albérlet felmondása


Zoltanuss # 2020.05.11. 06:19

T. snowqueen !
magam és matt nevében :
Az ilyen primitív emberektől jobb megszabadulni bármi áron.
Apót kulcs ha a lakásban van az nem pót kulcs. Azt máshol kell elhelyezni.

hogy jelenleg a veszélyhelyzet alatt nem áll mögöttem hatóság, ami segítene kitenni őket, így miután felbontottam a közjegyző előtt aláírt szerződést,
Naivitás !!!
A hatóság gyakorlatilag soha sem áll a bérbeadó mellet, mindig a bérlő felé húz, néha kevésbé máskor meg jobban.
Jobban ? Igen pl. a dicstelenűl letűnt rendszerben.
Na erről majd később.

Zoltanuss # 2020.05.11. 06:07

Akkor folytatnám, hogy ne járjatok úgy mint a snowqueen a csodás bérlőivel.
Ha mondjuk komoly az érdeklődés , rá lehet kérdezni, hogy miért is jön el az előző helyéről, valami oka csak van. Vannak sablon válaszok pl. hogy eladják eladták a lakást, stb. ez igaz is lehet, de az már nem, hogy azonnal kell jönni. Egyrészt kivitelezhetetlen ( a jog álnokul védi a semmirekelő, bérlőket is ) , de azért lehet olyan hogy tényleg nagy a nyomás, kívánják az eltávozását. Nos ilyenkor meg kell kérni pl. az előző címét, netán a bérbeadó telefonját, elérhetőségét, netán még ajánló levelet is lehet kérni. Először meglepődik a bérletet kereső, majd ha vaj van a füle mögött elódalog. Így a jobb. Persze a raffináltnak ez sem gond.
Tehát nem azonnal kiadni, szűrni az érdeklődőket, vaskos letétet kérni, és így talán kikerülhetjük a nem bérlőnek való egyéneket.
Meglepetés így is lehet !!

Tavaly az ínséges világban... a bérletet keresőknek ínséges .. egymásnak adták a kilincset. volt hogy hárman jöttek egyszerre... 1 előbb jött a másik késett így összetömörültek. nos elmondtam a mondókám, majd kikísértem őket, hogy majd jelentkezzenek. az egyik már a búcsúzásnál kiborult, hogy nem kapta meg azonmód a lakást. nem mondtam neki, de gondoltam haver , te biztos nem kellesz. Végül lett bérlőm cirka egy hét alatt, kölcsönös megelégedésre már 11 hónapja itt van.

snowqueen # 2020.05.11. 06:00

A bérlők két kulcsot kaptak, egyiket eltörték, másik bent volt a lakásban. Én ugyanabban a lakóparkban lakom két házzal arrébb, csak fel kellett volna hívniuk a pótkulcs miatt. Állítólag le volt merülve a telefonjuk, így nem értek el, úgyhogy szétverték az ajtót. Nincs benne logika, nem voltak beszámítható állapotban. Azóta hétvégén a pasi olyan vehemenciával költözött - a csaj az ablakon dobálta ki a cuccait -, hogy végül a szomszédok kihívták a rendőröket, ők beszélték rá, hogy csendesebben intézzék. Pár órával később újra ott volt a lakásban a nőnél.
Leveleztem azóta az Utcajogásszal, ők is azt írták, hogy jelenleg a veszélyhelyzet alatt nem áll mögöttem hatóság, ami segítene kitenni őket, így miután felbontottam a közjegyző előtt aláírt szerződést, csak arra számíthatok, hogy meg tudok velük egyezni és maguktól elmennek, különben hívhatjuk a szomszédokkal kétnaponta a rendőröket, nem teszi ki senki hivatalosan őket a lakásból.
A rendőrségen korábban azt mondták, ha megvan a szerződés felbontásáról a papírom, akkor hívjam őket és a végrehajtókat, de, mint kiderült, ez tényleg nem így van jelenleg.

matthiasi # 2020.05.11. 05:45

snowqueen !

"így felfeszítették az ajtót, ami teljesen tönkrement."
Ezek szerint a lakásba kulcs nélkül is be lehet menni.
Menjetek ketten, az egyik eltereli a figyelmet a másik pedig megszünteti az áram szolgáltatást.
Sok módja van. Pl. az egyik dobozban a kötést megszüntetni.
Az ilyen eleve nem hív szerelőt, jogorvoslat lehetősége sem jut az eszébe... így előbb utóbb eltakarodik.

MajorDomus # 2020.05.10. 20:10

A mi alapelvünk a szállodaiparból való.
Melyik a luxusszálló legdrágábblakosztálya?
(az amelyik üres!)
.
Én mondjuk szerencsés vagyok,mert egyik bérlőm sem ment el,de üresedés esetén sem kapkodnám el,a fenti elv ellenére sem!
.
Inkább álljon üresen,de nem akarok havonta bérlőt keresni.

Zoltanuss # 2020.05.10. 09:07

Tehát a bérlő választásnál járunk !
Hogy ne járjunk úgy mint snowqeen akinek feltörték az ajtóját, biztosítsunk neki megfelelő számú pótkulcsot, sőt beszéljünk arról is hogy mia steendő ha pont nincs az embernél a kulcs… előfordulhat. Meg kell keresni a pótkulcsot és nem az ajtót feltörni. A kár egy feltörésnél kb. 100 eft, a pótkulcsok 1000 és 3000 ft között lehetnek. Az egyik lányom aki szintén rutinos bérbeadónak gondolja magát, sajnos nem az, most jutott odáig hogy majd elfogyott a kulcsa... egy olyan zárhoz amihez nem lehet másolni kulcsot.. Mauer a márka, hogy mennének a fenébe. sajnos zárat kell cserélni... olyant amihez pótkulcs korlátlanul másolható. tény hogy a zárasok a jó drága zárat értékesítenek, mondván nehéz feltörni. így van. Csakhogy a rutinos betörő besurran, legföljebb avállával belöki az ajtót. Az olyan fúrkálós inkább csak amesékben van. A biztosítók és a zárasok így növelik -növelnék az üzletüket.
a lányon ezenkívül azon siránkozott, hogy nem bérelték eddig még ki a lakását. jobb is.
Az eddigi jelentkezők :
1 hölgy 2 kutyával,
egy pár egy 8 éves gyerekkel, egy pár 2 macskával, egy felnőtt 2 gyerekkel. Mind azonnal kivenné, de csak addig amig fizetésre nem kerül sor és mind azt mondja el kell menni a jelenlegi helyéről.
Amúgy általában mindnek fel van ajánlva, hogy harmad negyed nap visszajöhet a tárgyalás folytatására.
De hát ezek mind olyanok, hogy vagy fizetésképtelenek vagy eleve nem kellenek.
pl. a felnőt a 2 gyerekkel, amikor megkérdeztük miből él hümmögés a válasz.
Van olyan is aki pl. jönne 3 hét múlva, ok. semmi
akadálya, de a szerződést megkötnénk mondjuk 4 nap múlva... ha megfelel. Nem jön mert annyi pénze sincs, hogy 2 hétre 2 bérletet tudna vagy akarna fizetni.
Az alapelvem, hogy egy leendő bérlőt jól ki kell kérdezni, ez pedig egy alkalommal nem megy. Ha komoly a leendő bérlő, akkor belemegy a komolytalan pedig tovább áll, de az jobb is úgy.
Melléfogni persze így is lehet.
Nehéz dolog, hogy ha valaki valamiért nem felel meg a szemébe mondani, hogy nem kell. A megoldás : mindig van a talonban egy másik az illető előtt álló tárgyaló fél. Megkérjük, hogy 3 nap múlva jelentkezzen.
Mos hogy a korona miatt az airnb bedőlt...lakásbőség van azért észnél kell lenni. Lakás bőség a belső kerületekben, de ezek a lakások azért nem mindenkinek valók. Ezek jól felszerelt nívós lakások, nem feltétlenül a lecsúszott lecsúszás előtt állóknak valók.
Lehet ugyan válogatni, de csak módjával.

Zoltanuss # 2020.05.10. 04:14

Tehát snowqueen jó másfélanapja írta , hogy kiadta a lakását egy párnak akik feltörték az ajtót, mert állítólag elvesztették a kulcsot. ha agresszívek nyilván így cselekednek.
De azért tudni kell, hogy egy lakáshoz mindig tartozik pót kulcs, nem is egy, hanem több /is/. Szerződéskötéskor ezt is meg kell beszélni a leendő bérlővel. Mit tenne ha elveszne a kulcs hová tenné a pót kulcsot stb. Közben lehet tesztelni az érdeklődőt. Ha nem áll rá sajnos le is út fel is út. Tudom most kockázatos, de hasznos lehet.
ja a pótkulcs elhelyezésére pl. ott a szomszéd néni. ja hogy ma nem olyan világot élünk, hogy ilyen lenne...hát szopó ág ez is. Nincs a minimális bizalom sem.
Amúgy pótkulcs nem csak a kulcs vesztés miatt kell, hanem lehet tűt, lehet csőtörés stb. Kérdés hogy egy meztelen fenekű, netán agresszív bérlőnek kívánkozó megérti é ? Ha nem, hát ismétlem le is út fel is út.
Nos a kaukció / ami nem az... egyszerűen letét / ezért is legyen a lehető legnagyobb.
Kéthavi kauciót fizettek, az elvileg nem fedezi az ajtócserét, de lenyelem a békát,
Mennyi az a kettő havi ? Nem tudom. Eleve nem havidíj bontásban kell megadni, hanem egy fix összeg … ok. legyen pl 2,7 x a bérleti. Aki vitatja vagy nem tudja nem akarja kifizetni annak újra … le is út..
persze ez most nehéz, de nem lehetetlen.
Azért az nonszensz, hogy gyünne valaki egy 30 millás lakásba és azon vitat
kozik, hogy az a 350 netán 400 eft sok. Ja hogy nem tudja kifizetni ??! Akkor kérjen valakitől . Vagy kap vagy nem. ha nem jobb ha nem lesz nálunk bérlő !
Hasonló cipőbe járunk... majd folytatom.

Zoltanuss # 2020.05.10. 03:49

Aki bérbeadó, az most a szopórolleren van a járványhelyzet miatt.
írta Józsi doktor egy szűk 24 órája.
Hát van benne valami, nyilván nem az a helyzet mint egy vagy két éve amikor tolongtak a bérlő jelöltek. Most szerencsére válogathatnak.
De azért ingyen lakás továbbra sem lesz. Ezt csak nehány szélhámos gondolja. Látom kapós volt a 'Hókirálynő' esete így én is csatlakozom.

drbjozsef # 2020.05.09. 19:33

Nem tudom, milyen rendőrség mondta ezt, de totális sületlenségnek tűnik.
De lehet, hogy én tévedek. Járj el így.

MajorDomus # 2020.05.09. 18:41

Célszerű ott intézni,ahol kötötted.

snowqueen # 2020.05.09. 09:49

Még egy kérdés, bár valószínűleg tudnom kellene, de nem tudom. A szerződés felmondását bármelyik közjegyzőnél kérhetem, vagy csak annál, ahol írtuk a szerződést? Mert most az lenne a cél, hogy minél hamarabb legyen valami hivatalos végzés a kezemben, és oda mennék, ahol a leghamarabb kapok időpontot.

snowqueen # 2020.05.09. 09:43

Azt a tanácsot kaptam a rendőrségtől, hogy jelentsem fel őket az ajtó szétfeszítése miatt és ezzel párhuzamosan kérjem közjegyzőtől a szerződés felmondását azonnali hatállyal. Ha megvan a közjegyzőtől az időpont, amikor ki kell költözniük, akkor kérjek rendőri segítséget és úgy lakoltassam ki őket. Nem mondták, hogy jelenleg ne lehetne kilakoltatni őket a veszélyhelyzet vagy befogadói nyilatkozat hiánya miatt.

drbjozsef # 2020.05.09. 09:33

A lakcím semmilyen jogot nem keletkeztet egy ingatlanra. Ahogy az oda szóló lakcím hiánya sem jelenti azt, hogy adott esetben nincsen valamilyen joga hozzá.

Mi köze az életkornak és a jövedelemszerző képességnek a lakhatáshoz? Már közvetlenül, mert közvetve azért lehet persze, de az sem jogi szempontból.

Ha kéred, hogy hozzon befogadói nyilatkozatot, mert csak úgy adod ki a lakást, akkor nem veszi bérbe, ha nem akar hozni.

De mondom, csak a moratórium alól jelentene kivételt, most, a vészhelyzet miatti halasztás alól az sem.

Ha gyorsan meg akarsz tőlük szabadulni, csak egy lehetőséged van : megegyezni velük.
Meg persze van más lehetőség is megszabadulni tőlük, de az már túl van a jogszerűség keretein.

snowqueen # 2020.05.09. 07:27

Felnőtt, keresőképes embereknél is van befogadói nyilatkozat? AZ nem csak a gyerekes családoknál van? Miért kellene felnőtt embert befogadnia bárkinek, ha én, mint tulaj kiteszem a lakásból? Van állandó lakcíme, nem is jelentkeztek be tudtommal a lakásunkba.

drbjozsef # 2020.05.09. 06:49

snowqueen,

Kire vonatkozik a kilakoltatási moratórium, ha nem magánemberekre? Gépekre? Kutyákra? Vállalatokra?

Egyébként nem moratórium van. Hanem a helyszíni eljárások elhalasztása a vészhelyzet utánra. Amiről még nem is tudjuk, mikor lesz. Addig a végrehajtó meg a rendőr nem fog kimenni intézkedni. Ha a vészhelyzet becsúszna novemberbe, bár erre talán kicsi az esély, de nem lehetetlen, ki tudja, akkor onnan indul a "normál" moratórium is, és jövő májusig nincs kilakoltatás.

Csak kivételes esetben. Te például kértél a közjegyző előtt befogadói nyilatkozatot a lakóktól? Az kivétel például a moratórium alól.

snowqueen # 2020.05.09. 05:56

Nagyon köszönöm a gyors választ. Akkor nem postázok rendkívüli felmondást, hanem kérek időpontot a közjegyzőhöz. Az ajtó zárját szétfeszítették, nem tudom, most be lehet-e zárni egyáltalán. Úgy tudtam, magánemberekre nem vonatkozik a kilakoltatási moratórium, de akkor utánanézek. Ha ilyenek, hogy pár hét alatt az egész szomszédság fél tőlük, akkor tönkreteszik a lakást hónapok alatt, mire ki tudom rakni őket.

drbjozsef # 2020.05.09. 05:35

snowqueen,

Közjegyző előtt kötött bérleti szerződést csak a közjegyző útján tudod felmondani úgy, hogy érvényes legyen a záradékolása.
Igen, szerintem ennyi alapján már jogos a rendkícüli felmondás.

Mondjuk azt jobb ha tudod, hogy ha nem tudsz megegyezni velük, hogy kiköltöznek, akkor a közjegyzői felmondás sem sokat ért most, mert kilakoltatások a vészhelyzet alatt nincsenek.(azért persze a közjegyző útján mondj fel, különben pert kell majd még indítanod a kilakoltatásra).

Hiába hívsz rendőrt, ő nem fogja kirakni őket. Ha úgy viselkednek, hogy szükség van rá, akkor persze kihívhatod őket.

Aki bérbeadó, az most a szopórolleren van a járványhelyzet miatt.

snowqueen # 2020.05.08. 21:47

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni. Egy hónapja kiadtuk a lakásunkat egy párnak. Ezen a héten kétszer is kint volt a rendőrség a lakásnál, a szomszédok hívták rá a bérlőkre, mert üvöltöznek, minősíthetetlenül viselkednek. A pasit 72 órára be is vitték.
Ma nem tudtak bemenni a lakásba, mert állítólag elhagyták a kulcsot, így felfeszítették az ajtót, ami teljesen tönkrement. A szomszédok félnek, mert mint kiderült a bérlők drogosok, beállva kiabálnak, visítoznak. Szeretném felmondani a szerződést. Közjegyző előtt aláírt szerződésünk van, abban szerepel, hogy azonnali hatályú felmondásra van lehetőségem akkor, ha megszegik a közösségi együttélés szabályait és ha kárt tesznek az ingatlanban. Azt hiszem a kétszeri rendőri beavatkozás és az acélajtó zárjának szétfeszítése kimeríti ezeket. Kérdésem, hogy mi a menete a felmondásnak? Nem jelentkeztek be a lakásba, ha postán adom fel nekik a felmondást, akkor az állandó lakcímükre kell címeznem, de nem fogják átvenni, nincsenek ott. Át tudom nekik adni személyesen is, de annak ugye nincs nyoma. Másik kérdésem, hogy jól tudom-e, hogy ha a szerződésben nincs külön leírva, akkor ebben a rendkívüli esetben nyolc napos felmondási idővel kell számolnom?
Kéthavi kauciót fizettek, az elvileg nem fedezi az ajtócserét, de lenyelem a békát, csak mielőbb szeretném kitenni őket. A szembe szomszéd néni hetek óta fél tőlük, mert beállva beszólogatnak neki. Holnap beszélek velük, mindezt, hogy mi minden történt, most éjjel tudtam meg a szomszédoktól. Ha holnap beszélek velük, van-e arra lehetőségem, hogy rendőri segítséget kérjek, vagy őket csak akkor hívhatom, ha agresszívak lesznek velünk?
Köszönettel:
Melinda

nonolet # 2018.10.18. 14:11

spulika

"a fűtőszálcsere a mi ktg-ünk!"

Az attól függ... lásd alább és szerződéseteket.

nonolet # 2018.10.18. 14:09

Lássuk miként látja ezt egy jogász... pl.

dr. Vágány Tamás,
a D.A.S.Jogvédelmi Biztosító Zrt. szakértője

Fontos tudni: egymástól megkülönböztetendő fogalom a

  • lakás berendezése

és

  • a lakás központi berendezése.

Ezek ugyanis nem ugyanazt takarják.

Alapban...

A bérlőnek kell javítania, cserélnie a lakás berendezéseit.

A bérbeadónak kell javítani, cserélnie

  • a lakás központi berendezéseit
  • a közös használatú helyiségek állag és berendezés hibáit
  • az épület hibáit

- -

A lakás berendezéseinek számítanak:

  1. főzőkészülék (tűzhely, főzőlap stb.);
  2. a fűtőberendezés (egyedi kályha, konvektor, elektromos hőtároló kályha stb.);
  3. melegvíz-ellátó berendezés (gáz vízmelegítő, villanybojler, fürdőkályha);
  4. egészségügyi berendezés (falikút, mosogató, fürdőkád, zuhanyozó, mosdó, WC-tartály, WC-csésze stb., a hozzá tartozó szerelvényekkel);
  5. a szellőztető berendezés (páraelszívó stb.);
  6. a beépített bútor (ruhásszekrény, konyhaszekrény stb.);
  7. a redőny, vászonroló, napvédő függöny;
  8. a csengő és a kaputelefonnak a lakásban levő készüléke;
  9. a lakás elektromos vezetékeihez tartozó kapcsolók és csatlakozóaljak.

Az épület központi berendezései általában a következők:

  1. a központos fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezés a hozzá tartozó szerelvényekkel, ideértve a lakásban levő vezetékszakaszt és fűtőtesteket (radiátor stb.) is;
  2. a víz-, a csatorna- és a gázvezeték, a hozzá tartozó szerelvényekkel, ideértve a lakásban levő vezetékszakaszt is;
  3. az elektromos vezeték és érintésvédelmi rendszere, ideértve a lakásban lévő vezetékszakaszt is;
  4. a több lakást szolgáló szellőztető berendezés;
  5. a központi antenna az erősítő berendezéssel, ideértve a lakásban levő vezetékszakaszt és csatlakozóaljat is;
  6. a kaputelefon és felcsengető berendezés a vezetékhálózattal;
  7. a személy- és teherfelvonó;
  8. a háziszemét gyűjtésére szolgáló berendezés;
  9. a több lakást szolgáló kút, a hozzá tartozó szerelvényekkel;
  10. a több lakásban keletkezett házi szennyvíznek a telekhatáron belüli elhelyezésére, illetőleg elszikkasztására szolgáló berendezés.

A bérbeadó akkor is felel a törvényi kötelezettségeiért, amennyiben társasházi lakásról van szó, és a társasház közösségnek elmulasztja a szükséges munkálatok elvégzését.

Ami a határidőket illeti, nem a lakástörvény, hanem a Ptk. határozza meg az azonnal elvégzendő, és a tervezhető karbantartási munkálatokat.

A bérbeadó a karbantartási kötelezettségét az életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű használatát lényegesen akadályozó hibák esetén késedelem nélkül köteles teljesíteni.

Egyéb esetben az épület karbantartásával vagy felújításával egyidejűleg kell ezeket elvégeznie.

spulika # 2018.10.16. 08:13

Kedves Nonolet!
Köszönöm a részletes válaszát, ezek szerint a javítás és karbantartás két külön fogalom. Viszont mi csak a "Rendes Karbantartás " -t, és felújítást írtuk a szerződésbe.
Ezek érdekes dolgok, mert szerintem a rendszeres takarítás is élettartam növelése lehet..Hát igen ezek a jogi csavarok, amihez én sajnos laikusként nem értek. Lényeg a fűtőszálcsere a mi ktg-ünk! De pl. a működő gázkonvektorok őszi
beüzemelése és tisztítása már nem mi feladatunk lett volna?

Tisztelettel és köszönetel és Üdv.-tel.

SolnesM # 2018.10.15. 07:34

spulika !!
Az a csere tényleg a Ti dolgotok. Habár minden a bérleti díj nagyságától függ.
de ha ennyire kicsinyes előbb utóbb meg kell szabadulni az ilyen bérlőtől.
A legtöbb bérlő meztelen fenekű, de az igényeik nagyok.

nonolet # 2018.10.14. 15:19

Javítás:

Előre nem tervezett, de szükségerűvé lett művelet a meghibásodás miatt.
Minden olyan beavatkozás javítás, amely az üzembe helyezéskori eredeti állapot visszaállítását célozza,
és
amelynek eredményeként a biztonsági jellemzők az üzembe helyezéskori állapothoz képest nem változnak.

- -

Karbantartás:

A hibátlanság idején elvégzett művelet.
Amelynek elmaradása az élettartam csökkenését eredményezi és/vagy hibához vezet, úgymint.

  • tervszerű, megelőző állagmegóvás
  • későbbi hibát megelőző javítás
  • tisztítás
  • a szükséges cserék és pótlások elvégzése

- -

Felújítás:

Célja az élettartam és/vagy a képesség/kapacitás számottevő növelése!

- - -

A javításnak és a karbantartásnak nem célja

  • az élettartam növelés

vagy

  • képesség/kapacitás számottevő bővítése

Ezért a javítás és karbantartás nem felújítás!

- - -

A karbantartás alapban bérlő feladata.

A javítás alapban a bérbeadó feladata.

A felújítás alapban a bérbeadó feladata.

nonolet # 2018.10.13. 14:16

Másképpen fogalmazva.

Alapesetben.

1.
A bérlőnek MŰKÖDŐ eszköz jár.
Ezért a működőképességről a bérbeadó gondoskodik.
HA meghibásodik valami...
Javítás, felújítás, csere.

2.
Az egyébként jól működő eszköz ÜZEMELTETÉSE viszont a bérlő dolga.
Ezért az ehhez szükséges költségeket a bérlő állja.
Tisztítás, beállítás, ellenőrzés, kopó-fogyó dolgok.

- -

Nem alapeset, ha a szerződés másként rendelkezik.

nonolet # 2018.10.13. 14:02

Most éppen igaza van... a bérlőnek.

A bérlő (logikusan) azokat fizeti, amik
a HASZNÁLATTAL arányos hibák kopások, fogyások.
bojlernél vízkötelenítés pl.

A fűtőszál kiégése viszont nem ilyen hiba szerintem.

- -

Az dönti el a minősítést, hogy

  • a folyamatos elhasználódás miatt történik a helyreállítás,

vagy

  • a folyamatos karbantartás mellett vált szükségessé az eredeti állapot helyreállítása