birtokvédelem


Cherry baby # 2013.11.05. 11:55

Gyors segítségre lenne szükségem.A szomszéd 90 m2 területet leburkoltatott a házaink között megfelelő vízelvezető csatorna beépítése nélkül.Házaink közt lévő 6 méter széles térkő burkolat 14 centi lejtéssel rendelkezik természetesen a mi házunk irányába.A térkő széle kb 1 méterre van a házunktól.Amikor birtokvédelmet kértem az önkormányzattól közölték velünk nem kérhetünk ez ügyből kifolyólag.Kétségbe vagyok esve.Kihez forduljak?Ha beperelem akkor míg tart a per tönkremegy a házam.Valaki segítsen.Előre is megköszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.05. 12:07

Amikor birtokvédelmet kértem az önkormányzattól
Írásban, iktatva a jegyzőtől?

nanemaaa # 2013.11.06. 07:50

Lehetőségeid:

  1. birtokvédelem kérése a jegyzőtől
  2. a jegyzőhöz fordulni, mint vízügyi hatósági jogkör gyakorlójához (csapadékvíz elvezetése hozzá tartozik)
  3. építésfelügyeleti hatósághoz fordulni szabálytalan építés - terepszint megváltoztatás - ügyében (ez kecsegtet legkevesebb eséllyel és ez a legdrágább)

Az átfolyó csapadékvíz nem képes egy házban kárt okozni, ha az szakszerűen és kellő falszigetelésekkel készült.

Cherry baby # 2013.11.06. 15:54

Igen, írásban iktatva adtuk be a birtokvédelmet az indoklásunkkal plusz személyesen fogadott minket a jegyző.Fotókat nyomtattunk ki és csatoltunk jogszabályokat is.Aztán egy hétig vajúdott.Majd azt közölte ez már bonyolultabb ügy mint ami az ő hatásköre és kiadta az építésügyi hatóságnak vizsgálódásra.Nem értem mit lehet azon vizsgálódni ennyi ideig hogy a szomszéd nem építi be a szükséges csöveket az esővíz elvezetéshez a térkő lerakásának folyamán.Vagy van vagy nincs.Attól hogy a kapunál csinál egy kifolyót a víz még nem fog odatalálni pláne nem 14 centis lejtés mellett.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.06. 16:46

Formális végzést nem is hozott?

Cherry baby # 2013.11.06. 17:19

A jegyző visszaadta a birtokvédelmi kérelmünket egy hét múlva és azt tanácsolta, hogy egy panaszos levelet adjunk be a helyi építési osztálynak.Ez még kedden délelőtt megtörtént.Most ők csücsülnek rajta.Amikor nekiindultunk a igazunkért a leendő szomszéd azt mondta menjünk csak és ha a hatóság azt mondja fel kell szedni a burkolatot akkor felszedeti a kivitelezővel.Mára már nem is köszön sőt a munkásokat is megbüntette mert szóba álltak velünk.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.06. 17:25

:) Sajátos.

nanemaaa # 2013.11.07. 08:12

Mindenképpen jó ötletnek látom a jegyző javaslatát. Különös tekintettel arra, hogy 2013. január 1. óta az építési hatóságnak nincs hatásköre szabálytalan építések ügyében eljárni. Legalább lesz egy végzésed, amiben érdemi vizsgálat nélkül elutasítanak. :D
Mellesleg kérelmet a jegyző sem "ad vissza" hanem dönt. Magyarán küldd be postán, akkor kénytelen lesz iktatni. Beszélgetni meg ne menj be, mert véletlenül még aláíratják veled, hogy visszavonod a kérelmedet.

Cherry baby # 2013.11.08. 09:32

Köszönöm szépen a válaszaitokat.Most nem tudom,hogy jó ötletelőnek tartsam e a jegyzőnket vagy egyszerűen tájékozatlannak.Lehet így működik nálunk a hivatal?Nem tudhatom hiszen 4 éve élek csak itt.Nem volt velük dolgom eddig, dacára annak ,hogy a leendő szomszéd 3 éve építkezik.Illetve bont épít bont épít aztán megint bont.87.brigád hagyja itt mert átveri őket.Nem fizet vagy hibát keres ill. talál mindenben.Mi meg élünk a koszban a zajban most már a vízben is a rocsatelep meg a mobil wc mellett.Elég volt.Nekünk nem lehet igazunk?Nincsenek jogaink?Hova fordulhatok még?Segítsetek legyetek szívesek.

nanemaaa # 2013.11.11. 09:46

Választ megkaptad, olvasd, értsd.
Ja: Jogaid vannak. Ha érvényesíteni akarod, akkor ennél többet kell tenned. ;)

kiútkereső # 2013.11.19. 14:03

Segítségét szeretném kérni a következő ügyben A nyaralónk melletti lelek beépítetlen a szomszéd nem gondozza nem kaszálja.mondhatni feléje sem néz. A telken 3 öreg cser tölgy volt a múlt évben ebből kettőt kívágatott, minek következtében egy a nyaralónkat súrolva az udvarunka dölt be,leszakítva a bejövő vezetékeket és a köztünk lévő 20 éves nyírt tuja kerítést teljesen összetörte. Nagy nehézség árán visszaszereltette az áram és tv vezetékeket, de többet nem volt hajlandó tenni a kár rendezésében. Ezek után úgy döntött, hogy az egy még álló fának a kivágásától eláll. Ez a fa az épületünktől 4 a keritéstől 2 m.re van és teljesen behajlik. a lelkünkre . Nem lehet az udvarban parkolni mivel törnek le az ágak , potyog a makk az autónkra, Nagyon félünk , hogy vihar alkalmával kidöl és az épületre esik. A jegyzőhöz fordultam segítségért most 4 év után válaszolt a levelemre, és az írja, hogy nekem kell a szakértőt kifizetnem ami 60 ezer Ft, és majd Ö eldönti, hogy valóban veszélyes-e a fa addig Ö nem szólítja fel mert erre nem terjed ki a hatásköre.Nem tudom hova forduljak ezek után ezért kérem az Ön segítségét az ügyben. Tisztelettel: Gyöngyi

kiútkereső # 2013.11.19. 14:10

Veszélyes fa!
Segítségét szeretném kérni a következő ügyben A nyaralónk melletti lelek beépítetlen a szomszéd nem gondozza nem kaszálja.mondhatni feléje sem néz. A telken 3 öreg cser tölgy volt a múlt évben ebből kettőt kívágatott, minek következtében egy a nyaralónkat súrolva az udvarunka dölt be,leszakítva a bejövő vezetékeket és a köztünk lévő 20 éves nyírt tuja kerítést teljesen összetörte. Nagy nehézség árán visszaszereltette az áram és tv vezetékeket, de többet nem volt hajlandó tenni a kár rendezésében. Ezek után úgy döntött, hogy az egy még álló fának a kivágásától eláll. Ez a fa az épületünktől 4 a keritéstől 2 m.re van és teljesen behajlik. a lelkünkre . Nem lehet az udvarban parkolni mivel törnek le az ágak , potyog a makk az autónkra, Nagyon félünk , hogy vihar alkalmával kidöl és az épületre esik. A jegyzőhöz fordultam segítségért most 4 év után válaszolt a levelemre, és az írja, hogy nekem kell a szakértőt kifizetnem ami 60 ezer Ft, és majd Ö eldönti, hogy valóban veszélyes-e a fa addig Ö nem szólítja fel mert erre nem terjed ki a hatásköre.Nem tudom hova forduljak ezek után ezért kérem az Ön segítségét az ügyben. Tisztelettel: Gyöngyi

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.19. 15:28

A kérdésben a válasz.
Mondjuk, a veszélyhelyzetet magad is elháríthatod - csak aztán vita esetén szükséges lehet annak bizonyítása, hogy valóban volt veszélyhelyzet.

zredwinez # 2013.12.09. 13:33

Kedves Fórumozók!
Cégünk közforgalom elöl táblával elzárt parkolójában egy, nem a vállalatnál dolgozó személy gépkocsija "parkol" több hónapja. A tulajdonos nevét, hivatalosan hozzáférhető elérhetőségét felderítettük, majd írásban felszólítottuk a jogsértő magatartás megszüntetésére. A levél visszajött, "elköltözött" megjegyzéssel. Birtokvédelmi eljárást kezdeményeztünk a helyi jegyzőnél, aki szintén hasonló eredményre jutott a lakcímet tekintve és hiánypótlásra felszólító végzést hozott, melyben kérte a birtoksértő "helyes" lakcímének megadását. Más lakcímet nyilván nem tudunk megadni, mint amely a központi nyilvántartásban szerepel. A lakcím megadása viszont a birtokvédelmi eljárás lefolytatásának feltétele. Milyen javaslatotok van a birtoksértés elleni fellépésre? A jegyző ugyanis ilyen körülmények között "tehetlen". Előre is köszönöm!

pohicop # 2013.12.10. 11:03

Jó napot!

Van egy lakás ami a feleségem nevén van. Több milliót költöttem bele az építkezés során (tudom bizonyítani majd az eljárás során), édesapámmal építettük föl. Válunk. Januárban lesz az első tárgyalás. És majd folyamatban lesz a vagyonmegosztás.

Feleségem a kislányunkkal minden ok nélkül az anyósomékhoz költözött több mint 1 hónapja. Életvitelszerűen ott élnek, nem járnak haza.

Kicserélhetem a zárat? Azért szeretném csak, mert anyósom úgy járkál be a kulcsával mint ha itt élne. Zavar főleg, amikor alszok és itt áll felettem, meg járkál a lakásban.

Gondolom érthető a problémám.

Nem akarok "kicseszni" feleségemmel, de hát mégis csak idegesítő a dolog. Meg ugye válás során eldurvulnak a dolgok rendszerint. Én ugyan nyugodt vagyok, de hát ők eléggé megbízhatatlan instabil emberek. Nem szeretném ha bármi módon ártanának nekem, kitolnának velem. Ha már átköltözött akkor ne turkáljanak a cuccaim között én sem megyek át hozzájuk.

Feleségem ruháinak, bútorainak egy része itt van természetesen, mert majd ő akar a lakásban élni miután elváltunk. De nem él itt....

A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.10. 11:42

Kicserélhetem a zárat?
Persze. Csak adjál kulcsot a feleségednek is.

Egyjogász # 2013.12.10. 11:46

Ha otthon vagy, egyszerűen bennehagyod belülről a kulcsodat, és már csöngetnie kell, ha be akar menni.

pohicop # 2013.12.10. 12:37

Értem. Pont ez a gondom, hogy ha adok nekik kulcsot akkor megint anyósnál köt ki. Ha meg nem vagyok otthon akkor turkálják a cuccaimat, vagy akár tönkre is tehetik.

pazs # 2013.12.10. 13:36

De miért nem mondod meg a feleségednek, hogy ne engedje az édesanyját egyedül a lakásban mászkálni?

pohicop # 2013.12.10. 14:08

Szerinted számít, hogy én mit kérek? :D Válunk, ezeknek semmi sem szent... :p

pazs # 2013.12.10. 14:38

oké, naiv felvetés volt részemről... de ahogy a többiek írták, ha a feleséged nem a végleges távozás szándékával hagyta el a lakást, akkor őt be kell engedned, lehet kulcsa, azt meg annak adja oda, akinek akarja. Hülye egy helyzet, az tény.

pohicop # 2013.12.10. 15:58

Hát az. Kitartok.... kemény ügy, de hát a válás már csak ilyen.

ttege85 # 2013.12.15. 03:55

Üdv mindenkinek!

Történt tegnapelőtt éjjel, hogy egy vélhetőén részeg ember be akarta törni ránk az albérletünk ajtaját. Hívtuk a rendőrséget, és élőben közvetítettünk nekik az esetet, aztán egyszercsak elment a betolakodó, mire közölte az ember a vonal túlsó felén a nejemmel ( mert ő telefonált, én meg az ajtót tartottam), hogy "örüeljön neki!", mire a nejem: "mi lesz ha visszajön?" a válasz: "telefonáljon újra!"
Természetesen visszajött, de ekkor már hamar leráztuk.

A kérdésem az lenne, hogy nem kellett volna jönniük legalább szétnézni, vagy valami?
Ha kellett volna, miért nem jöttek, és hová fordulhatok panasszal, és van-e értelme?

Sokszor dolgozom éjszaka! Mi lesz, ha olyankor történik ilyesmi?
Gázspray-t tarthatunk otthon? Ilyen esetben használható?

Előre is köszönöm!

pohicop # 2013.12.17. 21:35

Tudod ki kellene, de annyira kevés a közterületi rendőr, hogy ettől fontosabb címeken vannak. Titeket meg lerázott az ügyeletes. Gázspray-t lehet tartani otthon, utcán nem lehet nálad csak a rendeletben engedélyezett azt vadászboltban kapsz.

ttege85 # 2013.12.18. 11:03

Kinek mi a fontos. Nekem pl. az, hogy, ha elmegyek éjszaka dolgozni, akkor ne kelljen attól félnem, hogy mi vqn otthon a cwaládommal!!!
Nem akarom ezt ennyiben hagyni! Ha legközelebb is lerázzák és nagyobb baj lesz?