Társasház


osztap # 2025.02.06. 07:00

Booszne Erika,

Első lépésben pontosítsd a tényállást, mert ez így nem történhetett meg. Ki, mit vett, mi történt a tulajdonokkal és a tulajdonosokkal. Konkrétan:

társasház megvásárolta a mellette lévő földet
megvásárolta a társasháztól egy beruházó
A társasház nem adhat-vehet szomszédos ingatlanokat, Társasházi törvény 3. §. A társasház tulajdonosai, mint magánszemélyek, igen, de maga a társasház nem. Ki írta alá ezeket a szerződéseket, ki volt a tulajdonos a tulajdoni lapon? A társasház összes tulajdonosa, név szerint, nem?

Ha ez egy szomszédos ingatlan volt, önálló helyrajzi számmal, hogy került a társasházba? Pontosan mit vett a vállalkozó? Például: Miután a társasház tulajdonosai megvették a szomszédos ingatlant, egyesítették a társasházzal, a szomszédos ingatlan önálló hrsz-e megszűnt, a szomszédos ingatlan társasházi közös tulajdon lett, majd azt albetétesítették, aminek a társasházi tulajok lettek a tulajdonosai direktben, és azt az albetétet ől eladták a vállalkozónak? Vagy máshogy történt?

földhasználati joguk volt
A tulajdoni lapokon ez még ott van? Melyik ingatlant illeti, melyiket terheli?

csődbe mentek
A csődvédelem négy hónap. Mi a helyzet ma? Mi van az e-cégjegyzékben? Működik-e ma még ez a cég, felszámolás alatt van, vagy törölték? Ki jár el a nevében: ügyvezető, felszámoló, más?

a hatos albetéten szereplő tulajdonosnak elvileg semmilye nincs
Ha az újonnan kialakított albetétet megvette a vállalkozó, ő azzal együtt megvette a közös tulajdon arányos részét is, nem csak a később elbontott épület belsejét (ami külön tulajdon). Nézd meg a társasház alapító okiratát, abban fel van sorolva, mi minden társasházi közös tulajdon. Erre vonatkozik az "eszmei hányad" az albetét tulajdoni lapján, és ez az alapja annak, hogy az albetét tulajdonosa szavaz a közgyűlésen, használhatja az udvart, stb. Ennek értéke van.

drbjozsef # 2025.02.06. 06:35

Booszne Erika,

Eléggé tartok tőle, hogy ez bíróság nélkül nem nagyon fog menni.

Ha minden, amit itt leírtál, dokumentumokkal is alátámasztható, tehát nincs kétség afelől, hogy hiba történt, a cégnek nincs köze a földterülethez, csak a felépítmény volt az övék, akkor annyit megtehettek, hogy igazolhatóan felszólítjátok őket, hogy egyezzenek bele a módosításba, és jelenjenek meg XY időpontban a társasház közgyűlésén. Ha nem teszik meg, és emiatt pereskedni kell, akkor feltehetőleg a perköltség őket fogja terhelni.

Ugyanakkor az, hogy csődbe mentek, további probléma lehet. Ki nem hajlandó most aláírni az AO módosítást? Kivel tárgyaltok egyáltalán? A felszámolóval?
Ráadásul a fent írt perköltség behajtása is problémás lesz.

Booszne Erika # 2025.02.05. 22:24

Adott egy társasház, ami 5 albetétből áll, de szerkezetileg egy ingatlan. ( A épület ) A társasház megvásárolta a mellette lévő földet és az azon lévő külön szerkezeti egységben álló 145nm2-es ingatlant. Ezt a külön ingatlant, megvásárolta a társasháztól egy beruházó, hogy itt a 145 nm2-es ingatlan lebontása után felépít egy újabb társasházat ez lett volna a B épület. A Földhivatalnál, mivel külön szerkezeti egységben van és nem az A épület folytatása a B/1 jelölést kellett volna kapnia, de tévesen az A épület hatodik albetéteként jegyezték be ( gondolom az ügyvéd elrontotta ) így az A/6 jelölést kapta, mintha az A épület hatodik albetéte lenne. Így kerültek be a társasházba. A föld nem az övék volt, földhasználati joguk volt. A 145 nm2 lebontották, majd csődbe mentek. A Földhivatali nyilvántartásban azonban fennmaradt egy külön tulajdoni lap, amin az A/6-os albetét szerepel, amivel a társasház tagjai. Tudtunkkal egy társasház tagja csak az lehet, aki valamilyen ingatlannal rendelkezik, de így a hatos albetéten szereplő tulajdonosnak elvileg semmilye nincs, hiszen a föld nem az övé, a 145 nm2 -es ingatlant lebontották és ezt már a térképről is törölték. Ahhoz, hogy ki lehessen őket a társasházból rakni, ahhoz a társasház alapítóokiratának a módosítása kellene, de azt minden tagnak alákellene írni, így nekik is. Ők ezt nem írják alá, a társasházból nem hajlandóak kilépni, annak ellenére sem, hogy a külön tulajdonilaon szereplő 145 nm2-es ingatlan már lebontásra került. Pereskedés nélkül, mit lehetne ilyen esetben a többi albetét tulajdonosának csinálni, mivel folyamatosan gátolják a társasházat mindenben. Hogyan tudnánk megszabadulni az A/6-os albetétre bejegyzett, de sem földterülettel és már felépítménnyel sem rendelkező " tulajdonostól". Ilyen esetben mit lehet tenni?