k.ilona,
Ha később előkerül az elővásárlásra jogosult, a szerződés nem semmis, csak vele szemben hatálytalan. Tehát ő azt mondja, hogy kifizeti Neked a szerződés szerinti vételárat, cserébe pedig kéri az ingatlant. Ha a mostani vevőd beleegyezik (természetesen, visszakapja az általa már megfizetett vételárat), akkor semmi gond. Egyébként per lesz, ahol a bíróság kötelezi erre. Te pénzednél leszel, mínusz perköltség. A mostani vevőd ellenben a szerződés szerinti értéket fogja megkapni, akkor is, ha évek múlva lép fel az elővásárlásra jogosult. Nem fog jól járni. Meg még jól elvitatkozhat az időközben történt felújítások értékén. Ezért aztán bátor/hülye vevő az, aki ilyet bevállal.
A helyedben nem adásvételen gondolkodnék, hanem cserén. Akkor nincs elővásárlási jog. Cserélni nemcsak más ingatlanra lehet, hanem bármire, pl. autó, aranytömb, festmény, búza, magyar állampapír,... A lényeg, hogy az ügylet nem lehet színlelt. Tehát az nem működik, hogy egy golyóstollra meg húszmillió forintra cseréljük a házat. De ha pl. a megtakarításai egyébként is állampapírban vannak, minek adná el őket, egyszerűbb cserélni.
Előbb vagy utóbb, a végjáték az lesz egyébként, hogy a halott tulajdonosok miatt vagy Te, vagy az új tulajdonos kéri az utolsó lakóhely szerinti önkormi jegyzőjét, hogy indítsa meg a póthagyatéki eljárást. Annak a végén lesz örökös, akit a földhivatal bejegyez. Ha más nem, a Magyar Állam. Utána meg lehet vele állapodni arról, hogy eladja a tulajdoni hányadát. Mivel sok társtulajdonos van, ezért ez sok munka, bár nem bonyolult. Ha nem állnak kötélnek, közös tulajdon megszüntetése iránt pert lehet ellenük indítani.