Mivel amikor a lakás tulajdonjogát szerezték, házasok voltak, és a férje a lakást nem ajándékba kapta,nem örökölte, és nem is a különvagyonán szerezte, a családjogi törvény alapján a lakás közös tulajdon, azaz Ön a lakás 1/2 hányadának tulajdonosa.Mivel azonban az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonosként nincs feltüntetve, ezért pert kell indítania a férje (mint tulajdonos) és anyósa (mint haszonélvező) ellen. Kérnie kell a bíróságtól, hogy állapítsa meg a tulajdonközösséget, valamint kérheti a tulajdonközösség megszüntetését. Szerintem az lenne a legjobb megoldás (mivel az anyósának az ingatlanon haszonélvezeti joga van), ha a bíróságon kérné, hogy a férje váltsa magához az Ön részét, vagyis fizesse ki a lakás Önre eső részének értékét. Persze ez csak akkor megoldás, ha tényleg ki tudja fizetni. A vételár a lakás értékének a fele csökkentve az 1/2 részre eső haszonélvezet értékével.
Szerintem mindenképpen forduljon ügyvédhez.
Vagyonmegosztás válás után
A következő a problémámmal kapcsolatban szeretném segítségüket kérni:
Férjemmel elváltunk, a lakás használatáról a Bíróság még nem hozott döntést.
Önkormányzati lakás volt, 1995 őszén megvásároltuk házasságon belül a lakást, anyósom haszonélvezetével, de a telekkönyvön csak férjem szerepel, mert anyósom volt a korábbi főbérlő és ezért csak a fia nevére kerülhetett az ingatlan.
Milyen esélyeim vannak arra nézve, hogy e házasságból született kislányommal együtt nem fognak az utcára rakni, mert a haszonélvező pert indított ellenem, hogy lakoltassanak ki a gyermekemmel együtt, vagy pedig havi 50000 Ft.-ot fizessek neki használati díjként. Követelhet e a ennyi pénzt a haszonélvező , mikor kis keresetből élek, gyermekemet egyedül nevelem. A Bíróság mi alapján mérlegeli ezt a helyzetet? És ha kell, akkor a haszonélvezőnek a közüzemi számlák fizetéséből ki kell-e vennie a részét? (Gondolok itt fűtés, közös költség, gázáltalány, amit akkor is kéne fizetni mikor üres a lakás.)
Mivel volt érjem nevére jönnek a számlák, ezért csak neki van joga pl. a telefonhasználatot letiltani, ezt a közelmúltban meg is tette. További kérdésem, hogy joga van-e más közüzemi szolgáltatástól is megfosztani - ellehetetlenítés szándékával - azon a címen, hogy az ő nevén van a lakás?
Mit tehetek, hogy mint házasságban szerzett közös vagyon, megosztásra kerüljön a lakás értéke és a pénzhez hozzájuthassak?
Válaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel
Szencziné Anita
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02