Közös tulajdon megszüntetése.


pipistrella # 2011.02.17. 13:10

Kedves Ügyvédek és más hozzáértők!

egy érdekes helyzetbe csöppentem bele: 7/54 részben tulajdonosa vagyok egy háznak és 1/12 részben egy üdülőnek. eladtam volna részeimet, de senki nem hajlandó megvenni, részben azért, hogy ne szoruljon be a nagybátyámmal, aki kompromisszumra nem hajlandó.

a házat másik két tulajdonosa velem együtt eladná, de 7/27 résztulajdonnal rendelkező nagybátyám (a 4. tulaj) ilyesmire nem hajlandó, ezt írásban is közölte ("A mostani ingatlan árakra figyelemmel jelenleg nem kívánom azt ingatlan részemet értékesíteni, amennyiben helyre áll a valós értéke, későbbiek során beszélhetünk róla."). gondolom, mielőtt bármiben megegyeznénk, neki dokumentálni kellene, mi az a valós érték, de ez talán részletkérdés?
Továbbá állagmegóvás miatt használatbavétel megosztására akarna megállapodást, és az általa igényelt házrészből le akarja választani "a fűtést, világítást, áramfogyasztást, melynek költsége nyilván őt terheli". kiköttetheti-e ezeket és mi a helyzet az ingatlan ez általi értékcsökkenésével? gondolom, ezeket neki eladás előtt vissza is kéne köttetni? alapdíjat semmire nem hajlandó fizetni. szóbeli fenyegetése az volt, ha nem lesz megegyezés (vagyis ha nem azt csináljuk, amit ő akar), akkor vagyon/birtokvédelemre való hivatkozással lezáratja az egészet. tudomásom szerint ez nem lehetséges. vagy igen?

Talán már ebből is látszik, hogy azért viselkedik így, hogy a család többi tagjával kiszúrjon. Én nem akarok költeni éveken keresztül a részemre, így hajlok a közös tulajdon megszüntetésének kérvényezésére. Azt tudom, hogy egyedül is kérhetem: kizárólag ügyvéden keresztüli perindítással menne a dolog? Olvastam vhol, hogy a perköltség osztódik a tulajdonosok között, mivel a jog szemében mindenki érdeke a közös tulajdon megszüntetése. Ez igaz? Perköltséget lehet-e a tulajdonrészemre ráterheltetni? Kérhető-e a közös ingatlan eladása/árverezése kapásból vagy előbb megosztással vagy kivásárlással próbálkoznak? Milyen indokból tagadná meg a bíróság az eladásra/árverezésre való kérelmet? Azt olvastam, hogy a többi tulajdonos joga stb nem sérülhet, de ez konkrétan mit jelent? senki nem lakik a házban, tudomásom szerint senki nem akar beleköltözni.

A segítséget előre is nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 17:49

akkor vagyon/birtok­védelemre való hivatkozással lezáratja az egészet. ” Emberek mit ki nem találnak. BD

kavalkád # 2011.02.20. 11:10

Kedves Pazs !
Ha kérem a telek megosztást az évekig eltarthat , valamint a költségek engem terhelnek. (telekmegosztás ,födmérő stb. )Valószinűleg behajtan nem tudom.
Addig ki műveli az ingatlant ?
Ha valakit nem érdekel , akkor engem bármire kötelezhetnek merthogy tul.társ.vayok ?
Van más közös tulajdona , mert a szülői ház 1/4-1/4-1/2-ed tulajdonban van. Amire az Apehnak végrehajtói
joga van 1/4-ed részben.

amika83 # 2011.02.21. 07:22

Üdvözlöm Önöket segitségre tanácsra lenne szükségem.jejenleg férjnél vagyok decemberben adtam be a válopert.még nincs semmi róla.lakást szeretnék venni ezért irtunk egy vagyonjogi nyilatkozatot hogy az általam aláirt adásvételiben foglalt lakáshoz a férjemnek nincs köze.hallottam egy olyat hogy mivel ez magánokirat a váloperes végzés pedig majd közokirat az utóbbi eltörli majd az elözöt.igaz ez kérem segitsenek.


amika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.21. 11:25

Azt hiszem, nem ez a konkrét kérdés. Azt tedd fel, légy szíves!

Dr.Attika # 2011.02.21. 12:03

Én értem a konkrét kérdést.
"Decemberben adtam be a bontóperi keresetlevelet. Jelenleg még közös háztartásban élünk a férjemmel, tehát ha lakás tulajdonjogát adásvétel jogcímen megszerzem, akkor a férjem igényt tarthat-e annak 1/2-ed tulajdoni hányadára házastársi vagyonközösség jogcímen?"

Igen igényt tarthat. Igényt tarthat akkor is, ha a jelzett nyilatkozatot megteszi, mivel a családjogi törvény rendelkezése alapján válik tulajdonossá.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.21. 12:08

Ha ez a kérdés, és valóban mindketten azt nyilatkozzák, hogy a házassági vagyonközösségük már megszűnt, akkor az ezt követően szerzett (vásárolt) ingatlan már nem lesz közszerzemény.

Dr.Attika # 2011.02.21. 12:27

Ez így van Béla! De nyilván amika83-at az aggasztja, hogy egy háztartásban élnek, a házasság nincs felbontva, tehát fennáll a házassági vagyon közösség és ő ebben a jogi helyzetben kíván lakást vásárolni. Ebben az esetben a férj "viszi a felét". A férj nyilatkozatának nincs joghatása.

amika83 # 2011.02.22. 04:36

Szép jo reggelt köszönöm a gyors reakciot.a nyilatkozatunkban ez van irva 2010 dec 20.an váloperi kérelmet terjesztettem elő,mert kijelentjük hogy házassági életközösségünk dec 01.én megszakadt,a házasság felbontását egyező akarattal mindketten kérjük.
kijelentjük továbbá hogy a feleség által vasarolt...hrsz on lévő ingatlan különvagyonnak tekintendő melyre a férj semmilyen formában nem tart igényt,semmilyen jogosultsága az ingatlan tekintetében nincs es nem lesz.
na ezt irtuk alá.ez a konkrét kérdés hogy megvédi ez a papir az ingatlanomat?és ezt a papirt nem törli-e el a majdani váloperes végzés?


amika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.22. 06:02

Az a "válóperes végzés" foglalkozni se fog az ingatlannal, ha nem kéritek.
De nem értem: kitől tartasz, ha a férj nem követel az ingatlanból. Nem lehet, hogy a férjedet hitelezők szorongatják?

amika83 # 2011.02.22. 15:33

de igen ez a helyzet.


amika

bogyók # 2011.02.22. 16:09

40 év után válunk. 1984 ben az anyukám hozzánk költözött. Egy 53 négyzetméteres lakás árát a megkezdett épitkezésünk befejezésére nekem átadta.Kérdésem az lenne, hogy ez az én örökségemként számolható el a vagyonközösség megszüntetésekor?

amika83 # 2011.02.22. 16:48

Szóval Uraim?meg tudom védeni a vásálrando ingatlanomat az idezett nyilatkozattal a férjem adóságainak végrehajtásától???


amika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.22. 18:20

Nem valószínű, persze, sok múlik a hitelezőkön.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.22. 18:21

Bogyók: örökségként semmiképpen, de az ajándék is különvagyon. Csak éppen bizonyítanod kellene. Okirat van? Férj elismeri?

amika83 # 2011.02.22. 18:37

Uraim konkrét válaszra lenne szükségem,sürget az idő az ingatlan tulajdojoga égetően közeleg!!!!mit tegyek hogy férjem adóságai ne legyenek végrehajthatók az ingatlanon???amugy ma kaptam ertesitőt a biróságról valoszinű a váloper idöpontja lesz benne.


amika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.22. 18:42

Egyszerű: bizonyítanod kell, hogy a különvagyonodból vásároltad az ingatlant.

amika83 # 2011.02.23. 07:32

Ezt hogyan tudom megtenni?én ezt annyira nem ertem semmi közünk nem volt egymáshoz mikor a tartozásait összeszedte azota beadtam a válopert irtunk papirt hogy megszakadt a vagyonközösségünk és ezt követöen fog a lakás a tulajdonommá válni.


amika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.23. 07:41

Ezt hogyan tudom megtenni?
No, ez itt a probléma. leginkább okirattal kellene igazolnod, hogy örökségből, ajándékból futotta rá.

Amúgy komolyan azt hiszed, hogy ilyen könnyű szabadulni egy házasságban összeszedett adósságtól? Elválunk, és azt mondjuk, hogy minden tartozás az egyik fél sara, viszont minden vagyontárgya másik java?

amika83 # 2011.02.23. 08:18

Itt valami félreértés van én nem is ismertem a férjemet mikor ő belebukott a hiteleibe!már egy éve megvoltak ezek a tartozásai mikor egyáltalán megismertem!


amika

amika83 # 2011.02.23. 08:20

nem közös tartozásaink vannak!!!!semmi közöm a bebukott hiteleihez!!


amika

bogyók # 2011.02.23. 12:04

Az ajándék felhasználását tanuk segitségével tudnám bizonyitani. Papir nem készült.A házépitésének befejezésére költöttem.

grenka # 2011.03.17. 12:57

Sziasztok!

Szeretném ha segítenének, egy nagyon kedves barát házaspár válik.
AZ a probléma hogy 14 millió forintért vettek közösen egy lakást, 6 millió önerővel / 3–3 / és a többi 8 millió hitelből. a beköltözés után már fél évvel de vállnak.
A fiú szeretné megváltani a 1/2 tulajdoni hányadot a " feleségétől " a 3 millió forintért és a hitelt fizetné tovább egyedül.
mi a járható út? milyen megállapodást kössenek,ami alapján bejegyzik a fél tulajdonjogot a fiú nevére?
Milyen illetéket kell fizetnie és mennyit?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.17. 13:45

Nincs akadálya annak, hogy így állapodjanak meg. A bejegyzéshez ügyvéd által ellenjegyzett vagy közjegyzői okiratba foglalt szerződés kell.
Mivel senki nem jut összességében nagyobb vagyonhoz, mint ami őt a vagyonközösség alapján megilleti, illetékfizetési kötelezettség nincs. (Ügyvédi munkadíj és földhivatali szolgáltatási díj azért van.)

Kalim Pál # 2011.03.17. 21:36

...feltéve, hogy a feleségtől átvállalt hiteltartozás összege eléri vagy meghaladja a 3 millió forintot.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/