Haszonélvezeti jog lemondása ingatlaneladás előtt


Szomorú örökös # 2024.06.04. 15:47

osztap

A lemondás és az adásvétel persze történhet ugyanaznap is, ha ez a heppje a haszonélvezőnek.
Pl. az ügyvéd két papírt készít, a lemondást veteti széljegyre a földhivatalban elsőként, az adásvételit meg utána.

A haszonélvező kifejezetten jót akar neki. És egyébként is így kerülne a legkevesebbe a kérdezőnek.
Egyébként nálunk egyetlen szerződésbe lett belefoglalva az adásvétel és a haszonélvezetről történő lemondás.
Sima ügy volt és nem nekem kellett fizetni a konkrét összegű haszonélvezet megváltásáért illetéket.
(nálam nem rokon volt és akkoriban egyébként sem ingyenes volt mindez).

osztap # 2024.06.04. 10:47

Ha én lennék a vevő, hangosan követelném, hogy NE ingyen mondjon le nekem a haszonélvező a haszonélvezetről. Mert akkor ki kell fizetnem Állam bácsinak 4% illetéket a vételár után, PLUSZ a haszonélvezet Illetéktörvény szerinti értéke után 9%-ot, de ha az ingatlan nem lakóingatlan volt, akkor 18%-ot. Azt kérném, hogy tehermentes ingatlant adjon el az eladó, oldja meg a haszonélvezővel, ahogy akarja. Vagy csökkentsük a vételárat a többlet-illeték összegével.

A lemondás és az adásvétel persze történhet ugyanaznap is, ha ez a heppje a haszonélvezőnek. Pl. az ügyvéd két papírt készít, a lemondást veteti széljegyre a földhivatalban elsőként, az adásvételit meg utána.

Ha a haszonélvező egyenesági rokon vagy testvér, akkor nem kell illetéket fizetni, ha ingyen lemond a haszonélvezetről, még mielőtt a tulaj eladná.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.06.04. 06:58

Szereti duplán fizetni az ügyvédi munkadíjat, a földhivatalai eljárás díját.

Szomorú örökös # 2024.06.03. 16:33

Jozsef54

Ha egyenes ági rokoni kapcsolat van köztem és a haszonélvező közt, akkor is ki kell fizetnem az illetéket a NAV-nak?

Akkor még egyszer: miért nem jó neked, ha akkor mond le, amikor az értékesítés történik?
Szerintem hagyd, hogy úgy legyen és akkor az illetékkel neked nem kell már foglalkozni.

Jozsef54 # 2024.06.03. 16:06

Köszönöm szépen a válaszát.

Ha egyenes ági rokoni kapcsolat van köztem és a haszonélvező közt, akkor is ki kell fizetnem az illetéket a NAV-nak?

Szomorú örökös # 2024.06.03. 14:54

Jozsef54

Szóban kölcsönösen megállapodtam a haszonélvezővel, hogy eladás előtt beleegyezik abba, hogy lemond a haszonélvezeti jogáról és az eladott ingatlanból származó pénz engem illet majd meg
Ez így teljesen rendben is van!

illetve a lemondásáért nem kér semmilyen ellenértéket.
Aki a haszonélvezeti jog lemondásának kedvezményezettje lesz - azaz te - így is, úgy is a törvényben szabályozott, annak megfelelő illetéket ki kell érte fizetni majd a NAV felé.

azt mondta nekem, hogy csak az ingatlan eladáskor írja alá a haszonélvezeti lemondónyilatkozatot,
előtte nem mivel ezt tanácsolta neki az ügyvédje, ennek ez a menete.

Pontosan így van jól! És így mindenki jobban is jár - pontosabban te és a haszonélvező.
Igaz rizikós, hogy ha az ingatlan eladásakor közli, hogy mégsem mond le róla.
Eladni akkor is el lehet - nem tudja vele megakadályozni - de nyilván haszonélvezettel terhelve nem fog elkelni annyiért.

van-e bármiféle jogi vagy egyéb akadálya annak, hogy ezt a hivatalos lemondónyilatkozatot jóval az eladás előtt megkapjam a haszonélvezőtől?
A fentiekből kikövetkeztetve nem sok értelme lenne ezt előtte megejteni, én is az ingatlan eladásába építeném bele a lemondást, mert akkor az ingatlan leendő tulajdonosa fizeti az illetéket a haszonélvezetről lemondás után is.

Nekem is pontosan így történt az előző ingatlanom eladása, ezért is tudom ezt így, laikusként.

Jozsef54 # 2024.06.03. 13:42

Üdv,

Adott egy ingatlan ahol én vagyok a tulajdonos, de haszonélvezeti jog van rajta egyik családtagom által, ingatlan nyilvántartásba bejegyezve, határozatlan időre. Az ingatlan jelenleg ki van adva a haszonélvező által, az albérlő nemrég értesítve lett hogy nem lesz meghosszabbítva a bérleti szerződés, ami majd a közeljövőben jár le. Erre azért volt szükség, mert ezt az ingatlant a közeljövőben tervezem eladni, természetesen úgy, hogy már nincs rajta haszonélvezeti jog senki által sem.
Szóban kölcsönösen megállapodtam a haszonélvezővel, hogy eladás előtt beleegyezik abba, hogy lemond a haszonélvezeti jogáról és az eladott ingatlanból származó pénz engem illet majd meg, illetve a lemondásáért nem kér semmilyen ellenértéket. Azonban kicsit meglepődtem akkor, amikor azt mondta nekem, hogy csak az ingatlan eladáskor írja alá a haszonélvezeti lemondónyilatkozatot, előtte nem mivel ezt tanácsolta neki az ügyvédje, ennek ez a menete. Próbáltam erre vonatkozó információt keresni a PTK 5. könyvben az xxx. fejezet haszonélvezet résznél, de sehol sem találtam ami konkrétan erről szólna.

Kérdésem az lenne, hogy van-e bármiféle jogi vagy egyéb akadálya annak, hogy ezt a hivatalos lemondónyilatkozatot jóval az eladás előtt megkapjam a haszonélvezőtől?

Előre is köszönöm szépen a segítséget.