkozást így csak sima fölműves vevőként vettek figyelembe. A Takarnet rendszerből lekérték a tulajdoni lapot és megállapították,hogy tulajdonostárs jogügylettel érintett ingatlanban, ezért a Ptk. 5:81.(1) bekezdése alapján elővásárlási jogosultsággal rendelkezik!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 15:46

Tomi126, az a kedvezmény csak lakóingatlanok "cserepótló vételére" vonatkozik.

drbjozsef # 2021.11.12. 14:54

pemethe,

Biztosan a Ptk szerinti elővásárlási jog az alapja a helyedbe lépésnek? Egyértelműen?
Nem lehet, hogy valamelyik másik elővételi jog kategóriába beleesik? Vagy mondjuk megvan a 3 éve a házastársi vagyonközösséggel?
Mert ha ügyvéd látta a papírokat, mi meg nem, csak tudja miről beszél.

tomi126 # 2021.11.12. 14:10

Üdvözlet,
egy viszonylag egyszerű kérdésem lenne: szüleim tulajdonában van egy nyaraló amit el szeretnénk adni, majd az árát önerőként használva én lakáshitelt vennék fel és ebből lakást vennénk tulajdonképpen közösen. A kérdés arra irányul hogy a vásárlás utáni illetéket szeretnénk lecsökkenteni hogy csak a két ár különbözetére fizessük, ehhez mi a legegyszerűbb konstrukció? Még eladás előtt a nyaralót ajándékozás útján irassák rám, mivel a hitelt én veszem fel? Vagy ha a vett lakásban tulajdonrészük lesz ugyanúgy akkor az is elég lehet?

Köszönöm a segítséget!

pemethe # 2021.11.12. 11:58

Tisztelt drbjozsef! Köszönöm az észrevételt. Több ügyvéddel is beszéltem akik szerint nem érdemes megtámadni a végzést, mert alkalmazható a Ptk. 5:81.§.-a. Még benne vagyok a 30 napban így mindenképp beadom a keresetet. Köszönöm mégegyszer a segítséget!

drbjozsef # 2021.11.12. 11:55

pemethe,

Ha igaza lenne a Kormányhivatalnak, akkor a 2év 11 hónapja tulajdonostárs földműves-nek nem lenne elővételi joga egy olyan NEM földművessel szemben SEM, aki csak 2 napja lett tulajdonostárs (hiszen a Ptk.-ban nincs időkorlát se, gazdálkodói előírás se). Ami nyilvánvaló nonszensz termőföld szerzéskor.

pemethe # 2021.11.12. 11:37

Tisztelt Kogeza! Köszönöm szépen a hivatkozott határozatot! Akkor mindenképp keresetet adok be és kérni fogom a végzés bírósági felülvizsgálatát!

Kogeza # 2021.11.12. 11:32

pemethe

BH2018. 112.
Közös tulajdonban álló termőföld értékesítése esetén a tulajdonostársat nem illeti meg a Ptk. szerinti elővásárlási jog. Elővásárlási jog csak a földműves tulajdonostársat illeti meg [...] [2013. évi CXXII. tv. 5. § 7. pont, 18. § (1) bek. a)-d) pont, 18. § (2)-(3) bek., 20. § b) pont, 2013. évi V. tv. 5:81. § (1) bek.]

Ez a határozat még az előtt született, hogy a "legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező" kitétel bekerült volna a törvénybe a földműves tulajdonostárs elővásárlási joga kapcsán.

Tehát ma a kúriai határozat a következőképpen szólna: "Közös tulajdonban álló termőföld értékesítése esetén a tulajdonostársat nem illeti meg a Ptk. szerinti elővásárlási jog. Elővásárlási jog csak a legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostársat illeti meg."

Tehát az előttem szólók is helyesen írták, hogy a Ptk. nem vehető figyelembe. Esetleg ajánld az ügyintézők figyelmébe a fent hivatkozott kúriai határozatot az általam tett kiegészítésekkel (ez utóbbi fontos, mert félreértik!).

pemethe # 2021.11.12. 11:26

A kormányhivatal megszüntette az eljárást a földforgalmi törvény 36.§. (1) bekezdésének e. pontjára való hivatkozással így beléptették a helyemre a 1,5 éve tulajdonos tulajdonostársat. A Ptk. 5:81.§ (1) bekezdésére való hivatkozását vették figyelembe-

pemethe # 2021.11.12. 11:21

Igen mindketten fölművesek vagyunk. A kormányhivatal szerint meg pontosan azért játszik a Ptk. mivel a földtörvény szerint sem nekem sem az ajánlatot tevőnek nincs elővásárlási joga.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 10:29

Földműves vagy te is és az elővásárlási jogot gyakorlni kívánó személy is? Akkor kettőtök között a Fölforgalmi tv. szerinti rangsor érvényesül, a Ptk. nem játszik. (Feltéve, hogy tényleg három évnél kevesebb ideje tulajdonostárs az illető.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 10:27

Nem érti félre, csak nem tudja érthetően elmondani.
Adásvételi szerződést kötött vevőként egy termőföld ingatlan-illetőségre; elővásárlási joga se a Földforgalmi törvény, se a Ptk. alapján nincs. A közzétett szerződéses ajánlatra jelentkezett egy személy, aki tulajdonostárs az ingatlanban. És most azt kérdezi, hogy ennek a személynek tényleg van-e elővásárlási joga a Ptk. szerint (mivel a Földforgalmi törvény szerint nincs, legalábbis olyan nincs neki, amivel a földműves jogosultakat megelőzné.)

pemethe # 2021.11.12. 10:20

A lényeg, hogy én vagyok a fölműves vevő.(nem tulajdonostárs). Elővásárlási jogosultként bejelentkezik a tulajdonostárs, aki csak 2 éve tulajdonos az ingatlanban. A kérdés az volt, hogy a Ptk. szeriint belép-e a vevő helyére vagy nem? A földtörvény rendelkezése szerint nem mivel nem tulajdonosa 3 éve az ingatlannak, ugyanakkor a kormányhivatal szeirnt a ptk.5:81.§-a ó alapján pedig igen.