Ingatlan öröklés, elbirtoklás


Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.26. 17:27

Ha valakinek haszonélvezete van az ingatlanon, akkor egyedül ő jogosult használni és hasznosítani is.

gévike # 2010.03.26. 15:26

Öröklési ügyben kérnék segítséget.
1 ingatlan, 4 tulajdonos egyforma arányban, ebből 1 tulajdonos haszonélvezeti joggal is.Három tulaj szépen megegyezve rendben tartja a házat és az udvarát illetve a hozzá tartozó kertet,állagmegőrzés céljából, a negyedik tulajdonos bérleti díjat kérne a saját része után.A ház fenntartási költségeihez nem járul hozzá, nem kívánja a tulajdonosi jogait gyakorolni,a ház körüli munkákban nem kíván részt venni, azaz semmit sem tenne, csak a kezét nyújtaná pénzért. Mit lehet tenni ebben az esetben? a három tulaj kifizetné a negyediket, de tőke hiányában,( azaz kölcsönt kéne felvenni ) nem tudja.

MajorDomus # 2010.03.25. 20:45

A tulajdonos is ott lakik(édesanyád) ?

Dr.Attika # 2010.03.25. 16:45

Joga van ott lakni. Ha mégsem lenne joga, akkor is csak akkor kellene kiköltöznie, ha erre bíróság jogerős határozata kötelezi. Ne menjen sehova.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.25. 16:07

Ha édesanyád társtulajdonos, akkor elég, ha ő megengedi, hogy használd az ingatlant.

irvine # 2010.03.25. 15:06

Ügyvédhez! édesanyám ill.a testvére nevén van 1-ingatlan amibe benne lakok születésem ota.A Testvére azt szeretné ha kiköltöznék a lakásbol és azt mondja hogy nincs jogom ott lakni. Mi tudok csinálni? ill.most tényleg el kell hagynom a lakást??? tiszteltttel.irvine

MajorDomus # 2010.03.11. 20:59

Elég ködös az ügy !

nanemaaa # 2010.03.11. 16:01

Ügyvédhez.
Adásvételt egyébként is neki kell készítenie.
A telek kérdés nagyon ködös. Valami nem az , mint amiről beszélsz. Ügyvéd ennek is utána tud nézni.

mancsiga # 2010.03.11. 15:51

Akkor,hogy lehet csak apu nevére íratni az egész földrészt?Van olyan résztulaj akit lehetetlenség megtalálni mert a legtöbb résztulajdonos öröklés után került a képbe,vagy már meghalt.Kapcsolatot egyikkel sem tartjuk főleg,hogy a legtöbbjét nem is ismerjük.
A földhivatalnál azt mondták,hogy eleve a geotérképen vagy min,több hrsz.on szerepel.Csak az a furcsa,hogy akkor tavaly óta mi változott meg náluk mert akkor a tul.lapon 1 hrsz. volt.Megnőtt volna földterület?
Ha kiméretjük a földet az esetleg célravezető lenne?
És ez az adósság ami nem is a miénk,hogy kerül le róla?
Mit csináljunk?Kihez forduljunk?
Köszönöm szépen!

nanemaaa # 2010.03.11. 15:26

Kisajátítani csak a magyar állam, vagy az önkormányzat javára lehetséges. Ott is csak igen szűk körben. Amire te gondolsz az az adásvétel, vagy az ajándékozás. Adásvétel csak akkor, ha a többi tulajdonos lemond az elővásárlási jogáról.
Az, hogy egy telekből hogy lett sok, és a társtulajdonosok hogy jöttek-mentek a résztulajdonos tudta nélkül enyhén szólva sem lehet valós.
Vagy "apu", vagy "tesó" elhallgatott nem egy-két dolgot.

mancsiga # 2010.03.11. 14:07

Tisztelt Fórumozok!
A tegnapi nap folyamán tettem fel ezt a kérdést:Édesapám nevén van egy földtulajdon,amit egy lizincég jogosulatlanul leterhelt 1,5millióval.A tes­tvéremet is úgy hívják mint apumat,egy kft nevére vette az autókat,amiben ő tulajdonos volt.A nevén nincs semmi.Erről értesítést egyáltalán nem kapott,csak egy pályázat miatt kellett a tulajdoni lap és ekkor derült ki.Hogy tudták ezt kijátszani,mert apu semmiféle papírt nem írt alá?A cég decemberben vitte el az autókat,de a terhelés már augusztusban történt.Kiderült a földhivatalnál nem rólunk van szó,hanem mivel a tulajdonban lévő föld nem 1 néven van,hanem vannak bejegyezve vagy húszon valahányan abból van valaki akinek az adósságát ráterhelték a földre.Na már most ezt a földet csak mi műveljük és apuéknak van benne a legnagyobb résztulajdona.Ez a jó ember most került fel a tul.lapra,mert a tulajdoni lap szerint ami eddig /tavaly/ egy hrsz.-n volt az most négy hrsz.lett 1ha területről van szó.Szeretnénk kisajátítani vagy névre íratni. Mi ennek a menete?Mennyi lenne a költsége?

nanemaaa # 2010.03.11. 13:14

Dönteni nem fogunk (én legalább is biztosan nem) helyetted. Az mindenképpen elgondolkodtató, hogy mit is akar apád rád sózni. Tényleg nem ártana utánanézni a dolgoknak. Szomszéd akkor sem rombolhatja le a házat, ha az esetleg életveszélyes lett volna.
Apád (tulajdonos) tudta nélkül a telkén nem történhetett semmi. Ha valamiről"nem tudott", akkor inkább valószínűsíthető, hogy valamit elhalgatott.

Mindenképpen meg kellene interjúvolni a helyi adóhatóságot, az építési hatóságot.... netán azokat a közműveket, akiknek még élő bekötéseik vannak.

Amit a haszonélvezetről mondtál, az lényegében helytálló, magyarán minden felelősség és kötelezettség a tiéd, az összes jog a haszonélvezőé lesz.
(nagyjából)

Edynácska # 2010.03.11. 13:04

Azon a telken volt ház, abban laktunk régen, csak elváltak a szüleim és anyuval eljöttünk, késübb apu is elköltözött. A ház kb 10 éve nem volt lakva, fütve, stb. Az egyik oldala is kidölt, és a szomszéd leromboltatta, megkérdezés nélkül, mert nem volt engedélye, vagyis nem tudom, hogy kell-e neki engedély, de gondolom a tulajdonosnak tudnia kellett volna az egészről, de nem tudott, én mondtam meg apunak. Szóval csak egy romokkal teli telekről van szó. Gondolom ha az enyém lesz majd akkor küldeni fognak az Önkormányzattól felszólítást, hogy tartsam rendben, ami megint csak pénzbe kerül. A másik, hogy haszonélvezeti jogot kérne apám, így még eladni sem tudnám, és csak a nyűg lenne vele, szóval nem tudom, hogy belevágjak-e vagy sem. Szerintetek?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.11. 06:34

Még az önkormányzatnál is érdeklődnék, hogy ott helyben az üres telkekre mennyi adót vetnek ki. Évi 500e Ft adó nem eltúlzott még egy 2m Ft-ot érő teleknél sem, mert ha az önkormányzat célja, hogy az üres telkeket beépítsék, akkor nem félnek kivetni ekkor összegű adót sem.

MajorDomus # 2010.03.10. 21:20

Ha 2 millio a telek értéke akkor- jobban jársz ha megveszed, mert 4 milláig 2 % az illeték azaz 80,000 ft+ 50 ezer az ügyvéd s 6000 a földhivatal. Fogadd meg Monalisa tanácsát, nehogy többe kerüljön a leves mint a hus.

monalisa1 # 2010.03.10. 19:53

Edynácska

Rossz esetben előírhatják hogy x időn belül építs házat arra a telekre, sőt lehet hogy a kedves papára vonatkozóan volt ilyen kikötés - ő meg a teljesítés helyett inkább a telek tovább passzolása mellett döntött.

Szóval rá kell kérdezni a dologra, sőt az eredeti szerzési okiratot elkérni a papától és alaposan elolvasni.

nanemaaa # 2010.03.10. 19:39

ajándékozási illeték saját gyerek részére ingatlan esetén 18 millió értékhatárig 11%
adásvételi illeték egységesen 4%

Már ha érted a célzást. ;)

Edynácska # 2010.03.10. 18:38

Jó akkor úgy mondom, hogy ajándékozás. Megegyezés szerint, tudom, de mire számítsak kb? Százezres nagyságú, vagy tízezres?

nanemaaa # 2010.03.10. 17:09

"Nevedre íratni"... ilyen lényegében nem létezik. Van helyette adásvétel, vagy ajándékozás. (az öröklést szándékosan nem írom, mert ma már egyszer elsütöttem)

Mind a 3 más illetéket képvisel. Az ingatlan-nyilvántartási bejegyeztetésért eljárási szolgáltatási díjat kell fizetni (nem tudom mennyit, de lehet az is telekméret, vagy egyéb függő) Az ügyvédi költség pedig nagyjából megegyezés kérdése.

Edynácska # 2010.03.10. 15:26

Tisztelt Válaszolók! Teljelen összevagyok zavarodva. Felkeresett az apám, hogy van egy telke, amit a nevemre akar íratni, de nekem kellene kifizetnem az egész herce-hurcát. Nem tudom, hogy miből, meg jelenleg azt sem tudom, hogy mennyi lesz. Állítólag 2 millióra becsülték a telket. Nem tudnátok, hogy kb. mennyit kellene fizetnem utána, meg mennyit kérhet az ügyvéd az ügyintézésekért? Mert a felkért ügyvéd nem mondott még semmi konkrétat. A választ előre is köszönöm...

MajorDomus # 2010.03.06. 21:36

Na elszállt akkor beirom mégegyszer.

A lényeg az hogy a nagybátyád 12/24-ed részben ti 3-an pedig fejenként 8/24-ed részben vagytok tulajdonosok.
A bácsi egyedül használja a lakást bár csak a fele az övé,tehát a másik fele miatt ti többlethasználati dijra is igényt tarthattok.
Ezt nem tudja fizetni.
Ha a rezsit nem fizeti azt nem rátok hanem a lakásra terhelik rá.
Figyeljetek oda a fütészámlára mert az sok, és a közös költségre mert az a tulajdonhoz kapcsolódik.
Az örökséghez 2 féle módon juthattok hozzá. Meg kell szűntetni a közös tulajdont,vagy ugy hogy az egyik fél a másik fél tulajdonrészét magához váltja,azaz kifizeti a lakásból vagy kéri a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését, ennek a vége a lakás árverezése lesz, azaz 5 millió ft-ért elkel a piaci áron 6 millios lakás.

Ebből nektek lesz fejenként 833 ezer ft,meg egy hajléktalan nagybácsi akit tarthattok élete végéig. Kinek jó ez ?

chiara # 2010.03.06. 12:43

Tisztelt fórum!
A következő ügyben szeretnék segítséget kérni.
A nagymamám 2009 novemberében elhunyt. 1/1 tulajdonosa volt egy 35 nm-es lakásnak melyben az elvált fiával élt.Ő be is van oda jelentkezve. De volt egy lánya is ( az én anyám) aki sajnos 2007-ben meghalt.Nekem két húgom van.
Ilyen esetben ha nem volt végrendelet,ki örököl? Jól tudjuk hogy a lakás fele (az anyai rész ) a mi örökségünk? Ha igen ilyen esetben kell e illetéket fizetni?Mivel unokái vagyunk.
A másik gond az hogy a nagybátyám szociális segélyből él és a lakásban marad,viszont kétséges hogy fogja e tudni fizetni a rezsit? Ha nem fizet ránk testálhatják a tartozást?
Milyen megoldás lehetséges hogy hozzájussunk az örökséghez?
Köszönöm.

MajorDomus # 2010.01.29. 21:32

Értsd- meg- a- következőt !
Az önkormányzat 2 féle -módon szerezhet tulajdont itt.
Adás-vétellel, vagy kisajátitással. Ha nem irsz alá -semmit - s addig ne tedd- mig a parkolót ki nem fizetik - akkor nem lesz az övék. Azt mondatad az Ők megvenné a földet. Add el a házat, a földet meg az- Ők-nek. A kisajátitás- azt- jelenti hogy piaci értéken kártalanitani kell téged.

MajorDomus # 2010.01.29. 20:10

Szna !
A hiba ott -van,hogy egyedűl gondolkodsz egy osztatlan közös tulajdonu ingatlanról. 3 lápésről van szó.
1./ leűlsz a másik 2 tulajdonossal egyeztetni. ( ők minhez járultak hozzá,mit -kirtak alá,bár- ez furcsa,mert osztatlan tulajdonnál minden tulajdonos hozzájárulása kell.
2./-kikéred a tulajdoni lapot, s a térképvázlatot,pontosan mi a tiétek, s meddig.
3,/ megnézed a változásokat, s kéred hogy milyen szerződés-alapján
Vezették át a változást.

A-kisajátitásnál azonnali és teljes kártalanitás jár.

monalisa1 # 2010.01.29. 18:31

szna

Át kellene tenned (= írnod) a kérdést a "közigazgatás" rovatba., az ilyen telek igazítgatások kontra önkormányzat stb. probléma hozzáértője nanemaaa nich nevű hozzászóló - ott előbb felfigyelhet rá.

Vagy csak egy sornyi kérés "névre címezve" ott, hogy az ezen topicba írt 2010.01.29. 14:02-i kérdésedre kukantson már rá.