Ingatlan adás / vétel


monalisa1 # 2008.07.14. 17:32

Ha a lányának netán másik banknál van a bankszámlája, a pénzösszeg számláról számlára történő utalási költsége akkor lesz kedvezményesebb, ha a lánya nyít egy saját számlát az Ön bankjában is.

monalisa1 # 2008.07.14. 17:28

"Adót" majd akkor fog kelleni fizetni - már amennyiben - amikor majdan esetlegesen eladásra kerül a lakás.

monalisa1 # 2008.07.14. 17:05

Tegye a teljes vételárat a saját bankszámlájáról a lánya bankszámlájára "ajándékozás" megjelöléssel - ebben az esetben az ajándékozás illetékmentes. (Az más kérdés, hogy az APEH Öntől utóbb megkérdezheti: honnan/miből volt a pénze...)

A lakás vásárlásakor ingatlanszerzési illetéket kell fizetni, mégpedig annak aki tényleges tulajdonosa lesz a lakásnak. (Ha lánya a vevő, a kiszabásra kerülő illetéket őneki is mindenképpen meg kell fizetnie, függetlenül attól, hogy jelenleg még nincs saját önálló jövedelme., kérhető mentesség, de legalább is 2-3 évi részletfizetésre lehetőség.)

Történhet az adásvétel esetleg akként is, hogy bár a lánya lesz a vevő, de Ön haszonélvezeti jogot köt ki magának - soha nem lehet tudni mit hoz a jövő...

noanoa # 2008.07.14. 16:05

Kérem, kérem, válaszoljon már valaki....

noanoa # 2008.07.14. 08:45

Köszi.

Az ingatlan értéke picikét meg fogja haladni a 8 milliót, igy tehát az illeték szempontjából mindegy, hogy melyikünk nevére veszem.
Ha jól értettem....

És mi van az adóval? Kell fizetni adót is? Melyik esetben és mennyit? (személyi jövedelemadót? vagy ingatlan adót?.... fogalmam nincs...)

Aztán hallottam valami olyat is, hogy ha a lányom nevére veszem, akkor még fizetnem kell valamilyen ajándékozási "dijat" is az államnak, mivel a lányomnak nincs jövedelme, tehát ez valami ajándékozás lenne a részemről...
Vagy rosszul hallottam?

noanoa

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.14. 08:22

Ha saját névre veszi: 4 millióig 2 %, afeletti rész után 6 % illetéket kell fizetni.

Ha a lánya részére: Az 1990. évi XCIII. Tv.( Itv.) 26.§. (6) bekezdése alapján : ha az ingatlan szerzője 35 év alatti, első lakás szerző, akkor a fizetendő illeték 50 %-ig, de összesen legfeljebb 40.000,-Ft illetékkedvezményre jogosult abban az esetben, ha az egész lakás tulajdon forgalmi értéke nem haladja meg a 8 millió forintot.

noanoa # 2008.07.14. 08:10

Vennék egy kb. 8,5 millió értékű lakást a lányomnak.
Azt szeretném tudni, hogy a 8,5 millió vételáron kivül milyen más költségek fognak még terhelni?

Kétféleképpen is kérem a járulékos költségeket:

  1. Mik és milyen összegben terhelnek, ha a saját nevemre veszem meg a lakást?
  2. Mik és milyen összegben terhelnek, ha a lányom nevére veszem meg a lakást (a lányom 25 évét betöltötte és első lakása lesz és még nincs jövedelme, mert tanul).

Voltaképp arra lennék kiváncsi, hogy melyik változat a jobb?

Előre is köszönettel:

noanoa

ObudaFan # 2008.07.07. 16:04

A Ptk. szerint a birtokba vételtől fizeti a vevő a közüzemi díjakat.

zuzupet # 2008.07.05. 04:47

Köszi:)
Csak még egy kérdés ha tudsz segíteni.A gyámügy engedélyezte nekik,hogy a lakásért kapott pénzből kifizessék a 2007-es díjakat,amihez hozzárakták a januárt is,ez már nem az én gondom.Remélem a gyámügy nem szól majd bele,hogy mi miért fizetjük februártól?

monalisa1 # 2008.07.04. 21:08

Januárban még a saját költségére kapcsolgathatta a villanyt és folyathatta a vízet stb.

monalisa1 # 2008.07.04. 21:04

A leírtak alapján - és külön is figyelemmel a megállapodástokra -, az én olvasatom szerint a febr. 1 - máj. x.-ig terjedő időszakről kiérkezett egyes közüzemi számlát ő még befizeti - miután a pénzt átadtad neki. (Az ő nevéről az órák csak máj. elejétől kerültek leírásra.)

"Kőműéknél" te csak máj. x-től vagy jegyezve, függetlenül attól, hogy a lakás adásvétele ill. a tényleges bírtokbavétel mikor is történt.

zuzupet # 2008.07.04. 20:29

Szia!
Én csak érdeklődnék!
Kiskorútól vettem lakást.Az adásvételit januárban kötöttük meg,de csak a hó végén jött meg a gyámügyi határozat,hogy megvehetjük a lakást!Az elhúzódó hiteligénylés és a végleges záradékolt adásvételi miatt a közüzemi dolgok csak május elején lettek átírva,mert megvártuk a tul.jog bejegyzés megérkezését azzal mentünk a lak.szövhöz.
Februártól vállaltuk át a lakás költségeit,a határozat megérkezése után.
A kérdésem,hogy nem probléma,hogy a januárt a vevő fizeti,mert csak februárban adta a kulcsokat ide?
köszi

kisrita # 2008.06.05. 10:30

............és benn van a saját tulajdonú ingatlan adásvétele is..............
ezt elfelejtettem az előbb

mégegyszer nagyon köszönöm

kisrita # 2008.06.05. 10:23

Bocsánat, bocsánat, bocsánat

Közben rájöttem a hibámra, igen cégadatokat kértem az előbb.

De most lekérdeztem a cégkivonatot - ott benn van minden: bontás, földmunka, viz- gáz - központifűtésszerelés....................
szóval minden.

Elnézést kérek mégegyszer.

És nagyon köszönöm a segítséget!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.05. 10:21

A honlapon kétféle módon lehet keresni: cégadatok, cégkivonat ( az utóbbira kell kattintani).

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.05. 10:20

A honlapon kétféle módon lehet keresni: cégadatok, cégkivonat ( az utóbbira kell kattintani).

kisrita # 2008.06.05. 10:18

a cégkivonatban csak az élemiszerértékesítés szerepel............semmi más

Most akkor a neve meg mint írtam............

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.05. 10:15

A hivatkozott cégkivonatban valamennyi, hatályos tevékenységi kör fel van tüntetve. Csak akkor aggódjon, ha az ingatlan értékesítés, - építés, mint tevékenységi kör nincs feltüntetve.

kisrita # 2008.06.05. 10:11

akkor ne aggódjak? Jól értem?

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.05. 10:09

A cégtörvény rendelkezése szerint a cégnévben feltüntetett tevékenységnek utalnia kell a cég főtevékenységére. Tehát pl. az üdítőital előállításával és forgalmazásával foglalkozó cég nevében nyilván nem szerepel az hogy pénzügyi szolg. tevékenység.

kisrita # 2008.06.05. 10:02

...........vagy ha a kft nevén van az ingtalan a tul.lapon akkor ne foglakozzak vele hogy mi a fő tevékenység?
Nagyon szeretnénk odafigyleni mindenre, nem akarnánk pórul járni.

sürgős az ügy hétfőn lenne a a szerződéskötés

kisrita # 2008.06.05. 09:39

Megnéztem a honlapot nincs eljárás a cég ellen.

Viszont fő tevéknységnek élelmiszerétékesítés van megjelölve. Ez aggaszt egy kissé - ennek ellenére lehet engedélyük ingatlanértékesítésre is?

És a bejegyzett tőke mit jelent? Mert itt 500ezer van feltünteve a cégnyilvánatartásba.

a neve az:................ingatlaforgalmazó és kereskedlemi kft.

kisrita # 2008.06.05. 09:30

köszönöm szépen

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.05. 09:21

Az irm.hu oldalon ingyenesen meg lehet tekinteni a gazdasági társaságok cégkovonatát. A cégkivonatban- abban az esetben, ha az adott cég ellen felszámolási eljárás indult- fel van tüntetve ez a tény.

kisrita # 2008.06.05. 09:16

Mi most vásárolunk ingatlant.

csak óvatosságból kérdezem, megelőzhető -e az hogy több vevőnek is értékesítsék ugynazt az ingatlant?
Tudom hogy elvileg nem de
azért kérdem mert teli a média a különféle lakásmaffiás dolgokkal, pl hogy ugyanazt az ingatlant több vevőnek is eladták.

Oké tul lapot megnézem, kié az ingatlan, ingatlanoson keresztül ügyvéd köti a szerződést - ezeken kívül tehetek- e még valamit?

Valamint a kivitelező céget hol tudom "leellenőrizni"? Hogy valóban létezik, e nincs e csődeljárás alatt stb.

Köszönöm előre is a segítséget