közokiratban szereplő állítások megtámadása


Angelicasol # 2020.04.19. 10:57

Sziasztok!

Van egy rendőrségi feljelentésem, amiben több rendőr tanúsítja E/1-ben, hogy szabsértést követtem el. A feljelentésben, mint közokiratban szereplő események leírása nem fedi a valóságot. Más eljárásban született a feljelentést aláírt rendőrőktől 4 vallomás az eseményről, amikben önmaguknak és a feljelentésnek is ellentmondanak pl. a feljelentés szerint az intézkedés elején beszéltek velem, míg az egyik vallomás szerint nem is az beszélt velem vagy nem akkor, de ilyen hogy az egyik szerint a kocsiban ültem, a másik szerint kiszálltam, az feljelentés szerint 3an voltunk, a vallomások közt van ami szerint 2en és van ami szerint 4en. (Van 2 sajét tanúm is)
Az egész eljárásban az volt a fő vezérelv, hogy mivel több rendőr mondja és közokiratba foglalták, így ők igazat mondanak, én és a tanúim pedig hazudunk.

A kérdésem az, hogy a közokiratiság megtámadásához elég ezeknek az ellentmondásoknak a bemutatása? Vagy hogy néz ez ki ez az "ellenkező bizonyítása"?

Köszönöm, ha megtiszteltek az érdemi véleményetekkel

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.19. 11:13

Lezárult már az a szabálsértési eljárás?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.19. 11:14

(A jogi nyelvet pedig ne erőltesd, mert olyan sutaságok fognak kisülni belőle, mint a "közokiratiság megtámadása".)

Angelicasol # 2020.04.19. 21:30

Köszönöm a tanácsot KBS, nem fogom megerőszakolni a jogi nyelvet.

A szabálysértésben csak a feljelentést tették meg, más nem történt.

A feljelentés szövegében 1-2 mondat szól a szabsértés körülményeiről, ellenben több oldal arról, hogy teljesen szabályosan intézkedtek. A rendőri intézkedéssel szemben panaszt tettem, innen vannak a meghallgatási jegyzőkönyvek. A feljelentésben olyan szerepel, pl. hogy nagy sebességgel mentem, miközben a valóságban dugóban araszoltunk és ez a meghallgatásuk jegyzőkönyvében szerepel. Nincs más bizonyíték, csak a rendőrök által tett feljelentés, ami közokirat és benne az, hogy mindannyian látták, amit nem követtem el(2 tanú is igazol), emellett nem is életszerű, hogy mindannyian láthatták volna. Úgy gondoltam, hogy a közokiratban szereplő leírást cáfolnám a meghallgatási jegyzőkönyv ellenkező tartalmú részeivel. De a közokirati jelleg miatt nem tudom, hogy mire számítsak, még sosem volt rendőrségi ügyem. Megköszönök minden tanácsot.

Angelicasol # 2020.04.19. 21:30

Köszönöm a tanácsot KBS, nem fogom megerőszakolni a jogi nyelvet.

A szabálysértésben csak a feljelentést tették meg, más nem történt.

A feljelentés szövegében 1-2 mondat szól a szabsértés körülményeiről, ellenben több oldal arról, hogy teljesen szabályosan intézkedtek. A rendőri intézkedéssel szemben panaszt tettem, innen vannak a meghallgatási jegyzőkönyvek. A feljelentésben olyan szerepel, pl. hogy nagy sebességgel mentem, miközben a valóságban dugóban araszoltunk és ez a meghallgatásuk jegyzőkönyvében szerepel. Nincs más bizonyíték, csak a rendőrök által tett feljelentés, ami közokirat és benne az, hogy mindannyian látták, amit nem követtem el(2 tanú is igazol), emellett nem is életszerű, hogy mindannyian láthatták volna. Úgy gondoltam, hogy a közokiratban szereplő leírást cáfolnám a meghallgatási jegyzőkönyv ellenkező tartalmú részeivel. De a közokirati jelleg miatt nem tudom, hogy mire számítsak, még sosem volt rendőrségi ügyem. Megköszönök minden tanácsot.

Szomorú örökös # 2020.04.20. 04:20

Angelicasol

A feljelentésben olyan szerepel, pl. hogy nagy sebességgel mentem

Azt azért nem árt tudni, hogy a megengedett sebesség átlépéséért akkor tudnak csak büntetni, ha azt traffipax mérési eredmény bizonyítja. Csak úgy „szemrevételezés” alapján megállapított sebességet nem szabadna elfogadni egy eljárásban.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.20. 05:38

Szakadj le erről a "közokiratiságról"! (Jól láthatóan nem is érted, mit jelent.) Egyszerűen vitatod, ami a feljelentésben van.

Angelicasol # 2020.04.20. 12:25

Szomorú örökös köszönöm :) Nem gyorshajtásról van szó egyébként, hanem elsőbbség megadásától.

KBS magyarázd el kérlek, hogy mit nem értek! Nem szeretném túl misztifikálni a közokirat fogalmát, de a panasz eljárásban több tanú igazolta, hogy a feljelentés állításai közül nem egy nem úgy történt, mégis a feljelentés tartalmát fogadta el igaznak ott a hatóság, az indoklás szerint azért, mert az közokirat. Szóval az egyszerüen vitatom tanács nem annyira vált be.

Ha alapvetően az okirati bizonyítás erősebb a tanúvallomásnál, akkor miért baj, ha megkérdem, hogy van e valami kunsztja a közokirat megtámadásának? Vagy, ebben járatlanként megkérdezem, hogy az azt aláíró rendőrök ellenkező tartalmú vallomásai megfelelhetnek e arra a célra, hogy vitassam a feljelentést?

Udvariasan kérdeztem, megköszöntem és köszönöm a segítséget, nem gondolom, h a seggemből kel fel a nap és elismerem, hogy nem értek hozzá, azért kérdezek itt.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.20. 16:06

Az előbb még sehol se tartott a szabálysértési eljárás. Most meg már tudod, mit fogadott el "a hatóság", mit nem.

Látom nem világos, akkor mégegyszer: a feljelentés - természetesen - nem bizonyíték.

Vadsuhanc # 2020.04.20. 16:16

A rendőri intézkedéssel szemben panaszt tettem

A rendőri intézkedés ellen tett panaszodat nem a szabálysértési eljárásban fogják elbírálni. Az egy fegyelmi eljárás..

Az rajtad nem fog segíteni, ha megállapítják, hogy szakszerűtlenül intézkedtek csak az, ha a szabálysértési hatóság vagy később a bíróság megállapítja, hogy nem történt szabálysértés.

Angelicasol # 2020.04.20. 16:58

KBS, a szabálysértési eljárás most sem tart sehol, mert még csak a feljelentésem történt meg.
Az intézkedéssel szembeni panasz eljárás zárult le, amiben az intézkedő és a feljelentést aláíró rendőrök meghallgatása is megtörtént. Ezeknek a meghallgatásoknak a jegyzőkönyvei a szabálysértés körülményeire is kitérnek és a feljelentésben foglaltakkal ellentmondásokat tartalmaznak. A panasz eljárás lezárult, abban a közigazgatási eljárásban a rendőrség azzal utasította el a panaszt, hogy a rendelkezésére álló bizonyítékok közül a tanúk vallomásaival szemben a rendőrségi feljelentést fogadta el valóságként, mert az közokirat (nem csak az én esetemben).
A rendőrség által tett feljelentés, mint hatóság által úgykörén belül, megszabott formában szabályosan kiállított okirat pedig közokirat, ami okirati bizonyítéknak számít. Ezt nem én találtam ki, hanem pl. a Rendőrség évek óta leírja, de már az 52es Pp. rendelkezéseinek is megfelelt.
Ha Te vagy én tennék szimplán egy feljelentést akkor az lfsz lenne esti fénnyel természetesen, de ha a rendőr teszi, akkor meg bizonyíték lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.20. 17:07

Ja, ha te jobban tudod...

Angelicasol # 2020.04.20. 17:16

Vadsuhanc köszönöm :) igen tudom, hogy két külön eljárásról van szó és a döntések nincsenek hatással egymásra.

Azért volt szükségem a panaszra, mert lényegében a szabálysértésről magáról csak a feljelentés állításai tanúskodnak, az is minimális tartalommal, viszont a szabálysértési eljárásban az alapján fognak dönteni.
A panasz eljárásban viszont meghallgatásra kerültek az én tanúim illetve a rendőrök is, így van +8 jegyzőkönyvem, ami bővebben tárja fel az eseményeket és több ponton cáfolja a feljelentés tartalmát. Ezeknek a beszerzésére a szabálysértési eljárásban nem került volna sor, maximum a bíróságon, de ki tudja mikor. Most viszont ezekkel a kezemben várom, hogy milyen döntést hoz a szabs hatóság.

alfateam # 2020.04.20. 17:17
Angelicasol # 2020.04.20. 17:18

KBS ne bosszants már kérlek! Ha szerinted nem közokirat vagy nem számít bizonyítéknak a feljelentésük, azt mire alapozod?

Angelicasol # 2020.04.20. 17:26

Alfateam Te vagy a napom hőse :)
Köszönöm!

Vadsuhanc # 2020.04.20. 17:30

Kedves Angelicasol!

Még mindig nem érted, hogy neked a szabálysértési eljárásban kell bizonyítanod, hogy a szabálysértés nem történt meg vagy nem bizonyítható?

Amikor megkapod a szabálysértési eljárásban hozott határozat az ellen kell fellebbezéssel élned és ott kell előadnod a Te álláspontodat.

Angelicasol # 2020.04.20. 17:51

Vadsuhanc, de értem. (Azt mondjuk nem, hogy miből gondolod az ellenkezőjét, de lényegtelen.) A szabálysértési eljárásban is fogom felhasználni ezeket a meghallgatási jegyzőkönyveket, mint bizonyítékokat.

tamas9999 (törölt felhasználó) # 2020.04.20. 17:59

@Vadsuhanc

Nade pont az a problémája Angelicasolnak, hogy a szabálysértési eljárásban a rendőrök vallomását (mint közokirat) eleve bizonyítottnak tekintik, ellenben az ő tanúinak állításával, amit a "valakik mondtak valamit valahol" kategóriába sorolnak.

Ezért azt találta ki, hogy a rendőri vallomások sok-sok ellentmondásával eleve cáfolja ezen közokirat hitelességét és akkor egyenlők lesznek az esélyek a végső győzelemre.

Körülbelül stimmel Angelicasol?

Vadsuhanc # 2020.04.20. 18:13

Kedves tamas9999!

Mazsolázzunk a kérdező állításaiból:

KBS, a szabálysértési eljárás most sem tart sehol, mert még csak a feljelentésem történt meg.

A kérdező nem kizárt, hogy tett feljelentést ( állítása szerint panaszt ) a rendőrök ellen, de ez nem a szabálysértési eljárás keretében fogják vizsgálni.

Te azt írod: „..."ellentmondásával eleve cáfolja ezen közokirat hitelességét és akkor egyenlők lesznek az esélyek a végső győzelemre.”"+ Azért mert valaki megpanaszolja a rendőri intézkedést annak valóságalapját még nem dönti meg.

Mégegyszer leírom, hogy a kérdező az igazát csak a szabálysértési eljárás keretében az ott biztosított fellebbezési jogával élve tudja bizonyítani az eljárásban döntést hozó hatóság előtt.

alfateam # 2020.04.20. 18:20

Mégegyszer leírom, hogy a kérdező az igazát csak a szabálysértési eljárás keretében az ott biztosított fellebbezési jogával élve tudja bizonyítani az eljárásban döntést hozó hatóság előtt.
Még ott-se, legfeljebb a bíróság előtt!

tamas9999 (törölt felhasználó) # 2020.04.20. 18:31

Tisztelt Vadsuhanc!

Én teljesen értem amit írtál, sőt igazat is adok neked.
Viszont én úgy értelmezem 2 szálon futnak az események: a.) történt egy szabálysértési feljelentés Angelicasol ellen... b.) Angelicasol is feljelentette a rendőröket...

A b.) esetben már történtek meghallgatások. Itt kiderült hogy bőven akad ellentmondás és ezeket szeretné majd Angelicasol felhasználni, (majd valamikor) az a.) eljárásban, - mintegy bizonyítva a rendőrök hiteltelenségét...

Angelicasol # 2020.04.20. 18:44

Tamás9999 köszi, teljesen stimmel :) Alfateam kiegészítésével együtt perfect.
A rendőri intézkedés elleni panasz eljárásban szerzett meghallgatási jegyzőkönyvekkel szeretném cáfolni a szabsértési feljelentést, majd a bíróság előtt.
Csak az volt a gondom, hogy a rendőrség feljelentését, mivel közokirat, úgy tekintik, mintha minden benne leírtat maradéktalanul bizonyítana és erősebb lenne egy tanúvallomásnál. De Alfateam belinkelt szakmai anyaga helyére tette nekem a dolgokat, amit nagyon köszönök.

Angelicasol # 2020.04.20. 18:45

Uraim mindenkinek köszönöm az építő hozzászólásokat! Szép estét kívánok!

gerbera317 # 2020.04.26. 09:04

mivel közokirat, úgy tekintik, mintha minden benne leírtat maradéktalanul bizonyítana
A közokirat semmivel sem több más okiratnál vagy a szóbeli közlésnél. Mindössze csak másabb, nevezetesen: hogy ellenkező bebizonyításig vélelmezni kell a benne foglaltak valóságát. Magyarán nem kell a benne foglaltakat külön bizonyítani. Ha ezt a vélelmet ellenbizonyítással meg tudod dönteni, senki nem fog akarni benne megakadályozni. A vélelmet mindig annak kell megdöntenie, akinek érdeke fűződik hozzá, tehát a rendőr vagy a hatóság biztosan nem fogja. Ilyenkor mindegyik csak azt hajtogatja, hogy 'ott a közokirat, baxi, nincs helye további bizonyításnak' - és igazuk van. Ellenbizonyításnak viszont igenis helye van, csak méltóztasd felemelni hozzá a hátsódat, és rinyálás helyett cselekedj!