ingatlanszerzési illeték


eulimen # 2024.08.26. 07:32

és a kimutatáson biztosan van a kimutatás napjáig számított késedelmi pótlék is, amit egy másik NAVos számlaszámra várnak.
A megfizetendő késedelmi pótlék öszege pedig minden nap késedelemmel nő.

osztap # 2024.08.26. 08:39

kimutatáson biztosan van a kimutatás napjáig számított késedelmi pótlék is

Szinte biztosan nem. A késedelmi pótlékot a NAV évente egyszer, november 15-tel írja elő, az előző év 01.01-12.31 közötti időszakra. Mivel a kérdező 2023-ban vette az ingatlanát, legkorábban 2024.11.15-én írhatják elő, de lehet, hogy csak 2025.11.15-én fogják. No akkor szerintem érdemes kérnie, hogy töröljék a késedelmi pótlékot, pont arra hivatkozva, hogy az illetéket kivető határozatot nem kézbesítették neki, és mivel az illeték kivetés alapján fizetendő, nem is tudta volna maga megfizetni.
https://adotanoda.hu/…mi-potlekok/

eulimen # 2024.08.26. 09:37

legkorábban 2024.11.15-én írhatják elő, de lehet, hogy csak 2025.11.15-én fogják
nekem a pár hónapja a 2023. évről küldött adóegyenleg-értesítőn rajta volt, november 15-i fizetési határidővel (btw. akkor derült ki, hogy a NAV másképp számolt, mint a törvény, így kifogást emeltem).

az illetéket kivető határozatot nem kézbesítették neki
Beállt az a kézbesítési fikcióval, ami alapján az illetékfizetési határidőt számolták. Persze próbálkozni lehet.

hiros1 # 2024.08.27. 19:30

Csak halkan kérdezem, a NAV-nál nincs jogvesztő határidő 30-60 vagy 90 nap? (Illeték kiszabásnál a földhivatali bejegyzéstől számolva).

drbjozsef # 2024.08.28. 04:02

Nincs.
Jogvesztő semmiképpen sem. Arra ott az elévülés legfeljebb.
Bár érteni vélem a költői kérdésed mögötti indulatot...

Szomorú örökös # 2024.08.28. 04:52

hiros1

Csak halkan kérdezem, a NAV-nál nincs jogvesztő határidő 30-60 vagy 90 nap?
(Illeték kiszabásnál a földhivatali bejegyzéstől számolva).

Majd kb. 5 év múlva tűnhet el a számláról, ha elévült. Addig pedig szépen csendben kamatozik.
De mire odáig eljutna, már NAV végrehajtási jog formájában rajta lesz az ingatlanon.
Szerencsés esetben nem fognak vele árverésig eljutni. Szóval inkább fizessétek ki.

drbjozsef # 2024.08.28. 08:01

hiros1,

Egyébként, ha az adószámlán megjelent a követelés, akkor arról nyilván van határozat, úgyhogy jó eséllyel itt nem a NAV mulasztott. Valamiért a feleséged levele nem jutott el hozzátok. Hibázhatott a postás, vagy ti is, vagy valaki, aki a levélszekrényetekben turkál. Vagy akármi is.

Geza15 # 2024.09.16. 08:55

Sziasztok!

Van egy házaspár, akik nyaralót szeretnének venni. A nyaraló mondjuk 20 millió. De van egy lakásuk is, ami 40-et ér, és 1/2-1/2 tulajdoni hányadban tulajdonosok.
A vagyonszerzési illeték elkerülésére a következőt találják ki:
A megvett nyaralót a feleség nevére iratják, és ezzel kb. egyidőben a feleség eladja a férjnek a fél lakástulajdonát.
Így a feleségnek a különbözet után kéne illetéket fizetni, de az 20-20 = 0, tehát nincs illeték.
Az eladott 1/2 rész után sem kell adóznia, mert 5 évnél régebben szerzett vagyon.
És a férj sem fizet a megszerzett 1/2 rész után illetéket, mert házastársak között illetékmentes.

Magyarán tök ingyen megússzák. Ez működhet így?

Köszönöm előre is a válaszokat!

osztap # 2024.09.16. 10:03

Ez működhet így?

A tulajdoni lapon olyan nincs, hogy nyaraló. Mi ez ott? A cserepótló vétel illetékkedvezménye csak lakásra vagy lakóházra van, pl. üdülőre (ami lehet tulajdoni lapon) nincs.
https://www.jogado.hu/…gatlan-utan/

HA lakás vagy lakóház, AKKOR működhet.

Geza15 # 2024.09.17. 04:01

Nagyon köszönöm, ezt nem tudtam!!
Igen, üdülőre gondoltam.