Társasházak jogásza!


Majordomus # 2022.06.08. 19:26

Az szmsz módositásához 50%+ tulajdonosi hozzájárulással lehetséges,ezért írtam jogy nem lesz könnyű.

Chenzo # 2022.06.13. 01:11

Tiszteletem!!!

Tarsashazban ingatlantulajdonos belso bõvítèst vègzett! (Galèria èpítès) mivel a tulajdoni hányad az 4m-ben van megadva ezert a pluszt galèria negyzetmetere hozzaadodik!! A tarsashaz megszavazta a bovitest epitesi engedelyt is megkapta meg is epult! Mivel AO modositas kell hogy le legyen papirrq vezetve a bovules kell a tarsashaz hozzajarulasa 10 tobbszori probalkozasra mindig leszavaztak!
A közelmúltban eljutottak odaig ismerosomek hogy a negyzetmetert megszavaztak de kulonvalasztottak a lakok egyszeru tobsegi szavazattal a tulajdon hanyadot az ujonnan epitett galeriara es a szavazas eredmenye hogy az utolagosan epitett galeriak nem szamitanak bele a tulajdon hanyadba!

1. Kerdesem:- ilyet megtehet a kozgyules egyszeru tobbsegi szavazattal?
2.:- jogilag ezt lehet támadni?

Chenzo # 2022.06.13. 01:15

Bocsanat es kiegèszítenèm mivel a nm-t megszavaztak kozoskoltsegben viszont tobletkoltseget kepzett a lakogyules az ismerosomnek a megnovekedett szavazatijogaval viszont nem elhet mert az tulajdoni hanyad alapjan van meghatarozva es mint mondtam azt kulonvalasztottak!!!

drbjozsef # 2022.06.13. 04:20

Chenzo,

Kicsit képlékeny még ez a dolog, csiszolni kellene rajta.
A közgyűlés mindenben dönthet feles többséggel, kivéve, amit a Tht. nagyobb szavazati arányhoz köt. Az egyik ilyen a társasházi alapító okirat módosítása.
Mit jelent az, hogy a "négyzetmétert megszavazták"?
Általában a négyzetmétert nem kell megszavazni, az egy matematikai fogalom, akkor is létezik, ha nem szavazza meg egy közgyűlés. Hiszen rá lehet állni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.13. 07:08

Hiszen rá lehet állni.

És ha egy Newton áll egy négyzetméteren, az már Pascal. :D

Chenzo # 2022.06.13. 07:49

Az ismerosom a földhivatalba elmehet es atvezetheti a megnovekedett negyzetmetert durvan 630nm-rõl 1040nm-re novekedett ez hazon belul 10% szavazati jog novekedest okoz es az tulajdonhanyadbol van kiszamolva!!!

Hoztak egy olyan szabalyt hogy a megnovekedett nm-tert atvezethetik viszon a galeria a tulajdonihanyadba nem szamit bele a legutobbi kozgyules ota viszon a galeria mar 10 eve megepult es a 10 ev alatt mindig leszavaztak meg az AO ATIRASAT is marmint a letezo negyzetmeter atvezeteset!!!
Ugy hogy elotte a terveket alairtak!!!
Csak amikor rajottek hogy tulajdonhanyadnovekedes torteni!!!
Es szavazati jog novekedes aranyaiban es nekik meg aranyaiban csokken azota blokkoljak ezt az atvezetest !!!!

Chenzo # 2022.06.13. 07:54

Ebbol kifolyolag most egyszemelyben 29% a szavazati joga a hazzal szemben ha viszont beleszamoljuk galeriat akkor 39% lenne es ezt akarjak ezzel megakadályozni ugy hogy ervenyes epitesi es hasznalatba veteli engedelye van haz tamogatta most meg blokkolja de kozoskoltsegben persze vizetnie kell a megnovekedett negyzetmeter utan mert azt atvezetheti!!!
Magyarul koteleztek hogy tobbet fizessen de nem novekedett a szavazati aranya!!

Chenzo # 2022.06.13. 08:00

A szavazas is erdekes volt 29% nem 33% igen es 11% tartozkodom
Ez volt az eredmeny es megszavazottnak itelte a kozoskepviselo aki ellenseges az ismerosom cegevel szemben.

drbjozsef # 2022.06.13. 09:48

Chenzo,

Oké, sejteni vélem az ismerős problémáját.
Szeretne 39%-kal szavazni 29% helyett.

Ha a galéria a hasznos alapterületbe számít, ha ezt fel lehet vezetni az ingatlan nyilvántartásba, akkor átvezethető az alapító okiratba is.
Kérni kell a szavazást, ha nem szavazza meg a 100% (AO módosítás!), akkor a kisebbségben maradó tulajdonostárs 60 napon belül a bírósághoz fordulhat. Az előbbiek fényében szerintem eséllyel, ha egyszer nőtt a különtulajdoni hányada, akkor annak meg kell jelennie az alapító okiratban is. A bíróság ítélete majd pótolja a közgyűlés határozatát.

Ugyanakkor felhívnám a figyelmedet arra, hogy a társasház közgyűlése egyszerű többséggel jogosult meghatározni a költségek viselésének módját, és csak a főszabály a tulajdoni hányad, de ettől eltérhet. Szóval ha 39% lesz az ismerős hányada, de a másik 61% összefog, akkor elég sok mindennel meg tudja terhelni az ismerőst. Mondjuk ha ez egy cég, akkor fizessen 3x annyi közös költséget, indokot biztos találnak rá (ügyfélforgalom, zaj, akármi).

A szavazas is erdekes volt 29% nem 33% igen es 11% tartozkodom
Ez teljesen rendben is lehet. Van olyan értelmezése a szavasának, hogy ha valaki tartózkodik, az pontosan annyit ér, mint aki egyáltalán nem szavaz. Tartózkodik, mert nincs véleménye, vagy tökmindegy miért, de nem foglal állást. Ezeket a "szavazatokat" figyelmen kívül kell hagyni.
Szavazott 29 és 33 ember mondjuk, de összesen 62-en (29+33), és NEM 73-an (29+33+11), ez esetben a 62 érvényes szavazatból a 33 egyszerű többségben van kényelmesen.

Zoltanuss # 2022.06.13. 09:50

Kedves Fórum társak !
Egy tipikus jogi ügyben kérném a véleményt !
Adott egy bp. -i nagy társasház kb. 50 lakással. Mivel mindig nagy rendetlenség volt a közös területeken évekkel ezelőtt valaki kitalálta, hogy un. többlethasználati díjat szabnak ki a kint hagyott tárgyakra. Ez idáig ok. A díj mértéke 500 ft/nm/hó. Monjuk ez is ok. ugyan kissé túlárazott, de elmegy.
Van egy kis szekrényke amit a külső villanyóra elétettünk... a mérő biztonsági takarása (álcázása miatt ) Illetéktelenek többször lekapcsolták a főbiztosítékot ). Ok. a képviselőség kiszabta a díjat. Csakhogy rosszul !
A szekrényke helyfoglalása 0,4 x 0,3 = 0,12 nm. a jogos ellenérték 0.12 x 500ft 60 ft /hó lenne.
Viszont kiszabtak 240 ft /hó fizetendőt. Szóvá tettem a közös képviselőnek amire a következő választ kaptam :

Kedves V M!

A következő volt a számítás alapja:

Egy kocka járólap 2020cm, a szekrény 43 kockát foglal, 80*60cm=4800cm2=0.48m2

0,48*500=240Ft.

Kérjük, hogy a közös költség rendszeres és pontos fizetésére figyeljenek oda.

Kérem fentiek tudomásul vételét.

Tisztelettel

P Zs


Először is a járólap az nem mérőeszköz. A mérőügyi törvény szerint ellentételezéskor hiteles mérőeszközt kell alkalmazni. Na meg jól kell mérni. pont 3x annyit számoltak fel mint amit a közgyűlés megállapított. Az összeg amúgy nevetséges, d nem azért a húszfillérért legyünk törvényesek és korrektek.
Ja mindez a kk fafejűségére való reakció.

drbjozsef # 2022.06.13. 10:12

Vélemény?
Érdekes.
Bár már vót.

Chenzo # 2022.06.13. 10:36

drbjozsef!!!

Ha az ismerosom szeretne elob at vezetni a nm es utana jogi utra terelni ujra meg kell probalni megszavaztatni a szavazati jogot?

2 honapnal tobb ido lesz az at vezetes nyár van!

drbjozsef # 2022.06.13. 10:45

Chenzo,

Az írásjelek és a "HA" szerkezetbe szükséges "AKKOR" szó nélkül nehezen értem ugyan, de én azt tenném, igen. Legyen bejegyezve a földhivatalnál, és utána kérheti a közgyűlés összehívását, napirendi pontként az alapító okirat módosításával.

nanemaaa # 2022.06.13. 12:23

Zoltanuss
Szerintem a legegyszerűbb bizonyítási mód a fotózás, ahol a lapok láthatók, és számolhatók.
Nem ártana az egyik lapra tenni egy mérőszalagot.
Így végül ugyanarról beszélnétek. A 40x30 és a 80x60 között azért jelentős a különbség, nagyon elnézni nem lehet. ;)
Egyébként szerintem bármi lehet mérőeszköz, aminek tudjuk a méretét. Angolszász területen például ott a láb, de Magyarországon is elterjedt volt a "lépés", mint távolsági mértékegység. ;) Nem hinném, hogy ekkora kaliberű vita eldöntésére kizárólag a hitelesített mérőeszköz alkalmas, mert akkor figyelembe vehetnéd a falak egymáshoz mért szögét, a felületen lévő vakolat vastagságát, egyenetlenségét..... és mindezt kb 10 fillér differencia miatt.

Majordomus # 2022.06.13. 21:00

Chenzo
A tartózkodás az nem szavazat!

A közgyűlés a döntéseit szavazattöbbséggel hozza!

Vagyis: ha 33 % igen szavazat 29 % nem
szavazat 11 % tartózkodás van,akkor a közgyűlés 40 %-a a határozatot elutasitotta!
Érted?
Nincs meg a közgyűlési többség!

Chenzo # 2022.06.13. 22:18

Majordomus

Ez most teljesen mas mint amit eddig írtak!

Eddig azt irtak el lett fogadva ez a hatarozat :( es a kozoskepviselo is ezt mondta sõt ma aláirattak a jegyzokonyvet az ismerosommel mert o volt az egyik aki hitelesítette!!

Tudunk valahol beszelni ami nem nyilvanos forum!!
Eleg fontos lenne!

Chenzo # 2022.06.13. 22:19

Majordomus

Esetleg a tobbire is tudnal valaszolni amit irtam?

Chenzo # 2022.06.13. 22:22

Majordomus

Ugy tudtam a tartozkodas szavazat olyan mintha ott se lenne se nem igen se nem nem nem szamit a szavazat szamlalasban 0-nak felel meg en igy tudom

Szomorú örökös # 2022.06.14. 04:13

Chenzo

Ugy tudtam a tartozkodas szavazat olyan mintha ott se lenne

Még mindig nem érted! A közgyűlésnek van egy létszáma a jegyzőkönyvben és abban bizony azok is benne vannak, akik tartózkodnak. Így ha közgyűlési többségi szavazat szükséges a változtatáshoz, akkor a résztvevők száma alapján a többségi "igen" szavazatnak meg kell lennie. Jelen esetben a 29 szavazat nem felel meg ennek a kritériumnak.

drbjozsef # 2022.06.14. 04:44

Pedig de.

Szomorú örökös # 2022.06.14. 05:21

drbjozsef

Itt van egy nagyon jó kis oldal, ami pont ezt vizsgálja:

https://www.tht.hu/index.php?…

Ha az SZMSZ közgyűlési többséget jelöl meg, akkor Majordomusnak van igaza.
Ha viszont az SZMSZ-ben az egyszerű többség szerepel csak, akkor pedig neked.
Ez ilyen egyszerű.

drbjozsef # 2022.06.14. 05:46

Szomorú örökös,

Oké.
Akkor azt magyarázd meg, hogy miért pont AZT kell szabályozni az SZMSZ-ben, hogy a tartózkodókat NEM vesszük figyelembe? Miért nem fordítva? Miből vezeted le, hogy két lehetőség közül melyik a "főszabály", és melyik a szabályozandó ebben az esetben?

Chenzo # 2022.06.14. 07:28

29 NEM 33IGEN 11tartozkodas

Chenzo # 2022.06.14. 07:33

Azt mondtak a hatarozatot megszavaztak viszont ezzel az eredmennyel nem vezeti at a foldhivatal azt pontosan nem tudom miert de a kerdesem dem is az hogy megszavaztak vagy nem emberek!!!!

A kerdesem az hogy jogszeru e mivel ezzel a dontessel a szavazathoz valo jogatol fosztanak meg valakit es ha jol tudom a torveny mindenkit ved ebben a tekintetben!

Megozza torvenyes modon megfosztani valkit szavazatijogatol nem lehet! Mivel a galeria teruletbovulest kulonvalasztottak a tulajdon hanyadtol olyan mintha nem novekedett volna a tulajdon hanyad viszont szavazati jogot tulajdon hanyadbol szamolnak mindenhol!

A kerdesem tehat az ez tamadhato birosagon mivel szerintunk ez torveny ellenes!!!

drbjozsef # 2022.06.14. 08:38

Chenzo,

Jogszerű is lehet. Nem ismerjük az SZMSZ-eteket.