A tulajdonostársak bármelyike használhatja a kettőjük közös tulajdonrészét - tessék erről megállapodni. Továbbá aki a másik tulajdoni hányadát is használja az köteles túlhasználati díjat fizetni a másiknak - jelen esetben 1/4-ed albérleti díjat.
A haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál, vagyis a kedves mama azt enged be a lakásba akit akar - akár ottlakásra is. (Vagy akár mindkét gyermekét ki is zárhatja - függetlenül a tulajdonjoguktól. A házrészt akár ki is adhatja, a bevételt magára költheti - miközben fizeti a rezsit stb.)
Nem tudod megakadályozni hogy anyukád végrendeletileg vagy ajándékozás formájában netán a testvérednek jutassa az 50% tulajdonrészét. (Ha végrendelet készül és abból téged kizár, még ez a szerencsésebb, mert akkor mindannak a fele megillet amit egyébként te is örökölnél.)
A bátyád felajánlhatja hogy magához váltja (= megveszi) a 25% tulajdoni részedet - ha elfogadható árat kívál érte...
A közös tulajdon megszüntetése végett bármelyik tulajdonostárs bírósághoz fordulhat, és ha ott sem tudnak megállapodni akkor általában árverezés lesz a dologból - abból meg még senki sem jött ki jól.
Próbálj megegyezni a bátyáddal mert egy pereskedés nincs ingyen, valamint elhuzódó, miközben nagyon elmérgesednek a dolgok...
Ha szükséges kérd ügyvéd segítségét!
"Mona"
laikus hozzászóló