ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.28. 15:50

Elképzelhető.

jácintka # 2009.10.28. 17:20

Á ez aztán egy jó kérdés és válasz !
A kedves ügyvédet felkellett jelenteni az ügyvédi kamaránál mert kb háromnegyedév után sem volt a nevünkön a telek.
A mentsége az beteg volt.

Miután a fiam kibontotta az ő levélkéjét is neki 226450 Ft állapítottak meg.
Pedig válalta , hogy négyéven belül beépiti a telket.
Erre kiküldenek egy ilyet.

jácintka # 2009.10.28. 17:23

Bocs ,de az árat tényleg nemirtam le.

2007 ben vettük 3.000.000..Ft ért.
Haszonélvezet az enyém a fiam a tulajdonos .

jácintka # 2009.10.28. 17:59

Még valami kimaradt.
"2009 08 24 én megtartott helyszini szemle során rögzitett érték meghatározó tényezők, valamint a vagyonszerző nyilatkoztának figyelembevételével 3.235.000.-Ft-ban állapitottam meg "

gyurgyo # 2009.10.30. 19:30

Kedves fórumozók! Az élettársamnak megérkezett vagyonszerzési illetékről a csekk, de kértünk méltányossági csökkentést és részletfizetést. Mennyi idő alatt kell választ kapjunk erre a levelünkre? Mikortól számít "késésnek" a válasz? Nem akarom, hogy üljenek a papírokon és utána meg késedelmi kamatot fizetessenek. Köszönöm!

végrehajtó1 # 2009.10.30. 19:34

30 nap.Ez meg hosszabbitható

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.31. 01:46

Az úgy nagyjából stimmel, jácintka. A forgalmi értéket kicsit magasabbra tették, mint a vételár.

jácintka # 2009.10.31. 18:19

Akkor is jó az összeg ha ezt a 2007-ben vettük .
Vagyis a az azévi adó szabályok érvényesek.
Ha beépitjük a vállalt idö belül akkor is ilyen összegű illetéket kell fizetni?

Köszönöm szépen a választ!

kekalma # 2009.10.31. 20:39

Sziasztok!

Tulajdonjog fenntartásnál mikor keletkezik az ingatlanfizetési kötelezettség:

A szerződéskötés napján, vagy amikor a vevő fizet?

mert addig tulajdonképpen nincs hatályos szerződés...

Márciusban eladtam a házam, tulajdonjog fenntartással. Külföldi vette meg, EUR-ban fizetett júliusban.

Mikori árfolyamot kell számolni az illetékalapnál?
Lakás szeretnék venni, és szeretném beszámíttatnia régit.

gerandi # 2009.11.05. 08:20

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem a következő lenne:

Új építésű lakóház vásárlása esetén-használatbavételit most intézi a tulajdonos, aki magánszemély- ha az eladó nyilatkozik, hogy eladásra építette az ingatlant, akkor a vevőnek kell -e illetéket fizetnie a vásárlás után.
tisztelettel:
gerandi

gyurgyo # 2009.11.08. 19:55

Laikus vagyok, de biztos vagyok benne hogy igen. Hiszen a tulajdonosnak nevén van a ház és eladja.Ha valaki megveszi akkor vagyont szerzett ebből a szempontból szerintem mindegy kitől vette meg stb. De meg kell várni egy profi válaszát is!

Gingerke # 2009.11.18. 15:02

T. Fórum! A nyár folyamán értékesítettem egy családi házat. Az összeg egy részéből újépítésű lakást vásároltam egy lakóparkban az építtetőtől. A lakáshoz vásároltam autóbeállóhelyet, és tárolót. Kell-e a lakás, a tároló, és autóbeálló után külön-külön illetéket fizetnem? Köszönöm a segítséget


Ki tudja a választ? Válóper el?tti els? lépés: Gyorsan megosztani az ingóságot, mert lakhelyet, munkát változtatok.Ügyvédi hitelesítéssel! Másod

bluehold # 2009.11.20. 12:51

Kedves Fórumozók!

Szeptemberben vásároltunk ingatlant, a héten meg is kaptuk a befizetendő illetékről szóló levelet és csekket.
Most tudtuk meg, hogy létezik a 35 éven aluliaknak első lakásvásárlás esetén 50%-os illetékfizetési kedvezvény. A kérdésem az, hogy ezt most még tudjuk-e igényelni vagy már lekéstünk róla. Ha még lehet, akkor mi a módja? Létezik-e erre külön nyomtatvány, és fellebbezésnek minősül-e, kell-e ezért fizetni.
Másik kérdésem, hogy a most kiszabott illetéket be kell-e fizetni a megadott 15 napos határidőn belül, vagy várjunk míg a kérelmünkre válasz érkezik.
Köszönöm szépen.

monalisa1 # 2009.11.20. 18:42

A kérdés első részére nandy majd bizonyára válaszol, ő itt a fórumon az adóval kapcsolatos problémák egyik fő szakértője. Ami a kérdés második részét illeti, a kérelem elbírálásáig kérjétek a kamatfizetés halasztó hatályát - feleslegesen ne ketyegjen...

"Mona"
laikus hozzászóló

lilli77 # 2009.11.21. 11:38

Kedves szakértők!
Ha van egy ingatlan,melynek tulajdonosai 50-50%:én+volt társam(nem férjem),aki a kislányom apja.
4 éve lett vásárolva az ingatlan,ő kb.5 hónapot lakott benne,ő külföldi,a vételnél alá is írattak vele egy nyilatkozatot,hogy nem befektetésként vette az ingatlant,hanem benne szeretne élni,ami ugye végül nem így lett.
Az 50-50% csak papíron igaz,a 20M Ft ból 3 millió csak a pénz,amit ő beletett.Ő ezt el is fogadja,így nekem csak ezt a 3 millió forintot kell neki kifizetnem,ő nem is kér többet,(illetve van ,mikor a ház értékének megnövése arányában kéri az őt megillető részt,de ehhez nem tudom,van e joga,hiszen nem lakott benne,és ez már befektetésnek minősülne)és így lekerül a ház az ő nevéről,de a kérdésem az volna:ahhoz,hogy az ingatlan 100%-ban a nevemre kerüljön,milyen eljárást kell véghezvinni,mennyi költséggel,adóval,stb jár ez együtt.A választ előre is nagyon köszönöm,mert ez a helyzet már teljesen felőről.

monalisa1 # 2009.11.21. 17:22

Vedd meg tőle a tulajdoni hányadát - a vételáron majd csak megalkusztok... Az ügylethez ügyvédre szükség lesz, valamint januártól adásvétel esetén az illeték mindenösszes 4% lesz.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.11.21. 18:15

bluehold

A lentebb feltett kérdéseddel kapcsolatban, javaslom konkrétan kérdezz rá az adóhivatal ügyfélszolgálatánál a 35 éven aluliak első lakásvásárlási kedvezményére - akár e-mailban is. http://www.apeh.u

monalisa1 # 2009.11.21. 18:15

Javítva: http://www.apeh.hu

nandy # 2009.11.22. 08:25

lilli:

írattak vele egy nyilatkozatot,hogy nem befektetésként vette az ingatlant,hanem benne szeretne élni,

A te szempontodból ez teljesen lényegtelen.

illetve van ,mikor a ház értékének megnövése arányában kéri az őt megillető részt,de ehhez nem tudom,van e joga,hiszen nem lakott benne,és ez már befektetésnek minősülne)

Ha bizonyítani tudja, hogy az elvégzett értéknövelő felújításhoz/beruházáshoz anyagilag is hozzájárult, akkor természetesen követelheti a részét.

Ha befeketetésként vette volna, az azt jelenti, hogy eladás céljára. Nem ez történt, tehát erre kár hivatkoznod.

Taita79 # 2009.11.28. 13:57

Jó napot kívánok!

Tulajdonjog és haszonélvezeti jog számításához kérnék segítséget.

Édesanyámék eladtak egy ingatlant 20.000.000.-.Ft-ért.
Ebből édesanyámé 7.291.700.-.Ft, a nagymamámé 9.062.500-Ft és + 3.645.800Ft a fél ház haszonélvezetéért.
Ebből a pénzből vásároltak egy 18.000.000.Ft-os ingatlant.
Édesanyám 10.000.000.Ft.-ért 1/1 tulajdonos.
Nagymamám (83 éves) 4.000.000.Ft-ért ½ haszonélvező.
Édesanyám férje ( 54 éves) szintén 4.000.000.Ft.-ért ½ haszonélvező.
Egy hozzáértő válaszát várnám, hogy ebben az esetben kinek mennyi lesz az illetéke amit meg kell fizetniük.

Előre is köszönöm: Taita79

gyurgyo # 2009.12.01. 08:33

Tisztelt Mindenki!
Az élettársamnak kértünk az vagyonszerzési illetékre méltányossági csökkentést és részletfizetést. Ennek majdnem két hónapja, hogy ajánlva föladtuk. Azóta semmi válasz. Telefonon nem adtnak infókat és ugyan kértünk írásban PIN kódot a telefonos ügyintézéshez nem jött az sem meg. Írtunk az APEH oldalára is a email rendszerükben, de semmi válasz. Ilyenkor mi van? Ketyeg az óra és kamatozik az összeg? Mit lehet tenni hogy válaszoljanak? Mit tehetek ha nem válaszolnak és emiatt vagyok késésben? Mit tehetnék még?

Köszönöm!

kindakvali # 2009.12.02. 13:00

Sziasztok!
Az ügyben kérném segítségetek, hogy egyik ismerősöm válása után a feleségét kifizetve (hitelt vett fel) a családi házát átíratta a nevére, és most kijött neki 800.000ft illeték, amit kifizetni nem tud, még ha részletfizetést megadják sem, mivel magas a törlesztőrészlete, megélni éppenhogy tud. Az ingatlan viszont nem új vásárlásból az övé, hanem a házasság felbomlása után került a nevére. Amennyiben ezt megírjuk az Apeh-nak egy méltányossági kérelem formájában, eltörölhetik, vagy csökkenthetik?
köszönettel.
Vali

anetta # 2009.12.02. 13:44

Gyurgyo!

Nem kell izgulni, csak várni kell. Meg kell őrizni az ajánlott szelvényt amivel feladták a levelet. Amíg nincs döntés arról, hogy lesz-e csökkentés, nem ketyeg a kamat sem. Talán személyesen lehetne érdeklődni felőle, de szerintem nem érdemes. Elég lassan dolgoznak mióta az illetékhivatalokat beolvasztották hozzájuk. Egyszer majd csak jön válasz, de addig sem kell fizetni.

anetta # 2009.12.02. 13:47

Kindakvali!

Egy ügyemben azt tanácsolta az adott ottani kolléga, hogy először teljes elengedést kérjünk méltányosságból vagy legalább részletfizetést, és majd csak ezen döntés után kérvényezzük egy újabb levélben a részletfizetést a végleles illeték összegére. Ez a levelezés több hónapig is elhúzódhat, de addig sem kell fizetni.

nandy # 2009.12.02. 15:04

Amíg nincs döntés arról, hogy lesz-e csökkentés, nem ketyeg a kamat sem.

De sajnos, addig is ketyeg a kamat... Nem ártana elkezdeni önként fizetni a kért részleteket.