Ingatlan adás / vétel


belone # 2008.05.09. 13:22

Kedves Fórumozók!
A következő problémám van: jelenleg is folyamatban van egy családi ház építése, a telket 2001-ben vásároltuk. A használatvételi engedély még nincs meg rá. Valószínűleg ebben az évben el kell adnunk, így félkész állapotban. Kérdésem, hogy a értékesítés után fizetendő adó alapjának tekinthetem-e az árbevétel 25%-t -tekintve, hogy nem tudom számlákkal igazolni a ráfordítás összegét.
Segítségeteket előre is köszönöm!
belone

söcike # 2008.05.09. 12:52

Köszönöm Woodslave! Úgy legyen!

jozefke # 2008.05.09. 11:39

Kedves Olvasók!
Segítségeteket kérem a következő témában.
Nemrég lakást vettünk, de a pontos alaprajz megrajzolásánál kiderült, hogy 8 m2-rel kisebb, mint ami a tulajdoni lapon szerepel. Megvezetve érzem magam, ilyenkor mi a teendő, ki a felelős? le kellett volna mérni adásvétel előtt cm-ről cm-re???!

Segítségeteket előre is köszönöm!!! Jozefke

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.05.09. 11:06

mivel a vételi ajánlatot teljes terjedelmében kell közölni: vételár, részlet, határidők stb. ezért ha arra elfogadóan nyilatkozik, akkor a szerződés azonos feltételekkel jön létre, tehát ugyanúgy kell teljesítenie is. Ugyanannyit, ugyanúgy ugyanazon határidőkkel.

söcike # 2008.05.09. 10:49

Ez megtörtént. Azt válaszolták, hogy élni kívánnak elővételi jogukkal. Innentől fogva lehet őket kötelezni arra, hogy kifizessék a megjelölt vételárat? Mit lehet tenni akkor, ha nem tudják kifizetni, és az előző vevő visszalépett? Élhetünk kártérítési igénnyel? Nem ez az első eset, hogy elriasztja a potenciális vevőket, sőt már életveszélyes fenyegetést is kaptunk, amennyiben másnak adjuk el a házat. Az ingatlant elválasztó kerítést lebontotta, és attól félünk, hogy még nagyobb rongálást végez, csak azért, hogy csökkentse az ingatlan értékét, és előbb-utóbb "bagóért" megkapja. Bocs a "hosszúléért".

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.05.09. 09:42

a mástól kapott vételi ajánlatot teljes egészében közölni kell vele, ő csak ezen feltételek elfogadása esetén élhet elővásárlási jogával. Tehát olyan nincs, hogy egyösszegben fizetne a vevőtök, de az elővásárlási jogosult 20 évi részletre veszi meg. Közöljétek vele 15 napos határidővel tértis ajánlott levélben.

söcike # 2008.05.08. 20:28

Szeretnénk eladni megörökölt ingatlanunkat, amely osztott ingatlan. Találtunk rá vevőt. Az ingatlan másik részének a tulajdonosa élni akar elővásárlási jogával. Sajnos ezt a nyilatkozatot csak azért teszi, mert nem akarja, hogy másnak adjuk el a házat. Ő szeretné megszerezni, de áron alul, és mindenféle fizetési kedvezményekkel (részletfizetés, stb.), amibe mi nem szeretnénk belemenni. Mi a teendő ilyen esetben? Milyen határidő szabható a megadott vételár kifizetésére, ha valóban komolyak a vételi szándékai?
Köszönöm válaszát!

Peet1980 # 2008.05.06. 09:57

Kedves Fórumozók!

Segítséget szertnék kérni abban, hogy a szüleim egy önkormányzati tulajdonban lévő lakásban laknak és szeretnénk eladni és venni egy saját öröklakást nekik.
Mi ennek az eljárásnak a menete?
Hallottam azt is, hogy nem feltétlenül kell nekünk megvenni előre, hanem az eladás közben is lehet ezt eszközölni.
Esetleg valaki tud ügyvédet ajánlani, aki erre szakosodott?

Üdvözlettel,
Peet1980

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.05.05. 09:27

nem tartozik a témához szorosan, de azért ne hagyjuk benne, el lehet adni haszonélvezeti joggal terhelten is.

sumi # 2008.05.05. 09:18

Sziasztok!

Ez a mostani lakás kb 10 éve a nevemen van,tényleg elfelejtettem írni!:)

Köszönöm a válaszokat,és szerintem még lesznek kérdéseim!:)

Sumi

nandy # 2008.05.05. 07:35

Leírom nagyon sokadszorra:

Nincs már lakásszerzési kedvezmény!!! Hiába vásárol másik lakás(oka)t, akkor sem. Teljesen mindegy, kinek a nevén van!

Méltányossági alapon lehet kérni az adó elengedését.

Továbbá Sumi nem írta, mikor vásárolta a lakást. Ha 5 adóévnél korábban (2004.01.01 előtt), akkor egyáltalán nem kell adót fizetni.

(Légyszi, ha már segítünk, akkor ne írjunk téves vagy fél információkat...)

monalisa1 # 2008.05.04. 20:15

Sumi!

Ujraolvastam...

Szóval első körben édesanyád anyagi ellenszolgálatás nélkül lemondana a jelenlegi lakáson lévő haszonélvezetéről. Egyidejűleg eladásra kerül a nagy lakás, melynek vételárából vásárolsz a saját nevedre két kisebbet - lehetőleg értékegyezően az adóügyi dolgok miatt. Az egyik lakásra édesanyád nevére haszonélvezetet biztosítasz. (Öröklési illetéket majdan nem fog kelleni fizetni.)

Ha az "egyet elad - kettő kisebbet vásárol magának" variáns adóügyi dolgok miatt esetleg nem lehetséges, akkor az egyik lakást édesanyád nevére veszed. (Öröklési illetéket majdan fog kelleni fizetni.)

Erre a lakásra magadnak haszonélvezetet keletkeztetsz (!), mert soha nem tudni: az élet a későbbiekben mit hozhat még... (Édesanyád a lakást el nem adhatja, oda tudtod és beleegyezésed nélkül harmadik személyt nem fogadhat be.)

Mivel egy ingatlan adásvételéhez ügyvéd és/vagy közjegyző közreműködése elengedhetetlenül szükséges, az okiratszerkesztő jogász majd részletesen tájékoztat mindenről.

Én csak egy laikus olvasó- kéretlen hozzászóló vagyok.

sumi # 2008.05.04. 16:33

Köszi a gyors választ!:)

monalisa1 # 2008.05.04. 15:00

Bocs, az öröklési illeték dolga törölve - tévesen írtam.

monalisa1 # 2008.05.04. 15:00

A vételárból az egyik lakást magadnak a másikat édesanyádnak vásárlod meg - és arra a haszonélvezetet neki oda megadod -, akkor akár a teljes vételár "megmenthető" adózás szempontjából. (Legfeljebb egyszer majd öröklési illetéket is fog majd kelleni fizetni.)

sumi # 2008.05.04. 14:46

Tisztelt fórumozók!

Érdeklődni szeretnék,van a nevemen egy lakás,édesanyám a haszonélvező,most még együtt élünk.
Szeretném ezen lakásunkat eladni,és ennek az árából,ill.némi pótlással venni két kisebbet.
Az egyikben édesanyám lakna,nyilván a másikban én.
Ezt mi át is beszéltük,ennek nincs akadálya.
Azt szeretném kérdezni,hogy mivel ennek a lakásnak a teljes árát a másik két lakásba fektetném,lehet e mindkettő a nevemen?
Vagy hogyan lenne célszerűbb megoldani,gondolok arra,hogy a másik lakás az édesanyám nevére legyen iratva?
Arra is kíváncsi lennék,hogy adózás szempontjából nekem hogyan lenne kedvezőbb?
A válaszokat előre is köszönöm!

cumisuveg # 2008.04.30. 09:17

Tisztelt Hozzászólók!

Kérem segítsenek! Másik lakásba költöznék a Családommal, de ezt csak október környékén adják át. Jelenleg van egy lakás a nevünkön. Mi a módja annak, hogy áthidalhassuk a két lakás (eladás-vásárlás) közti időtartamot a költözéssel úgy, hogy a vásárláshoz felvehessük a szocpolt, de ne kerüljünk az utcára a pangó időszakban (Mivel először el kell adnunk az első lakást, hogy legyen tőke, illetve fel tudjuk venni a szocpolt.). Hallottam "kiköltözési idő"-ről. Létezik ez?
Tehát már nem lehet a nevünkön lakás, amikor megigényeljük a hitelt.

Köszönettel:
egy újdonsült apuka

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 06:22

A 300e és a 7 mFt közti különbség :)6.700e.
Számolj velem, ha tévedek.

a 6.700e-ből vond le a 39e Ft-ot, aztán az ügyvédtől kapott számlával igazolt ügyvédi munkadíjat, földhivatali kölséget, olyan számlával igazolt beruházásokat is le lehet vonni, ami komfortfokozat növelése érdekében történt, vagy hozzáépítést, bővítést.

Még így is magas összeg jön ki, annak a 90%-a az adóalap.

Az adóalap 25%-a az adó. Tudom magas lesz.

Csibe27 # 2008.04.18. 18:52

Kedves Kriszta!

Igen, természetesen minden le volt papírozva, ügyvéd jelenlétében történt, ő írt minden papírt. Az akkori értéke sajnos 300.000 forint volt, ez után fizettem illetéket 39000Ft-ot. A mostani eladási ára 7 millió forint. Ezekből hogy fogják nekem kiszámolni a fizetendő adót?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.18. 06:17

Csibe!

Az ajándékozási dolog le volt papírozva, fizettél érte illetéket?

Mennyire értékelték az akkori ingatlan forgalmi értékét, vagyis mennyi érték után fizettél illetéket?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.18. 06:12

Tuci!

Az ismerősödék elváltak, a feleségnek a váláskor kellett volna kérnie a vagyonmegosztást. Ha nem tette, még most is megteheti. Közös tulajdon megszüntetése iránt kell indítani pert a bíróságon. Ezt megelőzően íratnék egy levelet ügyvéddel a férjnek, miszerint kéritek az ingatlan rátok eső részének az értékét, jelöljetek meg egy reális árat, és ajánljátok fel a férjnek megvételre. Adjatok 30 napos gondolkozási és válaszadási határidőt, ha nem reagál, be kell adni a keresetet a bírósághoz. A levélbe leírnám, hogy a bíróság árverésen értékesít, így a férj is rosszul fog járni a saját részével, ha akadályozza a békés megszüntetést.

Csibe27 # 2008.04.17. 19:55

Abban szeretném a segítséget kérni, hogy 2006-ban ajándékozási szerződéssel kaptam egy ingatlant, amit abban az évben el is adtam. De lejelentve csak most lett a napokban az eladás, mert végleges szerződést most írtunk. Kérdésem, hogy mennyi adót kell nekem ezután fizetni, mert úgy tudom, hogy január 1-től változott ez a dolog.
Segítséget előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 07:04

Ennél egyértelműbben nem lehet fogalmazni. Bízz meg egy ügyvédet, a jelek szerint ezt egyedül nem tudod végigvinni.

tuci2 # 2008.04.16. 19:34

Kriszta 11! Hogy érted, hogy váltsa magához? Fogalmazzunk egyértelmüen. Esetleg bíróságon keresztül követelje a volt férjétől? Azt hiszem, ha 2 éve a füle botját sem billegette ez ügyben....?! Köszi.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.16. 09:43

Persze! Meg kell szüntetni a közös tulajdont.
Kérheti a bíróságtól, kérheti a férjtől, hogy váltsa magához.